Breednet Results

ECHUCA - Monday, February 13

Race 1 - Empd Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.79
Prizemoney: $20,000
1
15/1
T: E J Bourke
R: Lee Smith (58.5)
15/1
7g king of prussia (AUS) x otama (AUS) (dolphin street (FR))
Winning siblings: Our Surfer Boy,
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.5
50/1
T: Ms J Duncan
R: Jye McNeil (56.5)
50/1
4m host (CHI) x creates (AUS) (rubiton (AUS))
3
0.6
12/1
T: Grant Kluske
R: Ms K Furness (55.5)
12/1
4g jet spur (AUS) x field of dreams (AUS) (sky chase (NZ))
4
1.6
7/4F
T: S Aldridge
R: D W Stackhouse (56.5)
7/4F
5
4.8
10/1
T: Ms A Vanderfeen
R: C J Parish (58.5)
10/1
6g hussonet (USA) x flying single (AUS) (flying spur (AUS))
6
6.3
5/2
T: T D Kelly
R: H Coffey (56.5)
5/2
7
6.6
15/1
T: A G Pace
R: J Keating (58.5)
15/1
4h any given saturday (USA) x slade (AUS) (chimes square (AUS))
8
6.9
4/1
T: J A Gould
R: Ms N Beriman (56.5)
4/1
4m el cumbres (CHI) x udenbee (AUS) (desert king (IRE))
Race 2 - Blaze Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.17
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: S J Webb
R: H Coffey (56)
7/1
3f anacheeva (AUS) x sacha royale (AUS) (fasliyev (USA))
Winning siblings: Chasson, Flying Genius,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.5
16/1
T: B and A McKnight
R: Chelsea Hall (54.5)
16/1
3f street boss (USA) x svetlana (AUS) (soviet lad (USA))
3
1.7
16/1
T: M J Cerchi
R: Jye McNeil (58)
16/1
3g foxwedge (AUS) x irish nova (NZ) (o'reilly (NZ))
4
2
6/1
T: Nick Ryan
R: W Egan (58)
6/1
3g scandal keeper (USA) x baleen lass (AUS) (is it true (USA))
5
3.2
7/4F
T: Ms C Murnane
R: D W Stackhouse (56)
7/4F
3f ilovethiscity (AUS) x last goodbye (AUS) (last tycoon (IRE))
6
4
80/1
T: Rhys Archard
R: Jarrod Fry (56)
80/1
3f wanted (AUS) x honest politician (AUS) (distorted humor (USA))
7
4.5
12/1
T: J A Fraser
R: R Beattie (58)
12/1
8
4.8
15/2
T: Kent Fleming
R: J Duffy (58)
15/2
9
14.8
15/4
T: Shawn Mathrick
R: Ms J Beriman (58)
15/4
3g choisir (AUS) x just dance on (AUS) (amen brother (USA))
Race 3 - Eastside Security Storage Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:39.16
Prizemoney: $20,000
1
15/2
T: Emma Steel
R: J Duffy (58)
15/2
3g new approach (IRE) x paramount (AUS) (monashee mountain (USA))
Winning siblings: Eptimum, Of Importance, Supreme Belief,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
2/1F
T: M G Price
R: M J Dee (58)
2/1F
3g fastnet rock (AUS) x lady of spain (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
4.3
15/1
T: J E and C Ledger
R: W Egan (58.5)
15/1
4g kaphero (AUS) x ribbon (AUS) (perugino (USA))
4
5
16/1
T: G T Murphy
R: D W Stackhouse (58)
16/1
3g amadeus wolf (GB) x kiss me again (AUS) (brief truce (USA))
5
5.3
50/1
T: Ms E Haworth
R: C A Robertson (56.5)
50/1
7m seul amour (NZ) x lady corniche (AUS) (flying spur (AUS))
6
8
9/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58.5)
9/1
4g manhattan rain (AUS) x january (AUS) (marauding (NZ))
7
8.5
5/2
T: Kevin Adcock
R: Ms L J Meech (58.5)
5/2
5h clangalang (AUS) x lassino (AUS) (perugino (USA))
8
10
Teebox (10)
100/1
T: R L Hardy
R: Lee Smith (56.5)
100/1
7m refuse to bend (IRE) x cryptique (AUS) (spectrum (IRE))
9
11
80/1
T: Nathan Hobson
R: Jye McNeil (56.5)
80/1
6m delzao (AUS) x pearl melody (AUS) (rare pearl (FR))
10
12.8
5/1
T: D K Weir
R: H Coffey (56.5)
5/1
Race 4 - Quest Echuca Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.79
Prizemoney: $20,000
1
1/1F
T: D K Weir
R: D Yendall (56.5)
1/1F
4m rothesay (AUS) x our fairy bee (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Mission Legend, Tugga War,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
3.8
6/1
T: Sylvia Thompson
R: Jarrod Fry (56.5)
6/1
4m kaphero (AUS) x aunty ned (AUS) (archway (IRE))
3
3.9
40/1
T: N F Kennedy
R: J Keating (56.5)
40/1
4m globetrotter (USA) x ballerina bow (AUS) (racer's edge (AUS))
4
5.1
14/1
T: B and A McKnight
R: Chelsea Hall (56.5)
14/1
3g moshe (AUS) x gemabaa (AUS) (anabaa (USA))
5
5.6
Divajeu (10)
2/1
T: D D Schmidt
R: Ms L J Meech (56)
2/1
3f hinchinbrook (AUS) x ranchy (USA) (siphon (BRZ))
6
7.8
30/1
T: R D Purcell
R: C A Robertson (58)
30/1
3g zariz (AUS) x lacryma supreme (AUS) (lacryma cristi (IRE))
7
9.3
30/1
T: Ms A Macpherson
R: C J Parish (56.5)
30/1
4m racer's edge (AUS) x nakooma (AUS) (bicentenary (AUS))
8
12.8
25/1
T: M J Cerchi
R: Jye McNeil (58.5)
25/1
4g teofilo (IRE) x rockin rumba (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 5 - 1print Tour Of Vic Series-Bm64 (2100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:14.90
Prizemoney: $20,000
1
Weave (5)
13/4
T: Ms A Yates
R: C A Robertson (56.5)
13/4
4g hard spun (USA) x alberghetti (NZ) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Auberge, Carla, Lassitude, Textiles,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2F
T: D K Weir
R: Jordan Grob (59)
5/2F
6g rakti (GB) x kyiv rose (AUS) (shevchenko (NZ))
3
3.1
Stynes (2)
9/2
T: Micheal Newton
R: Ms L J Meech (60)
9/2
9g lago delight (AUS) x tara's range (AUS) (polish laughter (USA))
4
3.6
30/1
T: K F Hanley
R: B Vale (54)
30/1
8g al maher (AUS) x nesnas (AUS) (danewin (AUS))
5
4.3
12/1
T: J A Fraser
R: R Beattie (58.5)
12/1
5g keep the faith (AUS) x route sixty six (NZ) (redoute's choice (AUS))
6
7.1
25/1
T: A Fitzgerald
R: J R Todd (54)
25/1
7
7.6
5/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56)
5/2
4m high chaparral (IRE) x fifth avenue lady (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
13.6
66/1
T: Sylvia Thompson
R: Jye McNeil (55)
66/1
4m artie schiller (USA) x chrystelle (NZ) (don eduardo (NZ))
Race 6 - Sportsbet Grand (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 0:58.77
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: Ms G Johnstone
R: Jarrod Fry (56.5)
7/1
3f moshe (AUS) x notrebelle (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2
5/2F
T: C Maher
R: Ms L J Meech (58)
5/2F
2019 Inglis Melbourne Gold Yearling Sale
Vendor: Chatswood Stud, Seymour
Buyer: Withdrawn
3
3.3
13/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Pegus (60)
13/4
4
4
7/2
T: Niall Phillips
R: J Mott (59)
7/2
5g o'lonhro (AUS) x munch (AUS) (mull of kintyre (USA))
5
5.2
9/2
T: Ms S Arnold
R: W Egan (59)
9/2
5g oamaru force (AUS) x desert gardens (AUS) (desert king (IRE))
7
7
14/1
T: Nathan Hobson
R: Jye McNeil (58)
14/1
8
7.4
50/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: J R Todd (60.5)
50/1
6g statue of liberty (USA) x muteki (AUS) (king's best (USA))
9
12.4
Salaqua (10)
100/1
T: Anthony Barber
R: J Benbow (54)
100/1
6m magnus (AUS) x queen cleo (AUS) (king of kings (IRE))
Race 7 - Murphy's Turf/Landscaping-Bm58 (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:24.29
Prizemoney: $16,000
1
9/10F
T: Michael Roebuck
R: Ms L J Meech (60.5)
9/10F
4g bel esprit (AUS) x rose of dana (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Hurricane Helen, Santarene,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
6
9/2
T: B J Goodwin
R: D W Stackhouse (61)
9/2
10g masterofceremonies (AUS) x spectres (AUS) (quest for fame (GB))
3
7
7/1
T: Nathan Hobson
R: Ms M Hagley (60.5)
7/1
6g denon (USA) x orcaella (AUS) (dolphin street (FR))
4
8.2
12/1
T: Jordan Frew
R: J R Todd (57.5)
12/1
5g sharkbite (AUS) x resi miss (AUS) (picnicker (AUS))
5
8.7
6/1
T: Ms G Johnstone
R: Jarrod Fry (59.5)
6/1
6g redoute's choice (AUS) x touched by god (AUS) (sunday silence (USA))
6
8.9
100/1
T: Shelley Kirkpatrick
R: Ms K Furness (53)
100/1
5g turffontein (AUS) x chakras (AUS) (brackenbury (AUS))
7
9.7
25/1
T: Cameron Thompson
R: M Pegus (59.5)
25/1
6g kaphero (AUS) x viking rose (NZ) (viking ruler (AUS))
8
11.4
66/1
T: G T Murphy
R: J Keating (57.5)
66/1
6g de beers (NZ) x look jonathan (AUS) (armidale (AUS))
9
12.9
11/1
T: A R Coffey
R: H Coffey (58)
11/1
5m saxon (AUS) x wungong melody (AUS) (bletchley park (IRE))
10
13.7
100/1
T: I W Lister
R: J Duffy (58.5)
100/1
6g bramshaw (AUS) x elegant rhapsody (AUS) (kenny's best pal (AUS))
Race 8 - Echuca Newsagency (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:12.42
Prizemoney: $16,000
1
1/1F
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (59)
1/1F
4m magnus (AUS) x miss exstravigant (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
12/1
T: K F Hanley
R: B Vale (54)
12/1
6g golden snake (USA) x final mystery (AUS) (final card (AUS))
3
0.7
7/1
T: D F Hird
R: M Pegus (57.5)
7/1
6m zeditave (AUS) x caneria (AUS) (canny lad (AUS))
4
0.8
16/1
T: Justin W Stanley
R: M J Dee (59.5)
16/1
3g sepoy (AUS) x de lollies (AUS) (dehere (USA))
5
2.3
10/1
T: S and A Barling
R: J Keating (57.5)
10/1
4g kaphero (AUS) x flash affair (AUS) (gold ace (AUS))
6
3.5
16/1
T: B J Goodwin
R: Jarrod Fry (56)
16/1
7g zupaone (AUS) x command du borg (NZ) (the commander (NZ))
7
6.8
6/1
T: M J Cerchi
R: Jye McNeil (58.5)
6/1
6m econsul (NZ) x coffee delight (AUS) (marauding (NZ))
8
7
40/1
T: R D Purcell
R: J R Todd (54.5)
40/1
6m byblos (CHI) x lacryma supreme (AUS) (lacryma cristi (IRE))
9
8.2
100/1
T: Shelley Kirkpatrick
R: Ms K Furness (53)
100/1
6g bel esprit (AUS) x lottacosta (NZ) (encosta de lago (AUS))
10
9.7
30/1
T: Ms A Macpherson
R: C J Parish (55.5)
30/1
5g choisir (AUS) x raewyn (AUS) (royal academy (USA))
11
9.9
20/1
T: Ms H Davies
R: J Benbow (59.5)
20/1
4g big brown (USA) x palo duro (AUS) (more than ready (USA))
* Nick figures are for Australasia.