Breednet Results

EAGLE FARM - Monday, March 13

Race 1 - Sky Thoroughbred Central-Bm60 (1000m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(5) Time: 0:59.58 (34.33)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: Bradley Smith
R: James Orman (55.5)
11/2
3f real saga (AUS) x material girl (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 14 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Olsson (4)
7/2
T: B J Smith
R: R Wiggins (58.5)
7/2
5g magnus (AUS) x viva la diva (AUS) (barathea (IRE))
3
3.1
Arteta (5)
20/1
T: K M Schweida
R: D J Browne (58)
20/1
4g lonhro (AUS) x in the future (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
4.4
7/4F
T: G R Duncan
R: Alannah Fancourt (59.5)
7/4F
4g showcasing (GB) x zafonique (NZ) (bigstone (IRE))
5
5.2
2/1
T: Kristy Best
R: Tiffani Brooker (58.5)
2/1
4m bon hoffa (AUS) x nala (AUS) (lion cavern (USA))
Race 2 - Blokes Day Out Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:59.23 (34.80)
Prizemoney: $20,000
1
Bonsho (9)
7/1
T: T J Sears
R: Ron Stewart (55.5)
7/1
3f hidden dragon (AUS) x nepean belle (AUS) (forest glow (USA))
Winning siblings: Belem Grey,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
60/1
T: B J Dais
R: A Spinks (56)
60/1
3f lope de vega (IRE) x to be surprised (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.4
5/2F
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (55.5)
5/2F
3g pluck (USA) x brief embrace (AUS) (irgun (USA))
4
2.7
15/1
T: Ben Currie
R: Daniel Griffin (57)
15/1
5
6
3/1
T: Chris Anderson
R: L V Cassidy (56.5)
3/1
6
7.3
30/1
T: D J Duryea
R: Ms R Williams (52)
30/1
5m turffontein (AUS) x maharani (AUS) (dalmacia (NZ))
7
7.4
14/1
T: Chris Munce
R: D J Browne (56)
14/1
3g more than ready (USA) x moonflute (AUS) (danehill (USA))
8
8.4
4/1
T: F Adams
R: James Orman (55)
4/1
3f real saga (AUS) x lilleelavee (AUS) (spinning world (USA))
9
12.9
15/2
T: B Robinson
R: J Lloyd (54.5)
15/2
3f rothesay (AUS) x tarmons (AUS) (dodge (AUS))
10
15.9
80/1
T: Ms J Green
R: M Hellyer (56)
80/1
3f rothesay (AUS) x stocktake (AUS) (peintre celebre (USA))
100
0
200/1
T: Ms L Powell
R: Beau Appo (59)
200/1
4g drumbeats (AUS) x ready to race (AUS) (more than ready (USA))
Race 3 - Weddings At Brc Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:13.08 (35.79)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: K M Schweida
R: G Colless (57)
5/2F
2g written tycoon (AUS) x lady somers (AUS) (belong to me (USA))
Winning siblings: Belladonna Delago, Kahuna,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.3
15/2
T: B and D Guy
R: P Hammersley (55)
15/2
2f not a single doubt (AUS) x jive (CAN) (dynaformer (USA))
3
5.8
11/2
T: S W Kendrick
R: M Hellyer (55)
11/2
2f swiss ace (AUS) x rose of dane (AUS) (danehill (USA))
4
7.3
30/1
T: T N Miller
R: Adam Sewell (54)
30/1
2c magic albert (AUS) x lady mahler (AUS) (al maher (AUS))
5
7.4
Beraht (2)
13/4
T: S W Kendrick
R: D J Browne (57)
13/4
2c charge forward (AUS) x alverta (AUS) (flying spur (AUS))
6
7.8
8/1
T: G R Schwenke
R: Ms L G Cheshire (55)
8/1
2f dodge (AUS) x miacat (AUS) (catbird (AUS))
7
7.9
10/1
T: J W Zielke
R: Tiffani Brooker (55)
10/1
2g real saga (AUS) x sklodowska (AUS) (mossman (AUS))
8
8.1
Snooze (7)
100/1
T: Mark F Webb
R: Geoffrey Goold (57)
100/1
2c sidereus (AUS) x forty winks (AUS) (iglesia (AUS))
9
12.1
100/1
T: Wayne Stephens
R: M Gray (57)
100/1
2c real saga (AUS) x loves attention (AUS) (taimazov (ARG))
10
14.4
15/2
T: R L Heathcote
R: James Orman (55)
15/2
2f dane shadow (AUS) x starry eyed (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 4 - Www.Brc.Com.Au (Bm60) (1800m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(5) Time: 1:52.16 (35.37)
Prizemoney: $20,000
1
10/9F
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (55)
10/9F
3g choisir (AUS) x ar dan (AUS) (iglesia (AUS))
Winning siblings: Ardanza,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
2/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (57.5)
2/1
3
5.6
Joueur (2)
8/1
T: Chris Anderson
R: B Pengelly (57)
8/1
4g casino prince (AUS) x casigris (USA) (cozzene (USA))
4
7.4
15/1
T: Ms J Spencer
R: Ms S Bogenhuber (54)
15/1
5
9.2
10/1
T: D J Roberts
R: D J Browne (56.5)
10/1
6
13.5
25/1
T: B J Dais
R: Ms R Williams (52)
25/1
7
43.5
60/1
T: C A Cousins
R: M Hellyer (54)
60/1
4m jet spur (AUS) x little pumpkin (AUS) (more than ready (USA))
Race 5 - Veuve Society Membership Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:24.91 (35.72)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: B J Lockwood
R: R McMahon (54.5)
12/1
Winning siblings: Admiral Michelle,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.8
8/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (56)
8/1
3g congrats (USA) x elusivity (AUS) (elusive quality (USA))
3
3.6
7/2
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57.5)
7/2
3g sebring (AUS) x idalia belle (AUS) (hard spun (USA))
4
4.6
5/2F
T: D R Ballard
R: D J Browne (56.5)
5/2F
5g choisir (AUS) x shotime (AUS) (our maizcay (AUS))
5
9.4
12/1
T: J F Meagher
R: Ron Stewart (54.5)
12/1
3f sebring (AUS) x katima (AUS) (zeditave (AUS))
6
11.2
8/1
T: Ben Ahrens
R: M McGillivray (56)
8/1
7
12.7
80/1
T: B J Smith
R: S Galloway (58)
80/1
4g nothing to lose (USA) x echo rose (AUS) (prince echo (IRE))
8
12.9
100/1
T: Ms K Monckton
R: Alannah Fancourt (52.5)
100/1
4g congrats (USA) x de lightning ridge (AUS) (tale of the cat (USA))
9
13.1
11/1
T: N J Doyle
R: G Colless (56)
11/1
3g stryker (AUS) x topkamp (GB) (pennekamp (USA))
10
18.9
9/2
T: Desleigh Forster
R: Anthony Allen (57.5)
9/2
4g showcasing (GB) x yamanna (NZ) (yamanin vital (NZ))
Race 6 - Gallopers Sports Club Hcp (C1) (1500m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:32.34 (37.26)
Prizemoney: $20,000
1
15/4
T: D J Bougoure
R: Tiffani Brooker (54)
15/4
Winning siblings: Billy Goat, Bold Admiral, Ponzi Scheme,
This nick: 9 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$11,000
Vendor: Clear Mountain Fairview Pty Ltd Greenmount Qld
Buyer: Patrick Sexton
2
0.8
10/9F
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (58)
10/9F
3c sebring (AUS) x exquisite art (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1
8/1
T: Diane Murphy
R: M Hellyer (56)
8/1
4g zenyawin (AUS) x lets get on it (AUS) (distinctly north (USA))
4
3.3
20/1
T: Melissa Leitch
R: Adam Sewell (51.5)
20/1
5m pentire (GB) x wabble (AUS) (canadian silver (CAN))
5
4.6
25/1
T: C I Browne
R: James Orman (54)
25/1
5m dylan thomas (IRE) x eight bells (AUS) (octagonal (NZ))
6
13.6
12/1
T: J W Perry
R: R Plumb (57.5)
12/1
5g fusaichi ole (JPN) x foxie em (AUS) (foxhound (USA))
7
14.9
9/2
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (53.5)
9/2
4m o'reilly (NZ) x under and over (NZ) (danasinga (AUS))
8
17.7
50/1
T: E R Singh
R: Michael Murphy (51.5)
50/1
5g teofilo (IRE) x dainty habit (AUS) (love a dane (AUS))
Race 7 - Racezone Hcp (60) (1300m)
Class: Restricted 60 Track: Soft(5) Time: 1:19.37 (36.02)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: J Dann
R: G Colless (57.5)
11/2
5g all bar one (AUS) x sweet lily (AUS) (ideal planet (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4F
T: Jennifer Fraser
R: J Lloyd (59)
13/4F
4g murtajill (AUS) x shine bridge (ARG) (westbridge (USA))
3
2.2
10/1
T: R R Wilson
R: Ron Stewart (54.5)
10/1
5m show a heart (AUS) x heartbreak (AUS) (commands (AUS))
4
2.3
10/1
T: Jason Reilly
R: L V Cassidy (56.5)
10/1
6
3.3
5/1
T: G R Duncan
R: Tiffani Brooker (56.5)
5/1
4g rothesay (AUS) x elite warrior (AUS) (brave warrior (AUS))
7
3.5
8/1
T: Gerard Blades
R: James Orman (59)
8/1
8
4.8
16/1
T: B K Wakefield
R: A Spinks (58.5)
16/1
5g elvstroem (AUS) x miss fireball (AUS) (rory's jester (AUS))
9
6.3
6/1
T: G K Taylor
R: Ms C Jokic (55)
6/1
5m stratum (AUS) x madrilena (AUS) (woodman (USA))
10
8.3
16/1
T: Ms K Monckton
R: Alannah Fancourt (54)
16/1
6m murtajill (AUS) x tie me up (AUS) (royal academy (USA))
Race 8 - Sponsorship@brc.Com.Au Hcp-C4 (1400m)
Class: Class 4 Track: Soft(5) Time: 1:25.29 (34.56)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: Paul Butterworth
R: Adam Sewell (52)
4/1
4g publishing (AUS) x mine counter (AUS) (zeditave (AUS))
Winning siblings: Strong Champion, Weevils Mens,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3
2/1F
T: S W Kendrick
R: D J Browne (56)
2/1F
3c written tycoon (AUS) x hello doctor (AUS) (dr johnson (USA))
3
3.8
Rogali (11)
60/1
T: D J Bougoure
R: Anthony Allen (54)
60/1
4
4.6
11/1
T: Ms G Bell
R: R McMahon (55)
11/1
5g snitzel (AUS) x multiple wins (USA) (sea salute (USA))
5
5.9
20/1
T: S P Tregea
R: Alannah Fancourt (52)
20/1
5m oratorio (IRE) x love charm (AUS) (falbrav (IRE))
6
7.2
12/1
T: Ben Ahrens
R: Joshua Oliver (55.5)
12/1
4h easy rocking (AUS) x indiana secret (AUS) (storm of indya (USA))
7
8.5
11/1
T: L F Birchley
R: Ron Stewart (54)
11/1
4m big brown (USA) x on type (AUS) (zeditave (AUS))
8
24.5
2/1F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (56)
2/1F
4g savabeel (AUS) x cycee nugget (NZ) (volksraad (GB))
* Nick figures are for Australasia.