Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, March 2

Race 1 - Lazy Yak Plate (C3) (1615m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:37.12 (34.55)
Prizemoney: $45,000
1
9/2
T: Michael Hickmott
R: Michael Murphy (57)
9/2
7g dane shadow (AUS) x reiby rose (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Reiby Rogue,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2F
T: Ms L Erhart
R: L V Cassidy (57)
7/2F
4m drumbeats (AUS) x bendigo belle (AUS) (general nediym (AUS))
3
0.6
11/2
T: T J Sears
R: Emma Ljung (57.5)
11/2
4g red dazzler (AUS) x diiny (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.3
20/1
T: R W Stephenson
R: J Lloyd (59)
20/1
4g bernardini (USA) x la sangre (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
1.4
15/1
T: Jason Edwards
R: M Hellyer (59)
15/1
4g rothesay (AUS) x don't you touch me (AUS) (untouchable (AUS))
6
3.2
13/2
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (55.5)
13/2
5m sepoy (AUS) x antonicheva (IRE) (sadler's wells (USA))
7
5.4
20/1
T: Ms K Doughty
R: M Cahill (59)
20/1
4g husson (ARG) x schipper (AUS) (elusive quality (USA))
Race 2 - Stav, Abby & Matt (Bm90) (2200m)
Class: Benchmark 90 Track: Soft(5) Time: 2:16.81 (34.38)
Prizemoney: $75,000
1
3/1F
T: C J Waller
R: M R Du Plessis (55.5)
3/1F
5g al maher (AUS) x power of love (NZ) (bahhare (USA))
Winning siblings: Anaphora, Everlasting Love,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
11/1
T: Lauren Herne
R: L V Cassidy (59)
11/1
7g dansili (GB) x shimah (USA) (storm cat (USA))
3
3.1
15/4
T: Anderson Heathcote Racing
R: Baylee Nothdurft (56)
15/4
6g domesday (AUS) x magic summer (AUS) (magic albert (AUS))
2014 Inglis Great Southern Weanling Sale
$6,500
Vendor: Yarran, Northwood
Buyer: Belmont Bloodstock Agency Pty Ltd (FBAA)
4
3.7
15/4
T: M J Dunn
R: R Fradd (55.5)
15/4
5
3.9
13/4
T: C J Waller
R: J Lloyd (57.5)
13/4
5g show a heart (AUS) x royal green (NZ) (bachelor duke (USA))
6
4.7
100/1
T: Ethan Ensby
R: Noriyuki Masuda (52.5)
100/1
5g street cry (IRE) x quasera (AUS) (flying spur (AUS))
7
5.2
11/2
T: K A Lees
R: M Cahill (54)
11/2
7g cecconi (AUS) x sheka (NZ) (sandtrap (USA))
8
8.9
66/1
T: S J Morrisey
R: M Hellyer (54)
66/1
5m love conquers all (AUS) x perri lou (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 3 - Ipg The Emerald Jewel Prelude (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.11 (33.24)
Prizemoney: $125,000
1
11/8F
T: K M Schweida
R: James Orman (56.5)
11/8F
Winning siblings: Kanbeki Molly, The Knight,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.5
15/8
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56.5)
15/8
2g better than ready (AUS) x pilgrim (AUS) (danehill (USA))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$55,000
Vendor: Yarramalong Park, Kalbar, Qld
Buyer: Mishani Enterprises
3
4.3
7/2
T: M J Dunn
R: R Fradd (56.5)
7/2
2g better than ready (AUS) x vis a tergo (AUS) (bradbury's luck (AUS))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$85,000
Vendor: Tipuana Farms, Boonah, Qld
Buyer: Chris Anderson Racing/Steve Morley Bloodstock
4
8
10/1
T: J W Zielke
R: Anthony Allen (56.5)
10/1
2g mossman (AUS) x redtruth (AUS) (testa rossa (AUS))
5
8.7
Picton (5)
40/1
T: S J Morrisey
R: Dale Smith (56.5)
40/1
2g domesday (AUS) x beyond rare (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
9.5
20/1
T: S W Kendrick
R: J Lloyd (56.5)
20/1
7
10
20/1
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (56.5)
20/1
2g rothesay (AUS) x pinot girl (AUS) (iglesia (AUS))
Race 4 - Winning Edge Quartz Jewel Prel (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.22 (34.03)
Prizemoney: $125,000
1
6/1
T: T J Gollan
R: Ron Stewart (56.5)
6/1
Winning siblings: Ventisette,
This nick: 12 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.2
Perudo (5)
6/4F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56.5)
6/4F
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$130,000
Vendor: Eureka Stud, Cambooya, Qld
Buyer: Tricolours Racing & Syndications Pty Ltd
3
4.2
11/2
T: K A Lees
R: Ryan Maloney (56.5)
11/2
2f dream ahead (USA) x hilldale (AUS) (beautiful crown (USA))
4
4.6
30/1
T: P Duff
R: M Cahill (56.5)
30/1
2f rothesay (AUS) x unica bahaya (AUS) (piccolo (GB))
5
8.3
16/1
T: Louise White
R: Dale Smith (56.5)
16/1
6
8.7
25/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (56.5)
25/1
7
11.7
60/1
T: R G Lipp
R: M R Du Plessis (56.5)
60/1
8
11.9
7/4
T: M G Nolan
R: J Lloyd (56.5)
7/4
2f better than ready (AUS) x vegas luck (AUS) (break the vault (AUS))
Race 5 - G.H. Mumm Ruby Jewel Prelude (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.51 (34.10)
Prizemoney: $125,000
1
13/8F
T: L G Ross
R: Taylor Marshall (57)
13/8F
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
3/1
T: L G Ross
R: J Lloyd (57)
3/1
3g love conquers all (AUS) x zekeza (AUS) (civic hope (AUS))
3
2.6
5/1
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (55)
5/1
3f i am invincible (AUS) x liatris (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
3.2
8/1
T: T J Gollan
R: M R Du Plessis (55)
8/1
3f rothesay (AUS) x trail of gold (AUS) (danewin (AUS))
5
4
40/1
T: T J Gollan
R: L V Cassidy (57)
40/1
3g snitzel (AUS) x twilight royale (AUS) (testa rossa (AUS))
6
5.5
6/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55)
6/1
3f sepoy (AUS) x salix caprea (AUS) (catbird (AUS))
7
5.7
25/1
T: Ms G Heinrich
R: Ryan Maloney (57)
25/1
3g sidereus (AUS) x at the peak (AUS) (commands (AUS))
8
7.9
100/1
T: S W Kendrick
R: Dale Smith (57)
100/1
3g star witness (AUS) x fancyfree (NZ) (danasinga (AUS))
9
8.7
12/1
T: T J Gollan
R: Ron Stewart (55)
12/1
3f hinchinbrook (AUS) x mezmar (AUS) (marwina (AUS))
Race 6 - Sky Racing Tatt's Members' Cup (1615m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:36.35 (34.90)
Prizemoney: $125,000
1
13/8F
T: M A Currie
R: B N Stewart (54.5)
13/8F
6g medaglia d'oro (USA) x joyeuse (AUS) (king's best (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.3
50/1
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (59)
50/1
7g husson (ARG) x loving new (BRZ) (choctaw ridge (USA))
3
2.4
7/2
T: Michael Hickmott
R: L V Cassidy (56)
7/2
7g mizzen mast (USA) x xinji (IRE) (xaar (GB))
4
2.5
25/1
T: Rochelle Smith
R: Baylee Nothdurft (54)
25/1
5
4.7
6/1
T: T J Gollan
R: Ron Stewart (54)
6/1
6
5.4
9/2
T: R W Stephenson
R: J Lloyd (59)
9/2
6g domesday (AUS) x rainbow (AUS) (lonhro (AUS))
7
5.6
Devlann (10)
100/1
T: D S Smith
R: M Cahill (54)
100/1
7g frisco view (USA) x excellent ann (AUS) (touch of vanity (AUS))
8
7.4
9/1
T: David Vandyke
R: James Orman (54)
9/1
4m so you think (NZ) x dorabella (NZ) (postponed (USA))
9
7.9
20/1
T: Cody Morgan
R: M McGillivray (58)
20/1
10
10.1
25/1
T: D J Hansen
R: M Hellyer (58)
25/1
Race 7 - Stella Artois (Bm75) (1110m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:04.37 (34.10)
Prizemoney: $75,000
1
14/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (57.5)
14/1
6g sequalo (AUS) x high alt (AUS) (desert prince (IRE))
Winning siblings: Belastro, Kuril Fox,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/1
T: M A Currie
R: Corey Bayliss (51.5)
11/1
6m captain sonador (AUS) x updrafts (AUS) (dangerous (AUS))
3
1.4
20/1
T: G R Duncan
R: Dale Smith (56.5)
20/1
4
1.5
100/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (55)
100/1
5
3.2
30/1
T: B K Wakefield
R: L V Cassidy (58)
30/1
6
3.3
6/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54.5)
6/4F
7
3.6
Wooshka (14)
8/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55)
8/1
4m written tycoon (AUS) x laura's avenue (AUS) (churchill downs (AUS))
8
4.3
11/2
T: B S Baldwin
R: M R Du Plessis (56.5)
11/2
9
4.8
Scorcha (12)
8/1
T: Tim Cook
R: M McGillivray (55)
8/1
5m hidden dragon (AUS) x cindest (AUS) (best western (AUS))
10
6.1
16/1
T: Zach Hatch
R: Jag Guthmann-Chester (58.5)
16/1
4g your song (AUS) x tabulated (AUS) (exceed and excel (AUS))
11
6.3
20/1
T: Billy Healey
R: James Orman (54)
20/1
4m i am invincible (AUS) x lis nediym (AUS) (general nediym (AUS))
12
8
60/1
T: G R Duncan
R: Ms S Lacy (56)
60/1
13
9
16/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57.5)
16/1
6m bradbury's luck (AUS) x my girl (AUS) (iglesia (AUS))
Race 8 - Weddings At Tatt's Club Cup (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:08.88 (33.67)
Prizemoney: $75,000
1
1/2F
T: K R Kemp
R: Baylee Nothdurft (52.5)
1/2F
5g love conquers all (AUS) x marbled (AUS) (red ransom (USA))
Winning siblings: Don't Hussle Me, Marble Maid,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
3.3
12/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55.5)
12/1
7g northern meteor (AUS) x kondari (NZ) (o'reilly (NZ))
3
3.5
50/1
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (59)
50/1
6g canny lad (AUS) x juicy (AUS) (more than ready (USA))
4
3.6
8/1
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (57)
8/1
7m time thief (AUS) x brookton flash (AUS) (spartacus (AUS))
5
4.4
100/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (55)
100/1
8g hard spun (USA) x lasers (AUS) (peintre celebre (USA))
6
4.8
10/1
T: K A Lees
R: Ryan Maloney (55)
10/1
7
6
Snoopy (2)
12/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (57)
12/1
6g lope de vega (IRE) x oomph (AUS) (flying spur (AUS))
8
7.3
11/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (55.5)
11/1
5m pluck (USA) x logan's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
7.5
30/1
T: L J Hatch
R: Corey Bayliss (51)
30/1
10
18.5
60/1
T: Lauren Herne
R: James Orman (54.5)
60/1
8g niello (AUS) x typhoon billie (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 9 - Hit105 Hcp (Rs0mw) (1350m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(4) Time: 1:19.04 (34.75)
Prizemoney: $75,000
1
8/1
T: J E McConachy
R: J Lloyd (55.5)
8/1
Winning siblings: Mishani Krishna, Mishani Miss,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
7/4F
T: David Vandyke
R: James Orman (56.5)
7/4F
4g written tycoon (AUS) x littlemiss sandown (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3.3
11/4
T: Steven O'Dea
R: M Cahill (57)
11/4
6g lonhro (AUS) x stolen beauty (AUS) (mossman (AUS))
4
4.5
15/2
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (57)
15/2
4g i am invincible (AUS) x impinge (NZ) (generous (IRE))
5
5
20/1
T: G K Taylor
R: L V Cassidy (56.5)
20/1
4g seidnazar (AUS) x showellen (AUS) (show a heart (AUS))
6
5.2
16/1
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (56)
16/1
5g bradbury's luck (AUS) x blue celeste (AUS) (geiger counter (USA))
7
5.3
30/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: M McGillivray (54)
30/1
5g smart missile (AUS) x elysian hera (NZ) (stravinsky (USA))
8
7.1
10/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56)
10/1
5g pluck (USA) x brief embrace (AUS) (irgun (USA))
9
10.3
20/1
T: P J Korn
R: Corey Bayliss (54)
20/1
6g gonski (AUS) x on the natural (AUS) (dehere (USA))
10
10.5
25/1
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (54)
25/1
4m helmet (AUS) x burndiniburn (AUS) (bernardini (USA))
11
13
100/1
T: P Duff
R: Ms S Lacy (53)
100/1
8g hidden dragon (AUS) x cheer girl (AUS) (celestial dancer (IRE))
* Nick figures are for Australasia.