Breednet Results

BENDIGO - Sunday, December 18

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.66
Prizemoney: $23,000
1
8/15F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56)
8/15F
2f purrealist (AUS) x enthrall (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Famelist, Sam's Oscar,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
3.3
9/2
T: J P Salanitri
R: Dean Holland (56)
9/2
2f animal kingdom (USA) x armed for action (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
4.1
11/2
T: Sam Pritchard-Gordon
R: Jye McNeil (56)
11/2
4
14
13/2
T: S Fliedner
R: H Coffey (56)
13/2
2f pluck (USA) x eliane (AUS) (red ransom (USA))
Race 2 - Silks Function Centre Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.02
Prizemoney: $23,000
1
9/4F
T: P A Banks
R: N Callow (57)
9/4F
Winning siblings: Ozzy Upstage, Zooming,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/1
T: S A Dwyer
R: D Moor (57)
9/1
3f skilled (AUS) x ecrivain (AUS) (peintre celebre (USA))
3
1.9
4/1
T: S P Nichols
R: Alan Creighton (57)
4/1
3f salade (AUS) x general's dynasty (AUS) (general nediym (AUS))
4
2
8/1
T: D K Weir
R: M J Dee (57)
8/1
5
2.1
13/4
T: Dean Krongold
R: H Coffey (57)
13/4
3f wanted (AUS) x scottish (AUS) (testa rossa (AUS))
6
2.2
8/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
8/1
3f medaglia d'oro (USA) x she's a bonus (AUS) (giant's causeway (USA))
7
3.6
14/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jye McNeil (57)
14/1
3f artie schiller (USA) x dreamwinner (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
6.6
50/1
T: B A Gentle
R: P T Holmes (57)
50/1
3f dr doute's (AUS) x desert finch (AUS) (desert prince (IRE))
9
7.4
60/1
T: B A Gentle
R: Ms K Furness (54)
60/1
3f ustinov (AUS) x tagja (AUS) (delago brom (AUS))
10
8.1
30/1
T: S A Lake
R: Dean Holland (57)
30/1
Race 3 - Schweppes Australia Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:19.78
Prizemoney: $23,000
1
25/1
T: B A Gentle
R: P T Holmes (56.5)
25/1
4m beneteau (AUS) x hasty bird (AUS) (bluebird (USA))
Winning siblings: The Hustler, Witchy Ways,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: N A Blackiston
R: Paddy Pilley (56.5)
8/1
3
2
7/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (56.5)
7/1
4m commands (AUS) x villa igea (AUS) (papal power (USA))
4
3.4
4/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
4/1
4g tavistock (NZ) x lady dehere (NZ) (dehere (USA))
5
4.2
12/1
T: Henry Dwyer
R: Ms J Payne (57)
12/1
3g lucky owners (NZ) x kiss me sophie (AUS) (strategic (AUS))
6
4.9
9/1
T: P A Banks
R: Jye McNeil (58.5)
9/1
5g good journey (USA) x cashkalani (AUS) (ashkalani (IRE))
7
5.1
100/1
T: J A Gould
R: Ms N Beriman (56.5)
100/1
4m el cumbres (CHI) x udenbee (AUS) (desert king (IRE))
8
5.3
9/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (57)
9/1
3g sebring (AUS) x flawless gem (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.8
11/4F
T: Henry Dwyer
R: Regan Bayliss (57)
11/4F
3g jimmy choux (NZ) x margarita (NZ) (dance floor (USA))
10
6.9
14/1
T: M A Kavanagh
R: L Currie (56.5)
14/1
4m globetrotter (USA) x ballerina bow (AUS) (racer's edge (AUS))
11
7
12/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: J Noonan (57)
12/1
3g smart missile (AUS) x devoirs (AUS) (dehere (USA))
12
22
Vapors (7)
25/1
T: D T O'Brien
R: N Callow (57)
25/1
3g sebring (AUS) x rhodamine (AUS) (success express (USA))
Race 4 - Signmob Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.48
Prizemoney: $23,000
1
Thanos (15)
9/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (57)
9/1
3g mossman (AUS) x el fayze (AUS) (el moxie (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (55)
7/2F
3f fastnet rock (AUS) x elite circle (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.3
11/2
T: Henry Dwyer
R: J Noonan (56.5)
11/2
4
2
Kipe (14)
9/1
T: Patrick Payne
R: L Currie (57)
9/1
3g helenus (AUS) x colour wheel (AUS) (spectrum (IRE))
5
2.1
8/1
T: N A Blackiston
R: Paddy Pilley (54.5)
8/1
4m savabeel (AUS) x maggie (NZ) (maroof (USA))
6
2.2
8/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (56.5)
8/1
5m octagonal (NZ) x irreversible (AUS) (last tycoon (IRE))
7
2.4
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (57)
10/1
3g toorak toff (AUS) x pichard (NZ) (danasinga (AUS))
8
3.7
9/1
T: D R Brideoake
R: Ryan Maloney (57)
9/1
3g artie schiller (USA) x kermis (AUS) (anabaa (USA))
9
6.2
60/1
T: Ms A Shillito
R: J Benbow (58.5)
60/1
4g undoubtedly (AUS) x hennessy road (AUS) (dolphin street (FR))
10
16.2
20/1
T: Frank Conlan
R: Ms N Beriman (58.5)
20/1
4g amadeus wolf (GB) x madam melba (AUS) (delago brom (AUS))
11
31.2
16/1
T: B A Gentle
R: Dean Holland (58.5)
16/1
5g grey swallow (IRE) x beautiful kiss (AUS) (general nediym (AUS))
12
35.2
11/1
T: R W Smerdon
R: N Callow (57)
11/1
3g congrats (USA) x myalla gold (AUS) (show a heart (AUS))
Race 5 - Rock In The Vines (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:37.88
Prizemoney: $23,000
1
5/2
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (60)
5/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
9/4F
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
9/4F
4g starcraft (NZ) x allowable (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.1
12/1
T: S C Bottomley
R: Ms K Furness (58)
12/1
4g snitzel (AUS) x triple crown (AUS) (catbird (AUS))
4
1.3
15/2
T: Patrick Payne
R: Tahlia Hope (55)
15/2
3g good journey (USA) x broaching (AUS) (at talaq (USA))
5
3.5
8/1
T: Daniel Bowman
R: Liam Riordan (57)
8/1
6g danewin (AUS) x thanksgiving (NZ) (generous (IRE))
6
3.7
Elzinga (10)
40/1
T: E W Nichols
R: Ms J Payne (56.5)
40/1
5g red arrow (AUS) x curzon dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
5
11/2
T: S Fliedner
R: Chris Symons (57)
11/2
4g al maher (AUS) x oberne rose (AUS) (ad valorem (USA))
8
6
20/1
T: Ted Grogan
R: C Nicoll (58)
20/1
9
7.5
Rosielu (11)
25/1
T: Sylvia Thompson
R: Jarrod Fry (56)
25/1
5m testa rossa (AUS) x lujacool (AUS) (mujahid (USA))
10
11
Ponza (7)
80/1
T: Simon Ryan
R: Ryan Maloney (57.5)
80/1
Race 6 - Jayco (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 0:57.57
Prizemoney: $30,000
1
11/8F
T: P Morgan
R: B Rawiller (59.5)
11/8F
6g northern meteor (AUS) x zeroza (AUS) (danzero (AUS))
This nick: 16 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/4
T: D K Weir
R: Liam Riordan (56)
6/4
4m commands (AUS) x rose ceremony (AUS) (king of roses (AUS))
3
1
20/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Tahlia Hope (52)
20/1
5m churchill downs (AUS) x dashelle (AUS) (rustic amber (IRE))
4
2.7
12/1
T: P J Sullivan
R: D Gauci (55.5)
12/1
5
3.1
40/1
T: Ms H Davies
R: Ms J Payne (54.5)
40/1
4g big brown (USA) x palo duro (AUS) (more than ready (USA))
6
3.8
4/1
T: M G Price
R: Chris Caserta (58)
4/1
4g equiano (FR) x optimizing (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
6.8
60/1
T: K Hann
R: Ms K Furness (59)
60/1
8g potter (AUS) x soroya (NZ) (zabeel (NZ))
8
13.8
Teebox (11)
200/1
T: R L Hardy
R: Lee Smith (54)
200/1
7m refuse to bend (IRE) x cryptique (AUS) (spectrum (IRE))
Race 7 - Grogan's Machinery (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:04.74
Prizemoney: $23,000
1
1/1F
T: R W Smerdon
R: N Callow (58)
1/1F
Winning siblings: Belle Of Clonmel, Master Albert,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Viotti (4)
12/1
T: R G Symons
R: L Currie (59.5)
12/1
4g amadeus wolf (GB) x sieva (AUS) (invincible spirit (IRE))
3
1
100/1
T: Sylvia Thompson
R: Jarrod Fry (56.5)
100/1
5m redente (AUS) x bellarine belle (AUS) (court of jewels (NZ))
4
1.4
25/1
T: P A Banks
R: Ms N Beriman (56.5)
25/1
7g estambul (ARG) x adulate (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.2
5/1
T: S Fliedner
R: J Noonan (57)
5/1
4m denman (AUS) x sparks fly (AUS) (flying spur (AUS))
6
2.9
20/1
T: S J Webb
R: M J Dee (60)
20/1
7
3.9
50/1
T: Shilleagh Meyervale
R: B Vale (59)
50/1
8
4.1
9/1
T: Micheal Newton
R: Jye McNeil (60)
9/1
5g keltrice (AUS) x imperial mist (AUS) (crown jester (AUS))
9
5.9
6/1
T: B A Gentle
R: Chris Caserta (57)
6/1
4g reward for effort (AUS) x palace de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
6.6
20/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Dean Holland (61)
20/1
6g statue of liberty (USA) x muteki (AUS) (king's best (USA))
11
7.1
14/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58)
14/1
4m bel esprit (AUS) x super swell (AUS) (danbird (AUS))
Race 8 - Bendigo Coachlines (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:16.72
Prizemoney: $30,000
1
10/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (56)
10/1
4g makfi (GB) x farasha (NZ) (jeune (GB))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/1F
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
2/1F
4g makfi (GB) x secret silence (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
0.3
4/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: J Noonan (58)
4/1
4g shocking (AUS) x zelt (AUS) (red ransom (USA))
2018 NZB Karaka - Book 2
$55,000
Vendor: Rich Hill Stud
Buyer: Eales Racing as agent
4
0.8
16/1
T: B M Cole
R: C J Parish (57)
16/1
5m redente (AUS) x turlington (AUS) (sanction (AUS))
5
1.5
Pravro (2)
25/1
T: Ms G Johnstone
R: L Currie (60)
25/1
4g lonhro (AUS) x our lona (AUS) (invincible spirit (IRE))
6
1.6
20/1
T: Sylvia Thompson
R: Jarrod Fry (61.5)
20/1
7
1.8
11/2
T: D K Weir
R: Liam Riordan (56.5)
11/2
4g duporth (AUS) x rejoice (AUS) (belong to me (USA))
8
3.3
11/2
T: D R Brideoake
R: Ryan Maloney (60)
11/2
5g starcraft (NZ) x lady danette (AUS) (danehill (USA))
9
3.4
20/1
T: A R Coffey
R: H Coffey (57.5)
20/1
10
4.4
20/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Tahlia Hope (57.5)
20/1
11
6.2
80/1
T: D K Weir
R: M J Dee (59)
80/1
* Nick figures are for Australasia.