Breednet Results

BALLINA - Monday, November 4

Race 1 - Iron Jack Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:57.36
Prizemoney: $22,000
1
11/8F
T: Michael Costa
R: R Plumb (59)
11/8F
4m moshe (AUS) x solar (AUS) (exceed and excel (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.3
Persue (9)
10/1
T: B J Dodson
R: M Bennett (57)
10/1
5m statue of liberty (USA) x peria (AUS) (perugino (USA))
3
5.8
7/4
T: R R Milligan
R: M Mc Guren (57)
7/4
4g snitzel (AUS) x montana downs (AUS) (bluebird (USA))
4
6.4
40/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (59)
40/1
4m delago deluxe (AUS) x kerzaz (AUS) (arena (AUS))
5
7.8
80/1
T: A J Pilling
R: M Shimodaira (55.5)
80/1
5g exceedingly good (AUS) x jenifer or kings (AUS) (carry the crown (CAN))
6
10.4
10/1
T: S J Bennett
R: Jake Bayliss (59)
10/1
4m raheeb (AUS) x qualities (AUS) (honour and glory (USA))
7
10.5
9/1
T: T W McCarthy
R: Noriyuki Masuda (57)
9/1
5m lucas cranach (GER) x chermagne (AUS) (king charlemagne (USA))
8
11.9
30/1
T: Shane Everson
R: Olivia Pickering (55)
30/1
5m teranaba (AUS) x moringa's mercury (AUS) (canadian silver (CAN))
9
12.6
Uptooit (11)
20/1
T: P J Evans
R: J Grisedale (57)
20/1
6m mail train (AUS) x uppity (AUS) (waajib (IRE))
10
13
100/1
T: L J Clapham
R: Anthony Allen (57)
100/1
5g toorak toff (AUS) x mystic moment (AUS) (barely a moment (AUS))
Race 2 - Tweed Heads Bowls Club (Bm66) (2650m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(3) Time: 2:49.95 (36.84)
Prizemoney: $22,000
1
20/1
T: B Robinson
R: Noriyuki Masuda (54)
20/1
7m bushranger (IRE) x mrs commands (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Commanding Dash, Fonteinium,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.8
5/1
T: Tess Wilkes
R: J Grisedale (58.5)
5/1
9g shamardal (USA) x fallen in love (GB) (galileo (IRE))
3
6.3
5/4F
T: Daniel Bowen
R: M Mc Guren (61)
5/4F
5g rip van winkle (IRE) x off and on (NZ) (cape cross (IRE))
4
6.4
6/1
T: Carolyn Halliday
R: M Bennett (56)
6/1
5
9.4
Mogul (7)
15/2
T: David Scanes
R: Brooke Ainsworth (54)
15/2
6g uncle mo (USA) x astonish (GB) (cape cross (IRE))
6
15.7
50/1
T: M F Hemmings
R: Jayden Barrie (53)
50/1
7m drumbeats (AUS) x nano (AUS) (king of kings (IRE))
7
26.1
3/1
T: Krystle Johnston
R: Anthony Allen (58.5)
3/1
5m warhead (AUS) x craiglea tina (AUS) (top echelon (AUS))
Race 3 - Ballina Fair Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 0:58.09 (34.59)
Prizemoney: $22,000
1
Blevio (1)
15/4
T: B J Dodson
R: M Bennett (59)
15/4
This nick: 22 runners; 15 winners; 2 SW. Details
2
0.5
9/2
T: D D Schmidt
R: Jake Bayliss (56)
9/2
3
0.9
7/4F
T: K J Randall
R: Emily Atkinson (55)
7/4F
5m frisco view (USA) x likeacracker (AUS) (lord bounty (AUS))
4
1.2
12/1
T: Mick O'Neill
R: J Grisedale (54)
12/1
8g za-im (GB) x tamarao miss (AUS) (secret savings (USA))
5
1.3
15/4
T: M A Palmer
R: Ms R Palmer (57)
15/4
3g whittington (AUS) x slugsisterkate (AUS) (pure genius (USA))
6
2.8
11/2
T: J D Shelton
R: Ms L G Cheshire (56)
11/2
4g publishing (AUS) x o'sasha (NZ) (o'reilly (NZ))
7
3.2
40/1
T: Krystle Johnston
R: Anthony Allen (54)
40/1
3c citiwyse (AUS) x craiglea brooke (AUS) (royal harlequin (AUS))
Race 4 - Slipway Hotel (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 0:58.17 (34.11)
Prizemoney: $22,000
1
Mecum (6)
5/2
T: L J Clapham
R: R Spokes (57)
5/2
5g statue of liberty (USA) x loving me (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Big Acheeva, Millime, Nariel Dash, Red Claw,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/8F
T: S J Phelps
R: Jake Bayliss (59)
11/8F
5g hidden dragon (AUS) x huka jet (NZ) (jetball (AUS))
3
5.3
7/2
T: Ms M Brosnan
R: M Mc Guren (62)
7/2
4
5.4
6/1
T: Owen Glue
R: Emily Atkinson (56.5)
6/1
5
5.5
15/1
T: I A Livingstone
R: Melissa Cox (55.5)
15/1
6
7.4
25/1
T: F Dichiera
R: M Bennett (57.5)
25/1
6g moshe (AUS) x paint it black (AUS) (second empire (IRE))
Race 5 - Tab Hcp (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:24.12 (36.39)
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (58.5)
7/2
5g helmet (AUS) x lindisfarne (AUS) (viscount (AUS))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
3
10/9F
T: Gary Doughty
R: R Plumb (60.5)
10/9F
5g longhorn (AUS) x natural glamour (NZ) (the commander (NZ))
3
4.5
15/2
T: Ms M Brosnan
R: M Mc Guren (57)
15/2
4
5
4/1
T: A J & T Edmonds
R: A Mallyon (55)
4/1
4m the factor (USA) x suantrai (IRE) (sinndar (IRE))
5
7.2
8/1
T: W R Pholi
R: Anthony Allen (54)
8/1
5g dash for cash (AUS) x miss rosedale (AUS) (celtic swing (GB))
6
8.1
15/1
T: S J Phelps
R: Noriyuki Masuda (61)
15/1
6g beneteau (AUS) x our kitty (NZ) (tale of the cat (USA))
7
14.3
100/1
T: L J Clapham
R: Ms L G Cheshire (54)
100/1
6g clang (AUS) x don't tell mum (AUS) (semipalatinsk (USA))
8
27.8
150/1
T: K Hickmott
R: Brooke Ainsworth (54)
150/1
6g stryker (AUS) x royale harmony (AUS) (choisir (AUS))
Race 6 - The Mission @ Aquis Farm Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:18.86 (36.72)
Prizemoney: $22,000
1
9/1
T: D D Schmidt
R: A Mallyon (59)
9/1
4g congrats (USA) x queen's ransom (AUS) (red ransom (USA))
Winning siblings: John's Revenge, Vegas Queen,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/1
T: M J Dunn
R: M Mc Guren (57.5)
7/1
3g excites (AUS) x pea biggy (NZ) (pentire (GB))
3
1.1
14/1
T: L Richardson
R: Brooke Ainsworth (59)
14/1
5g red element (AUS) x la flash (AUS) (frisco view (USA))
4
1.6
5/4F
T: B & D Guy
R: Jag Guthmann-Chester (59)
5/4F
4g fastnet rock (AUS) x call me cute (AUS) (astronomer royal (USA))
5
2.2
20/1
T: Cathy Chapman
R: P Graham (59)
20/1
4g primus (AUS) x taikun princess (AUS) (tycoon ruler (AUS))
6
2.9
Fallow (11)
5/2
T: A J & T Edmonds
R: Anthony Allen (57.5)
5/2
3g eurozone (AUS) x cubism (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
8.2
100/1
T: S J Phelps
R: Noriyuki Masuda (59)
100/1
5g time thief (AUS) x wild lola (AUS) (salieri (USA))
8
11.5
150/1
T: Paul Robbins
R: Ms L G Cheshire (59)
150/1
6g soldier hollow (GB) x monblue (GB) (monsun (GER))
9
12.1
8/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (57.5)
8/1
3g poet's voice (GB) x terrordini (AUS) (bernardini (USA))
Race 7 - Cav Audio Visual Security Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:19.97 (35.05)
Prizemoney: $22,000
1
9/4
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (56.5)
9/4
3f warhorse (NZ) x train wreck (AUS) (honours list (IRE))
Winning siblings: Bear Witness,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
Voltri (14)
30/1
T: B & D Guy
R: Jag Guthmann-Chester (56.5)
30/1
3f cluster (AUS) x grand manners (AUS) (grand lodge (USA))
3
3.3
30/1
T: Daniel Bowen
R: M Mc Guren (58)
30/1
4m savabeel (AUS) x on broadway (NZ) (pins (AUS))
2018 NZB Karaka - Book 1
$190,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Dynamic Syndications
4
4.6
10/9F
T: Gary Doughty
R: S Galloway (58)
10/9F
5
4.7
30/1
T: K Hickmott
R: Brooke Ainsworth (58)
30/1
4m smart missile (AUS) x spirit of carbine (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
5.8
9/1
T: Glen Petersen
R: W D O'Connell (58)
9/1
4m delago deluxe (AUS) x apart (AUS) (rahy (USA))
7
6.6
100/1
T: L Richardson
R: P Graham (58)
100/1
4m krupt (AUS) x kulula (AUS) (king of happiness (USA))
8
8.4
Qualify (12)
9/2
T: T M Whittington
R: Ms R Palmer (56.5)
9/2
3f sebring (AUS) x frankie (AUS) (manhattan rain (AUS))
9
8.7
60/1
T: N H Boyle
R: R Spokes (58)
60/1
10
8.8
66/1
T: B Robinson
R: A Mallyon (58)
66/1
4m pendragon (NZ) x resonance (AUS) (distant music (USA))
11
9.3
100/1
T: Ethan Ensby
R: Noriyuki Masuda (58)
100/1
6m astronomer royal (USA) x rollover (AUS) (flying spur (AUS))
* Nick figures are for Australasia.