Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, December 22

Race 1 - Basil Nolan Jr Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.39 (33.74)
Prizemoney: $75,000
1
8/11F
T: C Maher and D Eustace
R: M J Walker (59)
8/11F
2c not a single doubt (AUS) x suspicieuse (FR) (elusive city (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
6/1
T: Michael Costa
R: S Galloway (54)
6/1
2f the factor (USA) x songbird (ARG) (easing along (USA))
3
2.3
9/2
T: T J Gollan
R: B N Stewart (54.5)
9/2
2f snitzel (AUS) x urban groove (AUS) (charge forward (AUS))
4
2.4
11/1
T: Billy Healey
R: M McGillivray (54)
11/1
2f deep field (AUS) x cautious (AUS) (lonhro (AUS))
5
3.6
20/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (56.5)
20/1
2g sebring (AUS) x tresor (AUS) (belong to me (USA))
6
4.4
40/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (56)
40/1
7
5.1
Woolsey (11)
30/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (52)
30/1
8
5.9
100/1
T: N O Saunders
R: R M Goldsbury (54)
100/1
2f sizzling (AUS) x dareel (AUS) (charge forward (AUS))
9
6.3
25/1
T: S W Kendrick
R: D J Browne (56)
25/1
2c hallowed crown (AUS) x excessively (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
7.8
25/1
T: K M Schweida
R: James Orman (58)
25/1
Race 2 - Tab (Bm75) (2200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 2:14.92 (35.26)
Prizemoney: $75,000
1
10/1
T: J A Gilmore
R: James Orman (59)
10/1
5g pluck (USA) x dirty (AUS) (hussonet (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.3
14/1
T: P H Duncan
R: J Byrne (54)
14/1
5m shocking (AUS) x lonhrielle (NZ) (lonhro (AUS))
3
2.1
10/1
T: J G Symons and S Laxon
R: L V Cassidy (54.5)
10/1
6g postponed (USA) x mrs petrov (AUS) (king's best (USA))
4
2.2
11/1
T: T J Gollan
R: Ms S Bogenhuber (56)
11/1
6g lope de vega (IRE) x senorita de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.8
8/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (54)
8/1
4g captain sonador (AUS) x luckily (AUS) (lucky owners (NZ))
6
3.8
12/1
T: Chris Anderson
R: Jackson Murphy (53.5)
12/1
7g pendragon (NZ) x it's all money (AUS) (magic of money (AUS))
7
4.3
15/1
T: Donald Baker
R: Ron Stewart (58.5)
15/1
6g medaglia d'oro (USA) x upper echelon (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
4.5
Protest (14)
12/1
T: B and D Guy
R: M J Walker (54)
12/1
9
4.6
30/1
T: B J Smith
R: M Hellyer (54)
30/1
6m longhorn (AUS) x star council (AUS) (langfuhr (CAN))
10
4.8
60/1
T: B J Smith
R: R Fradd (54)
60/1
11
5.3
40/1
T: Ms J Graham
R: R Wiggins (55.5)
40/1
6g hinchinbrook (AUS) x dictatorial (USA) (thunder gulch (USA))
12
5.5
2/1F
T: Ben Currie
R: Jag Guthmann-Chester (56)
2/1F
13
5.7
20/1
T: M J Lakey
R: B N Stewart (56.5)
20/1
7g telesto (NZ) x saucy broc (AUS) (brocco (USA))
14
7
30/1
T: B J Lockwood
R: Ms T Harrison (54)
30/1
15
7.1
20/1
T: Bruce Hill
R: Matthew Palmer (54)
20/1
5g excites (AUS) x chantilly babe (AUS) (dehere (USA))
Race 3 - Meagher Racing Eagle Way Hcp (2200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:18.16 (34.72)
Prizemoney: $105,000
1
11/4
T: M A Kropp
R: James Orman (55)
11/4
Winning siblings: She's Reliable,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
10/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (54)
10/1
3f your song (AUS) x la marama (AUS) (luskin star (AUS))
3
2
4/5F
T: T J Gollan
R: Dale Smith (59)
4/5F
3c high chaparral (IRE) x pregrada (AUS) (more than ready (USA))
4
3.2
12/1
T: K M Schweida
R: J Byrne (54)
12/1
3g hinchinbrook (AUS) x ultimate rock (AUS) (tale of the cat (USA))
5
3.9
15/1
T: Ms K Geran
R: G Geran (54)
15/1
3g galah (AUS) x promiscuity (AUS) (filante (NZ))
6
4
15/1
T: L G Ross
R: R Fradd (54)
15/1
7
4.1
40/1
T: B and D Guy
R: M J Walker (54)
40/1
8
15.1
100/1
T: Paul Butterworth
R: N Day (54)
100/1
3g poet's voice (GB) x vivante (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 4 - Munce Racing Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:56.90 (33.69)
Prizemoney: $75,000
1
Doss (13)
20/1
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (54)
20/1
3g sebring (AUS) x tapanappa (AUS) (giant's causeway (USA))
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Tullio (9)
14/1
T: T J Gollan
R: M McGillivray (55)
14/1
3g more than ready (USA) x military rose (AUS) (general nediym (AUS))
3
0.3
Elixir (5)
20/1
T: L D Kelly
R: Clayton Gallagher (53)
20/1
4
1
7/2F
T: Steven O'Dea
R: R Fradd (54)
7/2F
3f denman (AUS) x queenie (NZ) (black minnaloushe (USA))
5
1.8
14/1
T: D J Bougoure
R: B N Stewart (57.5)
14/1
3c smart missile (AUS) x rainbow joy (AUS) (spectrum (IRE))
6
2
11/1
T: P A Nolan Jnr
R: Jag Guthmann-Chester (55.5)
11/1
3c jet spur (AUS) x kiss and covert (AUS) (st. covet (AUS))
7
2.7
6/1
T: M G Nolan
R: Jackson Murphy (56)
6/1
3g jet spur (AUS) x jezzamine (AUS) (commands (AUS))
8
2.9
11/2
T: L F Birchley
R: Ron Stewart (55.5)
11/2
3f red dazzler (AUS) x zippast (AUS) (lord seymour (IRE))
9
3.1
15/2
T: Natalie McCall
R: R Wiggins (55)
15/2
3f red dazzler (AUS) x ceramic (AUS) (lonhro (AUS))
10
4.1
4/1
T: David Murphy
R: Michael Murphy (55.5)
4/1
3f golden archer (AUS) x shamsie (AUS) (danzero (AUS))
11
6.4
40/1
T: L D Kelly
R: J Byrne (54)
40/1
3f denman (AUS) x greytfilly (AUS) (ferocity (AUS))
Race 5 - Inglis Easter 8 - 10 April-C6 (1000m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 0:56.55 (32.75)
Prizemoney: $75,000
1
11/8F
T: Ms J Graham
R: D J Browne (57.5)
11/8F
4g pluck (USA) x shackelite (AUS) (mossman (AUS))
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Snoopy (1)
20/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (60)
20/1
6g lope de vega (IRE) x oomph (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.5
Basara (6)
3/1
T: T J Sears
R: Ron Stewart (54)
3/1
4m nicconi (AUS) x baroque pearl (AUS) (piccolo (GB))
4
1.2
11/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (54)
11/1
4g testa rossa (AUS) x morning glow (AUS) (mister c. (USA))
5
1.4
13/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (56.5)
13/2
6m bradbury's luck (AUS) x my girl (AUS) (iglesia (AUS))
6
2.7
15/1
T: T J Gollan
R: M McGillivray (54)
15/1
6g jet spur (AUS) x showy little miss (AUS) (show a heart (AUS))
7
2.8
11/1
T: Desleigh Forster
R: Jackson Murphy (58)
11/1
8
3.1
10/1
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (54)
10/1
4m time thief (AUS) x inscription (AUS) (distorted humor (USA))
9
5.3
100/1
T: David Fletcher
R: R Fradd (54)
100/1
10
7.6
150/1
T: Philip Kimmet
R: M Hellyer (54)
150/1
7m delzao (AUS) x round robin (AUS) (langfuhr (CAN))
11
8.1
80/1
T: Melissa Leitch
R: Ms T Harrison (54)
80/1
5g foxwedge (AUS) x snippet street (AUS) (street cry (IRE))
Race 6 - Inglis Classic 9-14 Feb.-Bm70 (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:35.41 (34.21)
Prizemoney: $45,000
1
11/4
T: B J Lockwood
R: B N Stewart (59)
11/4
4g bullet train (GB) x kinder surprise (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/2F
T: L F Birchley
R: M McGillivray (56)
5/2F
3
1.9
9/2
T: Michael Costa
R: M Cahill (56.5)
9/2
4h smart missile (AUS) x hamsa (USA) (fusaichi pegasus (USA))
4
2.2
15/2
T: B and D Guy
R: M J Walker (55.5)
15/2
4m not a single doubt (AUS) x jive (CAN) (dynaformer (USA))
5
3.9
25/1
T: Chris Anderson
R: Jag Guthmann-Chester (57.5)
25/1
6g jet spur (AUS) x talk to the heart (AUS) (show a heart (AUS))
6
4
40/1
T: S W Kendrick
R: J Byrne (57)
40/1
4g high chaparral (IRE) x isolda (NZ) (sir tristram (IRE))
7
4.2
40/1
T: Ben Currie
R: Joshua Oliver (56.5)
40/1
8
4.3
66/1
T: Gregory Cornish
R: Ms S Lacy (57.5)
66/1
8g old deuteronomy (USA) x ensejaam (AUS) (end sweep (USA))
9
4.4
100/1
T: I A Livingstone
R: Dale Smith (55)
100/1
6m onemorenomore (AUS) x lady hepburn (NZ) (more than ready (USA))
10
5.2
20/1
T: C J Waller
R: L V Cassidy (59)
20/1
4g makfi (GB) x skeena (AUS) (commands (AUS))
11
5.4
16/1
T: Chris Anderson
R: Jackson Murphy (57)
16/1
4g star witness (AUS) x majeed (AUS) (fastnet rock (AUS))
12
6.1
100/1
T: S B Lee
R: R Wiggins (57)
100/1
7g not a single doubt (AUS) x navy blues (NZ) (blue eyed boy (IRE))
13
6.6
16/1
T: Ben Currie
R: Corey Bayliss (55)
16/1
4m lonhro (AUS) x mountain legacy (USA) (mt. livermore (USA))
14
7
50/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ron Stewart (59)
50/1
8g ekraar (USA) x sahayb (NZ) (zabeel (NZ))
15
7.3
100/1
T: B J Smith
R: S Galloway (57.5)
100/1
5g bradbury's luck (AUS) x chick gold (AUS) (testa rossa (AUS))
16
10
30/1
T: Sexton and Fry Racing
R: R Fradd (55.5)
30/1
4m masked assassin (AUS) x diasco (AUS) (mr. innocent (AUS))
Race 7 - Gollan Racing Plate (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:09.41 (33.41)
Prizemoney: $45,000
1
15/4
T: K M Schweida
R: Jag Guthmann-Chester (55.5)
15/4
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (55.5)
15/1
4m show a heart (AUS) x amalfi dreams (AUS) (testa rossa (AUS))
3
1.5
30/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: M J Walker (55.5)
30/1
4m sidereus (AUS) x feline flyer (AUS) (catbird (AUS))
4
1.8
12/1
T: R L Heathcote
R: Ms T Harrison (55.5)
12/1
5
1.9
Cruze (19)
15/2
T: B J Lockwood
R: D J Browne (57.5)
15/2
4g pierro (AUS) x alessandra (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
2.2
2/1F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (59)
2/1F
4g star witness (AUS) x sister phenomenon (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
2.5
15/1
T: T J Gollan
R: Jackson Murphy (55)
15/1
4m smart missile (AUS) x eureka moment (AUS) (general nediym (AUS))
8
3.8
14/1
T: M J Dunn
R: Clayton Gallagher (56)
14/1
4g snitzel (AUS) x rockin babe (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
5
15/1
T: Ben Currie
R: Joshua Oliver (54.5)
15/1
10
5.8
30/1
T: N J Doyle
R: Dale Smith (54.5)
30/1
3g stratum (AUS) x keyarna blue (NZ) (o'reilly (NZ))
11
6
10/1
T: K R Kemp
R: Corey Bayliss (54.5)
10/1
4g falvelon (AUS) x saint fran (AUS) (langfuhr (CAN))
12
6.1
150/1
T: David Vandyke
R: M Hellyer (57)
150/1
4m congrats (USA) x gold shears (AUS) (platinum scissors (AUS))
13
6.5
20/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (57.5)
20/1
4g domesday (AUS) x ro's purring (AUS) (lonhro (AUS))
14
7.5
40/1
T: Bruce Hill
R: M McGillivray (59)
40/1
4g bullet train (GB) x faille (AUS) (cape cross (IRE))
Race 8 - My Home Improvements Qld-Bm90 (1200m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(4) Time: 1:09.21 (34.01)
Prizemoney: $75,000
1
12/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (54)
12/1
4g seidnazar (AUS) x picabelle (AUS) (piccolo (GB))
Winning siblings: Last Edition, Picavino, Picawinner,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2018 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$90,000
Vendor: Kenmore Lodge Wyreema Qld
Buyer: Paul Willetts Bloodstock/Hatch Racing Pty Ltd
2
0.3
11/1
T: K M Schweida
R: James Orman (54)
11/1
3
2.6
9/2
T: Gary Doughty
R: M McGillivray (54.5)
9/2
4
2.8
15/4F
T: S W Kendrick
R: D J Browne (55.5)
15/4F
4m swiss ace (AUS) x rose o' war (AUS) (danehill (USA))
5
2.9
7/1
T: Chris Meagher
R: Ms T Harrison (54.5)
7/1
6
3.7
5/1
T: David Vandyke
R: R Fradd (54)
5/1
5g myboycharlie (IRE) x in harmony (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
3.8
20/1
T: P J Balzen and N Tanti
R: M Cahill (54.5)
20/1
6h snitzel (AUS) x croft (AUS) (octagonal (NZ))
8
3.9
30/1
T: Diane Murphy
R: Clayton Gallagher (56.5)
30/1
5g lonhro (AUS) x iridescente (AUS) (commands (AUS))
9
4.4
30/1
T: S P Tregea
R: Michael Murphy (55.5)
30/1
5g drumbeats (AUS) x miss argyle (AUS) (iglesia (AUS))
10
5.1
12/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: M J Walker (55.5)
12/1
6g lonhro (AUS) x essaouira (AUS) (exceed and excel (AUS))
11
5.2
80/1
T: T J Gollan
R: Jackson Murphy (60)
80/1
6g reward for effort (AUS) x tzaress (NZ) (stravinsky (USA))
12
5.4
66/1
T: S W Kendrick
R: J Byrne (56)
66/1
7g jet spur (AUS) x jouer le jeu (NZ) (montjeu (IRE))
13
5.9
50/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: L V Cassidy (55.5)
50/1
8g flying spur (AUS) x primal motion (AUS) (end sweep (USA))
14
11.3
40/1
T: P and W Hulbert
R: R Wiggins (55)
40/1
6g stravinsky (USA) x the glitter (NZ) (centaine (AUS))
15
20
13/2
T: D J Hansen
R: Dale Smith (54)
13/2
4g falvelon (AUS) x regal megan (AUS) (knowledge (AUS))
Race 9 - Inglis Premier 3-6 March (C6) (1400m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:22.47 (34.39)
Prizemoney: $75,000
1
6/4F
T: A J Edmonds
R: Jackson Murphy (54.5)
6/4F
5g smart missile (AUS) x cadazzle (USA) (malibu moon (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (54)
5/1
4g rothesay (AUS) x mcfly (AUS) (perugino (USA))
3
1.5
20/1
T: B J Dais
R: Clayton Gallagher (52.5)
20/1
4g all american (AUS) x savalook (NZ) (savabeel (AUS))
4
1.8
Oink (2)
13/2
T: K M Schweida
R: Corey Bayliss (55.5)
13/2
5g sebring (AUS) x coogee coozifa (AUS) (danzero (AUS))
5
2.2
40/1
T: David Vandyke
R: M Hellyer (54)
40/1
5m foxwedge (AUS) x household (USA) (chester house (USA))
6
2.6
25/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (54)
25/1
4g excelebration (IRE) x danahere (NZ) (dehere (USA))
7
2.8
Umberto (18)
25/1
T: T J Gollan
R: R Fradd (54)
25/1
4g not a single doubt (AUS) x toorak show (AUS) (show a heart (AUS))
8
3.6
12/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (54)
12/1
4g zariz (AUS) x princess chloe (AUS) (king cugat (USA))
9
3.8
15/2
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57)
15/2
10
4
Snitch (1)
11/1
T: Ben Currie
R: Jag Guthmann-Chester (57)
11/1
4g lope de vega (IRE) x quaffle (AUS) (hurricane sky (AUS))
11
4.1
Kubis (6)
80/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (55.5)
80/1
5g love conquers all (AUS) x aperto (NZ) (grosvenor (NZ))
12
4.3
Realing (14)
66/1
T: M J Dunn
R: M Cahill (54)
66/1
5g real saga (AUS) x ever after (NZ) (volksraad (GB))
13
5.5
100/1
T: Bruce Hill
R: S Galloway (54)
100/1
6g husson (ARG) x stage success (AUS) (success express (USA))
14
6.5
Cornrow (12)
40/1
T: P and W Hulbert
R: N Day (54)
40/1
7g duporth (AUS) x baby corn (AUS) (exceed and excel (AUS))
15
7.5
50/1
T: R L Heathcote
R: M McGillivray (58.5)
50/1
4g zoffany (IRE) x goddess of wisdom (USA) (sadler's wells (USA))
* Nick figures are for Australasia.