Breednet Results

BEAUDESERT - Wednesday, December 4

Race 1 - Tab Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:18.07 (35.67)
Prizemoney: $21,000
1
1/8F
T: T J Gollan
R: Jake Bayliss (56)
1/8F
3f sizzling (AUS) x power o'raylee (AUS) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Deal Of Power, Snitzkraft, Vienna Power,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
10/1
T: Gregory Cornish
R: Brooke Ainsworth (57.5)
10/1
4g top echelon (AUS) x icedane (AUS) (danachenka (AUS))
3
4.5
30/1
T: B Robinson
R: Corey Bayliss (55)
30/1
5g so you think (NZ) x sarab miss (AUS) (dubai destination (USA))
4
4.8
40/1
T: Kenneth Deacon
R: N Thomas (55.5)
40/1
4g al maher (AUS) x copalago (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
4.9
7/1
T: J L Johnston
R: J L Taylor (54)
7/1
4g falkirk (NZ) x kashann (NZ) (kashani (USA))
6
5.1
100/1
T: B Robinson
R: Ms S Lacy (54)
100/1
4m pendragon (NZ) x resonance (AUS) (distant music (USA))
7
6.6
66/1
T: Des Trindall
R: Mikiko Nakao (54)
66/1
4m declaration of war (USA) x pentimento (AUS) (elusive quality (USA))
8
11.3
Ziptie (3)
100/1
T: Gregory Cornish
R: Daniel Griffin (57.5)
100/1
5g tanabota (AUS) x oboe d'amor (AUS) (piccolo (GB))
Race 2 - Tab Mdn Plate (1650m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:42.66 (37.62)
Prizemoney: $21,000
1
3/1F
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (56)
3/1F
3g mossman (AUS) x prinny's girl (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Dragon Highness, Pretty Smart,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
15/4
T: Jeff Dunn
R: Ms R Palmer (57.5)
15/4
3
1.8
9/1
T: Jan Pritchard
R: J L Taylor (56)
9/1
3g all american (AUS) x madcap (USA) (kingmambo (USA))
4
1.9
3/1
T: C J Waller
R: R Fradd (54)
3/1
3f pierro (AUS) x casquets (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
3.2
4/1
T: G D Hickman
R: G Geran (55.5)
4/1
4m alamosa (NZ) x zatiger (NZ) (zabeel (NZ))
6
3.4
30/1
T: Ms K Craft
R: G Colless (56)
30/1
3g zoffany (IRE) x pretty proud (USA) (mr. greeley (USA))
7
8.4
100/1
T: M F Hemmings
R: Zoe White (55.5)
100/1
6m red element (AUS) x doors (AUS) (grand lodge (USA))
8
8.5
8/1
T: Matthew Dunn
R: A Spinks (55.5)
8/1
5m sebring (AUS) x mosaic gold (AUS) (viscount (AUS))
9
9.7
80/1
T: Florence Braybrook
R: Corey Bayliss (55.5)
80/1
4m polanski (AUS) x with grace (AUS) (dr. grace (NZ))
10
10.5
80/1
T: B Robinson
R: Brooke Ainsworth (55.5)
80/1
4m dalakhani (IRE) x bride salama (AUS) (al maher (AUS))
11
11.2
60/1
T: Bradley Smith
R: W D O'Connell (54)
60/1
3f olympic glory (IRE) x coffee hit (AUS) (medaglia d'oro (USA))
Race 3 - Choose Aquis,choose Success-C3 (1100m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:04.03 (35.19)
Prizemoney: $21,000
1
4/13F
T: K M Schweida
R: James Orman (59)
4/13F
4g sepoy (AUS) x watabout (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Command King,
This nick: 11 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
1.5
20/1
T: D J Roberts
R: Minonette Kennedy (55.5)
20/1
6g lonhro (AUS) x unswerving (AUS) (commands (AUS))
3
4.3
100/1
T: Scott Barker
R: N Thomas (54)
100/1
6m kaphero (AUS) x our option (AUS) (final card (AUS))
4
4.5
9/4
T: M J Dunn
R: Emily Atkinson (55)
9/4
4m delago deluxe (AUS) x alezan thunder (AUS) (written tycoon (AUS))
5
5.8
30/1
T: J L Johnston
R: Daniel Griffin (56.5)
30/1
5g masked assassin (AUS) x too nice (AUS) (shadow creek (NZ))
6
8.5
50/1
T: C W Weston
R: Brooke Ainsworth (54)
50/1
7m artie schiller (USA) x with decorum (AUS) (savoire vivre (GB))
7
11.8
150/1
T: Kaye Hill
R: M F Crawford (54)
150/1
6m jet spur (AUS) x gondola girl (NZ) (thorn park (AUS))
Race 4 - Performer Standing At Aquis-C2 (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:25.05 (35.17)
Prizemoney: $21,000
1
1/2F
T: M J Dunn
R: R Fradd (54.5)
1/2F
5g pierro (AUS) x mae gone west (USA) (gone west (USA))
Winning siblings: Pocket Pistol,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
Bonsea (7)
14/1
T: B J Costello
R: W D O'Connell (54)
14/1
7g bon hoffa (AUS) x see the ocean (AUS) (canny lad (AUS))
3
3.8
15/4
T: Gregory Cornish
R: Brooke Ainsworth (54)
15/4
6m teranaba (AUS) x maid of the manor (AUS) (royal academy (USA))
4
3.9
11/2
T: Jon Walk
R: M R Du Plessis (54)
11/2
5
4.4
80/1
T: J L Johnston
R: J L Taylor (54)
80/1
6m drumbeats (AUS) x prime jewel (AUS) (beautiful crown (USA))
6
5.7
12/1
T: Marcus Wilson
R: M Hellyer (54)
12/1
7
7.2
100/1
T: Jeff Dunn
R: Ms R Palmer (54)
100/1
7m beautiful crown (USA) x lightning luse (AUS) (thunder gulch (USA))
8
7.4
50/1
T: B Robinson
R: Carly Frater (54)
50/1
7m onemorenomore (AUS) x starry light (NZ) (danehill dancer (IRE))
Race 5 - Spell & Pre-Train At Aquis-C5 (1650m)
Class: Class 5 Track: Good(3) Time: 1:40.87 (36.17)
Prizemoney: $21,000
1
13/8F
T: M J Dunn
R: R Fradd (57.5)
13/8F
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
30/1
T: Matthew Dunn
R: M Hellyer (54)
30/1
5m street cry (IRE) x isabelino (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3.1
13/2
T: D J Duryea
R: A Spinks (54)
13/2
6g so you think (NZ) x shezaten (NZ) (handsome ransom (AUS))
2016 Inglis Australian Easter Yearling Sale Session 2
$25,000
Vendor: Attunga Stud, Scone
Buyer: Inglis As Agent
2015 MM National Weanling Sale Select Session
$60,000
Vendor: Fig Tree Thoroughbreds Biddaddaba Qld
Buyer: Magic Millions As Agent
2016 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
$11,000
Vendor: Dovedeen Pty Ltd Moranbah Qld
Buyer: Wong Kong Fatt
4
3.8
30/1
T: B Robinson
R: Corey Bayliss (54)
30/1
5g hillman (AUS) x prom queen (AUS) (testa rossa (AUS))
5
3.9
9/2
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (54)
9/2
5g makfi (GB) x irlanda (NZ) (o'reilly (NZ))
6
4.9
7/2
T: P Duff
R: James Orman (56)
7/2
4g show a heart (AUS) x mcfly (AUS) (perugino (USA))
7
6.6
9/1
T: B Robinson
R: Brooke Ainsworth (54)
9/1
5g reset (AUS) x alicia rose (AUS) (last tycoon (IRE))
8
9.6
15/2
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (59)
15/2
4h spirit of boom (AUS) x proud (AUS) (buck's pride (AUS))
9
10.6
150/1
T: M F Hemmings
R: M Shimodaira (52.5)
150/1
7m drumbeats (AUS) x nano (AUS) (king of kings (IRE))
Race 6 - Aquis Selling @ Magic Mil-Bm70 (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:11.02 (34.99)
Prizemoney: $21,000
1
4/1
T: D J Duryea
R: A Spinks (57)
4/1
8m time thief (AUS) x goanna (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/4
T: Gregory Cornish
R: Emily Atkinson (58)
11/4
3
1.4
12/1
T: Kenneth Deacon
R: Brooke Ainsworth (57.5)
12/1
4
1.5
15/2
T: Donald Pearson
R: M R Du Plessis (54)
15/2
5
2.5
11/8F
T: L G Ross
R: Leslie Tilley (59)
11/8F
5m ad valorem (USA) x mishani ladyhawke (AUS) (show a heart (AUS))
6
3.5
20/1
T: Ms T Timbery
R: P Timbery (57)
20/1
8m dubai's choice (AUS) x whimsy (NZ) (jetball (AUS))
7
5.3
Lwazi (9)
150/1
T: B Robinson
R: Ms S Lacy (54)
150/1
7g lonhro (AUS) x disciplined (AUS) (anabaa (USA))
8
5.5
12/1
T: Diane Murphy
R: Jake Bayliss (58)
12/1
7g dylan thomas (IRE) x zara (NZ) (zabeel (NZ))
9
7.7
150/1
T: B Robinson
R: Carly Frater (54)
150/1
8g more than ready (USA) x corton charlemagne (AUS) (king charlemagne (USA))
Race 7 - Tab Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:11.64 (36.15)
Prizemoney: $30,000
1
6/4F
T: T J Gollan
R: Jake Bayliss (57.5)
6/4F
3f rothesay (AUS) x unica bahaya (AUS) (piccolo (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
14/1
T: D J Hansen
R: M Hellyer (54)
14/1
3f al maher (AUS) x gobbledegook (AUS) (distorted humor (USA))
3
1.2
9/2
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (56)
9/2
3f nicconi (AUS) x laura magne (AUS) (king charlemagne (USA))
4
1.5
20/1
T: L G Ross
R: Leslie Tilley (57.5)
20/1
3f real saga (AUS) x cuddlesome (AUS) (canny lad (AUS))
5
2.7
60/1
T: K R Kemp
R: Adin Thompson (56)
60/1
3f mahisara (AUS) x clear run (AUS) (scenic (IRE))
6
3.5
10/1
T: M A Kropp
R: G Geran (57.5)
10/1
3c whittington (AUS) x sahifa (AUS) (lion hunter (AUS))
7
4.7
Effort (4)
20/1
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (57.5)
20/1
3g i am invincible (AUS) x la amistad (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
8.5
2/1
T: Desleigh Forster
R: James Orman (59)
2/1
3f all too hard (AUS) x lucia (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
8.8
100/1
T: Robert G Smith
R: Corey Bayliss (55)
100/1
3f mahisara (AUS) x princess forse (AUS) (viscount (AUS))
* Nick figures are for Australasia.