Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, June 10

Race 1 - Daybreak Lover Plate (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.11 (34.15)
Prizemoney: $125,000
1
13/4F
T: M T Eggleston
R: L P Rolls (54)
13/4F
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
13/4F
T: Joseph Pride
R: G Schofield (56)
13/4F
3g bel esprit (AUS) x above perfection (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.4
12/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (54)
12/1
3f star witness (AUS) x sister phenomenon (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
0.7
66/1
T: K M Schweida
R: J Lloyd (56)
66/1
3g turffontein (AUS) x kidnapper (AUS) (red ransom (USA))
5
0.9
25/1
T: Chris Meagher
R: B E Grylls (56)
25/1
6
1.1
9/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56)
9/1
3g snitzel (AUS) x speedy bell (AUS) (brocco (USA))
7
1.3
Chalk (10)
25/1
T: Ms W Roche
R: J Bowman (56)
25/1
3g canford cliffs (IRE) x tempest tost (AUS) (statue of liberty (USA))
8
2.3
40/1
T: G W Moore
R: L R Dittman (56)
40/1
3g sebring (AUS) x bashaayer (AUS) (high yield (USA))
9
2.4
9/2
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (60.5)
9/2
3c fastnet rock (AUS) x myrrh (NZ) (nassipour (USA))
10
2.6
30/1
T: P and P Snowden
R: M Cahill (55)
30/1
3f dalghar (FR) x svita (AUS) (success express (USA))
11
2.7
13/2
T: N P Stephens
R: B N Stewart (56)
13/2
3g drumbeats (AUS) x cradle rock (AUS) (sequalo (AUS))
12
2.8
30/1
T: T J Gollan
R: C W Brown (56)
30/1
3g love conquers all (AUS) x derippa (AUS) (seidnazar (AUS))
13
6.8
60/1
T: Melissa Leitch
R: G Colless (56)
60/1
3g foxwedge (AUS) x snippet street (AUS) (street cry (IRE))
Race 2 - Hinkler Qlty (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.52 (34.83)
Prizemoney: $100,000
1
3/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (54)
3/1F
4m pendragon (NZ) x forever rafter (USA) (delineator (USA))
Winning siblings: Think Out Loud,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
7/1
T: Desleigh Forster
R: R Fradd (57)
7/1
4h rothesay (AUS) x alyssa jean (AUS) (dodge (AUS))
3
0.3
30/1
T: S Autridge and J Richards
R: Damian Lane (56)
30/1
5g thewayyouare (USA) x maureen terese (NZ) (stravinsky (USA))
4
0.5
60/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (57)
60/1
7g choisir (AUS) x lackadaisical (AUS) (star pyramul (AUS))
5
0.7
12/1
T: B J Smith
R: P Hammersley (55)
12/1
6g hard spun (USA) x lasers (AUS) (peintre celebre (USA))
6
2.2
30/1
T: Ms L Erhart
R: L V Cassidy (54)
30/1
5g clang (AUS) x gumball rally (AUS) (kenfair (NZ))
7
2.4
Nancy (5)
9/2
T: P and P Snowden
R: J Bowman (58)
9/2
5m big brown (USA) x shalimar sky (AUS) (hurricane sky (AUS))
8
2.6
Mogador (15)
20/1
T: James Cummings
R: C W Brown (54)
20/1
4g lonhro (AUS) x essaouira (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
2.9
25/1
T: D K Weir
R: D J Browne (59)
25/1
5m monashee mountain (USA) x tolart (AUS) (show a heart (AUS))
10
3.1
12/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Patrick Moloney (54)
12/1
8g flying spur (AUS) x irish truce (AUS) (brief truce (USA))
11
3.3
30/1
T: Ms K Doughty
R: T Angland (58.5)
30/1
6g clang (AUS) x zedatier (AUS) (zeditave (AUS))
12
3.8
150/1
T: B J Dais
R: L P Rolls (54)
150/1
5g keep the faith (AUS) x bel jadore (AUS) (bel esprit (AUS))
13
4.1
16/1
T: R L Heathcote
R: Tommy Berry (54)
16/1
6g dane shadow (AUS) x kiss me sophie (AUS) (strategic (AUS))
14
5.4
9/1
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (58.5)
9/1
4g nicconi (AUS) x suzy grey (AUS) (county (AUS))
15
5.5
80/1
T: Michael Costa
R: J Lloyd (54)
80/1
5m sequalo (AUS) x agape (AUS) (victory note (USA))
16
8.3
Le Chef (17)
12/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (54)
12/1
4g exceed and excel (AUS) x red for lou (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 3 - The Wayne Wilson Plate (1600m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:34.47 (34.88)
Prizemoney: $100,000
1
11/4F
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
11/4F
6g choisir (AUS) x sacred witness (AUS) (el moxie (USA))
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1.3
25/1
T: L F Birchley
R: D J Browne (56.5)
25/1
3g mossman (AUS) x chuckle (AUS) (danehill (USA))
3
1.5
Moher (6)
11/4F
T: James Cummings
R: T Angland (56.5)
11/4F
4g lonhro (AUS) x an chlais (AUS) (viscount (AUS))
4
2.5
30/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (54.5)
30/1
5m galileo (IRE) x twyla (AUS) (danehill (USA))
5
3
10/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56.5)
10/1
5m snitzel (AUS) x snipify (AUS) (snippets (AUS))
6
4.3
4/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (56.5)
4/1
5m bradbury's luck (AUS) x jyler (AUS) (street cry (IRE))
7
5.8
16/1
T: Bjorn Baker
R: K McEvoy (57)
16/1
6g sebring (AUS) x coolroom candidate (AUS) (mister c. (USA))
8
6.8
15/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (54.5)
15/1
4m encosta de lago (AUS) x saskia (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
8.1
60/1
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (56.5)
60/1
10
9.1
8/1
T: Chris Anderson
R: L V Cassidy (54.5)
8/1
4m excites (AUS) x bovespa (NZ) (more than ready (USA))
Race 4 - Dane Ripper (1350m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:19.29 (34.76)
Prizemoney: $200,000
1
7/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tommy Berry (54.5)
7/2
3f beneteau (AUS) x prompt (AUS) (exceed and excel (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
0.4
15/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Damian Lane (54)
15/1
3f fastnet rock (AUS) x lectrice (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.9
9/2
T: Bjorn Baker
R: N Callow (56)
9/2
4m o'reilly (NZ) x pretty (NZ) (pins (AUS))
4
1.7
25/1
T: K R Kemp
R: James Orman (56.5)
25/1
4m collate (AUS) x buena chava (NZ) (o'reilly (NZ))
5
2
14/1
T: P and P Snowden
R: D J Browne (55.5)
14/1
6
2.2
13/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: C W Brown (54.5)
13/2
3f fastnet rock (AUS) x more than real (USA) (more than ready (USA))
7
2.3
12/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (59)
12/1
8
2.4
25/1
T: C J Waller
R: G Schofield (54)
25/1
3f smart missile (AUS) x my amelia (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
2.6
7/2F
T: James Cummings
R: T Angland (56.5)
7/2F
3f street cry (IRE) x clothing (AUS) (commands (AUS))
10
3.4
50/1
T: M J Dunn
R: M Zahra (57.5)
50/1
4m falvelon (AUS) x mighty illusion (AUS) (mighty avalanche (AUS))
11
3.5
30/1
T: P and P Snowden
R: J Byrne (57.5)
30/1
4m fastnet rock (AUS) x custard (AUS) (lonhro (AUS))
12
3.9
20/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58.5)
20/1
13
4
50/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (56)
50/1
4m real saga (AUS) x lasoron (AUS) (oarsman (AUS))
14
4.3
40/1
T: D K Weir
R: Craig Williams (57.5)
40/1
4m sebring (AUS) x ballet d'amour (USA) (stravinsky (USA))
Race 5 - Qld Guineas (1600m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:34.85 (35.97)
Prizemoney: $350,000
1
12/1
T: J C Coyle
R: J Bowman (57)
12/1
3g hinchinbrook (AUS) x salsify (AUS) (grand lodge (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
50/1
T: L D Kelly
R: B N Stewart (57)
50/1
3g foxwedge (AUS) x bright heart (AUS) (dane shadow (AUS))
3
1.3
15/4F
T: S P Tregea
R: Anthony Allen (57)
15/4F
3g nicconi (AUS) x dananova (AUS) (snippetson (AUS))
4
2.3
40/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (57)
40/1
3g savabeel (AUS) x spiriting (NZ) (montjeu (IRE))
5
2.6
11/2
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (55)
11/2
3f real saga (AUS) x domitilla (AUS) (strategic (AUS))
6
3.1
15/2
T: L G Ross
R: R Fradd (55)
15/2
3f hidden dragon (AUS) x royal yangtze (AUS) (royal academy (USA))
7
3.3
Rhyming (15)
100/1
T: S P Tregea
R: L V Cassidy (55)
100/1
3f poet's voice (GB) x answer me (AUS) (belong to me (USA))
8
3.7
30/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55)
30/1
9
5
10/1
T: J F Meagher
R: L R Dittman (57)
10/1
3g savabeel (AUS) x monaliesha (AUS) (monashee mountain (USA))
10
5.3
9/2
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (57)
9/2
3c commands (AUS) x beyonce's star (AUS) (orientate (USA))
11
7.6
40/1
T: J A O'Shea
R: G Schofield (55)
40/1
3f savabeel (AUS) x ruud van slaats (NZ) (van nistelrooy (USA))
12
7.9
Realing (10)
100/1
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (57)
100/1
3g real saga (AUS) x ever after (NZ) (volksraad (GB))
13
8.7
Oink (3)
25/1
T: K M Schweida
R: P Hammersley (57)
25/1
3g sebring (AUS) x coogee coozifa (AUS) (danzero (AUS))
14
8.9
12/1
T: J W Zielke
R: Tiffani Brooker (57)
12/1
3g dream ahead (USA) x tipsy moment (AUS) (redoute's choice (AUS))
15
10.9
15/2
T: Paul Messara
R: Tommy Berry (57)
15/2
3g redoute's choice (AUS) x caerless (IRE) (caerleon (USA))
16
11.1
200/1
T: Paula Cartledge
R: N Callow (57)
200/1
3g dane supreme (AUS) x sweet ascent (AUS) (deadly storm (USA))
Race 6 - J.J. Atkins (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:36.21 (35.50)
Prizemoney: $600,000
1
20/1
T: Paul Butterworth
R: J Byrne (57)
20/1
2g ad valorem (USA) x zuzao (AUS) (delzao (AUS))
Winning siblings: Mosh Vain,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
16/1
T: Aaron Purcell
R: M Zahra (55)
16/1
2f azamour (IRE) x queen boudicca (NZ) (perfectly ready (AUS))
3
1.1
13/2
T: P and P Snowden
R: J Bowman (57)
13/2
2c choisir (AUS) x girl hussler (AUS) (hussonet (USA))
4
1.3
150/1
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (57)
150/1
2g show a heart (AUS) x scarlet tanager (AUS) (red dazzler (AUS))
5
1.5
Sambro (10)
16/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57)
16/1
2c fastnet rock (AUS) x eau de joie (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
1.7
25/1
T: Paul Messara
R: Craig Williams (57)
25/1
7
2.1
20/1
T: G D Hickman
R: C W Brown (57)
20/1
2c pierro (AUS) x november flight (AUS) (flying spur (AUS))
8
2.6
66/1
T: David Vandyke
R: M Cahill (57)
66/1
2g choisir (AUS) x briella (AUS) (iglesia (AUS))
9
2.8
100/1
T: J M Cleary
R: N Callow (57)
100/1
2g zariz (AUS) x gee trump (AUS) (last tycoon (IRE))
10
3
8/11F
T: S Autridge and J Richards
R: Damian Lane (55)
8/11F
2f commands (AUS) x meleka belle (NZ) (iffraaj (GB))
11
3.1
9/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (57)
9/1
2c snitzel (AUS) x bramble rose (NZ) (shinko king (IRE))
12
4.4
100/1
T: G R Duncan
R: J Lloyd (57)
100/1
2c magnus (AUS) x le bel away (AUS) (bel esprit (AUS))
13
6.2
60/1
T: B and D Guy
R: L V Cassidy (55)
60/1
2f captain sonador (AUS) x silky tiger (AUS) (hold that tiger (USA))
14
6.3
50/1
T: M F Van Gestel
R: D J Browne (57)
50/1
2g benfica (AUS) x brookton dawn (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 7 - Qld Derby (2200m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:14.45 (36.17)
Prizemoney: $600,000
1
5/2F
T: C Maher
R: J Bowman (57)
5/2F
3c domesday (AUS) x ruddigore (AUS) (octagonal (NZ))
This nick: 18 runners; 14 winners; 2 SW. Details
2
3.8
14/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
14/1
3
4.6
7/1
T: S J Webb
R: M Zahra (55)
7/1
3f anacheeva (AUS) x sacha royale (AUS) (fasliyev (USA))
4
5.9
15/1
T: Brent Stanley
R: N Callow (57)
15/1
3c sebring (AUS) x shantha's girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
6.1
40/1
T: D Logan and C Gibbs
R: L G Innes (57)
40/1
3g bullbars (AUS) x commendable (NZ) (the commander (NZ))
6
6.3
11/2
T: D K Weir
R: John Allen (57)
11/2
3c pentire (GB) x utopia (NZ) (high chaparral (IRE))
7
7.8
50/1
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (57)
50/1
3g turffontein (AUS) x mehter (NZ) (align (AUS))
8
7.9
Wu Gok (10)
40/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (57)
40/1
3g sebring (AUS) x lipari (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
8
20/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (57)
20/1
3g pluck (USA) x oomaroo (AUS) (tale of the cat (USA))
10
9
20/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57)
20/1
3g sebring (AUS) x fools gold (AUS) (commands (AUS))
11
9.8
15/4
T:
R: D J Browne (57)
15/4
3g shocking (AUS) x shamardal luck (AUS) (shamardal (USA))
12
11.3
200/1
T: J G Sargent
R: R Fradd (57)
200/1
3g high chaparral (IRE) x heavenly dreamer (USA) (fusaichi pegasus (USA))
13
12.1
Garbhan (13)
150/1
T: Mitch Newman
R: C W Brown (57)
150/1
14
13.9
50/1
T: C J Waller
R: T Angland (57)
50/1
3g savabeel (AUS) x pingus (AUS) (falbrav (IRE))
15
27.9
30/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (57)
30/1
3c snitzel (AUS) x hollow bullet (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
16
33.7
200/1
T: M A Kropp
R: L Nolen (57)
200/1
3g sidereus (AUS) x dazzling beauty (AUS) (red dazzler (AUS))
Race 8 - Stradbroke Hcp (1350m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:17.93 (34.32)
Prizemoney: $1,500,000
1
20/1
T: James Cummings
R: C W Brown (52.5)
20/1
3c lonhro (AUS) x mnemosyne (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Eleuther, Epidemic, Forget, Memorial,
This nick: 34 runners; 30 winners; 2 SW. Details
2
0.3
20/1
T: Benjamin Smith
R: D Yendall (53.5)
20/1
4m time thief (AUS) x hell it's hot (AUS) (zeditave (AUS))
3
1.3
15/4F
T: K A Lees
R: J Bowman (57)
15/4F
4
1.5
5/1
T: C J Waller
R: L G Innes (54.5)
5/1
4h redoute's choice (AUS) x kisma (AUS) (snippets (AUS))
5
2.8
25/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (54.5)
25/1
5h not a single doubt (AUS) x euchre (AUS) (final card (AUS))
6
2.9
30/1
T: P and P Snowden
R: J Byrne (53.5)
30/1
4g reward for effort (AUS) x tzaress (NZ) (stravinsky (USA))
7
3.1
12/1
T: Bjorn Baker
R: G Schofield (53.5)
12/1
4m stratum (AUS) x our egyptian raine (NZ) (desert sun (GB))
8
3.3
Derryn (15)
9/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (53)
9/1
3c hinchinbrook (AUS) x munhro (AUS) (lonhro (AUS))
9
3.5
12/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (54.5)
12/1
6g primus (AUS) x she's a knockout (AUS) (kingston rule (USA))
10
4.3
60/1
T: J A O'Shea
R: Patrick Moloney (53.5)
60/1
5g fastnet rock (AUS) x volcada (NZ) (stravinsky (USA))
11
4.5
Ulmann (10)
8/1
T: D K Weir
R: L Nolen (53.5)
8/1
5g sebring (AUS) x darsini (AUS) (danehill (USA))
12
4.6
15/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (53.5)
15/2
4g pins (AUS) x lolly scramble (NZ) (generous (IRE))
13
4.9
30/1
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (53.5)
30/1
6g mossman (AUS) x black tourmaline (NZ) (o'reilly (NZ))
14
8.4
Hooked (6)
20/1
T: R W Smerdon
R: N Callow (54)
20/1
15
15.2
20/1
T: M A Bell
R: K Forrester (55.5)
20/1
6g dubawi (IRE) x jungle girl (NZ) (carnegie (IRE))
16
17.2
Rageese (11)
40/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (53.5)
40/1
4h street cry (IRE) x rabsha (AUS) (dehere (USA))
Race 9 - Brisbane Cup (2200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:15.07 (34.20)
Prizemoney: $300,000
1
16/1
T: S B Marsh
R: J Byrne (53)
16/1
This nick: 12 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
3.3
6/1
T: N J Olive
R: Ms K O'Hara (59)
6/1
3
4.1
16/1
T: Aaron Purcell
R: C W Brown (53)
16/1
5g darci brahma (NZ) x upstaged (AUS) (in the wings (GB))
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Withdrawn
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Withdrawn
4
4.2
10/1
T: A and H Bull
R: K A McCulloch (58)
10/1
5
4.7
Rudy (2)
7/1
T: Ms H Page
R: J Bowman (58.5)
7/1
6g red dazzler (AUS) x go on now go (AUS) (success express (USA))
6
5.7
6/1
T: D K Weir
R: D Yendall (53)
6/1
7
7.2
11/2
T: S Autridge and J Richards
R: J Lloyd (53)
11/2
4g pentire (GB) x zambezi (NZ) (zabeel (NZ))
8
7.7
5/1F
T: A and E Cummings
R: Tommy Berry (57)
5/1F
4m high chaparral (IRE) x beauty watch (AUS) (belong to me (USA))
9
7.9
150/1
T: B J Smith
R: A Spinks (53)
150/1
10
9.2
40/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (53)
40/1
6g savabeel (AUS) x call me lily (NZ) (just a dancer (NZ))
11
9.5
66/1
T: David Vandyke
R: Luke Tarrant (53)
66/1
6g bernardini (USA) x a fairy's kiss (NZ) (stravinsky (USA))
12
9.9
9/1
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (53)
9/1
6g grand reve (AUS) x dream lady (AUS) (testa rossa (AUS))
13
10.2
25/1
T: D R Brideoake
R: Ron Stewart (53)
25/1
6g street sense (USA) x be my person (AUS) (personal flag (USA))
14
10.3
Morendi (12)
30/1
T: D J Graham
R: Patrick Moloney (53)
30/1
4g onemorenomore (AUS) x haughty (AUS) (viscount (AUS))
* Nick figures are for Australasia.