Breednet Results

ECHUCA - Saturday, September 14

Race 1 - Echuca Cih Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:39.36 (36.58)
Prizemoney: $23,000
1
13/2
T: J E & C Ledger
R: D W Stackhouse (58.5)
13/2
5g reset (AUS) x sahara sands (AUS) (desert king (IRE))
Winning siblings: St Paul's Bay, Yes Sir,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.5
20/1
T: Lloyd Kennewell
R: Jack Martin (56.5)
20/1
4m dalakhani (IRE) x marion bay (AUS) (blevic (AUS))
2
1.5
5/4F
T: T Busuttin & N Young
R: H Coffey (54)
5/4F
3f shocking (AUS) x la pucelle (NZ) (tale of the cat (USA))
4
1.7
7/1
T: J & C Meagher
R: Jessica Eaton (58.5)
7/1
4g americain (USA) x and rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
2.9
9/4
T: Archie Alexander
R: Neil Farley (56)
9/4
6
3.9
14/1
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (58.5)
14/1
4g bullet train (GB) x hot riff (AUS) (palace music (USA))
7
4.1
40/1
T: Ms A Shillito
R: J Keating (58.5)
40/1
4g helmet (AUS) x sleek beauty (AUS) (elusive quality (USA))
8
5.9
50/1
T: Cameron Templeton
R: B Higgins (56.5)
50/1
5m dash for cash (AUS) x elite girl (AUS) (success express (USA))
9
6.2
20/1
T: P G Carey
R: W Egan (56)
20/1
3g fiorente (IRE) x flotercher (AUS) (tiger hill (IRE))
10
13.2
100/1
T: Tamra Taylor
R: Logan McNeil (55.5)
100/1
5g mulaazem (AUS) x oh so frisky (AUS) (stratum (AUS))
Race 2 - Echuca Newsagency Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:19.03 (36.18)
Prizemoney: $23,000
1
20/1
T: M A Kavanagh
R: Ms C Puls (56)
20/1
3f shocking (AUS) x vegas dancer (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Librate (10)
9/2
T: M Price & M Kent Jnr
R: Jack Hill (56)
9/2
3f so you think (NZ) x espurante (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.7
4/1
T: Lloyd Kennewell
R: Jack Martin (58)
4/1
3g king cugat (USA) x testthebudget (AUS) (testa rossa (AUS))
4
3.4
14/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (58)
14/1
3c savabeel (AUS) x shandream (NZ) (pins (AUS))
5
3.7
9/4F
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (58)
9/4F
3c shocking (AUS) x beautiful girl (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
5.5
4/1
T: T & K O'Sullivan
R: J Lorensini (58)
4/1
7
6
12/1
T: Richard Laming
R: B Higgins (58)
12/1
3g adelaide (IRE) x diame (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
6.3
66/1
T: R J Besanko
R: Clayton Douglas (58)
66/1
3g fiorente (IRE) x tenacious miss (AUS) (dash for cash (AUS))
9
6.4
10/1
T: C Maher & D Eustace
R: H Coffey (58)
10/1
3g street boss (USA) x buratti (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
6.4
Ravelli (16)
60/1
T: Julie Scott
R: Neil Farley (58)
60/1
11
7.6
60/1
T: Michelle Payne
R: Lucinda Doodt (54.5)
60/1
12
11.1
30/1
T: Anthony Chibnall
R: J Baldock (58)
30/1
3g americain (USA) x miss chatter (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
Race 3 - Bourke Builders Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.36 (36.67)
Prizemoney: $23,000
1
12/1
T: C Maher & D Eustace
R: H Coffey (54)
12/1
3f makfi (GB) x star jasmine (NZ) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Wild Moon, Zasorceress,
This nick: 15 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
0.5
5/4F
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (54)
5/4F
3f shamus award (AUS) x faker (NZ) (pins (AUS))
3
1.8
Katsuma (12)
3/1
T: M M Laurie
R: Chelsea Macfarlane (54)
3/1
3f casino prince (AUS) x turf times (AUS) (floral pegasus (AUS))
4
3.2
100/1
T: Nathan Hobson
R: Madison Lloyd (55.5)
100/1
5
4
Affixa (6)
25/1
T: Peter Smith
R: D W Stackhouse (56.5)
25/1
5m big brown (USA) x bonded (AUS) (danewin (AUS))
6
4.2
20/1
T: Logan McGill
R: Jack Hill (56)
20/1
3g sepoy (AUS) x jesse's girl (AUS) (choisir (AUS))
7
6.2
150/1
T: Brittany Raymond
R: J Lorensini (56.5)
150/1
6m o'lonhro (AUS) x angel's walk (NZ) (entrepreneur (GB))
8
6.5
6/1
T: M D Moroney
R: W Egan (56.5)
6/1
4m wanted (AUS) x nuclear force (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.8
16/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Jessica Eaton (54)
16/1
3f dissident (AUS) x emerge (AUS) (stratum (AUS))
10
7.5
Timbaah (15)
80/1
T: Shilleagh Meyervale
R: B Vale (58.5)
80/1
11
8.3
50/1
T: M Sell
R: Clayton Douglas (58.5)
50/1
4g moshe (AUS) x caribbea (AUS) (happy giggle (AUS))
12
10.5
20/1
T: N J Allport
R: Jack Martin (56.5)
20/1
13
11.8
16/1
T: D J McCarthy
R: J Duffy (58.5)
16/1
4g written tycoon (AUS) x bolisimo miss (AUS) (bel esprit (AUS))
Race 4 - Murphy's Turf & Landscape Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.53 (35.93)
Prizemoney: $23,000
1
He Is (10)
9/2
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (56)
9/2
3c pierro (AUS) x she's not (AUS) (falvelon (AUS))
Winning siblings: Fast Cut, The Neon Knight,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/4F
T: T Busuttin & N Young
R: H Coffey (56)
5/4F
3c savabeel (AUS) x elusive nature (NZ) (o'reilly (NZ))
3
2
Shakam (4)
20/1
T: Brent Stanley
R: B Rawiller (58.5)
20/1
4
2.7
16/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Duffy (54)
16/1
3f magnus (AUS) x snow flight (NZ) (colombia (NZ))
5
5.2
25/1
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (58.5)
25/1
6
6.7
7/1
T: R D Griffiths
R: Carleen Hefel (51)
7/1
3f canford cliffs (IRE) x prospect royale (AUS) (royal academy (USA))
7
6.8
60/1
T: Tanya Fisher
R: Samuel Payne (58.5)
60/1
8
7.1
9/1
T: C Maher & D Eustace
R: Chelsea Macfarlane (54)
9/1
3f your song (AUS) x kristofferson (AUS) (nicconi (AUS))
9
7.3
8/1
T: G A Osborne
R: N Souquet (58.5)
8/1
4g reset (AUS) x southern tip (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
8
100/1
T: A G Pace
R: Jack Martin (56.5)
100/1
7m hard spun (USA) x tulla lass (AUS) (danzero (AUS))
11
8.8
66/1
T: T & K O'Sullivan
R: Jessica Eaton (54)
66/1
3f mawingo (GER) x bumps in the night (AUS) (grand royale (USA))
12
12
14/1
T: M Cornish & Ms D Gaskin
R: J Baldock (56.5)
14/1
4m the factor (USA) x mintbin (AUS) (exceed and excel (AUS))
13
12.2
100/1
T: Rhys Archard
R: Logan McNeil (55.5)
100/1
5g elvstroem (AUS) x star of grosvenor (IRE) (last tycoon (IRE))
Race 5 - The One & Only M Claridge (58) (1600m)
Class: Restricted 58 Track: Good(4) Time: 1:40.46 (35.72)
Prizemoney: $22,000
1
11/1
T: Thomas Carberry
R: Neil Farley (60)
11/1
4g americain (USA) x play mizzty for me (CAN) (mizzen mast (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
2/1F
T: M Ellerton & S Zahra
R: A Tomita (58)
2/1F
4g tavistock (NZ) x procure (NZ) (centaine (AUS))
3
0.7
50/1
T: Stephen Field
R: J Baldock (57)
50/1
6g runs to win (AUS) x banditos (AUS) (perugino (USA))
4
0.8
Rocco (4)
8/1
T: Saab Hasan
R: B Rawiller (59.5)
8/1
5g mulaazem (AUS) x fontajeune (AUS) (jeune (GB))
6
1.4
80/1
T: D S Archard
R: Jarrod Fry (56.5)
80/1
6g trusting (AUS) x fairy gumnut (AUS) (danasinga (AUS))
7
3.1
14/1
T: M & L Cerchi
R: Dylan Dunn (58.5)
14/1
6g artie schiller (USA) x gilgandra (AUS) (hidden dragon (AUS))
8
3.2
66/1
T: Cameron Templeton
R: B Higgins (56.5)
66/1
5m bullet train (GB) x dancer (AUS) (secret savings (USA))
9
4
11/4
T: Dane Smith
R: J Lorensini (58.5)
11/4
8g court of jewels (NZ) x wildwood princess (AUS) (kingston rule (USA))
10
4.1
10/1
T: M Cornish & Ms D Gaskin
R: H Coffey (58)
10/1
10g danbird (AUS) x mellocello (AUS) (lacryma cristi (IRE))
Race 6 - Bet365 Odds Drift Protector-58 (2100m)
Class: Restricted 58 Track: Good(4) Time: 2:14.09 (37.02)
Prizemoney: $22,000
1
25/1
T: Angela Taylor-Moy
R: H Coffey (58)
25/1
8g decanter (CHI) x african lily (AUS) (johannesburg (USA))
Winning siblings: Dilochta, Duble Barrel Daisy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2F
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (58.5)
7/2F
4g dalakhani (IRE) x ambika (AUS) (indian danehill (IRE))
3
0.3
12/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: A Mallyon (58)
12/1
4m host (CHI) x miss unexpected (AUS) (mr. innocent (AUS))
4
1.3
10/1
T: V T Nolen
R: D W Stackhouse (57)
10/1
4m speed 'n' power (NZ) x loren's reef (AUS) (north reef (IRE))
5
2.5
5/1
T: Ms A Macpherson
R: B Rawiller (60)
5/1
5g so you think (NZ) x ravenna (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
3.3
11/1
T: Archie Alexander
R: Neil Farley (58.5)
11/1
5g lucas cranach (GER) x deemless (AUS) (nadeem (AUS))
7
3.6
30/1
T: D S Archard
R: Logan McNeil (54)
30/1
7m delightful choice (AUS) x celyna (AUS) (dieu d'or (AUS))
8
4.6
8/1
T: Matthew Cumani
R: Samuel Payne (60)
8/1
5g americain (USA) x southern bound (IRE) (fasliyev (USA))
9
4.7
40/1
T: Gary Cluning
R: Jack Martin (60)
40/1
10g dangerous (AUS) x sister spin (AUS) (ashkalani (IRE))
10
5.9
30/1
T: Aaron Peterson
R: Chelsea Macfarlane (55.5)
30/1
6g malibu moon (USA) x teamgeist (ARG) (mutakddim (USA))
11
8.4
16/1
T: Adam O'Neill
R: J Keating (58)
16/1
5m foxwedge (AUS) x khepri (NZ) (faltaat (USA))
12
8.5
60/1
T: C J Davis
R: Madison Lloyd (54.5)
60/1
4g redente (AUS) x blu elsy (AUS) (skalato (AUS))
13
9.8
Eaton (6)
6/1
T: M & L Cerchi
R: Clayton Douglas (59.5)
6/1
7g high chaparral (IRE) x chorus of angels (GB) (rock of gibraltar (IRE))
14
10.5
6/1
T: Jamie Edwards
R: Dylan Dunn (60)
6/1
9g bachelor duke (USA) x starfire glow (NZ) (danasinga (AUS))
Race 7 - Border Inn Hotel Hcp (58) (1400m)
Class: Restricted 58 Track: Good(4) Time: 1:25.52 (36.24)
Prizemoney: $22,000
1
11/2
T: Brent Stanley
R: J Keating (59.5)
11/2
5g rock 'n' pop (AUS) x vanilla sky (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Cruising Speed, Lapel, Panna Cotta, Raid,
This nick: 13 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2017 NZB Premier Yearling Sale
$50,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Wexford Stables
2
1.3
11/2
T: Aaron Peterson
R: J Lorensini (57.5)
11/2
7g authorized (IRE) x livid (AUS) (luskin star (AUS))
3
2.6
20/1
T: Bryan Maher
R: J Duffy (60)
20/1
7g sharkbite (AUS) x miss tabitha (AUS) (tabkir (USA))
5
2.8
9/1
T: C J Cassar
R: J Baldock (57)
9/1
11g ad valorem (USA) x zebithea (AUS) (barathea (IRE))
6
4.5
14/1
T: Bryan Maher
R: D W Stackhouse (59)
14/1
6g murtajill (AUS) x piece of class (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4.7
30/1
T: B & A McKnight
R: Samuel Payne (57)
30/1
7m foreplay (AUS) x motto's belle (AUS) (bellotto (USA))
8
4.8
16/1
T: Tony Romeo
R: Jack Hill (60)
16/1
5g keep the faith (AUS) x tilly may (AUS) (grass wonder (USA))
9
5
30/1
T: Logan McGill
R: Clayton Douglas (56.5)
30/1
5m squamosa (AUS) x memphis dawn (AUS) (elvstroem (AUS))
10
5.4
60/1
T: Nathan Hobson
R: Chelsea Macfarlane (56)
60/1
6m turffontein (AUS) x cloudcatcher (AUS) (catcher in the rye (IRE))
11
5.5
25/1
T: V L Malady
R: Neil Farley (56.5)
25/1
7m bramshaw (AUS) x tamisra (AUS) (choisir (AUS))
12
9.3
25/1
T: Daniel Kelly
R: Alana Kelly (55.5)
25/1
6m myboycharlie (IRE) x spellbinder (AUS) (palace music (USA))
13
10.8
100/1
T: Rhys Archard
R: Logan McNeil (55.5)
100/1
5g reset (AUS) x sovereign miss (AUS) (made of gold (USA))
14
12.5
25/1
T: Jarrod Robinson
R: W Egan (59)
25/1
9g shinzig (AUS) x bellendella dream (AUS) (key dancer (NZ))
Race 8 - Independent Cranes Hcp (58) (1200m)
Class: Restricted 58 Track: Good(4) Time: 1:12.19 (36.52)
Prizemoney: $22,000
1
16/1
T: L J Lake
R: Logan McNeil (54)
16/1
6m o'lonhro (AUS) x arch of capri (AUS) (archway (IRE))
Winning siblings: Satin Crest, Tsigane's Lad,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
12/1
T: Jarrod Robinson
R: Jack Martin (57.5)
12/1
5m magnus (AUS) x sinikka (AUS) (distant music (USA))
3
1.6
12/1
T: Gary Cluning
R: Carleen Hefel (53.5)
12/1
7m written tycoon (AUS) x lettercee (AUS) (hennessy (USA))
4
1.7
8/1
T: Peter Smith
R: D W Stackhouse (60)
8/1
6g equiano (FR) x alezzie (AUS) (court of jewels (NZ))
5
1.8
13/4
T: C J Cassar
R: J Baldock (60)
13/4
4g swiss ace (AUS) x confidante (NZ) (conatus (AUS))
6
3
9/1
T: M Cornish & Ms D Gaskin
R: Clayton Douglas (57)
9/1
5g denman (AUS) x dazzerdame (AUS) (danzero (AUS))
7
3.1
30/1
T: A G Pace
R: Dylan Dunn (59.5)
30/1
6g magnus (AUS) x tulla lass (AUS) (danzero (AUS))
8
4.4
25/1
T: M Sell
R: J Duffy (55.5)
25/1
6g elvstroem (AUS) x mummacass (AUS) (alannan (USA))
9
5.1
9/4F
T: Jarrod Robinson
R: W Egan (60)
9/4F
4g moshe (AUS) x shanghai dancer (AUS) (more than ready (USA))
10
5.3
25/1
T: Ms E Haworth
R: R Beattie (55.5)
25/1
9g marwina (AUS) x labbra zucchero (AUS) (bianconi (USA))
11
7.1
40/1
T: Nathan Hobson
R: Madison Lloyd (55.5)
40/1
4g bon hoffa (AUS) x astuteness (AUS) (canny lad (AUS))
12
8.3
50/1
T: John W Thomas
R: J Keating (58)
50/1
7m haradasun (AUS) x danish puss (AUS) (tale of the cat (USA))
13
9.6
Exceder (15)
30/1
T: B & A McKnight
R: Alana Kelly (53.5)
30/1
7m reward for effort (AUS) x shesbig (AUS) (with class (CAN))
14
15.6
10/1
T: D E Coombes
R: C A Robertson (58.5)
10/1
7g hong kong stopover (AUS) x bar sector (AUS) (dolphin street (FR))
* Nick figures are for Australasia.