Breednet Results

CANTERBURY - Wednesday, May 10

Race 1 - Bowermans Office Furniture Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:05.06 (34.46)
Prizemoney: $40,000
1
7/4F
T: R A Freedman
R: Tim Clark (57)
7/4F
Winning siblings: Billy Can, Persan, Pierrless, Surecan,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/2
T: R J Quinton
R: J Parr (57)
7/2
3g dream ahead (USA) x double crossing (AUS) (giant's causeway (USA))
3
2
Ennui (4)
9/4
T: James Cummings
R: B Avdulla (55)
9/4
3f new approach (IRE) x retail therapy (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.1
15/4
T: M, W and J Hawkes
R: C Reith (57)
15/4
3g redoute's choice (AUS) x hasna (AUS) (snippets (AUS))
Race 2 - Casino Prince@vinery Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.40 (36.00)
Prizemoney: $40,000
1
13/8F
T: P and P Snowden
R: J Bowman (56)
13/8F
2f sebring (AUS) x metonymy (AUS) (hotel grand (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: John Thompson
R: Tim Clark (56)
20/1
2f delago deluxe (AUS) x sakura rose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
1.2
5/1
T: John Thompson
R: J R Collett (56)
5/1
2f hinchinbrook (AUS) x kiss 'n chase (AUS) (red ransom (USA))
4
1.3
20/1
T: Matthew Smith
R: G Schofield (56)
20/1
2f not a single doubt (AUS) x la dolce diva (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
2.8
9/1
T: James Cummings
R: Tommy Berry (56)
9/1
2f street cry (IRE) x mousseline (AUS) (strategic (AUS))
6
4.6
13/8F
T: James Cummings
R: B Avdulla (56)
13/8F
2f sebring (AUS) x catch a thief (NZ) (one cool cat (USA))
7
5.1
Sasuba (9)
30/1
T: C J Waller
R: T Angland (56)
30/1
2f stratum (AUS) x bubble below (AUS) (hussonet (USA))
8
9
50/1
T: John Thompson
R: J Parr (56)
50/1
2f poet's voice (GB) x mlada (NZ) (danasinga (AUS))
9
9.2
60/1
T: W T Prain
R: C Reith (56)
60/1
2f tickets (AUS) x flutterena (AUS) (arena (AUS))
10
9.3
40/1
T: G R Nickson
R: Ms K O'Hara (56)
40/1
2f choisir (AUS) x ivyrose (AUS) (strategic (AUS))
11
9.4
50/1
T: W T Prain
R: J Penza (56)
50/1
2f arena (AUS) x royal palm (AUS) (desert sun (GB))
Race 3 - Rubick@coolmore Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.59 (34.58)
Prizemoney: $40,000
1
15/4
T: James Cummings
R: T Angland (56)
15/4
Winning siblings: Fallgold,
This nick: 33 runners; 26 winners; 4 SW. Details
2
2.3
9/4F
T: James Cummings
R: B Avdulla (56)
9/4F
2c lonhro (AUS) x yavanna (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.6
4/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (56)
4/1
2c snitzel (AUS) x angel girl (AUS) (rory's jester (AUS))
4
4.2
16/1
T: C J Waller
R: C Lever (56)
16/1
5
4.8
Ruler (12)
8/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56)
8/1
2c sebring (AUS) x dorf command (AUS) (commands (AUS))
6
5
9/2
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (56)
9/2
2c pierro (AUS) x scattered (AUS) (tale of the cat (USA))
7
8.9
20/1
T: James Cummings
R: J R Collett (56)
20/1
2g helmet (AUS) x more haste (AUS) (brief truce (USA))
8
9.4
50/1
T: C J Waller
R: J Ford (56)
50/1
2g reliable man (GB) x wannabe queen (USA) (bernstein (USA))
9
10.4
40/1
T: James Cummings
R: G Schofield (56)
40/1
2c helmet (AUS) x tamtheel (AUS) (flying spur (AUS))
10
18.6
Mahal (8)
100/1
T: J and G Lee
R: A Hyeronimus (56)
100/1
2g encosta de lago (AUS) x posta (AUS) (more than ready (USA))
Race 4 - Ranvet (Bm77) (1900m)
Class: Benchmark 77 Track: Good(3) Time: 1:56.69 (36.19)
Prizemoney: $40,000
1
4/5F
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
4/5F
4g mossman (AUS) x why're you waiting (AUS) (more than ready (USA))
This nick: 13 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
0.4
12/1
T: David Payne
R: A Adkins (57)
12/1
4g lope de vega (IRE) x la famelia (AUS) (strategic (AUS))
3
2.2
6/1
T: K J Parker
R: J Ford (54.5)
6/1
6g dubawi (IRE) x scottish amour (AUS) (whiskey road (USA))
4
2.3
7/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (54.5)
7/1
5
4.5
9/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (54)
9/1
4g sea the stars (IRE) x evensong (GER) (waky nao (GB))
6
6.1
20/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (57)
20/1
7
7.3
40/1
T: Ms K Waugh
R: J R Collett (57.5)
40/1
6g myboycharlie (IRE) x raindane (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
7.7
12/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (54.5)
12/1
4g kyllachy (GB) x thousandkissesdeep (IRE) (night shift (USA))
Race 5 - Keith McCabe Memorial (Bm66) (1250m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(3) Time: 1:13.79 (35.60)
Prizemoney: $40,000
1
7/2F
T: C J Waller
R: J Bowman (60.5)
7/2F
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/1
T: Ms K Waugh
R: Nick Heywood (58)
6/1
3g manhattan rain (AUS) x chordata (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
0.5
11/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (55.5)
11/1
3f dream ahead (USA) x cangino (AUS) (perugino (USA))
5
1.6
12/1
T: Matthew Smith
R: B Avdulla (58)
12/1
6
1.7
12/1
T: R D Collett
R: J R Collett (57.5)
12/1
3f myboycharlie (IRE) x mellow elle (AUS) (thunder gulch (USA))
7
2.2
9/2
T: Ms A Willick
R: Tommy Berry (59)
9/2
3g lonhro (AUS) x tactless (AUS) (commands (AUS))
8
4.4
6/1
T: K A Lees
R: Rachel King (57.5)
6/1
3f dreamscape (AUS) x venassas jig (USA) (street cry (IRE))
Race 6 - Tab.Com.Au (Bm67) (1550m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 1:33.93 (35.57)
Prizemoney: $40,000
1
5/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (57.5)
5/1
3g gio ponti (USA) x belle giselle (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: All About The Coin, Malfy, Messene,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.3
9/2
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
9/2
3f savabeel (AUS) x natural rhythm (NZ) (viking ruler (AUS))
3
2.1
9/1
T: B and D Guy
R: K McEvoy (56.5)
9/1
3f lonhro (AUS) x adaline (AUS) (court of jewels (NZ))
4
2.6
20/1
T: J and G Lee
R: A Hyeronimus (57)
20/1
6g canny lad (AUS) x lucky jewel (NZ) (lucky ring (IRE))
5
2.9
9/2
T: Mitch Newman
R: Deanne Panya (57.5)
9/2
6
3.7
13/4F
T: C J Waller
R: B Avdulla (58.5)
13/4F
3g al maher (AUS) x bravo zulu (AUS) (military plume (NZ))
7
3.8
5/1
T: A and E Cummings
R: Tim Clark (56)
5/1
3f so you think (NZ) x zahani (AUS) (zabeel (NZ))
8
7.7
El Sid (2)
8/1
T: D A Williams
R: J R Collett (59)
8/1
3g sidereus (AUS) x madam lush (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 7 - Hyland Race Colours (Bm72) (1250m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 1:13.62 (35.19)
Prizemoney: $40,000
1
11/4F
T: James Cummings
R: B Avdulla (59.5)
11/4F
3g medaglia d'oro (USA) x moravany (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Laussel, Poet's Landing,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/1
T: Richard Litt
R: Deanne Panya (58.5)
15/1
6m nadeem (AUS) x floribunda (AUS) (brief truce (USA))
3
1.7
4/1
T: Ms G Markwell
R: T Angland (60.5)
4/1
5g starcraft (NZ) x cool gal (AUS) (secret savings (USA))
4
2
4/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (61)
4/1
4g lope de vega (IRE) x it's who deanie (AUS) (fuji kiseki (JPN))
5
2.5
16/1
T: Ms J Williams
R: Ms R Williams (58)
16/1
5m red dazzler (AUS) x love first (AUS) (lonhro (AUS))
6
3.2
60/1
T: R J Quinton
R: Nick Heywood (55)
60/1
7
3.3
11/2
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (58.5)
11/2
3g mossman (AUS) x military blonde (AUS) (general nediym (AUS))
8
3.8
14/1
T: Ms G Markwell
R: J Parr (60)
14/1
5g bel esprit (AUS) x emmaagh (AUS) (regal classic (CAN))
9
4.1
20/1
T: N Mayfield-Smith
R: A Adkins (51)
20/1
10
5.1
9/1
T: Kristy Best
R: J Bowman (59.5)
9/1
6g o'reilly (NZ) x shanzero (AUS) (danzero (AUS))
11
5.3
50/1
T: Ms G Markwell
R: C Lever (60)
50/1
5g muhib (USA) x pensive lady (AUS) (orpen (USA))
12
5.4
20/1
T: D A Williams
R: J Ford (53)
20/1
13
6.1
12/1
T: P J Cunningham
R: J Penza (57.5)
12/1
3f foxwedge (AUS) x silvercup baby (USA) (american chance (USA))
* Nick figures are for Australasia.