Breednet Results

DEVONPORT SYNTHETIC - Sunday, August 21

Race 1 - Magic Millions Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:00.27 (35.06)
Prizemoney: $14,000
1
7/1
T: J K Blacker
R: Ismail Toker (55)
7/1
3f reset (AUS) x above reproach (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 24 runners; 21 winners; 0 SW. Details
2
1
Canam (1)
9/4
T: G J McCulloch
R: A Darmanin (57)
9/4
3g sidereus (AUS) x fervent delight (AUS) (ferocity (AUS))
3
2
6/4F
T: Adam Trinder
R: Jake Bayliss (55)
6/4F
3f incumbent (AUS) x royal enclosure (NZ) (royal academy (USA))
4
2.3
10/1
T: M A Ganderton
R: Victor Wong (53)
10/1
3f strategic (AUS) x divine decree (AUS) (commands (AUS))
5
3.1
16/1
T: Angela Brakey
R: T Baker (57)
16/1
3g tough speed (USA) x white yard (AUS) (partners choice (USA))
6
9.4
15/4
T: S Gandy
R: Ms S Catania (55)
15/4
3f wordsmith (AUS) x mighty if (AUS) (mighty avalanche (AUS))
Race 2 - Sharee Marshall Mdn Plate (1150m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:09.89 (35.00)
Prizemoney: $14,000
1
11/8F
T: J K Blacker
R: Jake Bayliss (55.5)
11/8F
3f magic albert (AUS) x spring falls (AUS) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: Danes Ryker, Stryker Queen,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/2
T: S Gandy
R: Ms S Catania (58)
5/2
4m captain gerrard (IRE) x chatterbell (AUS) (all chatter (USA))
3
2.3
25/1
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (58)
25/1
4m elvstroem (AUS) x mary goodnight (AUS) (viscount (AUS))
4
2.9
30/1
T: J K Blacker
R: Sherry Barr (55)
30/1
6m man of illusion (AUS) x highgold (AUS) (mukddaam (USA))
5
3.6
11/1
T: Ms L Gaffney
R: R Plumb (58)
11/1
4m murtajill (AUS) x ngawhitu star (NZ) (famous star (GB))
6
4
11/2
T: T W Blacker
R: T Baker (55.5)
11/2
3f hidden dragon (AUS) x annunaki (AUS) (air de france (USA))
7
4.3
11/2
T: Barry Campbell
R: Raquel Clark (56.5)
11/2
Race 3 - T'bred Award Dinner 26/8-Bm62 (1650m)
Class: Benchmark 62 Track: Synthetic Time: 1:40.99 (36.76)
Prizemoney: $14,000
1
5/1
T: G J McCulloch
R: Raquel Clark (58.5)
5/1
6g rock of gibraltar (IRE) x elusive kash (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Ryan's Daughter,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
4/1F
T: Ms L Gaffney
R: A Darmanin (58)
4/1F
5g henny hughes (USA) x devotee (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.6
9/2
T: K P Hamilton
R: T Baker (56)
9/2
6m incumbent (AUS) x centaquest (AUS) (west quest (CAN))
4
0.9
5/1
T: Barry Campbell
R: Jake Bayliss (58)
5/1
5g written tycoon (AUS) x judes in vogue (AUS) (honours list (IRE))
5
1.4
60/1
T: P A Hill
R: Victor Wong (53)
60/1
6m pentire (GB) x oaky miss (AUS) (rory's jester (AUS))
6
1.5
10/1
T: Kelvin Southey
R: Ms Shiralee Maher (57)
10/1
7
1.7
8/1
T: M S Trinder
R: Ismail Toker (55.5)
8/1
8
1.8
30/1
T: Tegan Keys
R: Ms S Catania (58.5)
30/1
5g snitzel (AUS) x blaze em (AUS) (zabeel (NZ))
9
2.2
14/1
T: G S White
R: Nathan Punch (52.5)
14/1
5g holy roman emperor (IRE) x paradise mill (USA) (horse chestnut (SAF))
10
3.8
16/1
T: J K Blacker
R: D M Ganderton (57.5)
16/1
6g host (CHI) x juno beach (AUS) (flying spur (AUS))
11
4.1
30/1
T: Adrian Duggan
R: Sherry Barr (52.5)
30/1
7g shinzig (AUS) x myxaar (AUS) (xaar (GB))
12
4.8
40/1
T: Angela Brakey
R: R Plumb (56)
40/1
4m tough speed (USA) x always slick (AUS) (never quit (NZ))
13
7.8
100/1
T: Adrian Duggan
R: C Luttrell (54)
100/1
6g northern meteor (AUS) x mrs post (AUS) (carnegie (IRE))
Race 4 - R J Print & Signs Mdn Plate (1150m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:08.86 (35.48)
Prizemoney: $14,000
1
5/4F
T: J L Keys
R: Nathan Punch (55)
5/4F
4g o'lonhro (AUS) x perfect penny (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Cost Dave A Penny, Kel's Star,
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/1
T: Rowan Hamer
R: D M Ganderton (58)
7/1
4g west quest (CAN) x angel's jewel (AUS) (made of gold (USA))
3
3.1
15/1
T: Angela Brakey
R: Raquel Clark (56.5)
15/1
4g magnus (AUS) x here for glory (AUS) (dehere (USA))
4
3.2
Etown (1)
5/1
T: G S White
R: T Baker (58)
5/1
5g econsul (NZ) x sophia town (NZ) (johannesburg (USA))
5
5.5
66/1
T: P H Luttrell
R: C Luttrell (58)
66/1
4g west quest (CAN) x alittle hazy (AUS) (sonar boy (AUS))
6
5.7
9/1
T: Marion Dalco
R: A Darmanin (58)
9/1
4g west quest (CAN) x savvy rose (AUS) (savoire vivre (GB))
7
7.5
100/1
T: J K Blacker
R: Jake Bayliss (58)
100/1
4g west quest (CAN) x fast ride (AUS) (never quit (NZ))
8
7.6
15/2
T: Angela Brakey
R: R Plumb (58)
15/2
5g murtajill (AUS) x roanaway bride (USA) (runaway groom (CAN))
9
9.1
16/1
T: L, D and T Wells
R: Victor Wong (56)
16/1
4g clangalang (AUS) x ungalla (AUS) (dieu d'or (AUS))
10
12.6
100/1
T: J K Blacker
R: Ms S Catania (55.5)
100/1
3g casino prince (AUS) x ampho power (AUS) (desert sun (GB))
Race 5 - Tasracing.Com.Au Hcp (C1) (1150m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:08.43 (35.95)
Prizemoney: $14,000
1
9/2
T: L, D and T Wells
R: Victor Wong (53)
9/2
Winning siblings: Gee Gees Saint Nik,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/4F
T: T W Evans
R: T Baker (56)
13/4F
3g host (CHI) x she's magnificent (AUS) (tough speed (USA))
3
1.6
15/1
T: J K Blacker
R: R Plumb (56)
15/1
3c denman (AUS) x galileo's choice (AUS) (galileo (IRE))
4
2.4
10/1
T: Adam Trinder
R: Jake Bayliss (56.5)
10/1
5m any given saturday (USA) x mijabele (AUS) (west quest (CAN))
5
2.6
13/2
T: T W Blacker
R: Ismail Toker (55)
13/2
6g west quest (CAN) x deep bench (AUS) (double income (AUS))
6
2.7
66/1
T: Wayne Curran
R: Chris Graham (50)
66/1
8m mossman (AUS) x vibe (AUS) (king's best (USA))
7
4.1
50/1
T: G J McCulloch
R: A Darmanin (56)
50/1
7g de beers (NZ) x nulla belle (AUS) (scenic (IRE))
8
4.8
20/1
T: L, D and T Wells
R: Sherry Barr (52)
20/1
4m wordsmith (AUS) x whiskey on ice (AUS) (mighty avalanche (AUS))
9
5.5
12/1
T: L, D and T Wells
R: Nathan Punch (53.5)
12/1
10
7.3
150/1
T: Andrew Moore
R: C Luttrell (54.5)
150/1
11
10.4
15/4
T: Barry Campbell
R: D M Ganderton (59)
15/4
4g bianconi (USA) x aden (AUS) (rory's jester (AUS))
12
11.6
66/1
T: G J McCulloch
R: Ms S Catania (56)
66/1
5m haradasun (AUS) x tea party (USA) (night shift (USA))
13
13.4
50/1
T: G S White
R: Shuji Amano (55)
50/1
5m sebring (AUS) x moonah bells (AUS) (giant's causeway (USA))
14
20.9
16/1
T: Dylan Clark
R: Raquel Clark (54)
16/1
4m bushranger (IRE) x hubba hubba (AUS) (keltrice (AUS))
Race 6 - Simons Design Centre Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Synthetic Time: 0:58.87 (34.12)
Prizemoney: $14,000
1
9/2
T: Barry Campbell
R: Raquel Clark (53.5)
9/2
5m rock of gibraltar (IRE) x palatine hill (AUS) (palace music (USA))
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2
8/1
T: G J McCulloch
R: A Darmanin (57)
8/1
5g lonhro (AUS) x firm (AUS) (night shift (USA))
3
2.1
9/4F
T: Adam Trinder
R: Jake Bayliss (56.5)
9/4F
4g murtajill (AUS) x nine covers (AUS) (twining (USA))
4
2.3
13/2
T: J L Keys
R: Chris Graham (53)
13/2
5m magnus (AUS) x mislaid (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.7
8/1
T: Ms H Patterson
R: T Baker (57)
8/1
6m tough speed (USA) x corrie (AUS) (el moxie (USA))
6
3.5
7/2
T: G J Stevenson
R: Ismail Toker (59)
7/2
7
4.1
60/1
T: V C Poke
R: Victor Wong (52)
60/1
8g adam (AUS) x barravore lass (AUS) (tawrrific (NZ))
8
5.8
16/1
T: L, D and T Wells
R: Nathan Punch (51)
16/1
5g estambul (ARG) x wild rapid (AUS) (wild harmony (USA))
9
8.8
80/1
T: P H Luttrell
R: C Luttrell (54)
80/1
7m shinzig (AUS) x lady gwendyln (AUS) (val royal (FR))
10
9.7
30/1
T: C N Goggin and Luella Meaburn
R: Ms S Catania (54)
30/1
6m trotamondo (CHI) x red centre (AUS) (rubiton (AUS))
Race 7 - Luxbet All Weather Final (1150m)
Class: Open Track: Synthetic Time: 1:07.60 (35.00)
Prizemoney: $25,000
1
11/1
T: Barry Campbell
R: Victor Wong (54)
11/1
5g kaphero (AUS) x mismanch (AUS) (grand royale (USA))
Winning siblings: Grand Choice,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/2
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (55)
5/2
6g bel esprit (AUS) x comic opera (AUS) (singspiel (IRE))
3
0.9
9/4F
T: D A Miller
R: A Darmanin (54)
9/4F
4g written tycoon (AUS) x darcenell (AUS) (tailings (USA))
4
1.1
16/1
T: G S White
R: Ms S Catania (54)
16/1
5g econsul (NZ) x imitate me (AUS) (anabaa (USA))
5
1.8
16/1
T: T W Blacker
R: T Baker (56)
16/1
7g mr. innocent (AUS) x invermay girl (AUS) (west quest (CAN))
6
1.9
11/1
T: Scott Brunton
R: Ismail Toker (54.5)
11/1
6g street boss (USA) x enola girl (AUS) (golden snake (USA))
7
2.1
11/1
T: Adam Trinder
R: R Plumb (56.5)
11/1
8
3.1
9/2
T: Adam Trinder
R: Jake Bayliss (59)
9/2
5g west quest (CAN) x fast ride (AUS) (never quit (NZ))
9
8.1
50/1
T: Scott Brunton
R: C Luttrell (54)
50/1
8g kempinsky (AUS) x lady ambassador (AUS) (twig moss (FR))
Race 8 - Bird Cage Tavern/Function (C5) (1350m)
Class: Class 5 Track: Synthetic Time: 1:21.17 (34.91)
Prizemoney: $15,000
1
9/2
T: S Gandy
R: Ms S Catania (54.5)
9/2
6g o'reilly (NZ) x lily potter (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Henley, Lilyput,
This nick: 82 runners; 61 winners; 6 SW. Details
2016 NZB Select Yearling Sale
$35,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Mr D & E Browne
2
0.2
7/2
T: J L Keys
R: T Baker (54)
7/2
5g falvelon (AUS) x sure of heart (AUS) (show a heart (AUS))
3
1.2
9/1
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (54)
9/1
5m california dane (AUS) x nevertrice (AUS) (never quit (NZ))
4
1.7
15/8F
T: Barry Campbell
R: Raquel Clark (57.5)
15/8F
5g dash for cash (AUS) x gelignite speed (AUS) (partners choice (USA))
5
1.9
6/1
T: Marion Dalco
R: Victor Wong (53.5)
6/1
7m reset (AUS) x braidhill (AUS) (last tycoon (IRE))
6
2
10/1
T: Barry Campbell
R: Ismail Toker (54.5)
10/1
5m hard spun (USA) x short 'n' sweep (AUS) (end sweep (USA))
7
4.4
10/1
T: Scott Brunton
R: R Plumb (56)
10/1
* Nick figures are for Australasia.