Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, June 9

Race 1 - Makers Mark Hinkler Hcp (1200m) LR
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:10.91 (36.00)
Prizemoney: $100,000
1
4/1
T: Chris Meagher
R: B Melham (56.5)
4/1
Winning siblings: Miss Jamaica, Young America,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.4
13/4F
T: P and P Snowden
R: B Avdulla (54)
13/4F
2018 MM National Weanling Sale
$25,000
Vendor: Rothwell Park Blandford NSW
Buyer: Amelia Park Racing & Breeding Pty Ltd
3
0.9
16/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (54)
16/1
7g hard spun (USA) x lasers (AUS) (peintre celebre (USA))
4
3.1
8/1
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (54)
8/1
5g rothesay (AUS) x alyssa jean (AUS) (dodge (AUS))
5
3.9
15/1
T: K M Schweida
R: Craig Williams (54)
15/1
5g dane shadow (AUS) x sweet as (AUS) (monashee mountain (USA))
6
4
6/1
T: Mark Newnham
R: Tim Clark (54)
6/1
4m manhattan rain (AUS) x gibraltar campion (NZ) (rock of gibraltar (IRE))
7
5.5
Boomwaa (10)
13/2
T: Ben Currie
R: Jamie Kah (54)
13/2
6g mutawaajid (AUS) x boom boom baby (AUS) (true hero (USA))
8
6
12/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (58)
12/1
6g denman (AUS) x distinctive lass (AUS) (orientate (USA))
9
6.2
Tarzan (4)
9/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (54.5)
9/1
5g drumbeats (AUS) x babinda belle (NZ) (keltrice (AUS))
10
6.5
150/1
T: Natalie McCall
R: Tiffani Brooker (54.5)
150/1
11
7.5
25/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (55)
25/1
7g jet spur (AUS) x classic covet (AUS) (st. covet (AUS))
Race 2 - Wayne Wilson (1600m) LR
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:37.76 (37.71)
Prizemoney: $100,000
1
20/1
T: R L Heathcote
R: Jake Bayliss (59)
20/1
7g mossman (AUS) x black tourmaline (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
Ulmann (3)
7/2F
T: D K Weir
R: Damian Lane (58.5)
7/2F
6g sebring (AUS) x darsini (AUS) (danehill (USA))
3
1
20/1
T: M J Dunn
R: B Avdulla (56.5)
20/1
4g lope de vega (IRE) x inchberry (GB) (barathea (IRE))
4
2.2
15/1
T: T J Gollan
R: Craig Williams (56.5)
15/1
6g gold away (IRE) x vraona (GB) (fantastic light (USA))
5
2.3
30/1
T: Ben Currie
R: B Shinn (56.5)
30/1
7g redoute's choice (AUS) x purde (NZ) (bahhare (USA))
6
2.5
20/1
T: K M Schweida
R: M McGillivray (56.5)
20/1
5g tavistock (NZ) x magravine (AUS) (last tycoon (IRE))
7
2.7
20/1
T: M G Nolan
R: Ron Stewart (57.5)
20/1
8
2.9
Exocet (15)
15/1
T: Anthony Freedman
R: K McEvoy (55)
15/1
4m smart missile (AUS) x crillon (NZ) (zabeel (NZ))
9
5.1
8/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (57.5)
8/1
10
7.9
15/4
T: T J Gollan
R: J Lloyd (55)
15/4
6m bernardini (USA) x cry baby (AUS) (street cry (IRE))
11
8.3
25/1
T: J W Zielke
R: Ms T Harrison (58.5)
25/1
4g dream ahead (USA) x tipsy moment (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
11.3
15/4
T: Anthony Freedman
R: J Byrne (56.5)
15/4
13
17.3
30/1
T: Ben Currie
R: J B McDonald (57.5)
30/1
14
28.3
100/1
T: A W Pike
R: L G Innes (59.5)
100/1
6g mastercraftsman (IRE) x trickle (NZ) (storm creek (USA))
Race 3 - Queensland Guineas (1600m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:38.00 (36.94)
Prizemoney: $350,000
1
Sambro (3)
15/2
T: C J Waller
R: M J Walker (57)
15/2
3g fastnet rock (AUS) x eau de joie (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Charlton, Eau De Parfum, Les Amoureux,
This nick: 91 runners; 64 winners; 2 SW. Details
2
0.5
4/1F
T: C J Waller
R: B Shinn (57)
4/1F
3c ocean park (NZ) x miss purrfection (NZ) (one cool cat (USA))
3
1.8
50/1
T: G R Duncan
R: Jamie Kah (57)
50/1
3c magnus (AUS) x le bel away (AUS) (bel esprit (AUS))
4
1.9
Karisto (10)
5/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Zahra (57)
5/1
3g written tycoon (AUS) x verkko (AUS) (flying spur (AUS))
5
2
Banish (11)
20/1
T: James Cummings
R: G Schofield (55)
20/1
3f lonhro (AUS) x meidung (AUS) (bernardini (USA))
6
3
16/1
T: Chris Anderson
R: B El-Issa (57)
16/1
3c show a heart (AUS) x scarlet tanager (AUS) (red dazzler (AUS))
7
3.1
100/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (57)
100/1
3g helmet (AUS) x belle of new york (NZ) (stravinsky (USA))
8
3.3
9/2
T: P and P Snowden
R: J B McDonald (57)
9/2
3c sebring (AUS) x jester's girl (AUS) (commands (AUS))
9
3.7
30/1
T: R L Heathcote
R: Jake Bayliss (55)
30/1
3f pierro (AUS) x subtitle (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
5.5
9/2
T: D K Weir
R: John Allen (57)
9/2
11
8
66/1
T: L D Kelly
R: M R Du Plessis (55)
66/1
12
9.5
6/1
T: R A Freedman
R: B Avdulla (55)
6/1
3f starcraft (NZ) x severo (AUS) (danzero (AUS))
Race 4 - Brisbane Cup (2200m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 2:18.39 (37.07)
Prizemoney: $300,000
1
7/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (53)
7/4F
4m sebring (AUS) x voltdanze (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Good Child, Kohli, So Detached,
This nick: 17 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
2.3
20/1
T: S B Lee
R: M McGillivray (53)
20/1
8g dubawi (IRE) x critical miss (AUS) (desert prince (IRE))
3
4.6
Kiwia (3)
4/1
T: D K Weir
R: M J Dee (54)
4/1
4g reset (AUS) x single view (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
6.5
9/2
T: Anthony Freedman
R: Craig Williams (59.5)
9/2
6h deep impact (JPN) x carnival song (JPN) (el condor pasa (USA))
5
6.8
Nozomi (6)
14/1
T: Anthony Freedman
R: J Byrne (53)
14/1
6
8.5
12/1
T: G Richardson and G Parker
R: J Winks (53)
12/1
5m keeper (AUS) x zygadene (NZ) (zabeel (NZ))
7
9.8
30/1
T: B J Smith
R: Ron Stewart (53)
30/1
8
14
4/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (53)
4/1
4g born to sea (IRE) x three days in may (GB) (cadeaux genereux (GB))
Race 5 - Stradbroke Hcp (1350m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:19.95 (35.44)
Prizemoney: $1,500,000
1
12/1
T: Anthony Freedman
R: B Melham (55.5)
12/1
5g lope de vega (IRE) x fast fleet (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: The Black Tide,
This nick: 5 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
1.8
30/1
T: Andrew Noblet
R: Jamie Kah (51.5)
30/1
5m written tycoon (AUS) x super bucks (AUS) (dash for cash (AUS))
3
2
4/1F
T: Bjorn Baker
R: C W Brown (51)
4/1F
4
2.1
20/1
T: L F Birchley
R: J Byrne (53.5)
20/1
4g mossman (AUS) x chuckle (AUS) (danehill (USA))
5
2.2
Perast (15)
11/2
T: P M Perry
R: J Lloyd (50)
11/2
6
3.2
15/1
T: C J Waller
R: M J Dee (52.5)
15/1
6m savabeel (AUS) x trocair (AUS) (flying spur (AUS))
7
3.4
11/2
T: James Cummings
R: D J Browne (57.5)
11/2
4h lonhro (AUS) x mnemosyne (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
3.6
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (53.5)
20/1
5h thorn park (AUS) x stella livia (GB) (titus livius (FR))
9
3.9
14/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (52)
14/1
10
4
25/1
T: C J Waller
R: G Schofield (53.5)
25/1
6h lope de vega (IRE) x desert drama (IRE) (green desert (USA))
11
5
60/1
T: T J Gollan
R: M R Du Plessis (53)
60/1
12
6.8
20/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (53)
20/1
4m foxwedge (AUS) x butters (USA) (el prado (IRE))
13
7.5
20/1
T: B F Cavanough
R: Ms S Bogenhuber (52.5)
20/1
14
7.9
11/1
T: M J Dunn
R: Tim Clark (52.5)
11/1
15
8.1
16/1
T: D K Weir
R: Chris Parnham (53.5)
16/1
6g i am invincible (AUS) x o'fortuna (AUS) (gilded time (USA))
16
10.6
25/1
T: Mark Newnham
R: M Cahill (52)
25/1
6g northern meteor (AUS) x dearness (AUS) (snippets (AUS))
Race 6 - J.J. Atkins (1600m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:38.89 (36.61)
Prizemoney: $600,000
1
3/1F
T: C J Waller
R: K McEvoy (57)
3/1F
Winning siblings: Archanna,
This nick: 16 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
0.3
5/1
T: C J Waller
R: J B McDonald (57)
5/1
2c zoustar (AUS) x pasar silbano (IRE) (elnadim (USA))
2021 MM Gold Coast Yearling Sale
$700,000
Vendor: Element Hill, Innisplain, Qld
Buyer: Peachester Lodge Pty Ltd
3
1.8
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (55)
4/1
2f not a single doubt (AUS) x centafaith (AUS) (keep the faith (AUS))
4
2.1
Sesar (4)
12/1
T: Steven O'Dea
R: Damian Lane (57)
12/1
2c sebring (AUS) x sarthemare (AUS) (street cry (IRE))
5
3.3
66/1
T: J G Sargent
R: Travis Wolfgram (57)
66/1
2g high chaparral (IRE) x first look (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
3.6
50/1
T: Steven O'Dea
R: B Avdulla (57)
50/1
2g domesday (AUS) x premeditated (AUS) (commands (AUS))
7
3.8
Plumaro (12)
8/1
T: K R Kemp
R: Tim Clark (55)
8/1
2f spirit of boom (AUS) x plumage (AUS) (red dazzler (AUS))
8
5.1
150/1
T: L G Ross
R: R Wiggins (55)
150/1
9
5.2
8/1
T: C J Waller
R: G Schofield (55)
8/1
2f sizzling (AUS) x big birdie (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
5.9
16/1
T: Chris Munce
R: M McGillivray (57)
16/1
2g spirit of boom (AUS) x passara (AUS) (tsuimai (AUS))
11
6.9
6/1
T: C J Waller
R: C W Brown (57)
6/1
2c zoustar (AUS) x she's meaner (AUS) (falvelon (AUS))
12
10.4
100/1
T: L F Birchley
R: D J Browne (57)
100/1
2g pierro (AUS) x varenna miss (AUS) (redoute's choice (AUS))
13
10.8
150/1
T: J W Zielke
R: Ms T Harrison (57)
150/1
2g al maher (AUS) x surprise bid (AUS) (general nediym (AUS))
14
14.1
150/1
T: J G Sargent
R: M Zahra (57)
150/1
2g high chaparral (IRE) x gliding (AUS) (flying spur (AUS))
Race 7 - Queensland Derby (2200m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 2:19.31 (37.27)
Prizemoney: $600,000
1
13/4F
T: K J Parker
R: Tim Clark (57)
13/4F
3g all american (AUS) x buchanan girl (AUS) (lion hunter (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
7/1
3c so you think (NZ) x god love it (AUS) (st. covet (AUS))
3
3
11/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (55)
11/2
4
3.2
100/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (57)
100/1
3g snitzel (AUS) x gussy godiva (NZ) (last tycoon (IRE))
5
3.7
20/1
T: Nick Ryan
R: J Winks (57)
20/1
3g magnus (AUS) x elusive magic (AUS) (elusive quality (USA))
6
4.6
50/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jamie Kah (57)
50/1
3g sebring (AUS) x pretty penny (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4.8
7/2
T: D K Weir
R: Damian Lane (57)
7/2
3g tavistock (NZ) x clerio (GB) (soviet star (USA))
8
4.9
12/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: M Zahra (57)
12/1
3g sepoy (AUS) x mysterious light (AUS) (fantastic light (USA))
9
5.6
150/1
T: C J Waller
R: B Melham (57)
150/1
3g street cry (IRE) x sesenta (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
6.9
Merovee (12)
30/1
T: C J Waller
R: B Shinn (57)
30/1
3c frankel (GB) x more strawberries (AUS) (more than ready (USA))
11
12.4
40/1
T: K A Lees
R: J Lloyd (57)
40/1
3g medaglia d'oro (USA) x emblem of hope (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
12
13.6
150/1
T: K A Lees
R: D J Browne (57)
150/1
3g snitzel (AUS) x dyna slam (USA) (grand slam (USA))
13
14.9
9/2
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (57)
9/2
3g savabeel (AUS) x patrimonium (IRE) (green desert (USA))
14
18.1
200/1
T: L D Kelly
R: L G Innes (57)
200/1
3g hinchinbrook (AUS) x follow that cat (AUS) (tale of the cat (USA))
15
22.6
100/1
T: P and P Snowden
R: C W Brown (57)
100/1
3g fastnet rock (AUS) x celebria (AUS) (peintre celebre (USA))
16
25.6
100/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Byrne (57)
100/1
3g tavistock (NZ) x celtic dream (NZ) (casual lies (USA))
Race 8 - Dane Ripper Stakes (1350m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:21.51 (35.08)
Prizemoney: $200,000
1
9/2F
T: C J Waller
R: J B McDonald (55.5)
9/2F
4m i am invincible (AUS) x abscond (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Secret Blaze,
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.4
8/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Shinn (59)
8/1
4m beneteau (AUS) x prompt (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
0.5
9/2F
T: P and P Snowden
R: B Avdulla (56)
9/2F
3f mossman (AUS) x space trip (AUS) (stratum (AUS))
4
1
40/1
T: J C Coyle
R: Ms T Harrison (57.5)
40/1
4m myboycharlie (IRE) x de chorus (AUS) (unbridled's song (USA))
5
3.2
20/1
T: D J Hansen
R: B El-Issa (55.5)
20/1
4m equiano (FR) x miss panama (AUS) (not a single doubt (AUS))
6
3.3
20/1
T: G L Frazer
R: Damian Lane (58)
20/1
4m hinchinbrook (AUS) x dashoff (AUS) (dash for cash (AUS))
7
4.8
66/1
T: A J Edmonds
R: N Tomizawa (56)
66/1
4m real saga (AUS) x domitilla (AUS) (strategic (AUS))
8
4.9
5/1
T: M G Price
R: M J Dee (58)
5/1
4m mossman (AUS) x hansom cab (USA) (awesome again (CAN))
9
5.4
60/1
T: J C Coyle
R: K McEvoy (58)
60/1
6m charge forward (AUS) x semitone (AUS) (dubai destination (USA))
10
5.5
Pecans (6)
9/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (58)
9/1
4m skilled (AUS) x walnut (AUS) (procol harum (NZ))
11
5.9
16/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (55.5)
16/1
4m northern meteor (AUS) x guessed (AUS) (snippetson (AUS))
12
6.1
Schism (12)
10/1
T: C Maher and D Eustace
R: D J Browne (55.5)
10/1
5m reaan (AUS) x dara seans (AUS) (giant's causeway (USA))
13
8.4
15/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (57.5)
15/1
4m mossman (AUS) x pay my bail (NZ) (justice prevails (AUS))
14
11.1
16/1
T: C J Waller
R: B Melham (59)
16/1
15
12.6
30/1
T: Henry Dwyer
R: Tim Clark (55.5)
30/1
4m redwood (GB) x marsh harbour (NZ) (volksraad (GB))
* Nick figures are for Australasia.