Breednet Results

BENDIGO - Friday, February 9

Race 1 - Jockeys Honour Roll Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.30 (35.09)
Prizemoney: $22,000
1
20/1
T: K M Keys
R: Craig Williams (58)
20/1
2c denman (AUS) x all about the coin (AUS) (starcraft (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/4
T: P and P Snowden
R: J Winks (58)
11/4
3
2
20/1
T: D R Brideoake
R: Ms N Beriman (58)
20/1
4
2.7
5/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (58)
5/1
2c magnus (AUS) x zaraya rose (AUS) (hawk wing (USA))
5
2.9
9/2
T: D K Weir
R: Damian Lane (58)
9/2
2c high chaparral (IRE) x ceviche (AUS) (tsuimai (AUS))
6
5.1
11/1
T: M G Price
R: M J Dee (56)
11/1
2f written tycoon (AUS) x on the ready (AUS) (more than ready (USA))
7
6.1
13/8F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (58)
13/8F
8
9.1
100/1
T: T and K O'Sullivan
R: Lewis German (55)
100/1
2c onemorenomore (AUS) x little zeta (AUS) (commands (AUS))
Race 2 - The Bendigo Cleaning Co Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.11 (34.86)
Prizemoney: $22,000
1
5/4F
T: James Cummings
R: Craig Williams (57)
5/4F
Winning siblings: Unblushing, Zepherine,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
3
80/1
T: D K Weir
R: Jack Hill (57)
80/1
3f wanted (AUS) x radiant star (AUS) (success express (USA))
3
4.5
Nanita (10)
20/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (57)
20/1
4
5
16/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Winks (57)
16/1
3f pins (AUS) x classy choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
5.2
3/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (57)
3/1
3f eavesdropper (USA) x zaheeya (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.7
10/1
T: N A Blackiston
R: C A Robertson (57)
10/1
3f animal kingdom (USA) x mirovaya (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.8
12/1
T: Brent Stanley
R: M J Dee (57)
12/1
3f fastnet rock (AUS) x ten carat rock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
8
8
100/1
T: Luke Oliver
R: D Moor (57)
100/1
3f toorak toff (AUS) x street storm (USA) (stormy atlantic (USA))
9
8.1
25/1
T: G Eurell
R: Dale Smith (57)
25/1
3f ilovethiscity (AUS) x go missy (AUS) (danetrice (AUS))
10
8.5
16/1
T: S A Dwyer
R: J Keating (57)
16/1
3f hussonet (USA) x smytzer's thunder (AUS) (thunder gulch (USA))
11
8.8
20/1
T: Adrian Corboy
R: C J Parish (57)
20/1
3f written tycoon (AUS) x triwonder (AUS) (kenny's best pal (AUS))
12
9.2
Shebaa (13)
30/1
T: B and A McKnight
R: Ms N Beriman (57)
30/1
3f moshe (AUS) x gemabaa (AUS) (anabaa (USA))
13
29.2
150/1
T: Keith Rawiller
R: Rose Pearson (54)
150/1
3f von costa de hero (AUS) x bon vacance (AUS) (good journey (USA))
Race 3 - Roll The Dice Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.27 (35.23)
Prizemoney: $22,000
1
11/4F
T: D T O'Brien
R: J Winks (57.5)
11/4F
3f o'reilly (NZ) x de'colletage (NZ) (ekraar (USA))
Winning siblings: Silk,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
80/1
T: C W McDonald
R: Jacob Rule (57.5)
80/1
3f hussonet (USA) x de lovely lady (AUS) (mossman (AUS))
3
2.5
13/2
T: Aaron Purcell
R: J Mott (57.5)
13/2
3f hard spun (USA) x fantagonal (AUS) (octagonal (NZ))
4
3.5
14/1
T: D K Weir
R: Jack Hill (57.5)
14/1
3f stryker (AUS) x lady sequalo (AUS) (sequalo (AUS))
5
3.7
14/1
T: J E and C Ledger
R: Patrick Moloney (57.5)
14/1
3f high chaparral (IRE) x pectoralis major (USA) (unbridled's song (USA))
6
5
20/1
T: Luke Oliver
R: D Moor (57.5)
20/1
3f host (CHI) x cataphract (AUS) (street cry (IRE))
7
6
3/1
T: Alisa Hinch
R: D W Stackhouse (58)
3/1
4m reset (AUS) x looking (AUS) (marscay (AUS))
8
7
20/1
T: Ms S Naylor
R: Jarrod Fry (57.5)
20/1
9
8.2
5/1
T: J H Manzelmann
R: A Mallyon (57.5)
5/1
10
8.6
7/1
T: Daniel Kelly
R: Jordan Childs (58)
7/1
4m myboycharlie (IRE) x spellbinder (AUS) (palace music (USA))
11
8.7
Bento (1)
100/1
T: Linc Sullivan
R: B Park (58)
100/1
5m delzao (AUS) x just for profit (AUS) (king of kings (IRE))
12
9.2
40/1
T: T and K O'Sullivan
R: Lewis German (55)
40/1
13
12.2
100/1
T: P A Sweeney
R: Damien Thornton (57.5)
100/1
Race 4 - Bj Keogh And Sons Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.37 (35.77)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: J E and C Ledger
R: Patrick Moloney (58)
5/1
Winning siblings: Keeping Lucy, Master Fay,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Revlis (10)
9/4F
T: T and K O'Sullivan
R: Jordan Childs (58)
9/4F
3c delago deluxe (AUS) x already (AUS) (more than ready (USA))
3
2
3/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (58)
3/1
3g bel esprit (AUS) x creation (AUS) (god's own (AUS))
4
3
Medard (5)
9/1
T: Cameron Thompson
R: Jarrod Fry (58.5)
9/1
4g purrealist (AUS) x tempest belle (AUS) (hussonet (USA))
5
4.4
40/1
T: Aaron Purcell
R: J Winks (56)
40/1
3f teofilo (IRE) x ave amina (AUS) (king's best (USA))
6
4.5
6/1
T: G Eurell
R: Damien Thornton (58)
6/1
3g hard spun (USA) x galaxy light (AUS) (way of light (USA))
7
5.8
50/1
T: B A Gentle
R: C J Parish (58.5)
50/1
4g torch relay (AUS) x gold stream (AUS) (elvstroem (AUS))
8
6.5
200/1
T: Ms A Goble
R: J Keating (56.5)
200/1
6m stanford (AUS) x kilinski (AUS) (western symphony (USA))
9
7.3
20/1
T: D R Brideoake
R: Ms J Payne (58.5)
20/1
10
8.8
14/1
T: Aaron Purcell
R: Jack Hill (56)
14/1
3f reward for effort (AUS) x festive season (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
13.3
20/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (58)
20/1
3c medaglia d'oro (USA) x wokpool (AUS) (hussonet (USA))
12
48.3
100/1
T: M T Quadara
R: S Tsaikos (58.5)
100/1
7g adam (AUS) x stars of silver (AUS) (staroka (AUS))
Race 5 - Colin Browell Memorial (Bm58) (2200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:18.51 (36.98)
Prizemoney: $18,000
1
7/2F
T: D J O'Prey
R: Lachlan King (58)
7/2F
4m artie schiller (USA) x enacted (AUS) (reenact (AUS))
Winning siblings: Beegees,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
20/1
T: Luke Oliver
R: C A Robertson (57.5)
20/1
5m sebring (AUS) x buymore (NZ) (zabeel (NZ))
3
2.1
6/1
T: I T Gilcrist
R: Michael Poy (57)
6/1
6g written tycoon (AUS) x elkie rulz (AUS) (el moxie (USA))
4
2.4
16/1
T: Michael Gibson
R: Jacob Rule (59.5)
16/1
5g hard spun (USA) x took a chance (AUS) (unbridled's song (USA))
5
4.4
11/2
T: D K Weir
R: D W Stackhouse (60.5)
11/2
8g dansili (GB) x innocent air (GB) (galileo (IRE))
6
4.9
8/1
T: Jody Thompson
R: J Duffy (57)
8/1
6g golden snake (USA) x regal cavern (AUS) (lion cavern (USA))
7
5
25/1
T: B A Charry
R: H Coffey (58.5)
25/1
8
5.2
6/1
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (58.5)
6/1
5m domesday (AUS) x dual spark (AUS) (spartacus (AUS))
9
7.2
20/1
T: Darryl Horner
R: Harry Grace (54.5)
20/1
4g danerich (AUS) x costi (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
9
30/1
T: G R McQueen
R: Thomas Stockdale (57)
30/1
9g tsigane (FR) x rare miss (AUS) (rare pearl (FR))
11
10
20/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Rose Pearson (53)
20/1
7g publishing (AUS) x ski treasure (AUS) (portland pirate (AUS))
12
10.3
40/1
T: M Sell
R: Jack Hill (56)
40/1
5g shinzig (AUS) x zatrice (AUS) (keltrice (AUS))
13
10.8
40/1
T: T and K O'Sullivan
R: B Park (56)
40/1
5m grey swallow (IRE) x cornsilk (NZ) (pentire (GB))
14
11.6
50/1
T: Michelle Payne
R: Jordan Childs (60)
50/1
15
12.8
12/1
T: S A Dwyer
R: J Keating (56.5)
12/1
4g reset (AUS) x go on now go (AUS) (success express (USA))
Race 6 - Central Deborah Motel (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 0:58.22 (34.07)
Prizemoney: $18,000
1
9/2
T: Andrew Campbell
R: J Winks (60)
9/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: Nathan Hobson
R: Harry Grace (60)
9/2
3
0.9
2/1F
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (58.5)
2/1F
4
2.1
6/1
T: B A Gentle
R: C J Parish (59)
6/1
4m dr doute's (AUS) x simurgh (AUS) (catbird (AUS))
5
4.3
5/2
T: Michael Plummer
R: Michael Poy (58.5)
5/2
4g kaphero (AUS) x fine feelings (AUS) (monde bleu (GB))
6
5.9
30/1
T: S S Cunningham
R: Lachlan King (60)
30/1
6g holy roman emperor (IRE) x costa grande (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 7 - Smartline (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:37.92 (35.27)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: Brent Stanley
R: Jordan Turner (59)
12/1
4g savabeel (AUS) x jack's girl (NZ) (shovhog (AUS))
Winning siblings: Miss Charisma, Physicality, Raijinz,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lewis German (58)
16/1
3
0.3
15/2
T: J E and C Ledger
R: J Winks (57)
15/2
4m snitzel (AUS) x truly kissed (AUS) (carnegie (IRE))
4
1
9/2
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (56)
9/2
5
2.3
9/4F
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (58)
9/4F
4g all american (AUS) x prayers'n'promises (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3
30/1
T: Matthew Cumani
R: J Mott (60)
30/1
7
4
5/1
T: D K Weir
R: H Coffey (56)
5/1
3f reset (AUS) x palace glow (AUS) (palace music (USA))
8
4.2
25/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lachlan King (59)
25/1
6m husson (ARG) x elegant dane (AUS) (danehill (USA))
9
4.4
15/2
T: J E and C Ledger
R: Nathan Punch (55)
15/2
10
4.8
100/1
T: A Curtis
R: Ms J Payne (54)
100/1
11
7
10/1
T: Ms A Macpherson
R: B Park (58.5)
10/1
7g magnus (AUS) x oakdale joolz (NZ) (zabeel (NZ))
12
8.8
Teebox (14)
150/1
T: R L Hardy
R: Lee Smith (54)
150/1
8m refuse to bend (IRE) x cryptique (AUS) (spectrum (IRE))
Race 8 - Adroit Insurance Services-Bm58 (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:23.78 (35.73)
Prizemoney: $18,000
1
10/1
T: Henry Dwyer
R: Ryan Maloney (59.5)
10/1
5m duporth (AUS) x hansom cab (USA) (awesome again (CAN))
Winning siblings: Alberation, Pedrena,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Alnaas (3)
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Duffy (59.5)
8/1
3f not a single doubt (AUS) x moojeh (AUS) (more than ready (USA))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$220,000
Vendor: Yarraman Park Stud Scone NSW
Buyer: Aquis / mick Price Racing
2
1.3
7/1
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (59.5)
7/1
5m god's own (AUS) x regal touch (NZ) (touching wood (USA))
4
1.5
5/1
T: Brent Stanley
R: Lucinda Doodt (57)
5/1
4m northern meteor (AUS) x mega jewels (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
4
7/2
T: T Busuttin and N Young
R: Damien Thornton (59)
7/2
3f i am invincible (AUS) x royal wit (AUS) (royal academy (USA))
6
5
5/2F
T: M W Young
R: S Vella (60.5)
5/2F
4g lonhro (AUS) x seeking susan (AUS) (flying spur (AUS))
7
5.1
11/1
T: Henry Dwyer
R: J Mott (59.5)
11/1
6m trotamondo (CHI) x she's double gold (USA) (golden missile (USA))
8
9
20/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (58.5)
20/1
5m commands (AUS) x villa igea (AUS) (papal power (USA))
9
9.1
150/1
T: Mick Bath
R: Thomas Stockdale (52)
150/1
6g domesday (AUS) x commands a smile (AUS) (commands (AUS))
10
10.4
60/1
T: J E and C Ledger
R: Nathan Punch (53)
60/1
4m al samer (AUS) x lively colours (NZ) (montjeu (IRE))
11
13.1
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lachlan King (59)
16/1
4g host (CHI) x jestemma (AUS) (rory's jester (AUS))
12
14.2
100/1
T: Keith Rawiller
R: Rose Pearson (53)
100/1
* Nick figures are for Australasia.