Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, June 27

Race 1 - XXXX Dry Hcp (1110m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:05.09 (34.60)
Prizemoney: $65,000
1
9/2
T: S W Kendrick
R: Dale Smith (55)
9/2
2f rich enuff (AUS) x zilzie (NZ) (generous (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/2
T: R G Lipp
R: R Fradd (58.5)
13/2
2c real saga (AUS) x star drop (AUS) (starcraft (NZ))
3
1
13/4F
T: Chris Anderson
R: James Orman (57)
13/4F
2f rubick (AUS) x novaspirit (AUS) (bel esprit (AUS))
2020 Inglis Classic Yearling Sale
$35,000
Vendor: Amarina Farm, Denman
Buyer: Chris Anderson Racing / Steve Morley Bloodstock
4
2.7
14/1
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (55)
14/1
2f spirit of boom (AUS) x jellicoe (AUS) (langfuhr (CAN))
5
3
9/2
T: L G Ross
R: M Cahill (56.5)
9/2
2f rich enuff (AUS) x kalseru (AUS) (octagonal (NZ))
6
3.2
4/1
T: R L Heathcote
R: Ms S Thornton (58.5)
4/1
2f rothesay (AUS) x cantantes (AUS) (just awesome (AUS))
7
3.4
6/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Jackson Murphy (57)
6/1
2g better than ready (AUS) x laura magne (AUS) (king charlemagne (USA))
8
9.4
Kasear (8)
25/1
T: Ms L Erhart
R: L V Cassidy (55)
25/1
2f holy roman emperor (IRE) x bendigo belle (AUS) (general nediym (AUS))
Race 2 - Gallopers Sports Club Plate (2030m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:05.10 (35.52)
Prizemoney: $65,000
1
5/2
T: K M Schweida
R: James Orman (56)
5/2
3f husson (ARG) x vintage blend (AUS) (cape cross (IRE))
Winning siblings: Cellargirl, Cellarman,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Wapiti (2)
9/4F
T: G R Duncan
R: S Cormack (58)
9/4F
3g love conquers all (AUS) x lucky dubai (AUS) (dubai destination (USA))
3
3.3
9/1
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (58)
9/1
3g smart missile (AUS) x tempting lady (AUS) (northern meteor (AUS))
4
4
8/1
T: C J Waller
R: L R Dittman (58)
8/1
3g reliable man (GB) x sinnfonia (IRE) (sinndar (IRE))
5
5.7
13/2
T: M A Currie
R: R Fradd (56)
13/2
3f mahisara (AUS) x mishani shiva (AUS) (al maher (AUS))
6
5.9
5/1
T: John Thompson
R: M Cahill (58)
5/1
3g sebring (AUS) x lacara (GER) (medicean (GB))
7
6.1
40/1
T: M A Kropp
R: L V Cassidy (58)
40/1
3g excites (AUS) x bitasilk (AUS) (markane (AUS))
8
6.9
66/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Ms T Harrison (56)
66/1
3f zoffany (IRE) x silky gold (AUS) (general nediym (AUS))
9
10.6
60/1
T: G M Hay
R: Daniel Griffin (58)
60/1
Race 3 - Ascot Green (Bm85) (1050m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 1:00.19 (33.89)
Prizemoney: $50,000
1
13/4F
T: Michael Costa
R: B N Stewart (57)
13/4F
4g dream ahead (USA) x oneforall (AUS) (dubai destination (USA))
Winning siblings: Kelsha Begs,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
13/2
T: David Murphy
R: Corey Bayliss (53.5)
13/2
4m golden archer (AUS) x shamsie (AUS) (danzero (AUS))
3
2.1
13/2
T: B J Lockwood
R: Boris Thornton (56.5)
13/2
6g sequalo (AUS) x mountain of love (AUS) (monashee mountain (USA))
4
2.2
9/2
T: M A Kropp
R: Adin Thompson (57)
9/2
4m spirit of boom (AUS) x deb's choice (AUS) (snippetson (AUS))
5
2.4
4/1
T: B K Wakefield
R: L V Cassidy (55)
4/1
6
3.7
Piracy (8)
20/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (57.5)
20/1
5g exceed and excel (AUS) x plagiarize (AUS) (stravinsky (USA))
7
3.9
11/2
T: D J Hansen
R: Daniel Griffin (57)
11/2
4g zoustar (AUS) x cautious (AUS) (lonhro (AUS))
8
5.1
20/1
T: Aleacia Bennett
R: Jag Guthmann-Chester (59.5)
20/1
9
7.4
25/1
T: G R Duncan
R: Taylor Marshall (55)
25/1
7g kaphero (AUS) x choose wisely (AUS) (falvelon (AUS))
10
9.6
50/1
T: J M Judge
R: N Fazackerley (56)
50/1
9g street sense (USA) x hard rider (NZ) (maroof (USA))
Race 4 - Souths Sports Club Hcp (1350m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:19.41 (35.09)
Prizemoney: $65,000
1
Starla (8)
12/1
T: C J Waller
R: M R Du Plessis (55)
12/1
3f snitzel (AUS) x houston benefactor (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: We Have Lift Off,
This nick: 62 runners; 44 winners; 5 SW. Details
2
1.3
6/1
T: K A Lees
R: Corey Bayliss (59)
6/1
3f wandjina (AUS) x mabkhara (AUS) (anabaa (USA))
3
1.4
11/2
T: Mark Newnham
R: R Fradd (55)
11/2
3g charge forward (AUS) x morton (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.5
100/1
T: B & D Guy
R: Adin Thompson (53)
100/1
5
1.6
4/1F
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (57)
4/1F
3g trusting (AUS) x critical angel (NZ) (o'reilly (NZ))
6
1.7
13/2
T: G R Duncan
R: S Cormack (55)
13/2
3g love conquers all (AUS) x nett (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
4
Vinco (7)
9/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55.5)
9/2
3g i am invincible (AUS) x percussive (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.7
5/1
T: J A Gilmore
R: G Colless (56)
5/1
3g reset (AUS) x black sea lady (AUS) (desert king (IRE))
9
6.5
14/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (56)
14/1
3g snitzel (AUS) x snowdrift (FR) (polish precedent (USA))
10
6.8
100/1
T: M A Kropp
R: J L Taylor (55)
100/1
3g tycoon ruler (AUS) x bella sea (AUS) (king of danes (AUS))
11
12
25/1
T: J T Wigginton
R: R Wiggins (59)
25/1
3f better than ready (AUS) x miraposa (AUS) (canny lad (AUS))
Race 5 - Premiers Cup (2200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:17.11 (33.97)
Prizemoney: $125,000
1
9/2
T: C J Waller
R: L R Dittman (58)
9/2
This nick: 31 runners; 23 winners; 5 SW. Details
2
0.3
5/1
T: Michael Costa
R: Jag Guthmann-Chester (54)
5/1
3
1.6
6/1
T: C J Waller
R: L V Cassidy (56.5)
6/1
7g aqlaam (GB) x sharedah (IRE) (pivotal (GB))
4
1.9
20/1
T: C J Waller
R: Jake Bayliss (56)
20/1
8g deep impact (JPN) x toupie (GB) (intikhab (USA))
5
2.1
4/1F
T: C J Waller
R: M R Du Plessis (55)
4/1F
5g savabeel (AUS) x fast love (NZ) (fastnet rock (AUS))
6
2.2
11/2
T: C J Waller
R: M Cahill (58)
11/2
7g dansili (GB) x mambo light (USA) (kingmambo (USA))
7
2.6
11/1
T: K R Kemp
R: Adin Thompson (54)
11/1
5g teofilo (IRE) x real allure (AUS) (lure (USA))
8
3
9/1
T: T J Gollan
R: R Fradd (54)
9/1
4g high chaparral (IRE) x pregrada (AUS) (more than ready (USA))
9
4.3
9/1
T: P P Jenkins
R: S Cormack (54)
9/1
5m falkirk (NZ) x picka peach (NZ) (yamanin vital (NZ))
Race 6 - Canadian Club Plate (C6) (1350m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:18.94 (34.18)
Prizemoney: $65,000
1
6/4F
T: M A Currie
R: B N Stewart (58.5)
6/4F
4g rocker (AUS) x strike on goal (NZ) (van nistelrooy (USA))
Winning siblings: Danniwillbreezonby, Towel Token,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
12/1
T: James Cummings
R: A Mallyon (55.5)
12/1
3
2.6
5/2
T: John Thompson
R: M Cahill (58.5)
5/2
5g lope de vega (IRE) x family jewels (AUS) (secret savings (USA))
2017 Inglis Australian Easter Yearling Sale Session 2
$170,000
Vendor: Kingstar Farm, Denman
Buyer: John Thompson Racing Pty Ltd
2016 MM National Weanling Sale Select Session
Vendor: Grandview Peak Crossing Qld
Buyer: Psd $45000 Res $60000
4
3.2
11/1
T: T J Gollan
R: M R Du Plessis (53.5)
11/1
4m so you think (NZ) x aliberani (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
5.7
7/1
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (56.5)
7/1
4m rothesay (AUS) x kosmic karma (AUS) (show a heart (AUS))
6
7
20/1
T: K M Schweida
R: James Orman (58.5)
20/1
4g show a heart (AUS) x kidnapper (AUS) (red ransom (USA))
7
9.2
100/1
T: L D Kelly
R: Justin Huxtable (56.5)
100/1
6g king cugat (USA) x vienna (AUS) (real cash (USA))
8
9.3
150/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (55)
150/1
9
9.4
Shijin (8)
11/1
T: S J Morrisey
R: Madeleine Wishart (55)
11/1
4m poet's voice (GB) x gingerbread (AUS) (kempinsky (AUS))
10
9.6
20/1
T: M J Dunn
R: Ms S Thornton (58.5)
20/1
5g snitzel (AUS) x rockin babe (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
14.6
80/1
T: R W Stephenson
R: Dale Smith (55.5)
80/1
4g tavistock (NZ) x shanro (AUS) (lonhro (AUS))
Race 7 - Spear Chief Hcp (1350m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:18.42 (34.48)
Prizemoney: $85,000
1
3/1
T: J Wehlow
R: R Wiggins (55.5)
3/1
Winning siblings: Bollywood, Cloak,
This nick: 34 runners; 27 winners; 4 SW. Details
2
1.3
2/1F
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (59)
2/1F
5g snitzel (AUS) x rose of mulan (AUS) (more than ready (USA))
3
2.8
11/1
T: L J Gough
R: M R Du Plessis (54)
11/1
8g manhattan rain (AUS) x impulsive lass (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.9
5/1
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (54)
5/1
5m choisir (AUS) x red pixie (AUS) (lonhro (AUS))
5
3
25/1
T: David Vandyke
R: Jake Bayliss (54)
25/1
5g elzaam (AUS) x high express (AUS) (success express (USA))
6
3.1
13/2
T: Desleigh Forster
R: Taylor Marshall (56)
13/2
5g rothesay (AUS) x mcfly (AUS) (perugino (USA))
7
3.6
10/1
T: Natalie McCall
R: Ryan Maloney (56)
10/1
7g medaglia d'oro (USA) x diamondrella (GB) (rock of gibraltar (IRE))
8
6.1
14/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (54.5)
14/1
7m time thief (AUS) x dawn to dusk (USA) (son of briartic (CAN))
9
9.4
100/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (54)
100/1
Race 8 - Sapphire Stakes (1630m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:38.14 (34.35)
Prizemoney: $125,000
1
8/1
T: C J Waller
R: L R Dittman (57)
8/1
4m snitzel (AUS) x shawnee girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Oklahoma Girl,
This nick: 62 runners; 44 winners; 5 SW. Details
2
1
Krone (6)
15/4
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57)
15/4
4m eurozone (AUS) x soft landing (AUS) (al maher (AUS))
2018 MM Adelaide Yearling Sale
Vendor: Krisnat Park Murraydale Vic
Buyer: Psd $62500 Res $70000
3
1.2
7/4F
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (57)
7/4F
4m casino prince (AUS) x meerlust (AUS) (johannesburg (USA))
4
1.3
25/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: James Orman (57)
25/1
4m show a heart (AUS) x hey blondie (AUS) (royal academy (USA))
5
2.8
30/1
T: R G Lipp
R: Ms T Harrison (57)
30/1
4m red dazzler (AUS) x kristina (AUS) (sequalo (AUS))
6
3.1
Strome (7)
40/1
T: G Portelli
R: Ms S Thornton (57)
40/1
5m smart missile (AUS) x lateral (AUS) (stratum (AUS))
7
4.1
7/1
T: Matthew Smith
R: Baylee Nothdurft (57)
7/1
4m magic albert (AUS) x velocity gal (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.3
14/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (57)
14/1
6m delegator (GB) x chushka (GB) (pivotal (GB))
9
6.1
40/1
T: S B Laming
R: S Cormack (57)
40/1
5m darci brahma (NZ) x italic (GB) (medicean (GB))
10
6.3
40/1
T: J G Symons & S Laxon
R: L V Cassidy (57)
40/1
11
6.4
Shuhood (12)
8/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: R Fradd (55)
8/1
3f i am invincible (AUS) x shahad (AUS) (fastnet rock (AUS))
12
8.1
16/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: M Cahill (57)
16/1
5m written tycoon (AUS) x special episode (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 9 - Alcyone Hotel Residences-Bm75 (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:10.58 (35.22)
Prizemoney: $50,000
1
6/1
T: P P Jenkins
R: R Fradd (57.5)
6/1
Winning siblings: Hangry,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2018 Inglis Scone Yearling Sale
$1,250
Vendor: Sledmere Stud, Scone
Buyer: A Rhoden
2
0.2
9/4F
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (60)
9/4F
4g starspangledbanner (AUS) x sky rubi (AUS) (testa rossa (AUS))
2018 Inglis Premier Yearling Sale
Vendor: Rosemont Stud, Gnarwarre
Buyer: Passed in - $ 50,000
3
2
20/1
T: S J Morrisey
R: M Hellyer (56)
20/1
4
2.3
Parko (8)
10/1
T: S J Morrisey
R: Justin Huxtable (56.5)
10/1
4g smart missile (AUS) x certitude (AUS) (not a single doubt (AUS))
5
2.6
8/1
T: S W Kendrick
R: Adin Thompson (60.5)
8/1
6g hussonet (USA) x loose caboose (AUS) (success express (USA))
6
2.8
8/1
T: A J & T Edmonds
R: N Fazackerley (55)
8/1
4g jet spur (AUS) x jezzamine (AUS) (commands (AUS))
7
3
11/2
T: C J White
R: M R Du Plessis (57.5)
11/2
8
4.3
12/1
T: Natalie McCall
R: Dale Smith (55)
12/1
4g top echelon (AUS) x tango monet (AUS) (monashee mountain (USA))
9
4.5
40/1
T: P H Duncan
R: Jake Bayliss (59.5)
40/1
5g wanted (AUS) x vintage triumph (AUS) (cape cross (IRE))
10
4.6
25/1
T: J T Wigginton
R: R Wiggins (59)
25/1
5g exceed and excel (AUS) x equiparada (ARG) (editor's note (USA))
11
5.3
30/1
T: Gary Doughty
R: Daniel Griffin (58.5)
30/1
5m jet spur (AUS) x eminence grise (AUS) (sea road (AUS))
12
6.6
40/1
T: T Button
R: Ms T Harrison (56)
40/1
5m sebring (AUS) x elegant jewel (AUS) (mister c. (USA))
13
9.1
30/1
T: Troy Pascoe
R: Jackson Murphy (53)
30/1
* Nick figures are for Australasia.