Breednet Results

COFFS HARBOUR - Saturday, August 3

Race 1 - National Jockeys Trust Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:00.90 (37.79)
Prizemoney: $12,000
1
7/4F
T: D Chujo
R: Ms B Hodder (55)
7/4F
5g magic albert (AUS) x sandalwood (NZ) (sandtrap (USA))
Winning siblings: Hecarwee, Red Beard,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
11/2
T: D D Schmidt
R: Emily Atkinson (52.5)
11/2
4g benfica (AUS) x myrtle beach (AUS) (bluebird (USA))
3
2.5
20/1
T: William Wain
R: Ms L G Cheshire (55)
20/1
4g ocean park (NZ) x starry (NZ) (o'reilly (NZ))
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Psd, Res $70,000
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$30,000
Vendor: Ohukia Lodge Ltd
Buyer: Mr DL Freedman
4
2.8
10/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (59)
10/1
4g mosayter (USA) x lovewood (AUS) (charnwood forest (IRE))
5
3.4
3/1
T: Ms L Sheppard
R: P Graham (59)
3/1
4g arlington (AUS) x fasting (AUS) (anabaa (USA))
6
6.3
80/1
T: P Cheers
R: M Bennett (55)
80/1
4g eurozone (AUS) x isla kristina (AUS) (personal hope (USA))
7
7.2
150/1
T: P Cheers
R: Olivia Pickering (53)
150/1
8
7.4
4/1
T: D D Schmidt
R: M Paget (55)
4/1
4g knight exemplar (AUS) x mercurial miss (AUS) (belong to me (USA))
9
8.8
10/1
T: Mick O'Neill
R: J Grisedale (58.5)
10/1
8g za-im (GB) x tamarao miss (AUS) (secret savings (USA))
Race 2 - Burgundy Heights Logging Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:01.41 (37.63)
Prizemoney: $12,000
1
Strawb (2)
14/1
T: Stirling Osland
R: B Looker (58)
14/1
4m fastnet rock (AUS) x joy toy (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Born To Play, Fred, State Of Play, Toyshop,
This nick: 91 runners; 63 winners; 2 SW. Details
2
0.5
Uptooit (12)
7/2F
T: P J Evans
R: R Spokes (55)
7/2F
6m mail train (AUS) x uppity (AUS) (waajib (IRE))
3
3.5
20/1
T: B D Bellamy
R: Emily Atkinson (51)
20/1
6m bon hoffa (AUS) x avissan (AUS) (avispon (ARG))
4
3.8
12/1
T: Shane Everson
R: Ms K Stanley (57.5)
12/1
5m duporth (AUS) x she can again (AUS) (canny lad (AUS))
5
5.3
20/1
T: William Wain
R: P Graham (55)
20/1
4m so you think (NZ) x waitomo toka (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
6.1
11/2
T: Aiden St Vincent
R: Ms L G Cheshire (54.5)
11/2
7
7.9
7/2
T: R N Godbolt
R: J Kehoe (54)
7/2
4m myboycharlie (IRE) x king's queen (AUS) (king of kings (IRE))
8
8.2
7/2
T: Donna Grisedale
R: J Grisedale (58)
7/2
9
8.3
Rahaan (8)
9/1
T: Ms J Pratten
R: M Bennett (55)
9/1
3f mulaazem (AUS) x parclose (FR) (loup solitaire (USA))
10
8.4
100/1
T: H R Dew
R: Grace Willoughby (56)
100/1
5m wicked style (USA) x lizbeth (NZ) (royal academy (USA))
11
8.5
50/1
T: J D Shelton
R: M Paget (55.5)
50/1
3f alamosa (NZ) x regalia (NZ) (duelled (AUS))
12
9.8
Marcee (7)
60/1
T: John McLachlan
R: Ms B Hodder (55)
60/1
5m instinction (AUS) x imposing way (AUS) (hemingway (IRE))
Race 3 - Adams Sawmill Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Heavy(8) Time: 1:01.37 (37.61)
Prizemoney: $12,000
1
13/2
T: Aiden St Vincent
R: B Looker (58)
13/2
5g more than great (AUS) x she's our dane (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
Winning siblings: Lydiard, The Big Red Vee,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2F
T: Cathy Chapman
R: P Graham (57)
7/2F
5g primus (AUS) x tis magical (AUS) (inflate (USA))
3
0.6
25/1
T: D B Campbell
R: Ms L G Cheshire (54)
25/1
5m husson (ARG) x theatre fan (USA) (theatrical (IRE))
4
1.1
30/1
T: P J Cunningham
R: J Kehoe (54.5)
30/1
5g more than great (AUS) x duckin' daisies (AUS) (king of danes (AUS))
5
1.3
9/2
T: B D Bellamy
R: R Spokes (55)
9/2
6m sequalo (AUS) x secret cavern (AUS) (lion cavern (USA))
6
1.4
15/2
T: A Newing
R: Liam Blanch (51)
15/2
4m charge forward (AUS) x in the clear (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
2.5
10/1
T: Sally Taylor
R: J Grisedale (54)
10/1
6m al maher (AUS) x fantasy lady (AUS) (fasliyev (USA))
8
2.6
6/1
T: Danielle Campbell
R: M Bennett (56)
6/1
6g longhorn (AUS) x tolga (AUS) (mossman (AUS))
9
3.7
20/1
T: Julie Hodder
R: Ms B Hodder (54)
20/1
5m sidereus (AUS) x egyptian tomb (AUS) (domesday (AUS))
10
5.3
20/1
T: Brad Munro
R: M Paget (54)
20/1
7g northern meteor (AUS) x aqua blessing (AUS) (secret savings (USA))
11
5.9
Luckier (15)
100/1
T: Tom Higgins
R: Jacob Golden (51)
100/1
7m ready's image (USA) x topsinga (NZ) (danasinga (AUS))
12
7
Semtex (12)
14/1
T: T G Payne
R: Emily Atkinson (52)
14/1
5g smart missile (AUS) x emma princess (AUS) (invincible spirit (IRE))
13
13.4
15/2
T: T G Payne
R: Olivia Pickering (54.5)
15/2
5g nicconi (AUS) x moulin lady (AUS) (reset (AUS))
Race 4 - Bonville Service Station (C1) (2000m)
Class: Class 1 Track: Heavy(8) Time: 2:11.61 (39.40)
Prizemoney: $12,000
1
7/4F
T: K A Lees
R: B Looker (57)
7/4F
5m bullet train (GB) x victoria cristal (AUS) (high chaparral (IRE))
Winning siblings: Darchinian, High Glamour,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.3
10/1
T: D B Campbell
R: M Bennett (59)
10/1
5g tickets (AUS) x youthful edition (AUS) (youthful legs (USA))
3
4.4
8/1
T: Stirling Osland
R: M Paget (56.5)
8/1
4g more than ready (USA) x delaluna (AUS) (strategic (AUS))
4
7.3
40/1
T: D Chujo
R: Olivia Pickering (55)
40/1
6m myboycharlie (IRE) x keela (AUS) (woodman (USA))
5
7.4
11/1
T: B D Bellamy
R: J Grisedale (56.5)
11/1
6g zoffany (IRE) x scentum (AUS) (scenic (IRE))
6
8.9
12/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (56.5)
12/1
6g mosayter (USA) x sister sarella (AUS) (bellotto (USA))
7
9.8
12/1
T: P J Cunningham
R: Liam Blanch (53.5)
12/1
8
12.6
20/1
T: B D Bellamy
R: P Graham (56.5)
20/1
6g lord jim (ARG) x ameanareana (AUS) (arena (AUS))
9
14.5
13/2
T: Daniel Bowen
R: M McGuren (59)
13/2
5g sebring (AUS) x euro chic (AUS) (dehere (USA))
10
15
15/1
T: Matthew McCudden
R: Ms L G Cheshire (56.5)
15/1
11
18
20/1
T: R N Godbolt
R: J Kehoe (56.5)
20/1
5g drumbeats (AUS) x pearl's pic (AUS) (piccolo (GB))
12
18.7
80/1
T: V B Jones
R: R J Agnew (59)
80/1
6g rebel raider (AUS) x true confidence (AUS) (hold that tiger (USA))
13
18.8
12/1
T: Ms M Brosnan
R: Emily Atkinson (54)
12/1
14
35.9
Spatula (13)
30/1
T: William Wain
R: A E Denby (56.5)
30/1
4g sizzling (AUS) x princess caraboo (AUS) (elusive quality (USA))
Race 5 - Bonville Cup (Bm58) (1500m)
Class: Benchmark 58 Track: Heavy(8) Time: 1:35.13 (38.12)
Prizemoney: $12,000
1
10/1
T: N F Creighton
R: Ms B Hodder (55.5)
10/1
7g husson (ARG) x sacred spirit (AUS) (zabeel (NZ))
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.5
5/1F
T: J A Sprague
R: R Spokes (55)
5/1F
3
2.9
5/1F
T: Donna Grisedale
R: J Grisedale (61)
5/1F
4
4.2
6/1
T: D B Campbell
R: M Bennett (61.5)
6/1
8g any given saturday (USA) x final file (AUS) (pride of place (AUS))
5
4.3
25/1
T: Daniel Bowen
R: Ms K Stanley (54)
25/1
7m bushranger (IRE) x mrs commands (AUS) (commands (AUS))
6
4.7
Revere (9)
7/1
T: J D Shelton
R: M Paget (56.5)
7/1
5g your song (AUS) x gone wild (AUS) (viscount (AUS))
7
4.9
11/2
T: Ms M Brosnan
R: Emily Atkinson (56)
11/2
8
5.9
30/1
T: Tom Higgins
R: Ms L G Cheshire (57)
30/1
9
6.6
13/2
T: T G Hardy
R: M McGuren (60)
13/2
10
6.8
Rabaab (12)
25/1
T: Stirling Osland
R: P Graham (54.5)
25/1
4m snitzel (AUS) x close relation (USA) (empire maker (USA))
11
8
50/1
T: B D Bellamy
R: J Kehoe (54)
50/1
6m congrats (USA) x palo duro (AUS) (more than ready (USA))
12
11.7
14/1
T: Shane Everson
R: Olivia Pickering (55)
14/1
8g encosta de lago (AUS) x romantic ballerina (USA) (giant's causeway (USA))
13
16.6
20/1
T: S G Morton
R: Jacob Golden (56)
20/1
6m duporth (AUS) x komachi (AUS) (commands (AUS))
Race 6 - Get To The Hoey Moey (Bm50) (1300m)
Class: Benchmark 50 Track: Heavy(8) Time: 1:22.05 (38.91)
Prizemoney: $12,000
1
15/1
T: Julie Hodder
R: M Paget (55)
15/1
8m hidden dragon (AUS) x flash lane (AUS) (tarnpir lane (AUS))
Winning siblings: Smart 'N' Strong,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
7/2F
T: P J Evans
R: R Spokes (59.5)
7/2F
9g chateau istana (GB) x kea leah (NZ) (volksraad (GB))
3
1.5
Kidlat (2)
4/1
T: Daniel Bowen
R: M McGuren (61)
4/1
4g high chaparral (IRE) x whatsaname (AUS) (ascot knight (CAN))
4
2.6
16/1
T: Tom Higgins
R: Jacob Golden (54)
16/1
5
3.1
20/1
T: J I Herriot
R: M Bennett (58)
20/1
5g pendragon (NZ) x dream alibi (AUS) (galileo (IRE))
6
3.6
8/1
T: Ms M Brosnan
R: Emily Atkinson (56)
8/1
7
4.2
30/1
T: Sally Taylor
R: J Grisedale (56)
30/1
8m murtajill (AUS) x divinity dash (AUS) (mossman (AUS))
8
7.3
9/1
T: William Wain
R: A E Denby (55)
9/1
7g equiano (FR) x sans lee (AUS) (strategic (AUS))
9
7.4
10/1
T: B D Bellamy
R: P Graham (55.5)
10/1
10
8.9
25/1
T: Jonathan Smith
R: B Looker (59)
25/1
6g helmet (AUS) x butterfield (NZ) (fasliyev (USA))
11
9.4
50/1
T: John McLachlan
R: Ms L G Cheshire (57)
50/1
9g show a heart (AUS) x thunderunder (AUS) (thunder gulch (USA))
12
10.3
40/1
T: P Cheers
R: Liam Blanch (53)
40/1
9g bernardini (USA) x feast (AUS) (grand lodge (USA))
13
10.9
11/2
T: A F Ryan
R: Olivia Pickering (60)
11/2
9g testa rossa (AUS) x aloha charm (AUS) (marauding (NZ))
14
17.1
Denver (8)
16/1
T: I P Cook
R: Ms K Stanley (56.5)
16/1
5g all american (AUS) x falqueen (AUS) (falbrav (IRE))
Race 7 - The Carnival Closer (Bm50) (1300m)
Class: Benchmark 50 Track: Heavy(8) Time: 1:21.88 (38.92)
Prizemoney: $12,000
1
10/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (59)
10/1
6g ready's image (USA) x fabled (NZ) (seattle dancer (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: Sally Taylor
R: P Graham (57)
11/2
7g congrats (USA) x arrogantly (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.9
20/1
T: G J Howells
R: Ms L G Cheshire (55)
20/1
8m dusty moon (AUS) x too dark (AUS) (telesto (NZ))
4
3.2
20/1
T: P Cheers
R: Olivia Pickering (52)
20/1
5
4.1
10/1
T: Jason Reilly
R: B Looker (56)
10/1
5m swift alliance (AUS) x moment of madness (AUS) (ombra della sera (AUS))
6
6.5
Edea (9)
16/1
T: B J Ratcliff
R: Ms K Stanley (56)
16/1
6m wanted (AUS) x spinner's magic (NZ) (o'reilly (NZ))
7
7.2
15/1
T: C R Clegg
R: M Paget (55)
15/1
5m benfica (AUS) x dreamland (IRE) (sadler's wells (USA))
8
9.3
50/1
T: Terry Evans
R: J Kehoe (57.5)
50/1
6g tickets (AUS) x concentration (AUS) (intergaze (AUS))
9
10.2
15/1
T: J Louizos
R: M Bennett (59)
15/1
6g krupt (AUS) x emma's magic (AUS) (magic albert (AUS))
10
12.1
50/1
T: Ms L Selby
R: A E Denby (54)
50/1
11
15.9
9/1
T: R E Pilling
R: Emily Atkinson (53.5)
9/1
8g bushranger (IRE) x our magic choice (NZ) (stravinsky (USA))
12
17.6
7/4F
T: Donna Grisedale
R: J Grisedale (60.5)
7/4F
13
27.3
8/1
T: T G Payne
R: Grace Willoughby (60)
8/1
6g hinchinbrook (AUS) x rich hussy (AUS) (hussonet (USA))
* Nick figures are for Australasia.