Breednet Results

CRANBOURNE - Saturday, December 14

Race 1 - Download The Ctc App Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.08 (36.00)
Prizemoney: $23,000
1
9/4
T: P Stokes
R: Chris Symons (55)
9/4
3f unencumbered (AUS) x denarii (AUS) (dehere (USA))
Winning siblings: Baggio, Expedius, Ferrocerium, Snitzari,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/1
T: C Maher & D Eustace
R: Martin Harley (56.5)
5/1
3
1.5
7/4F
T: Matthew Brown
R: N Callow (57)
7/4F
3g wordsmith (AUS) x perfectly poised (AUS) (more than ready (USA))
4
5.4
60/1
T: Greg Hayes
R: B Park (58.5)
60/1
4g bon hoffa (AUS) x wayne's world (AUS) (spinning world (USA))
5
7.9
9/2
T: Richard Laming
R: R Mc Leod (56.5)
9/2
4m shamexpress (NZ) x sympathy (AUS) (show a heart (AUS))
6
9.9
100/1
T: Michael Huglin
R: D Moor (58.5)
100/1
5g moshe (AUS) x elle si bon (AUS) (niello (AUS))
7
10.1
15/1
T: T Busuttin & N Young
R: J Noonan (57)
15/1
3c savabeel (AUS) x legs (NZ) (pins (AUS))
8
12.9
11/1
T: Michael Trotter
R: M Aitken (55)
11/1
3f moshe (AUS) x darsawye (AUS) (eagle eyed (USA))
9
13.4
25/1
T: Tetyana Furdetska
R: Will Price (53.5)
25/1
Race 2 - Peter & Lavella Darose Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.86 (36.78)
Prizemoney: $23,000
1
3/1
T: T Busuttin & N Young
R: M Aitken (55)
3/1
3f spirit of boom (AUS) x plumage (AUS) (red dazzler (AUS))
Winning siblings: Alert And Ready, Count The Coin, Plumaro,
This nick: 24 runners; 18 winners; 1 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$100,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Ian Price
2
1.3
2/1F
T: P Stokes
R: D Moor (57)
2/1F
3g zoustar (AUS) x transonic (AUS) (casino prince (AUS))
3
1.5
4/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (57)
4/1
3c all american (AUS) x enthrall (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.6
5/1
T: P G Carey
R: B Park (55)
5/1
3f reset (AUS) x more than ameira (AUS) (more than ready (USA))
5
5.3
15/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: W H Kok (53.5)
15/2
3f so you think (NZ) x lilakyn (NZ) (danehill (USA))
6
6
50/1
T: R K Beecroft
R: Dylan Dunn (58.5)
50/1
5g turffontein (AUS) x canhill (AUS) (dangerous (AUS))
7
6.4
66/1
T: Tara Cochrane
R: Chris Symons (58.5)
66/1
6g mutawaajid (AUS) x brecon rose (NZ) (honor grades (USA))
8
6.8
20/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: J Noonan (57)
20/1
9
12.9
30/1
T: Ms W Kelly
R: Will Price (54)
30/1
3g mulaazem (AUS) x viognier (AUS) (fantastic light (USA))
10
13.8
50/1
T: J W Gilligan
R: R Mc Leod (58.5)
50/1
5g turffontein (AUS) x ruth's reward (AUS) (rustic amber (IRE))
Race 3 - Highview Accounting Servs. Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:39.08 (36.36)
Prizemoney: $23,000
1
4/1
T: T Busuttin & N Young
R: Martin Harley (57)
4/1
3c reset (AUS) x sister earth (IRE) (galileo (IRE))
Winning siblings: Black Beau Tie, Star Major,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
8
100/1
T: Greg Hayes
R: A Tomita (57)
100/1
5g pierro (AUS) x with love (AUS) (favorite trick (USA))
3
8.3
5/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (57)
5/1
3g instinction (AUS) x foxy moi (AUS) (rubiton (AUS))
4
9.5
30/1
T: T Busuttin & N Young
R: Chris Symons (55)
30/1
5
9.9
8/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: W H Kok (53.5)
8/1
6
11.9
40/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: D Moor (57)
40/1
3c canford cliffs (IRE) x tiamo baby (AUS) (strategic (AUS))
7
12
10/1
T: Richard Laming
R: B Park (58.5)
10/1
4g alamosa (NZ) x talista (NZ) (snippets (AUS))
8
12.2
Jana (9)
13/8F
T: James Cummings
R: J Noonan (55)
13/8F
3f lonhro (AUS) x yesterday (AUS) (red ransom (USA))
9
13.2
40/1
T: Charlotte Littlefield
R: M Aitken (56.5)
40/1
4m turffontein (AUS) x veetwelve rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
10
16.7
200/1
T: G T Jolly
R: Will Price (55.5)
200/1
7g excellent art (GB) x huntingdacash (AUS) (dash for cash (AUS))
11
16.8
30/1
T: Maree Aplin
R: N Callow (57)
30/1
Race 4 - Tab Long May We Play Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:38.32 (36.88)
Prizemoney: $22,000
1
13/4
T: G M Begg
R: D W Stackhouse (56.5)
13/4
Winning siblings: Rock Tsar, Rock Tycoon,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1F
T: Peter Gelagotis
R: N Callow (57.5)
3/1F
5g written tycoon (AUS) x edikeni (NZ) (johannesburg (USA))
3
0.8
13/4
T: M Price & M Kent Jnr
R: J Noonan (59.5)
13/4
4g canford cliffs (IRE) x isabella snowflake (AUS) (not a single doubt (AUS))
4
1
11/1
T: K J Fythe
R: D Moor (57.5)
11/1
6g sea battle (AUS) x swiss storm (AUS) (kenvain (AUS))
5
1.1
40/1
T: Ms J Arneill
R: Lucinda Doodt (56)
40/1
8h authorized (IRE) x regal vintage (AUS) (lacryma cristi (IRE))
6
2.1
11/2
T: M C Kent
R: M Aitken (55.5)
11/2
6m red giant (USA) x dolce bella (NZ) (postponed (USA))
7
3.3
6/1
T: F G Finnegan
R: R Mc Leod (57.5)
6/1
4m reliable man (GB) x triassic (NZ) (tights (USA))
8
3.6
20/1
T: Richard Laming
R: B Park (56.5)
20/1
4g o'reilly (NZ) x noisette (AUS) (general nediym (AUS))
9
18.6
20/1
T: R J Meunier
R: Will Price (52)
20/1
5m teofilo (IRE) x guillem (AUS) (jeune (GB))
Race 5 - R&C Asphalt & Paving (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:25.02 (38.10)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Jerome Hunter
R: Will Price (59)
5/2
4m camelot (GB) x catching moonbeams (IRE) (danehill (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/1
T: Michael Trotter
R: J Noonan (58)
15/1
5g host (CHI) x darsawye (AUS) (eagle eyed (USA))
3
2.1
30/1
T: J W Gilligan
R: R Mc Leod (60)
30/1
9g encosta de lago (AUS) x ballermoss (NZ) (lord ballina (AUS))
4
3.2
8/1
T: Ms C Alderson
R: Lucinda Doodt (53.5)
8/1
5m cape cross (IRE) x permeate (GB) (rail link (GB))
5
3.6
11/1
T: J W Price
R: A Tomita (58)
11/1
8g written tycoon (AUS) x position ex (AUS) (canny lad (AUS))
6
3.8
16/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: W H Kok (59.5)
16/1
5g mosayter (USA) x harkam grace (AUS) (poliuto (IRE))
7
4
4/1
T: N J Harnett
R: B Werner (60.5)
4/1
4g canford cliffs (IRE) x ready charm (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
7
5/2F
T: Jason Warren
R: Matthew Cartwright (57)
5/2F
5g starcraft (NZ) x willow (AUS) (woodman (USA))
9
7.8
50/1
T: Tabitha Cunningham
R: Ms J Da Rose (55)
50/1
8g el hermano (NZ) x penash (NZ) (pentire (GB))
10
8.5
9/1
T: K M Keys
R: D Moor (59.5)
9/1
4g polanski (AUS) x lotta joy (AUS) (jeune (GB))
Race 6 - Frenken Homes (Bm64) (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:19.08 (36.42)
Prizemoney: $22,000
1
Tigger (1)
13/4
T: E Jusufovic
R: Lucinda Doodt (60)
13/4
7g purrealist (AUS) x tangerine dream (FR) (sadler's wells (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/2
T: T Busuttin & N Young
R: Martin Harley (59)
15/2
4m skilled (AUS) x crimson abbey (AUS) (red ransom (USA))
3
0.9
10/9F
T: M C Kent
R: Will Price (57.5)
10/9F
4h zoustar (AUS) x eramor (AUS) (stratum (AUS))
4
2.6
30/1
T: Brian McGrath
R: B Park (57.5)
30/1
5m pour moi (IRE) x fuji belle (AUS) (fuji kiseki (JPN))
5
5.1
13/2
T: M Ellerton & S Zahra
R: A Tomita (56.5)
13/2
4m so you think (NZ) x gypsy's best (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
5.8
6/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (57.5)
6/1
3g foxwedge (AUS) x vereza (NZ) (zabeel (NZ))
7
6.2
14/1
T: T Busuttin & N Young
R: D Moor (58.5)
14/1
4g el hermano (NZ) x waitui pearl (NZ) (royal academy (USA))
Race 7 - Mercedes-Benz Mornington-Bm58 (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:12.01 (36.94)
Prizemoney: $22,000
1
10/9F
T: Jerome Hunter
R: Matthew Cartwright (58)
10/9F
4m magnus (AUS) x flowerdrum (USA) (mister baileys (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.3
7/1
T: Alexander Rae
R: Will Price (57)
7/1
3
3.4
Iskra (5)
9/1
T: Ms N Burke
R: M J Allen (60.5)
9/1
4m epaulette (AUS) x ballykisheen (AUS) (galileo (IRE))
4
5.8
9/1
T: Byron Cozamanis
R: D W Stackhouse (58)
9/1
3f time for war (AUS) x grand bird (AUS) (catbird (AUS))
5
6.6
25/1
T: G M Carson
R: M Carson (58)
25/1
8m golden snake (USA) x hero's gold (AUS) (gold carat (USA))
6
9.8
40/1
T: Shane Stockdale
R: Lucinda Doodt (55)
40/1
5m written tycoon (AUS) x top rock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
10.2
20/1
T: Ms B Schreuder
R: Chris Symons (55.5)
20/1
5m helmet (AUS) x mam'selle rouge (AUS) (red ransom (USA))
8
14
16/1
T: R D Griffiths
R: Dylan Dunn (59.5)
16/1
5m hard spun (USA) x country fable (AUS) (bernardini (USA))
9
15
15/2
T: Richard Laming
R: R Mc Leod (61)
15/2
4m fighting sun (AUS) x sparkling miss (AUS) (artie schiller (USA))
10
17.2
5/1
T: Mark Sues
R: D Moor (60.5)
5/1
* Nick figures are for Australasia.