Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, June 24

Race 1 - Stav,abby/Matt With Osher's-C6 (1350m)
Class: Class 6 Track: Soft(5) Time: 1:20.81 (34.40)
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: Chris Meagher
R: J Lloyd (54)
7/2
4m savabeel (AUS) x vanilla sky (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Battleborn, Lapel, Panna Cotta, Raid,
This nick: 143 runners; 101 winners; 18 SW. Details143 runners; 101 winners; 18 SW. Details
2
0.1
8/1
T: T J Gollan
R: R Fradd (55.5)
8/1
5m sebring (AUS) x defiant (AUS) (danehill (USA))
3
0.3
Bushy (1)
80/1
T: G R Duncan
R: James Orman (59)
80/1
7g denon (USA) x qahira girl (AUS) (jugah (USA))
4
0.4
15/2
T: A J Edmonds
R: J Bowman (56)
15/2
5h shamardal (USA) x amelia's dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
4.2
5/2F
T: Mark Newnham
R: Tommy Berry (54.5)
5/2F
5g exceed and excel (AUS) x insouciance (AUS) (quest for fame (GB))
7
4.4
Trubia (4)
7/1
T: M J Lakey
R: B N Stewart (59)
7/1
8
4.6
20/1
T: B J Lockwood
R: B Pengelly (56)
20/1
4g ad valorem (USA) x telegraph gal (AUS) (royal academy (USA))
9
6.1
25/1
T: M A Oates
R: K Jennings (59)
25/1
7g red ransom (USA) x dyna slam (USA) (grand slam (USA))
10
6.9
12/1
T: B S Baldwin
R: Tiffani Brooker (57.5)
12/1
Race 2 - Winning Edge Stakes (1350m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:20.64 (35.61)
Prizemoney: $100,000
1
5/1
T: Peter Robl
R: J Byrne (57)
5/1
2g all too hard (AUS) x custard (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Brulee, Panna Cotta, Serene Majesty,
This nick: 7 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.1
12/1
T: S W Kendrick
R: L V Cassidy (55)
12/1
2f swiss ace (AUS) x rose of dane (AUS) (danehill (USA))
3
1.4
12/1
T: Ms J Green
R: James Orman (57)
12/1
2c poet's voice (GB) x anguissola (AUS) (lonhro (AUS))
4
2.2
25/1
T: L F Birchley
R: C W Brown (55)
25/1
5
3.5
20/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: J Bowman (57)
20/1
2g golden archer (AUS) x triquetra (AUS) (elusive quality (USA))
6
4.3
9/2
T: Desleigh Forster
R: R Fradd (55)
9/2
2f golden archer (AUS) x vital (AUS) (lonhro (AUS))
7
4.4
10/1
T: Ben Currie
R: J Lloyd (57)
10/1
2g bradbury's luck (AUS) x lana belle (AUS) (fuji kiseki (JPN))
8
4.6
6/4F
T: P and P Snowden
R: D J Browne (55)
6/4F
9
5
50/1
T: M A Kropp
R: M Cahill (55)
50/1
2f drumbeats (AUS) x beach lady (NZ) (scaredee cat (NZ))
10
7.3
Brando (5)
60/1
T: Chris Meagher
R: B N Stewart (57)
60/1
2c desert king (IRE) x candice (AUS) (canny lad (AUS))
11
7.4
14/1
T: B and D Guy
R: Tommy Berry (55)
14/1
2f sepoy (AUS) x absolute dream (AUS) (canny lad (AUS))
Race 3 - Furnaces@aquis Crystal Slipper (1200m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:11.34 (35.90)
Prizemoney: $150,000
1
15/4
T: Steven O'Dea
R: D J Browne (55.5)
15/4
2f dream ahead (USA) x kiss me katy (AUS) (mull of kintyre (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: C W Brown (55.5)
15/1
2f hinchinbrook (AUS) x move to the groove (NZ) (one cool cat (USA))
3
1.6
5/2F
T: T J Gollan
R: J Byrne (55.5)
5/2F
2f star witness (AUS) x sheeznodoubt (AUS) (not a single doubt (AUS))
4
1.8
30/1
T: Ms L Garrett
R: J R Collett (55.5)
30/1
2f pierro (AUS) x georgette silk (AUS) (flying spur (AUS))
5
1.9
15/4
T: T J Sears
R: M Cahill (55.5)
15/4
2f red element (AUS) x comic queen (AUS) (rory's jester (AUS))
6
2.1
20/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Tim Clark (55.5)
20/1
2f sidereus (AUS) x daunting thought (AUS) (just awesome (AUS))
7
3.4
4/1
T: L F Birchley
R: J Lloyd (55.5)
4/1
2f falvelon (AUS) x no time (AUS) (barely a moment (AUS))
8
4.7
9/1
T: Marcus Wilson
R: Ms T Harrison (55.5)
9/1
2f denman (AUS) x bise (AUS) (commands (AUS))
9
10.2
60/1
T: Paul Butterworth
R: R Fradd (55.5)
60/1
2f rothesay (AUS) x multiple wins (USA) (sea salute (USA))
Race 4 - Singapore Airlines Plate (1350m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:19.76 (35.10)
Prizemoney: $75,000
1
15/4
T: Ben Currie
R: James Orman (55)
15/4
3f i am invincible (AUS) x danrese (AUS) (hurricane sky (AUS))
Winning siblings: Let's Command,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.5
15/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (57)
15/2
3g love conquers all (AUS) x derippa (AUS) (seidnazar (AUS))
3
2.8
9/2
T: N P Stephens
R: B N Stewart (57)
9/2
3g drumbeats (AUS) x cradle rock (AUS) (sequalo (AUS))
4
2.9
Kubis (3)
16/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (57)
16/1
3g love conquers all (AUS) x aperto (NZ) (grosvenor (NZ))
6
4.4
13/2
T: K M Schweida
R: J Lloyd (57)
13/2
3g turffontein (AUS) x kidnapper (AUS) (red ransom (USA))
7
4.8
7/2F
T: M J Dunn
R: J Bowman (57)
7/2F
3g trusting (AUS) x web of love (AUS) (show a heart (AUS))
8
7.1
30/1
T: L J Hatch
R: Ms T Harrison (57)
30/1
3g bradbury's luck (AUS) x blue celeste (AUS) (geiger counter (USA))
9
8.1
16/1
T: Melissa Leitch
R: C W Brown (57)
16/1
3g foxwedge (AUS) x snippet street (AUS) (street cry (IRE))
10
8.2
50/1
T: R L Heathcote
R: L R Dittman (55)
50/1
3f mossman (AUS) x pink princess (AUS) (danehill (USA))
11
12.5
9/1
T: M A Kropp
R: K McEvoy (57)
9/1
3g sequalo (AUS) x prang (AUS) (dust in the wind (NZ))
Race 5 - Carlton Mid Tattersall's Cup (2200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:18.18 (34.66)
Prizemoney: $200,000
1
Rudy (1)
7/4F
T: Ms H Page
R: Tim Clark (59.5)
7/4F
6g red dazzler (AUS) x go on now go (AUS) (success express (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
9/1
T: J C Coyle
R: J Lloyd (54)
9/1
3
0.6
12/1
T: K Hickmott
R: L V Cassidy (54)
12/1
5m warhead (AUS) x kelana miss (AUS) (special bond (AUS))
4
1
25/1
T: B J Smith
R: A Spinks (54)
25/1
5
1.2
Feltre (4)
8/1
T: B J Smith
R: K McEvoy (54)
8/1
6g show a heart (AUS) x chick gold (AUS) (testa rossa (AUS))
6
1.5
16/1
T: D J Graham
R: M Cahill (54)
16/1
4g onemorenomore (AUS) x haughty (AUS) (viscount (AUS))
7
4.3
7/4F
T: Aaron Purcell
R: C W Brown (54)
7/4F
5g darci brahma (NZ) x upstaged (AUS) (in the wings (GB))
Race 6 - G.H. Mumm Qlty (1615m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.35 (35.10)
Prizemoney: $100,000
1
7/4F
T: C J Waller
R: J Bowman (60.5)
7/4F
6g choisir (AUS) x sacred witness (AUS) (el moxie (USA))
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2016 Inglis Australian Easter Yearling Sale Session 2
$35,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains
Buyer: Spicer Thoroughbreds
2
0.8
13/2
T: Richard Laming
R: J Byrne (54)
13/2
4m not a single doubt (AUS) x workhard (AUS) (red ransom (USA))
3
1
9/2
T: Bruce Hill
R: J Lloyd (54.5)
9/2
4g lope de vega (IRE) x mandalina (AUS) (fasliyev (USA))
4
1.4
50/1
T: T J Gollan
R: R Fradd (54)
50/1
6m testa rossa (AUS) x reggie (NZ) (germano (GB))
5
1.9
20/1
T: D K Weir
R: M Cahill (54)
20/1
5m galileo (IRE) x twyla (AUS) (danehill (USA))
6
2.1
11/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (54)
11/2
5m snitzel (AUS) x snipify (AUS) (snippets (AUS))
7
2.6
Rogali (11)
200/1
T: D J Bougoure
R: Tiffani Brooker (54)
200/1
8
2.7
5/1
T: R L Heathcote
R: C W Brown (59)
5/1
6g mossman (AUS) x black tourmaline (NZ) (o'reilly (NZ))
9
4.5
25/1
T: A J Edmonds
R: Tommy Berry (54)
25/1
4m real saga (AUS) x lasoron (AUS) (oarsman (AUS))
10
5.3
20/1
T: Ms J Crompton
R: Ms T Harrison (54)
20/1
8g mossman (AUS) x cornish moss (AUS) (barathea (IRE))
Race 7 - Sky Racing Tattersall's Tiara (1350m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:19.37 (34.72)
Prizemoney: $500,000
1
20/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57)
20/1
Winning siblings: In High Spirits, The Passage,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tommy Berry (55.5)
7/1
3f beneteau (AUS) x prompt (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
1
7/4F
T: Benjamin Smith
R: J Parr (57)
7/4F
4m time thief (AUS) x hell it's hot (AUS) (zeditave (AUS))
4
1.8
16/1
T: K R Kemp
R: James Orman (57)
16/1
4m collate (AUS) x buena chava (NZ) (o'reilly (NZ))
5
3.3
30/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
30/1
6
3.6
20/1
T: James Cummings
R: M Cahill (57)
20/1
4m commands (AUS) x nagoya (AUS) (quest for fame (GB))
7
4.4
66/1
T: D K Weir
R: D J Browne (57)
66/1
5m monashee mountain (USA) x tolart (AUS) (show a heart (AUS))
8
5.7
14/1
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (57)
14/1
4m stratum (AUS) x our egyptian raine (NZ) (desert sun (GB))
9
6.5
Nancy (12)
20/1
T: P and P Snowden
R: J Lloyd (57)
20/1
5m big brown (USA) x shalimar sky (AUS) (hurricane sky (AUS))
10
7
100/1
T: R L Heathcote
R: J Byrne (57)
100/1
11
9.3
9/1
T: Kurt Goldman
R: C W Brown (55.5)
9/1
3f i am invincible (AUS) x comrie (AUS) (choisir (AUS))
12
9.4
100/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (55.5)
100/1
3f star witness (AUS) x sister phenomenon (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
13
9.6
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (57)
20/1
4m pendragon (NZ) x forever rafter (USA) (delineator (USA))
14
9.8
12/1
T: K A Lees
R: K Jennings (57)
12/1
5m dane shadow (AUS) x madame flurry (AUS) (perugino (USA))
15
10.6
12/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (57)
12/1
4m o'reilly (NZ) x pretty (NZ) (pins (AUS))
16
10.7
40/1
T: James Cummings
R: R Fradd (57)
40/1
4m street cry (IRE) x divine madonna (AUS) (hurricane sky (AUS))
Race 8 - Ubet W.J. Healy Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.60 (34.64)
Prizemoney: $175,000
1
8/1
T: Mark Newnham
R: M Cahill (54.5)
8/1
5g northern meteor (AUS) x dearness (AUS) (snippets (AUS))
This nick: 4 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
0.5
25/1
T: J G Symons and S Laxon
R: J Lloyd (54)
25/1
8g flying spur (AUS) x irish truce (AUS) (brief truce (USA))
3
1.8
13/2
T: Desleigh Forster
R: R Fradd (55)
13/2
4h rothesay (AUS) x alyssa jean (AUS) (dodge (AUS))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$110,000
Vendor: Raheen Stud Darling Downs Qld
Buyer: Desleigh Forster
4
3.1
Deploy (2)
15/8F
T: G A Ryan
R: Tim Clark (56.5)
15/8F
4g fastnet rock (AUS) x crimson reign (AUS) (red ransom (USA))
5
3.3
13/2
T: P and P Snowden
R: J Byrne (55.5)
13/2
4m hinchinbrook (AUS) x lady beckworth (AUS) (general nediym (AUS))
6
3.8
11/2
T: P and P Snowden
R: D J Browne (60.5)
11/2
6g mossman (AUS) x volantis (AUS) (flying spur (AUS))
7
4
100/1
T: P Duff
R: Tiffani Brooker (54.5)
100/1
9g canadian silver (CAN) x zip (AUS) (cossack warrior (AUS))
8
4.1
Mogador (15)
20/1
T: James Cummings
R: C W Brown (54)
20/1
4g lonhro (AUS) x essaouira (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
4.2
30/1
T: M J Dunn
R: Tommy Berry (54)
30/1
6g lonhro (AUS) x fleur de chine (NZ) (centaine (AUS))
10
4.5
25/1
T: Ms K Doughty
R: K McEvoy (54)
25/1
7g danroad (AUS) x polyana (NZ) (pyrus (USA))
11
7.3
30/1
T: A J Edmonds
R: Luke Tarrant (54)
30/1
4g beneteau (AUS) x prompt (AUS) (exceed and excel (AUS))
12
8.6
14/1
T: M G Nolan
R: James Orman (56.5)
14/1
5g tycoon ruler (AUS) x proud (AUS) (buck's pride (AUS))
13
11.6
200/1
T: B J Dais
R: Ms T Harrison (54)
200/1
5g keep the faith (AUS) x bel jadore (AUS) (bel esprit (AUS))
* Nick figures are for Australasia.