Breednet Results

CRANBOURNE - Friday, March 9

Race 1 - Tab Multiplier Mdn Plate (2025m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:06.44 (37.94)
Prizemoney: $27,000
1
9/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (58)
9/4F
3g helmet (AUS) x boracay (AUS) (red ransom (USA))
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (56)
5/1
3g sebring (AUS) x pretty penny (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.5
Bocain (1)
20/1
T: K A Davison
R: Rose Pearson (55)
20/1
3g americain (USA) x bokissa (AUS) (bradbury's luck (AUS))
4
3.7
9/2
T: M C Kent
R: Beau Mertens (58)
9/2
3g azamour (IRE) x press leak (USA) (rock of gibraltar (IRE))
5
8.5
13/4
T: M G Price
R: J Noonan (56.5)
13/4
4m cape blanco (IRE) x satisfact (NZ) (lucky unicorn (AUS))
6
10.5
15/4
T: N A Blackiston
R: Ben Allen (56)
15/4
7
16.5
150/1
T: Ms D Clover
R: Damien Thornton (56)
150/1
3f americain (USA) x last goodbye (AUS) (last tycoon (IRE))
8
17.2
66/1
T: Ms M Ruberry
R: Jye McNeil (58)
66/1
Race 2 - Np Distribution Mdn Plate (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:31.78 (36.20)
Prizemoney: $27,000
1
6/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (57)
6/1
3f magic albert (AUS) x she's double gold (USA) (golden missile (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/1
T: Henry Dwyer
R: Regan Bayliss (57)
9/1
3f so you think (NZ) x alana's dream (AUS) (bernardini (USA))
3
2.3
20/1
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (57)
20/1
3f clangalang (AUS) x delago pearl (AUS) (delago brom (AUS))
4
3.2
100/1
T: G M Begg
R: Ethan Brown (57)
100/1
3f dalakhani (IRE) x panaca (USA) (in the wings (GB))
5
4
9/2
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (57)
9/2
3f so you think (NZ) x her diamond rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
4.3
Mylex (6)
6/1
T: G D Stewart
R: D W Stackhouse (57)
6/1
3f lucas cranach (GER) x mylelu (AUS) (el qahira (NZ))
7
5.5
6/4F
T: N A Blackiston
R: Beau Mertens (57)
6/4F
3f savabeel (AUS) x lightning spur (AUS) (flying spur (AUS))
8
6.3
50/1
T: P G Carey
R: R McLeod (57)
50/1
3f americain (USA) x royal isolt (AUS) (royal academy (USA))
9
7.8
7/1
T: Charlotte Littlefield
R: Ben Thompson (57)
7/1
3f zacinto (GB) x mandy o'reilly (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 3 - Obrien Tecoma Now Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.62 (36.32)
Prizemoney: $27,000
1
13/4F
T: M G Price
R: J Noonan (58)
13/4F
3g ocean park (NZ) x calgary (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Rainbow Park,
This nick: 16 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Nick Mitchell
R: Beau Mertens (58)
20/1
3g all too hard (AUS) x fibrillation (AUS) (diatribe (AUS))
3
1.1
Longmu (12)
15/4
T: P and P Snowden
R: Regan Bayliss (56)
15/4
3f sebring (AUS) x hooness (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
1.2
5/1
T: G Eurell
R: Damien Thornton (58)
5/1
3g niagara (AUS) x granita (NZ) (bigstone (IRE))
5
1.4
30/1
T: Andrew Campbell
R: M J Walker (58)
30/1
6
1.7
7/1
T: Jason Warren
R: D W Stackhouse (58)
7/1
3g all american (AUS) x stormy miss (AUS) (more than ready (USA))
7
3
100/1
T: Henry Dwyer
R: Ben Allen (56)
100/1
3f all american (AUS) x persian star (AUS) (shot of thunder (AUS))
8
3.5
5/1
T: M M Laurie
R: B Melham (58)
5/1
3g sharkbite (AUS) x leica koorda (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
9
3.7
12/1
T: Shawn Mathrick
R: D Dunn (58)
12/1
3g helmet (AUS) x she's a bonus (AUS) (giant's causeway (USA))
10
3.9
12/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (58)
12/1
3g needs further (AUS) x satin choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
4.4
25/1
T: D J Cannon
R: Fred W Kersley (56)
25/1
3g street cry (IRE) x spirit of south (AUS) (giant's causeway (USA))
12
5.1
60/1
T: G T Jolly
R: A B Robertson (58.5)
60/1
5g excellent art (GB) x huntingdacash (AUS) (dash for cash (AUS))
Race 4 - Obrien Wantirna Now Open Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.34 (36.64)
Prizemoney: $27,000
1
8/11F
T: R E Laing
R: Ben Allen (57.5)
8/11F
3f fastnet rock (AUS) x hifalutin (AUS) (peintre celebre (USA))
Winning siblings: Mig Energy, Vaunting,
This nick: 27 runners; 21 winners; 3 SW. Details
2
2.3
6/1
T: M and L Cerchi
R: D Dunn (58)
6/1
3
2.7
7/1
T: Ms M Jones
R: D W Stackhouse (58)
7/1
4m keep the faith (AUS) x rorys belle (AUS) (general nediym (AUS))
4
3
9/1
T: N A Blackiston
R: Beau Mertens (57.5)
9/1
3f savabeel (AUS) x hollywood (NZ) (pins (AUS))
5
4.1
100/1
T: Peter Ioannou
R: Ms S Rawiller (58)
100/1
4m shinzig (AUS) x i'm taken (AUS) (cape cross (IRE))
6
4.3
11/1
T: T Busuttin and N Young
R: Ben Thompson (57.5)
11/1
7
4.8
20/1
T: Mitchell Beer
R: J Noonan (57.5)
20/1
8
6
150/1
T: C J Davies
R: Ms J Payne (58)
150/1
9
6.4
100/1
T: P H Luttrell
R: Jack Martin (56)
100/1
3f domesday (AUS) x youcanrockme (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
6.5
40/1
T: Adam Trinder
R: B Higgins (57.5)
40/1
3f toorak toff (AUS) x posh chic (AUS) (stratum (AUS))
11
6.7
20/1
T: B J McCarthy
R: J Mott (58)
20/1
5m testafiable (AUS) x crown quest (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 5 - Obrien Tarneit Grand Mile-Bm64 (1500m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:31.79 (37.08)
Prizemoney: $27,000
1
6/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58)
6/1
3g zacinto (GB) x mardi gras (NZ) (kaapstad (NZ))
Winning siblings: Carbon Copy, Master Of Speed,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/1
T: Peter Gelagotis
R: Jye McNeil (56)
15/1
5g rothesay (AUS) x scenic mist (AUS) (scenic (IRE))
3
1.5
13/2
T: John R Allen
R: Ben Allen (60)
13/2
4g toorak toff (AUS) x feelers (AUS) (quest for fame (GB))
4
1.8
12/1
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (58)
12/1
5m haradasun (AUS) x rosa nilda (AUS) (thunder gulch (USA))
5
2.8
13/4F
T: Jason Warren
R: J Mott (58)
13/4F
6
5.6
8/1
T: Tracy Simmons
R: J Duffy (59)
8/1
6g medaglia d'oro (USA) x gerber (AUS) (palace music (USA))
7
5.7
5/1
T: Ms C Alderson
R: Ben Thompson (60.5)
5/1
5g bel esprit (AUS) x miss behaviour (AUS) (my patriarch (GB))
8
6.4
8/1
T: Ms L Bonella
R: B Higgins (58.5)
8/1
4g choisir (AUS) x so barbie says (AUS) (kenvain (AUS))
9
7.2
6/1
T: S B Laming
R: D Dunn (59.5)
6/1
Race 6 - Obrien Keysborough Open (Bm64) (2025m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 2:06.65 (37.48)
Prizemoney: $27,000
1
13/4
T: S B Laming
R: D Dunn (60)
13/4
7g darci brahma (NZ) x upstaged (AUS) (in the wings (GB))
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2015 NZB Premier Yearling Sale
$75,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Moody Racing
2
2.5
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Mallyon (58.5)
8/1
3g tavistock (NZ) x celtic dream (NZ) (casual lies (USA))
3
2.7
12/1
T: Logan McGill
R: Clayton Douglas (57.5)
12/1
4
2.9
20/1
T: D C Harrison
R: Ben Thompson (55)
20/1
4m dane shadow (AUS) x siphon (AUS) (lonhro (AUS))
5
4.9
5/1
T: G Eurell
R: Damien Thornton (60.5)
5/1
6g starcraft (NZ) x intierra (NZ) (zabeel (NZ))
6
5.6
100/1
T: K M Keys
R: Ben Allen (57.5)
100/1
6g ladoni (GB) x romp in the park (AUS) (savoire vivre (GB))
7
5.8
12/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (59)
12/1
7g zed (NZ) x dont kick my float (NZ) (paris opera (AUS))
8
5.9
11/4F
T: T Busuttin and N Young
R: Fred W Kersley (57)
11/4F
5g zabeel (NZ) x lady fashion (NZ) (stravinsky (USA))
9
6.1
8/1
T: Rachael Cunningham
R: Chris Symons (58)
8/1
4m casino prince (AUS) x stellamac (AUS) (mull of kintyre (USA))
10
6.3
40/1
T: Robert Hickmott
R: Jye McNeil (56.5)
40/1
8g dynaformer (USA) x timarwa (IRE) (daylami (IRE))
11
6.8
25/1
T: Aaron Purcell
R: Jack Martin (59)
25/1
12
8.6
25/1
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (57.5)
25/1
5g all american (AUS) x inertia (NZ) (danasinga (AUS))
Race 7 - Obrien Realestate Found.-Bm70 (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 0:59.43 (34.86)
Prizemoney: $30,000
1
15/1
T: G R Mallinson
R: B Higgins (58)
15/1
8g danbird (AUS) x belle zeddaan (AUS) (keltrice (AUS))
Winning siblings: Jive Music, Just Dash On, Viking Myth,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/1
T: Ms W Kelly
R: C A Robertson (59.5)
7/1
5g kaphero (AUS) x dawn rising (AUS) (tuscanos (AUS))
3
1.6
9/4
T: P G Carey
R: R McLeod (60)
9/4
4
1.7
9/1
T: Ms D Wynne
R: Ms S Wynne (58.5)
9/1
7m danzero (AUS) x sensational spot (AUS) (swamp king (USA))
5
1.8
30/1
T: Luke Oliver
R: D Moor (58.5)
30/1
6
2.3
7/2
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (56.5)
7/2
5g not a single doubt (AUS) x solchow (AUS) (statue of liberty (USA))
7
5.8
2/1F
T: A F Ryan
R: Ben Allen (56.5)
2/1F
3g sepoy (AUS) x our tigress (AUS) (tiger hill (IRE))
Race 8 - Obrien Brighton Now Open-Bm64 (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:18.49 (36.72)
Prizemoney: $27,000
1
7/4F
T: R T Carr
R: Fred W Kersley (56.5)
7/4F
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/1
T: K H Ting
R: Jessica Eaton (59.5)
6/1
3g captain sonador (AUS) x just hilda (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
2.5
7/4F
T: C Maher and D Eustace
R: Regan Bayliss (59.5)
7/4F
4m sebring (AUS) x kathern's cat (USA) (catienus (USA))
4
3.4
20/1
T: R N Godbolt
R: A Mallyon (58.5)
20/1
4g new approach (IRE) x crystal snip (AUS) (snippets (AUS))
5
3.8
100/1
T: D J McCarthy
R: Chris Symons (60)
100/1
6g written tycoon (AUS) x stay in honour (AUS) (honours list (IRE))
6
4.2
100/1
T: R J Stephens
R: D Moor (57)
100/1
5g makfi (GB) x scent of joy (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.5
40/1
T: Ms A Johnston
R: Jack Martin (58)
40/1
6g commands (AUS) x an chlais (AUS) (viscount (AUS))
8
5.6
12/1
T: Brett Scott
R: D W Stackhouse (58.5)
12/1
9
6.3
25/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (62.5)
25/1
6g masked assassin (AUS) x quiet fun (AUS) (honours list (IRE))
10
6.7
16/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Ethan Brown (59.5)
16/1
5g kaphero (AUS) x transparent lover (AUS) (clear choice (USA))
11
6.8
80/1
T: John R Allen
R: Ben Allen (56)
80/1
8m estambul (ARG) x tilly tumba (AUS) (archway (IRE))
12
9.6
100/1
T: Nathan Hobson
R: Ms N Beriman (58.5)
100/1
6g econsul (NZ) x perfect lass (AUS) (rancho ruler (AUS))
* Nick figures are for Australasia.