Breednet Results

CRANBOURNE - Friday, January 13

Race 1 - Tab - We Love A Bet Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:29.30 (39.88)
Prizemoney: $25,000
1
7/2F
T: C W McDonald
R: J Noonan (58.5)
7/2F
4g stormhill (AUS) x pattie royale (AUS) (personal flag (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
6/1
T: B R Fox
R: Ben Thompson (58.5)
6/1
4g ne coupez pas (USA) x datsawina (AUS) (keltrice (AUS))
3
1.6
9/2
T: J Dunn
R: M J Dee (57)
9/2
3g good journey (USA) x miss covet (AUS) (covetous (AUS))
4
9.3
14/1
T: Katherine Browne
R: Patrick Moloney (56.5)
14/1
5m apologia (AUS) x gold class lady (AUS) (masterclass (USA))
5
10.3
100/1
T: Ms D Clover
R: Brandon Stockdale (56.5)
100/1
5m clangalang (AUS) x georgia kate (AUS) (delago brom (AUS))
6
11.1
7/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
7/2F
3g hussonet (USA) x just pete (AUS) (royal academy (USA))
7
11.3
7/2F
T: L and T Corstens
R: S Baster (57)
7/2F
3g sepoy (AUS) x metonymy (AUS) (hotel grand (AUS))
8
15
50/1
T: Matthew Leek
R: A Lynch (58.5)
50/1
4g excellent art (GB) x fairness (NZ) (danehill (USA))
9
19.5
20/1
T: K and G Mayberry
R: B Higgins (58.5)
20/1
5g niello (AUS) x lyn's gold (AUS) (golden snake (USA))
10
39.5
20/1
T: S P Nichols
R: Jack Martin (55.5)
20/1
3g choisir (AUS) x in need i am (AUS) (general nediym (AUS))
Race 2 - Countdown To Karaka 2017 Mdn (1500m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:36.83 (41.88)
Prizemoney: $25,000
1
15/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (58)
15/4
3g skilled (AUS) x palace de l'elysee (AUS) (dash for cash (AUS))
Winning siblings: Duke Of Nottingham,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/1
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (58)
4/1
3
1.8
8/1
T: John McArdle
R: J Mott (58)
8/1
3g savoire vivre (GB) x private nip (AUS) (el moxie (USA))
4
2.2
100/1
T: Sally Wynne
R: Ms S Wynne (58)
100/1
3g danerich (AUS) x umaetel (AUS) (umatilla (NZ))
5
4
11/4F
T: D K Weir
R: L Nolen (58)
11/4F
3g illustrious blue (GB) x filly elliot (AUS) (blackfriars (AUS))
6
5.2
80/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (58)
80/1
3g magic albert (AUS) x neon (AUS) (fantastic light (USA))
7
9.5
16/1
T: Sam Pritchard-Gordon
R: C Newitt (58)
16/1
3g bel esprit (AUS) x razz and red (AUS) (red ransom (USA))
8
13.7
6/1
T: C W McDonald
R: Thomas Sadler (58)
6/1
3g bel esprit (AUS) x ambivalence (AUS) (dubai destination (USA))
9
13.9
5/1
T: Ms C Alderson
R: Jye McNeil (58)
5/1
3g alamosa (NZ) x club med sands (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 3 - De Bortoli Shiraz Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:42.28 (39.18)
Prizemoney: $25,000
1
5/1
T: K M Keys
R: C Newitt (57)
5/1
3g snippetson (AUS) x primal motion (AUS) (end sweep (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/1
T: Greg Hayes
R: Ms J Beriman (58.5)
11/1
4g dash for cash (AUS) x shebrew (AUS) (noalcoholic (FR))
3
1.4
15/8F
T: C Maher
R: L Nolen (57)
15/8F
4
6.1
2/1
T: Michael Trotter
R: M J Walker (58.5)
2/1
4g shocking (AUS) x bewildered (NZ) (keeper (AUS))
5
7.3
25/1
T: John McArdle
R: Chris Symons (57)
25/1
3g anacheeva (AUS) x vonnie (AUS) (galileo (IRE))
6
8.1
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ms G Cartwright (54.5)
8/1
4m fastnet rock (AUS) x fusaichi rose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
19.1
66/1
T: Sally Wynne
R: Ms S Wynne (58.5)
66/1
5g strada (AUS) x quick pik (USA) (fastness (IRE))
8
21.1
200/1
T: Mark C Webb
R: A Lynch (58.5)
200/1
4g mosayter (USA) x indy rose (USA) (a.p. indy (USA))
9
26.3
25/1
T: R J Gilcrist
R: Regan Bayliss (57)
25/1
3g savabeel (AUS) x tell no lies (NZ) (casual lies (USA))
10
26.5
30/1
T: Ms A Johnston
R: J Mott (58.5)
30/1
4g choisir (AUS) x sacha royale (AUS) (fasliyev (USA))
Race 4 - Highview Accounting Serv. Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:16.01 (40.00)
Prizemoney: $25,000
1
6/1
T: D K Weir
R: Beau Mertens (58)
6/1
4m swiss ace (AUS) x our squeezer (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Squeezable, Tamarack, Warrior Woman,
This nick: 11 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56.5)
5/1
3f fastnet rock (AUS) x river serenade (AUS) (hurricane sky (AUS))
3
1.5
20/1
T: M G Price
R: J Noonan (56.5)
20/1
3f snitzel (AUS) x truly kissed (AUS) (carnegie (IRE))
4
1.8
8/11F
T: C Maher
R: L Nolen (56.5)
8/11F
3f snitzel (AUS) x croft (AUS) (octagonal (NZ))
5
1.9
30/1
T: J Dunn
R: Jack Martin (55)
30/1
3f danewin (AUS) x hussidora (AUS) (hussonet (USA))
6
6.4
20/1
T: C W McDonald
R: Ben Thompson (56.5)
20/1
7
22.5
15/2
T: A J Vasil
R: C Newitt (56.5)
15/2
3f krupt (AUS) x morethanapenny (AUS) (more than ready (USA))
Race 5 - Mypunter.Com (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Heavy(8) Time: 1:43.20 (39.88)
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: Ms U Clarke
R: Patrick Moloney (58.5)
8/1
9g kempinsky (AUS) x something hot (AUS) (comet shine (CAN))
Winning siblings: Grey Gown,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Adele Garraway
R: Ben Thompson (55)
20/1
4m publishing (AUS) x our tintola (AUS) (show a heart (AUS))
3
3.3
7/1
T: Ms S Trolove
R: B Werner (58.5)
7/1
4g hard spun (USA) x volkiss (NZ) (volksraad (GB))
4
4.5
6/4F
T: D K Weir
R: L Nolen (57)
6/4F
4m o'reilly (NZ) x miss caruso (NZ) (pins (AUS))
5
7.2
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Callan Murray (55)
10/1
3f bel esprit (AUS) x zumbarina (AUS) (zabeel (NZ))
6
9.5
15/4
T: M Ellerton and S Zahra
R: Regan Bayliss (56.5)
15/4
5m fastnet rock (AUS) x rollon rose (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
12
11/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (56)
11/2
4m pins (AUS) x pectoralis major (USA) (unbridled's song (USA))
8
15.7
60/1
T: A Rosolini
R: Nathan Punch (53.5)
60/1
9g montjeu (IRE) x catherine linton (IRE) (machiavellian (USA))
Race 6 - Browns Sawdust & Shavings-Bm78 (3000m)
Class: Benchmark 78 Track: Heavy(8) Time: 3:22.57 (43.12)
Prizemoney: $30,000
1
8/1
T: Richard Laming
R: M J Walker (55)
8/1
5m ekraar (USA) x ghemashah (AUS) (danewin (AUS))
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
3
5/1
T: N A Blackiston
R: Paddy Pilley (54)
5/1
6g desert king (IRE) x princess haze (NZ) (shifnal prince (NZ))
3
4.3
8/1
T: T Busuttin and N Young
R: M J Dee (58)
8/1
4g zabeel (NZ) x lady fashion (NZ) (stravinsky (USA))
4
10.7
8/1
T: Greg Hayes
R: Ms J Beriman (55.5)
8/1
6g testafiable (AUS) x nancy's gold dream (USA) (valid appeal (USA))
5
13.2
Bonnard (12)
20/1
T: Matthew Leek
R: Brandon Stockdale (55)
20/1
7g masterpiece (ARG) x bonica (NZ) (nassipour (USA))
6
14.7
8/1
T: Stephen Theodore
R: Patrick Moloney (55.5)
8/1
7
17
12/1
T: Rachael Cunningham
R: Jake Bayliss (55)
12/1
8
17.1
5/2F
T: S J Webb
R: Regan Bayliss (57)
5/2F
7g dynaformer (USA) x timarwa (IRE) (daylami (IRE))
9
21.3
Sagaab (3)
20/1
T: Todd Balfour
R: Juana Andreou (55)
20/1
4g desert king (IRE) x brindabella (AUS) (bellotto (USA))
10
28.3
20/1
T: Shea Eden
R: J Benbow (55)
20/1
7m denon (USA) x divine miss em (AUS) (spinning world (USA))
11
63.3
100/1
T: M A Bell
R: Ms J Da Rose (55)
100/1
12
75.3
16/1
T: Richard Laming
R: C Newitt (55)
16/1
5g face value (AUS) x mesmerising (AUS) (beautiful crown (USA))
Race 7 - Countdown To Karaka 2017-Bm64 (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Heavy(8) Time: 1:01.24 (37.48)
Prizemoney: $25,000
1
Deconi (4)
13/8
T: S J Webb
R: L Nolen (59)
13/8
4m bianconi (USA) x deck the dolphin (AUS) (dolphin street (FR))
Winning siblings: Bud Ricks, The Deckeraider,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/4F
T: A W Noonan
R: J Noonan (59)
6/4F
4m star witness (AUS) x evasive (NZ) (one cool cat (USA))
3
10.8
20/1
T: M A Bell
R: Ms G Cartwright (53)
20/1
6m strategic (AUS) x our sharapova (AUS) (fasliyev (USA))
4
13.5
11/2
T: E V Musgrove
R: A Lynch (59.5)
11/2
4m strategic (AUS) x dansanna (FR) (anabaa (USA))
5
15
40/1
T: Mark C Webb
R: Brandon Stockdale (55)
40/1
7m face value (AUS) x wisttrakowe (AUS) (king of kings (IRE))
6
17.2
8/1
T: John McArdle
R: M J Walker (58.5)
8/1
4m starcraft (NZ) x miss exxi (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
18.5
60/1
T: Mark C Webb
R: J Benbow (55)
60/1
6m sharkbite (AUS) x rich silk (USA) (rizzi (CAN))
Race 8 - Cranbourne Holden (Bm70) (2080m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(8) Time: 2:20.34
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: G Eurell
R: Thomas Sadler (55)
3/1
4m faltaat (USA) x lalika (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: About Square, Katya Grace,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
7
7/4F
T: R W Smerdon
R: Ben Thompson (59.5)
7/4F
5g mastercraftsman (IRE) x gin dartre (NZ) (volksraad (GB))
3
7.8
50/1
T: Jaymee Cockram
R: A Lynch (57)
50/1
7g yamanin vital (NZ) x ears carol (NZ) (carolingian (AUS))
4
8.5
20/1
T: J W Gilligan
R: B Higgins (57.5)
20/1
6g encosta de lago (AUS) x ballermoss (NZ) (lord ballina (AUS))
5
8.7
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ms G Cartwright (57.5)
15/2
8g galileo (IRE) x song to remember (USA) (storm cat (USA))
6
9.4
11/4
T: E V Musgrove
R: J Mott (59)
11/4
7g hard spun (USA) x reganza (AUS) (vice regal (NZ))
7
10.2
11/1
T: Mark Ashby
R: Nathan Punch (58)
11/1
6g sebring (AUS) x night and day (AUS) (catbird (AUS))
* Nick figures are for Australasia.