Breednet Results

BENDIGO - Sunday, June 23

Race 1 - Bus. Luncheon Raceday 5/7 Hcp (1600m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:38.14 (36.88)
Prizemoney: $35,000
1
5/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lachlan King (58)
5/2
2c sebring (AUS) x divine choice (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
This nick: 18 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
2
16/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (54)
16/1
2c polanski (AUS) x fabianska (AUS) (danehill (USA))
3
3.3
3/1
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (55.5)
3/1
2f makfi (GB) x scattered dreams (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
5.5
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Mallyon (56.5)
10/1
2c sebring (AUS) x nicodora (AUS) (stratum (AUS))
5
5.8
7/4F
T: James Cummings
R: D Dunn (59)
7/4F
2c hallowed crown (AUS) x wide open (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
6.8
25/1
T: John McArdle
R: J Mott (56.5)
25/1
2c sebring (AUS) x queens plaza (AUS) (elusive quality (USA))
7
11
20/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (57.5)
20/1
2c wandjina (AUS) x pentolite (NZ) (pentire (GB))
8
11.3
Modear (8)
20/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (55.5)
20/1
2f helmet (AUS) x thisisus (NZ) (high chaparral (IRE))
9
11.8
100/1
T: A R Coffey
R: H Coffey (55)
100/1
2f americain (USA) x four kisses (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 2 - Mypunter.Com Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:37.82 (37.66)
Prizemoney: $35,000
1
11/4F
T: B G Purcell
R: Michael Poy (58)
11/4F
3g fighting sun (AUS) x il sogno (AUS) (elvstroem (AUS))
Winning siblings: Cranbrook, Dream Dreamer, Zorro's Dream,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
12/1
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (56)
12/1
3f americain (USA) x running royal (AUS) (royal academy (USA))
3
0.5
8/1
T: R G Symons
R: Ms J Payne (58)
8/1
4
3.2
11/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (58)
11/1
3g dawn approach (IRE) x titian silk (AUS) (testa rossa (AUS))
5
4
3/1
T: Archie Alexander
R: A Mallyon (56)
3/1
6
5.5
Garbo (3)
11/4
T: Ms J Baker
R: Declan Bates (58)
11/4
7
8.7
12/1
T: M D Moroney
R: J Noonan (58)
12/1
3g savabeel (AUS) x grantsville (GER) (trempolino (USA))
8
9.5
40/1
T: R E Laing
R: J Mott (58)
40/1
9
10.2
100/1
T: G Eurell
R: Dean Holland (56)
100/1
3f reliable man (GB) x la lune (AUS) (dehere (USA))
10
10.4
25/1
T: R G Symons
R: Fred W Kersley (56)
25/1
3f bullbars (AUS) x perfect set (AUS) (reset (AUS))
11
10.7
80/1
T: Chris Calthorpe
R: D W Stackhouse (58)
80/1
3c manhattan rain (AUS) x richenza (AUS) (holy roman emperor (IRE))
12
18.7
150/1
T: Sean Mott
R: Lachlan King (56)
150/1
Race 3 - The Big Screen Company Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:38.78 (37.96)
Prizemoney: $35,000
1
11/8F
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: L Currie (56.5)
11/8F
4m jungle ruler (AUS) x debecca (AUS) (archway (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
40/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (58.5)
40/1
4g mulaazem (AUS) x precarious (AUS) (snippets (AUS))
3
0.6
11/2
T: Julius Sandhu
R: N Callow (56.5)
11/2
4
1.3
13/8
T: C J Waller
R: S Baster (58.5)
13/8
4g lethal force (IRE) x smart coco (USA) (smarty jones (USA))
5
2.3
40/1
T: Jamie Scott
R: Josh Cartwright (56.5)
40/1
4m astronomer royal (USA) x keisha (AUS) (el moxie (USA))
6
5.8
14/1
T: N A Blackiston
R: D Dunn (56.5)
14/1
4m encosta de lago (AUS) x concluding (AUS) (kenny's best pal (AUS))
7
7.6
25/1
T: Shawn Mathrick
R: J Maskiell (58.5)
25/1
4g helmet (AUS) x she's a bonus (AUS) (giant's causeway (USA))
8
10.1
30/1
T: J and C Meagher
R: Clayton Douglas (58.5)
30/1
4g bianconi (USA) x lila jean (AUS) (toy pindarri (NZ))
9
10.3
80/1
T: C V Kelly
R: Chelsea Macfarlane (58.5)
80/1
5g strategic maneuver (AUS) x milakai (AUS) (bel esprit (AUS))
10
12.8
30/1
T: Kane Harris
R: D W Stackhouse (58.5)
30/1
4g americain (USA) x colourist (AUS) (danzero (AUS))
11
15.8
150/1
T: Tanya Fisher
R: Mikaela Claridge (54.5)
150/1
5m mutawaajid (AUS) x lytuppa (AUS) (viscount (AUS))
12
25.8
150/1
T: D L Boal
R: Alana Kelly (54.5)
150/1
4m bernardini (USA) x typhoon billie (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 4 - Bet365 Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:25.48 (36.36)
Prizemoney: $35,000
1
9/4
T: P and P Snowden
R: L Currie (56)
9/4
2c savabeel (AUS) x youtoofast (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
Winning siblings: Fastellie, Molto Veloce, Run On,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Oneira (7)
4/1
T: Ms Allison Sheehan
R: Ms N Beriman (56.5)
4/1
3f dream ahead (USA) x herewegoagain (AUS) (hussonet (USA))
3
4.4
20/1
T: J and C Meagher
R: N Callow (58.5)
20/1
3g high chaparral (IRE) x starry light (NZ) (danehill dancer (IRE))
4
5.3
6/4F
T: M M Laurie
R: Chelsea Macfarlane (54)
6/4F
2f foxwedge (AUS) x tara beauty (AUS) (sebring (AUS))
5
5.5
12/1
T: Brent Stanley
R: S Baster (56.5)
12/1
3f pierro (AUS) x tranquility (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
5.7
20/1
T: T and K O'Sullivan
R: Dean Holland (56.5)
20/1
3f choisir (AUS) x with decorum (AUS) (savoire vivre (GB))
7
6.5
16/1
T: Charlotte Littlefield
R: Jordan Childs (58.5)
16/1
3g shocking (AUS) x mamasan (NZ) (shinko king (IRE))
8
6.7
100/1
T: S A Lake
R: H Coffey (56.5)
100/1
9
10.4
40/1
T: M Price and M Kent Jnr
R: M J Walker (56)
40/1
2g snitzel (AUS) x new light (AUS) (galileo (IRE))
10
12.4
50/1
T: Symon Wilde
R: Declan Bates (56.5)
50/1
3f tavistock (NZ) x clear blue (NZ) (o'reilly (NZ))
11
22.4
Mig Air (14)
100/1
T: M Price and M Kent Jnr
R: J Noonan (58.5)
100/1
3g zoustar (AUS) x sun maid (AUS) (desert sun (GB))
12
27.4
40/1
T: Daniel Williams
R: Michael Poy (58.5)
40/1
5g so you think (NZ) x evilweb (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 5 - Bendigo Caravan Centre (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:05.65 (36.00)
Prizemoney: $35,000
1
15/2
T: A L Browell
R: B Rawiller (61)
15/2
4g magnus (AUS) x two hills (AUS) (hillman (AUS))
Winning siblings: Stylish Pattern,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2F
T: L and T Corstens
R: S Baster (59.5)
7/2F
3g foxwedge (AUS) x ekali (AUS) (torrential (USA))
3
0.9
9/1
T: Ben Brisbourne
R: Declan Bates (61.5)
9/1
4
1.2
7/2F
T: K Hann
R: L Nolen (60.5)
7/2F
5m benfica (AUS) x dansanna (FR) (anabaa (USA))
5
2.2
10/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (59.5)
10/1
4m duporth (AUS) x maktima (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
2.4
Wasabi (12)
30/1
T: Ms J Duncan
R: Chelsea Macfarlane (57.5)
30/1
5m dream ahead (USA) x fujisawa (GB) (green desert (USA))
7
2.5
16/1
T: Micheal Newton
R: D Dunn (57.5)
16/1
8
2.7
11/1
T: Lisa Jones
R: W Egan (59.5)
11/1
3g foreplay (AUS) x landuc (AUS) (written tycoon (AUS))
9
3.2
4/1
T: Ms D Loos
R: J Maskiell (58.5)
4/1
3f equiano (FR) x singa lass (NZ) (danasinga (AUS))
10
3.4
30/1
T: B J Goodwin
R: Teodore Nugent (59.5)
30/1
6g equiano (FR) x class prevails (AUS) (delago brom (AUS))
11
5.2
20/1
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (58)
20/1
3f bel esprit (AUS) x dance across (AUS) (giant's causeway (USA))
12
11.2
60/1
T: Alisa Hinch
R: Mikaela Claridge (58)
60/1
6h all american (AUS) x rechichi (AUS) (elvstroem (AUS))
Race 6 - Bendigo Magazine (Bm64) (2200m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 2:20.25 (36.44)
Prizemoney: $35,000
1
7/1
T: Patrick Payne
R: Rose Pearson (59.5)
7/1
5g pentire (GB) x classic blonde (NZ) (king's chapel (AUS))
Winning siblings: Chouxtorial, Friday Woolfe,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
13/4F
T: D T O'Brien
R: J Mott (57)
13/4F
3
1.6
15/4
T: P A Preusker
R: Dean Holland (60)
15/4
4g rebel raider (AUS) x sazzana (NZ) (savabeel (AUS))
4
3.3
25/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Clayton Douglas (59)
25/1
4g smart missile (AUS) x ripe plum (AUS) (spectrum (IRE))
5
6
11/1
T: P A Preusker
R: H Coffey (59)
11/1
6
7
11/1
T: M C Kent
R: L Nolen (61.5)
11/1
6m authorized (IRE) x fain (AUS) (quest for fame (GB))
7
8
9/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (59.5)
9/1
5g sea the stars (IRE) x nantyglo (GB) (mark of esteem (IRE))
8
9
12/1
T: Symon Wilde
R: Alana Kelly (60.5)
12/1
7g econsul (NZ) x catakate (AUS) (catbird (AUS))
9
10
9/1
T: Symon Wilde
R: B Rawiller (60)
9/1
10
10.8
100/1
T: Ms K Dufty
R: Declan Bates (59)
100/1
7g bianconi (USA) x wasn't it good (AUS) (grand lodge (USA))
11
14.5
12/1
T: C J Waller
R: M J Walker (56.5)
12/1
3f starspangledbanner (AUS) x makybe diva (GB) (desert king (IRE))
12
54.5
9/1
T: Peter Gelagotis
R: J Maskiell (59.5)
9/1
6g fastnet rock (AUS) x la cucina (IRE) (last tycoon (IRE))
Race 7 - Bendigo Coachlines (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:39.06 (36.54)
Prizemoney: $35,000
1
16/1
T: P Gorman
R: D W Stackhouse (59)
16/1
5g canford cliffs (IRE) x sorenstam (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2016 Inglis Great Southern Weanling Sale Platinum Session
$8,000
Vendor: Blue Gum Farm, Euroa
Buyer: A Sheehan
2
1.5
13/2
T: T Busuttin and N Young
R: D Dunn (56.5)
13/2
3f tavistock (NZ) x cousin katerina (NZ) (stravinsky (USA))
3
2.5
2/1F
T: Michael Jones
R: Chelsea Macfarlane (60)
2/1F
4g lonhro (AUS) x brazen babe (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
2.6
10/1
T: Peter Hardacre
R: B Rawiller (61)
10/1
5
2.7
20/1
T: Thomas Carberry
R: J Lorensini (60)
20/1
9g danzero (AUS) x banishing (AUS) (red ransom (USA))
6
2.9
30/1
T: Ms M Wells
R: Clayton Douglas (58.5)
30/1
7m gonski (AUS) x lila jean (AUS) (toy pindarri (NZ))
7
3
8/1
T: John McArdle
R: Alana Kelly (58)
8/1
4g dash for cash (AUS) x beauty within (AUS) (rancho ruler (AUS))
8
3.5
6/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (58)
6/1
4m strada (AUS) x valse des fleurs (NZ) (stravinsky (USA))
9
3.7
Pamando (10)
8/1
T: John McArdle
R: J Mott (57.5)
8/1
4m so you think (NZ) x beach model (AUS) (footstepsinthesand (GB))
10
3.8
20/1
T: Peter Hardacre
R: Lucinda Doodt (58.5)
20/1
5g ilovethiscity (AUS) x wasn't it good (AUS) (grand lodge (USA))
11
4.5
15/1
T: N A Blackiston
R: J Maskiell (56.5)
15/1
4m mastercraftsman (IRE) x coventina (NZ) (high chaparral (IRE))
12
5.3
20/1
T: D S Archard
R: Josh Cartwright (59)
20/1
5g o'reilly (NZ) x ruby lass (NZ) (volksraad (GB))
Race 8 - Vrc-Crv Winter C'ship Ht-Bm78 (1500m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(5) Time: 1:31.14 (36.94)
Prizemoney: $50,000
1
5/2F
T: Alisa Hinch
R: Mikaela Claridge (54.5)
5/2F
4g keano (NZ) x pranayama (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Pradnya, Sithali,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Snipes (15)
30/1
T: Brent Stanley
R: H Coffey (55.5)
30/1
5g lonhro (AUS) x assertive guest (AUS) (commands (AUS))
3
0.3
11/2
T: S V Brown
R: N Callow (57)
11/2
6g alamosa (NZ) x boxapins (NZ) (pins (AUS))
4
2.3
7/2
T: T Busuttin and N Young
R: D Dunn (56)
7/2
5
3.8
20/1
T: M M Laurie
R: Jack Martin (57)
20/1
5g sebring (AUS) x madame medusa (IRE) (mozart (IRE))
6
3.9
6/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (56.5)
6/1
4g high chaparral (IRE) x amouage (NZ) (viking ruler (AUS))
7
4.2
80/1
T: T and K O'Sullivan
R: Michael Poy (57.5)
80/1
8
5.7
60/1
T: Stephen Lenehan
R: B Rawiller (61.5)
60/1
6g husson (ARG) x salinger (AUS) (fasliyev (USA))
9
6
9/1
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (58.5)
9/1
5g good journey (USA) x belleza veloz (AUS) (hemingway (IRE))
10
8.5
20/1
T: M M Laurie
R: L Currie (58)
20/1
6g danerich (AUS) x ecovue (AUS) (strategic (AUS))
11
8.6
20/1
T: D S Archard
R: Ms N Beriman (58)
20/1
5g so you think (NZ) x sun song (AUS) (desert sun (GB))
12
10.3
8/1
T: M Price and M Kent Jnr
R: M J Walker (55.5)
8/1
5m hussonet (USA) x more than fair (AUS) (military plume (NZ))
Race 9 - Bendigo Mazda (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:18.90 (36.04)
Prizemoney: $35,000
1
6/1
T: M C Kent
R: L Nolen (60.5)
6/1
Winning siblings: Oncidium Ruler, Royal Crown, Za Za Zoom,
This nick: 41 runners; 29 winners; 3 SW. Details
2
0.1
15/2
T: J D Matheson
R: Madison Lloyd (55)
15/2
3
0.9
7/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (59)
7/2
4
1.8
9/2
T: M J Williams
R: L Currie (58)
9/2
6g choisir (AUS) x shiny mai (AUS) (keltrice (AUS))
5
4.3
11/4F
T: Peter Smith
R: D W Stackhouse (59.5)
11/4F
4g host (CHI) x alezzie (AUS) (court of jewels (NZ))
6
5.1
20/1
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (58.5)
20/1
4g helmet (AUS) x zipstream (AUS) (distant music (USA))
7
5.2
7/1
T: Daniel Williams
R: Nathan Punch (60)
7/1
5g wanted (AUS) x on the loose (AUS) (strategic (AUS))
8
12.2
8/1
T: Symon Wilde
R: B Rawiller (60.5)
8/1
5g smart missile (AUS) x jannah (AUS) (carnegie (IRE))
Race 10 - Jayco (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:18.93 (35.18)
Prizemoney: $35,000
1
Shir (11)
14/1
T: D T O'Brien
R: L Currie (57.5)
14/1
4g sepoy (AUS) x leone chiara (AUS) (lion hunter (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/8F
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (59)
13/8F
3
2.3
10/1
T: B C Hearps
R: Dylan Dunn (58.5)
10/1
5g reset (AUS) x blushow (AUS) (show a heart (AUS))
4
2.4
50/1
T: P A Preusker
R: Alana Kelly (58)
50/1
5g atomic (AUS) x star of brocco (AUS) (brocco (USA))
5
3.9
9/1
T: P A Chow
R: Michael Poy (58)
9/1
6
4
50/1
T: M M Laurie
R: Mikaela Claridge (59)
50/1
7
6
14/1
T: David and Coral Feek
R: N Callow (59.5)
14/1
8
7.5
9/2
T: Matthew Cumani
R: Clayton Douglas (58)
9/2
3g reward for effort (AUS) x dosh dash (AUS) (dash for cash (AUS))
9
8.3
12/1
T: Henry Dwyer
R: Josh Cartwright (60.5)
12/1
5g demerit (AUS) x pretty pia (AUS) (tribu (AUS))
10
9
13/4
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (58)
13/4
4g jimmy choux (NZ) x ritzy lady (NZ) (zabeel (NZ))
* Nick figures are for Australasia.