Breednet Results

BORDERTOWN - Monday, January 27

Race 1 - Doan Pharmacies Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:20.36
Prizemoney: $17,500
1
8/1
T: Justin Pickering
R: P Gatt (56)
8/1
4g dalakhani (IRE) x joy and despair (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Bernie, Lows And Highs,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
5.3
35/10
T: W F Francis & G Kent
R: Josh Cartwright (55.5)
35/10
4m magnus (AUS) x missy memoirs (AUS) (rubiton (AUS))
3
6.1
12/10F
T: Matthew Cumani
R: Sairyn Fawke (54.5)
12/10F
3f hinchinbrook (AUS) x enclosure (NZ) (postponed (USA))
2019 Inglis Scone Yearling Sale
$28,000
Vendor: Sledmere Stud, Scone
Buyer: Upper Bloodstock
2019 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Sledmere Stud, Scone
Buyer: Passed in - $ 70,000
4
9.1
6/1
T: Grant Kluske
R: J Potter (55.5)
6/1
4m akeed mofeed (GB) x pipkin (AUS) (gallo di ferro (USA))
5
9.5
16/1
T: J Dodgson
R: Sophie Logan (56)
16/1
4g bullet train (GB) x tropicana miss (AUS) (royal academy (USA))
6
10.8
Kanzo (1)
8/1
T: Ryan Balfour
R: S Price (59)
8/1
5g pluck (USA) x startling (AUS) (mossman (AUS))
7
12.7
14/1
T: Ms K Jackson
R: Libby Halliday (53.5)
14/1
8
19
50/1
T: Scott Irlam
R: Ms K Bishop (56.5)
50/1
4m arlington (AUS) x pacific swirl (AUS) (catbird (AUS))
Race 2 - Bordertown Stone Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:06.10
Prizemoney: $17,500
1
5/1
T: Scott Irlam
R: Sairyn Fawke (58)
5/1
Winning siblings: Magnesprit, Porky Pine,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/7F
T: D N Kolpin
R: S Cahill (58)
4/7F
4g highrail danehill (AUS) x beldalou (AUS) (bel esprit (AUS))
3
3.3
7/1
T: D I Dodson
R: Teagan Voorham (56)
7/1
5m red arrow (AUS) x ebbtide (AUS) (spinning world (USA))
4
14.9
35/10
T: Ms J Gow-Whyte
R: Lachlan Neindorf (54)
35/10
4m kaphero (AUS) x kyeema (AUS) (centre stalls (IRE))
5
19.1
30/1
T: D C Saxon
R: Todd Pannell (58)
30/1
4g americain (USA) x cracking melody (GB) (shamardal (USA))
6
22.6
40/1
T: Bob & Kane Post
R: Ms C Puls (56)
40/1
5m tavistock (NZ) x pierian (NZ) (montjeu (IRE))
Race 3 - Wickham Flower Mdn Plate (2000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:07.95
Prizemoney: $17,500
1
16/10F
T: Ms S Jaensch
R: P Gatt (56)
16/10F
4m unencumbered (AUS) x key of the nile (AUS) (untouchable (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
55/10
T: Brittany Raymond
R: R J Hurdle (58)
55/10
5g strategic (AUS) x gill'n'i (AUS) (distant music (USA))
3
4.8
18/10
T: Symon Wilde
R: Josh Cartwright (56)
18/10
4m tavistock (NZ) x clear blue (NZ) (o'reilly (NZ))
4
7.9
16/1
T: B D Carraill
R: Sairyn Fawke (58)
16/1
5
8.1
40/1
T: Grant Kluske
R: S Cahill (58)
40/1
4g makfi (GB) x western star (NZ) (high chaparral (IRE))
6
11.2
6/1
T: Anthony Webster
R: Lachlan Neindorf (54)
6/1
5m ocean park (NZ) x authoress (AUS) (fuji kiseki (JPN))
7
22.9
12/1
T: Chris Diplock
R: Teagan Voorham (56)
12/1
Race 4 - Murch Plumbing (Bm62) (1200m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 1:12.34
Prizemoney: $20,000
1
18/10F
T: Jamie Opperman
R: Lachlan Neindorf (59)
18/10F
4g moshe (AUS) x lady rohlon (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Written Guarantee,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
15/2
T: Jamie Opperman
R: S Cahill (59)
15/2
7g bianconi (USA) x dol de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.8
32/10
T: D I Dodson
R: Teagan Voorham (55.5)
32/10
5m pellizotti (AUS) x nightsinwhitesatin (AUS) (distant music (USA))
4
1.4
30/1
T: Ms J Giles
R: Ms C Puls (55.5)
30/1
6m lago delight (AUS) x fayrouz (AUS) (sovereign red (NZ))
5
2.6
10/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (56.5)
10/1
8g good journey (USA) x sazende (NZ) (lord ballina (AUS))
6
6
14/1
T: Ms K Byrnes
R: Gary Lo (59.5)
14/1
5g dream ahead (USA) x general chloe (AUS) (general nediym (AUS))
7
6.1
Mihany (3)
9/1
T: D C Saxon
R: Todd Pannell (60)
9/1
8g redoute's choice (AUS) x snowdrift (FR) (polish precedent (USA))
8
6.8
45/10
T: Ms S Jaensch
R: P Gatt (58.5)
45/10
4g moshe (AUS) x never imagine (AUS) (orpen (USA))
Race 5 - Iron Jack (Bm62) (1550m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 1:36.10
Prizemoney: $20,000
1
9/10F
T: G Karayannis
R: Lachlan Neindorf (59)
9/10F
9g excites (AUS) x quaglino (AUS) (rory's jester (AUS))
Winning siblings: Dinner Date, Pomp, Your Mate Jimmy,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
10/1
T: Symon Wilde
R: Josh Cartwright (55.5)
10/1
6g sakhee's secret (GB) x sister veronica (NZ) (magic of sydney (AUS))
3
0.9
12/1
T: Ms S Jaensch
R: P Gatt (59.5)
12/1
6g gonski (AUS) x nurney girl (AUS) (scenic (IRE))
2014 Inglis Great Southern Weanling Sale
Vendor: Ponderosa Park, Elaine
Buyer: Passed $ 2,500 / Reserve $ 4,000
4
2
5/1
T: L A Creek
R: R J Hurdle (57.5)
5/1
5g more than ready (USA) x private nancy (AUS) (soldier's tale (USA))
5
6.2
40/1
T: J Dodgson
R: Sairyn Fawke (57.5)
40/1
8m domesday (AUS) x wyndam belle (NZ) (danzero (AUS))
6
6.9
3/1
T: D I Dodson
R: J Potter (58)
3/1
4g dr doute's (AUS) x la dreamer (AUS) (flying spur (AUS))
7
10.2
15/1
T: Jamie Opperman
R: Libby Halliday (58.5)
15/1
8g good journey (USA) x blue music (AUS) (bluebird (USA))
8
19
100/1
T: M J O'Connor
R: Ms K Bishop (55.5)
100/1
7m super saver (USA) x inertia (AUS) (belong to me (USA))
Race 6 - Finns Fine Food Hcp (2000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:06.53
Prizemoney: $25,000
1
12/10F
T: Ms S Jaensch
R: P Gatt (55)
12/10F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
5/1
T: Steven Tootell
R: Sophie Logan (52.5)
5/1
8g myboycharlie (IRE) x elvish (AUS) (elusive quality (USA))
2014 Inglis Classic Yearling Sale Summer Book
$52,000
Vendor: Amarina Farm, Denman
Buyer: Triple Crown Syndications
3
5
12/1
T: Ms S Jaensch
R: J Maund (54)
12/1
5m rebel raider (AUS) x disco regent (AUS) (new regent (CAN))
4
5.3
35/10
T: R J Wilson
R: Lachlan Neindorf (53.5)
35/10
7g blevic (AUS) x nikita jane (AUS) (fraar (USA))
5
5.4
16/1
T: J Dodgson
R: W Lau (52.5)
16/1
6
5.6
15/1
T: Robert Schultz
R: J Potter (54)
15/1
5g mulaazem (AUS) x solamina (AUS) (scenic (IRE))
7
8.5
Athos (10)
12/1
T: Ms S Murphy
R: Teagan Voorham (54)
12/1
8g awesome again (CAN) x wild soiree (USA) (fusaichi pegasus (USA))
8
15.6
25/1
T: R V Nicholson
R: Libby Halliday (50)
25/1
7m al samer (AUS) x coppelius (USA) (pleasant colony (USA))
9
15.8
66/1
T: E V Musgrove
R: Gary Lo (52.5)
66/1
10
16.6
16/1
T: E V Musgrove
R: Josh Cartwright (60)
16/1
7g tavistock (NZ) x bagalollies (AUS) (zabeel (NZ))
11
16.9
100/1
T: S R Turner
R: Ms C Puls (54)
100/1
9g al maher (AUS) x star hit (AUS) (euclase (AUS))
Race 7 - McCarthy Transport (Bm54) (1550m)
Class: Benchmark 54 Track: Good(4) Time: 1:37.42
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: Symon Wilde
R: Josh Cartwright (57)
7/1
6m delightful choice (AUS) x ivory's lady (AUS) (ivory's irish (AUS))
Winning siblings: Lady Delight,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4
Keysor (10)
16/1
T: Kristi Evans
R: P Gatt (57)
16/1
3
4.8
32/10F
T: Shayne Cahill
R: S Cahill (60.5)
32/10F
4
5.9
4/1
T: Jamie Opperman
R: R J Hurdle (59)
4/1
4m bullbars (AUS) x perfect set (AUS) (reset (AUS))
5
6.1
20/1
T: D N Kolpin
R: Gary Lo (54.5)
20/1
7g ice point (ARG) x hold the kalua (AUS) (hold that tiger (USA))
6
6.3
7/1
T: Ms S Murphy
R: Teagan Voorham (59)
7/1
4m o'reilly (NZ) x mizzna (NZ) (montjeu (IRE))
7
7.8
Vindex (11)
30/1
T: Kristi Evans
R: J Maund (57)
30/1
6g fastnet rock (AUS) x mithila (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
8
40/1
T: Ms K Jackson
R: Sairyn Fawke (56.5)
40/1
9g choisir (AUS) x a right royal miss (AUS) (royal academy (USA))
9
9.5
32/10F
T: D C Saxon
R: Todd Pannell (59)
32/10F
10
10.6
8/1
T: R V Nicholson
R: Libby Halliday (55.5)
8/1
6g uncle mo (USA) x flying dialogue (USA) (fusaichi pegasus (USA))
11
11.7
100/1
T: S R Turner
R: W Lau (52.5)
100/1
7m krupt (AUS) x laynlow (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
12.7
100/1
T: Craig Stewart
R: Ms K Bishop (54)
100/1
8m king cugat (USA) x space bubble (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
* Nick figures are for Australasia.