Breednet Results

BALLARAT - Tuesday, January 16

Race 1 - Njt20cricket.Com.Au Man Plate (2200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:21.70 (35.98)
Prizemoney: $25,000
1
9/2
T: Peter Lafferty
R: L C Williams (58.5)
9/2
5g shinko king (IRE) x canterbury rocks (AUS) (kenny's best pal (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/4F
T: D S Archard
R: D Oliver (58.5)
6/4F
4g trusting (AUS) x fairy gumnut (AUS) (danasinga (AUS))
3
7.2
5/1
T: Dane Smith
R: Jordan Childs (58.5)
5/1
5g widden valley (AUS) x valenshikov (AUS) (baryshnikov (AUS))
4
8.4
15/8
T: Jerome Hunter
R: Thomas Stockdale (55)
15/8
3g bernardini (USA) x la sangre (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
8.6
20/1
T: Stephen Field
R: Neil Farley (58.5)
20/1
4g runs to win (AUS) x banditos (AUS) (perugino (USA))
Race 2 - City Of Ballarat Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.07 (35.17)
Prizemoney: $25,000
1
10/9F
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (58)
10/9F
3g street boss (USA) x poco gusto (AUS) (hussonet (USA))
Winning siblings: Chassis, Primo Pintxo, Valerius,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.4
5/2
T: James Cummings
R: Craig Williams (58)
5/2
3g commands (AUS) x sastruga (AUS) (elusive quality (USA))
3
1.7
16/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
16/1
3g wanted (AUS) x sirius miss (AUS) (galileo (IRE))
4
2
15/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
15/1
3g wanted (AUS) x defy the odds (GB) (galileo (IRE))
5
2.2
12/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ben Thompson (58)
12/1
3g excelebration (IRE) x voltara (AUS) (more than ready (USA))
6
3.7
100/1
T: R G Symons
R: Damien Thornton (58)
100/1
3g lucas cranach (GER) x dancing darl (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
4.1
150/1
T: Alisa Hinch
R: Melissa Julius (56.5)
150/1
3g keano (NZ) x pranayama (AUS) (commands (AUS))
8
5.9
16/1
T: N A Blackiston
R: Ben Allen (58)
16/1
3g burgundy (NZ) x la vienne (NZ) (thorn park (AUS))
9
8.4
Rocco (10)
100/1
T: Saab Hasan
R: D Moor (58)
100/1
3g mulaazem (AUS) x fontajeune (AUS) (jeune (GB))
10
9.1
50/1
T: M G Price
R: M J Dee (58)
50/1
11
11.9
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (58)
10/1
3g turffontein (AUS) x ready charm (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
18.1
66/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (58)
66/1
3g snippetson (AUS) x sayetta (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 3 - Porter Plant Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.38 (34.95)
Prizemoney: $25,000
1
Weapon (11)
1/1F
T: T Busuttin and N Young
R: Regan Bayliss (57)
1/1F
3c written tycoon (AUS) x gather (AUS) (octagonal (NZ))
Winning siblings: No Thankyou Ali,
This nick: 8 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
2.3
20/1
T: R J Besanko
R: Ms N Beriman (57)
20/1
3c street boss (USA) x rossan (AUS) (testa rossa (AUS))
3
2.5
7/1
T: J F Moloney
R: D W Stackhouse (58.5)
7/1
4g artie schiller (USA) x truth on toe (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.6
20/1
T: Anthony Cosgriff
R: D Yendall (58.5)
20/1
4g al maher (AUS) x eljobonn (AUS) (el moxie (USA))
5
3.5
9/2
T: Shay Keating
R: J Mott (58.5)
9/2
4g helmet (AUS) x majestic harmony (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.3
60/1
T: Brett Scott
R: Jordan Childs (57)
60/1
3g host (CHI) x coronation diva (AUS) (bianconi (USA))
7
6
30/1
T: M G Price
R: J Noonan (55.5)
30/1
3f sebring (AUS) x princess gisella (AUS) (king charlemagne (USA))
8
7
60/1
T: C A Tyack
R: B Rawiller (58.5)
60/1
9
8
10/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jye McNeil (56.5)
10/1
4m artie schiller (USA) x skywonkie (AUS) (spectrum (IRE))
10
16
150/1
T: Paul McKenna
R: Harry Grace (53.5)
150/1
4m husson (ARG) x brambling (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
17.8
9/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (57)
9/1
3g so you think (NZ) x ravenna (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
24.8
20/1
T: Scott Henley
R: Jack Hill (57)
20/1
3g lope de vega (IRE) x sure of heart (AUS) (show a heart (AUS))
Race 4 - Suez Ballarat Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.54 (33.96)
Prizemoney: $25,000
1
11/2
T: A W Noonan
R: J Noonan (58.5)
11/2
4g lope de vega (IRE) x andsosayallofus (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
20/1
T: Kane Harris
R: Ben Thompson (55)
20/1
3f star witness (AUS) x bella moxie (AUS) (el moxie (USA))
3
3.3
9/4
T: Luke Oliver
R: B Rawiller (58.5)
9/4
4
3.4
13/8F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Patrick Moloney (57)
13/8F
3g nicconi (AUS) x homedge (AUS) (god's own (AUS))
5
4.7
66/1
T: Stephen Lenehan
R: Ms N Beriman (56.5)
66/1
4m walking or dancing (NZ) x circus rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
6.7
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (58.5)
11/2
4g so you think (NZ) x la la land (AUS) (last tycoon (IRE))
7
9.2
100/1
T: S R Turner
R: Sairyn Fawke (56.5)
100/1
5m krupt (AUS) x laynlow (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
9.6
25/1
T: M J Williams
R: Damien Thornton (58.5)
25/1
4g bianconi (USA) x broker's destiny (AUS) (danzig connection (USA))
9
9.8
Megalo (9)
20/1
T: Ms C Alderson
R: Jordan Childs (57)
20/1
3g al maher (AUS) x she's gifted (AUS) (royal academy (USA))
10
14.5
150/1
T: Tara Cochrane
R: Nathan Rose (58.5)
150/1
6g valixir (IRE) x norton's pride (AUS) (octagonal (NZ))
11
15.5
80/1
T: Tara Cochrane
R: Jarrod Fry (58.5)
80/1
6g aussie rules (USA) x fairy lion (AUS) (perugino (USA))
Race 5 - Happy B'day Ivana Vincent-Bm58 (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:25.84 (36.14)
Prizemoney: $18,000
1
13/2
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Ms N Beriman (58.5)
13/2
6g churchill downs (AUS) x miss boss (AUS) (bellotto (USA))
Winning siblings: Miss Boogie,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2F
T: Luke Oliver
R: B Rawiller (60.5)
7/2F
4g new approach (IRE) x paramount (AUS) (monashee mountain (USA))
3
1.6
12/1
T: S Morrish
R: D Oliver (58)
12/1
5m testafiable (AUS) x overnight (GER) (windwurf (GER))
4
2.5
9/2
T: Jerome Hunter
R: Lewis German (58.5)
9/2
3f sebring (AUS) x whitesails (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
3.5
80/1
T: Julie Scott
R: Lucinda Doodt (53)
80/1
7g street cry (IRE) x musical lyrics (USA) (quiet american (USA))
6
3.7
15/2
T: Ms A Johnston
R: J Noonan (57)
15/2
5m written tycoon (AUS) x opera (AUS) (archway (IRE))
7
4.2
16/1
T: D C Harrison
R: B Werner (59.5)
16/1
5m elvstroem (AUS) x fayrouz (AUS) (sovereign red (NZ))
8
4.3
9/1
T: D K Weir
R: Tahlia Hope (58)
9/1
6g street cry (IRE) x mrs kipling (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
4.7
4/1
T: Dane Smith
R: Jarrod Fry (59)
4/1
10
6.2
80/1
T: J Dodgson
R: Sairyn Fawke (56)
80/1
6m choisir (AUS) x cap juluca (NZ) (carnegie (IRE))
11
8
Neona (18)
30/1
T: Jason Hunter
R: J Benbow (55.5)
30/1
9g ne coupez pas (USA) x kimona (AUS) (royal academy (USA))
12
8.4
16/1
T: Chris Calthorpe
R: Jye McNeil (58.5)
16/1
4g high chaparral (IRE) x chorus of angels (GB) (rock of gibraltar (IRE))
13
8.6
40/1
T: B J Goodwin
R: Jack Hill (56)
40/1
5m time thief (AUS) x melisande (AUS) (grand lodge (USA))
Race 6 - Hygain Winner's Choice (Bm78) (1000m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 0:58.62 (33.31)
Prizemoney: $30,000
1
14/1
T: J A McLean
R: Justin Huxtable (55)
14/1
5g equiano (FR) x simply rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Graceland,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/5F
T: James Cummings
R: Craig Williams (57)
4/5F
3
0.6
8/1
T: Jerome Hunter
R: Thomas Stockdale (55.5)
8/1
6g al samer (AUS) x royal astra (AUS) (val royal (FR))
4
1.1
7/1
T: D K Weir
R: John Allen (56.5)
7/1
6g bel esprit (AUS) x flowerdrum (USA) (mister baileys (GB))
5
1.5
20/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (55.5)
20/1
5g myboycharlie (IRE) x vital mist (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3
6/1
T: M G Price
R: M J Dee (57.5)
6/1
5g equiano (FR) x optimizing (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
3.2
100/1
T: Paul McKenna
R: Harry Grace (58)
100/1
6g strategic (AUS) x two graces (AUS) (suavity (AUS))
8
3.6
9/1
T: Ms D Chapman
R: Patrick Moloney (55)
9/1
6g bel esprit (AUS) x bonbird (NZ) (bluebird (USA))
9
5.3
60/1
T: S R Turner
R: Sairyn Fawke (57.5)
60/1
7g written tycoon (AUS) x flirted (AUS) (bluebird (USA))
Race 7 - Sportsbets Power Play (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:10.36 (34.54)
Prizemoney: $25,000
1
11/2
T: Tony McEvoy
R: Craig Williams (58.5)
11/2
4g mosayter (USA) x harkam grace (AUS) (poliuto (IRE))
Winning siblings: Storming Eclipse,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
30/1
T: S Morrish
R: D Oliver (59)
30/1
7g trotamondo (CHI) x shahzadi (AUS) (desert king (IRE))
3
2.4
10/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (57.5)
10/1
5m hard spun (USA) x belle of the city (AUS) (bel esprit (AUS))
4
2.5
15/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
15/2
5m swiss ace (AUS) x our squeezer (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.2
25/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Lee Smith (58.5)
25/1
4m captain gerrard (IRE) x thelnor (AUS) (hurricane sky (AUS))
6
3.3
50/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jack Hill (58.5)
50/1
4m o'lonhro (AUS) x uma love (AUS) (umatilla (NZ))
7
3.8
8/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (57.5)
8/1
3g bel esprit (AUS) x classic chevron (AUS) (spartacus (AUS))
8
4.5
7/2F
T: Patrick Payne
R: Tahlia Hope (57.5)
7/2F
9
5.3
5/1
T: Matthew Cumani
R: Jye McNeil (55)
5/1
3f helmet (AUS) x little artist (AUS) (more than ready (USA))
10
6.8
50/1
T: Kelvin Smith
R: Ben Allen (57)
50/1
11
6.9
8/1
T: Henry Dwyer
R: Damien Thornton (60.5)
8/1
4g reward for effort (AUS) x bump de bump (AUS) (tale of the cat (USA))
12
9.4
30/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Thomas Stockdale (59)
30/1
5g kaphero (AUS) x transparent lover (AUS) (clear choice (USA))
13
10.4
80/1
T: E W Ewert
R: C A Robertson (56.5)
80/1
5m duporth (AUS) x zatano (AUS) (king's best (USA))
14
11.4
14/1
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
14/1
5m husson (ARG) x turquia (AUS) (estambul (ARG))
Race 8 - Hygain Winner's Choice (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:38.28 (37.04)
Prizemoney: $25,000
1
9/1
T: A H Parker
R: D W Stackhouse (58.5)
9/1
8g seul amour (NZ) x that's de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/4F
T: Colin Scott
R: D Oliver (57.5)
11/4F
3g magnus (AUS) x graceland (AUS) (stratum (AUS))
3
1
9/2
T: Andrew Payne
R: R McLeod (60.5)
9/2
4g snippetson (AUS) x dewamar (AUS) (marscay (AUS))
4
1.2
8/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ben Thompson (57)
8/1
3g dane shadow (AUS) x backwhereibelong (AUS) (belong to me (USA))
5
1.7
20/1
T: Symon Wilde
R: Michael Poy (57)
20/1
5g captain sonador (AUS) x mardi's classic (AUS) (kenny's best pal (AUS))
6
3.5
20/1
T: Q J Scott
R: C A Robertson (60)
20/1
7g authorized (IRE) x pay my bail (NZ) (justice prevails (AUS))
7
3.6
13/4
T: Richard Laming
R: J Mott (61)
13/4
4g reset (AUS) x qualia (AUS) (dehere (USA))
8
8.3
100/1
T: D K Weir
R: Justin Huxtable (59.5)
100/1
9g zenno rob roy (JPN) x shahana (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
8.4
30/1
T: Q J Scott
R: Jordan Childs (59)
30/1
10
10.4
40/1
T: D S Archard
R: Chris Symons (61.5)
40/1
6g turffontein (AUS) x test zone (AUS) (langfuhr (CAN))
11
10.5
100/1
T: S Fliedner
R: D Yendall (54)
100/1
3f pluck (USA) x eliane (AUS) (red ransom (USA))
12
11.8
25/1
T: D K Weir
R: Lewis German (59)
25/1
8g dansili (GB) x hold me love me (IRE) (sadler's wells (USA))
13
12.3
12/1
T: S C Bottomley
R: Nathan Punch (59)
12/1
14
13
80/1
T: T D Kelly
R: J Benbow (54)
80/1
8g excites (AUS) x lady jaguar (AUS) (last tycoon (IRE))
15
14
150/1
T: A F Murphy
R: S Karlsson (54)
150/1
5m al maher (AUS) x cheyne walk (USA) (royal academy (USA))
* Nick figures are for Australasia.