Breednet Results

FANNIE BAY - Saturday, June 29

Race 1 - 7 Darwin Give Me 5 For Kids-70 (1600m)
Class: Restricted 70 Track: Good(3) Time: 1:35.80 (25.19)
Prizemoney: $19,500
1
9/1
T: Ms P Trenwith
R: P Denton (55)
9/1
7g dylan thomas (IRE) x autumn belle (AUS) (bellotto (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/4F
T: Philip Cole
R: J R Todd (57)
15/4F
6m star witness (AUS) x more than promised (USA) (more than ready (USA))
3
1.6
9/1
T: Philip Cole
R: K Gladwin (57.5)
9/1
6g ad valorem (USA) x telegraph gal (AUS) (royal academy (USA))
4
3
4/1
T: G Clarke
R: Brendon Davis (60)
4/1
6g kaphero (AUS) x de lovely lady (AUS) (mossman (AUS))
5
3.4
13/2
T: Jason Manning
R: P Shiers (61)
13/2
6g montjeu (IRE) x seatone (USA) (mizzen mast (USA))
6
4.6
9/2
T: N J Dyer
R: T Treichel (60.5)
9/2
8g tale of the cat (USA) x lady gracious (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.9
7/1
T: J W Peacock
R: R Vigar (59)
7/1
7m shaft (AUS) x pinnacle (GB) (shirley heights (GB))
8
12.9
Zap (5)
9/2
T: D Leech
R: W R Davis (58.5)
9/2
4g star witness (AUS) x silk shantung (AUS) (elusive quality (USA))
Race 2 - Rudds Horse Transport Hcp (66) (1200m)
Class: Restricted 66 Track: Good(3) Time: 1:08.42 (34.83)
Prizemoney: $19,000
1
10/9F
T: S V Brown
R: N Day (60.5)
10/9F
6g wanted (AUS) x zolletta (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Allageri, Nicodame, Unbelievable Buy,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.8
3/1
T: G Clarke
R: K Gladwin (59.5)
3/1
4g magnus (AUS) x mrs bradbury (AUS) (keltrice (AUS))
3
4.6
6/1
T: Angela Forster
R: R Vigar (60)
6/1
6g star witness (AUS) x wild soiree (USA) (fusaichi pegasus (USA))
4
6.3
15/1
T: Garry Lefoe
R: P Shiers (59)
15/1
5g rip van winkle (IRE) x zerello (NZ) (zerpour (IRE))
5
6.4
9/1
T: Greg Connor
R: Dan Morgan (61)
9/1
6
9.4
16/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: W R Davis (58)
16/1
7g rakti (GB) x gold delta (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
9.9
7/1
T: Ms K Byrnes
R: B Huppatz (55)
7/1
Race 3 - Roant Members Trobis Hcp (58) (1200m)
Class: Restricted 58 Track: Good(3) Time: 1:09.03 (35.42)
Prizemoney: $17,500
1
Mulk (1)
11/8F
T: N J Dyer
R: T Treichel (60)
11/8F
4g sepoy (AUS) x riptide (AUS) (exceed and excel (AUS))
This nick: 14 runners; 11 winners; 1 SW. Details
2
2.3
30/1
T: P A Gardner
R: Dan Morgan (56)
30/1
4g skilled (AUS) x miss debra (AUS) (grandera (IRE))
3
3.1
8/1
T: D Leech
R: P Denton (59)
8/1
4g reward for effort (AUS) x extra spice (AUS) (golden snake (USA))
4
7.3
4/1
T: Michael Hickmott
R: N Day (59.5)
4/1
4g jet spur (AUS) x ode to thee (AUS) (royal troubador (NZ))
5
10
14/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: W R Davis (55)
14/1
5g stryker (AUS) x tarn princess (AUS) (picnicker (AUS))
6
11.3
9/1
T: Tom Harrower
R: K Gladwin (59)
9/1
6g new approach (IRE) x queen of peace (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
12
10/1
T: J W Peacock
R: R Vigar (58.5)
10/1
3g shrapnel (AUS) x morethanapenny (AUS) (more than ready (USA))
8
15.8
25/1
T: Michael Hickmott
R: Brendon Davis (56.5)
25/1
3f reaan (AUS) x nothin' leica kiss (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
9
16.5
30/1
T: Carl Spry
R: Matthew Hart (57.5)
30/1
10
20
50/1
T: Philip Cole
R: B Huppatz (55)
50/1
6g ad valorem (USA) x mighty vixen (AUS) (danzero (AUS))
11
20.1
12/1
T: Ms H Lehmann
R: J R Todd (57.5)
12/1
5m good journey (USA) x punchline (AUS) (distorted humor (USA))
12
22.9
15/1
T: Philip Cole
R: Ms M Tyndall (55.5)
15/1
3g salade (AUS) x hill of roses (AUS) (tiger hill (IRE))
Race 4 - Rydges Hcp (62) (1100m)
Class: Restricted 62 Track: Good(3) Time: 1:03.48 (23.89)
Prizemoney: $18,500
1
30/1
T: N J Dyer
R: T Treichel (59.5)
30/1
6g stratum (AUS) x moral suasion (USA) (pulpit (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
9/2
T: Ms T Halter
R: R Vigar (58)
9/2
5g magnus (AUS) x kitty manhattan (AUS) (hold that tiger (USA))
3
2
11/2
T: Garry Lefoe
R: P Shiers (60.5)
11/2
4g dane shadow (AUS) x backwhereibelong (AUS) (belong to me (USA))
4
2.4
3/1F
T: Ms K Byrnes
R: B Huppatz (59.5)
3/1F
5
4.9
12/1
T: Carl Spry
R: Matthew Hart (59.5)
12/1
4g equiano (FR) x flying spice (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.7
Howdee (13)
20/1
T: Chris Pollard
R: W R Davis (57)
20/1
7
9.4
9/2
T: K J Lamprecht
R: Brendon Davis (59)
9/2
8g snippetson (AUS) x star acclaimed (AUS) (langfuhr (CAN))
8
14.7
16/1
T: G Clarke
R: K Gladwin (58.5)
16/1
3g magic albert (AUS) x quirina (GB) (red ransom (USA))
9
17.7
Owens (10)
25/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: J R Todd (58.5)
25/1
6g torch relay (AUS) x araya (AUS) (telesto (USA))
Race 5 - Roofclad Constructions Hcp-76 (1000m)
Class: Restricted 76 Track: Good(3) Time: 0:57.26 (34.25)
Prizemoney: $20,000
1
5/2
T: Ms K Byrnes
R: J R Todd (58.5)
5/2
5g street boss (USA) x mimiele (AUS) (barely a moment (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.8
16/1
T: N J Dyer
R: T Treichel (61.5)
16/1
7g bel esprit (AUS) x mrs. bently (AUS) (euclase (AUS))
3
2.6
5/4F
T: G Clarke
R: Brendon Davis (59.5)
5/4F
4
2.7
Kilim (3)
20/1
T: Ms K Petrick
R: P Denton (60)
20/1
5
3.5
20/1
T: G Clarke
R: K Gladwin (58.5)
20/1
6m hard spun (USA) x expediency (AUS) (success express (USA))
6
3.7
14/1
T: Chris Pollard
R: B Huppatz (56.5)
14/1
7
5.2
20/1
T: Garry Lefoe
R: P Shiers (61)
20/1
6g nicconi (AUS) x chocaholic (AUS) (general nediym (AUS))
8
6.7
15/2
T: Carl Spry
R: Matthew Hart (58.5)
15/2
4g foxwedge (AUS) x dance to my tune (CAN) (stravinsky (USA))
9
6.8
14/1
T: P A Gardner
R: Dan Morgan (56)
14/1
6m kaphero (AUS) x not quite (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
12.5
20/1
T: G Clarke
R: W R Davis (58)
20/1
Race 6 - U-Cart Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:16.38 (36.46)
Prizemoney: $17,500
1
12/1
T: Philip Cole
R: T Treichel (57)
12/1
5m pressday (AUS) x to bow (AUS) (refuse to bend (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
13/2
T: Ms H Lehmann
R: J R Todd (59)
13/2
4g mint lane (USA) x sareeb (AUS) (de beers (NZ))
3
3.6
6/1
T: S V Brown
R: P Denton (59)
6/1
4g savabeel (AUS) x boito belle (NZ) (centaine (AUS))
4
3.9
100/1
T: Chris Pollard
R: B Huppatz (59)
100/1
4g more than ready (USA) x laynlow (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
5.1
8/1
T: Philip Cole
R: Ms M Tyndall (56.5)
8/1
3f sepoy (AUS) x skyfall (USA) (more than ready (USA))
6
5.9
7/4F
T: Michael Hickmott
R: N Day (58.5)
7/4F
3g zoustar (AUS) x armanjena (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
8.9
11/4
T: D G Bates
R: Brendon Davis (58.5)
11/4
3g more than ready (USA) x danoise (GB) (danehill (USA))
8
11.4
11/1
T: Garry Lefoe
R: R Vigar (58.5)
11/1
3g duporth (AUS) x nautica (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
11.6
Franula (11)
30/1
T: Patrick Johnston
R: Dan Morgan (55)
30/1
3f smart missile (AUS) x retro chic (AUS) (canny lad (AUS))
10
17.3
60/1
T: Chris Pollard
R: K Gladwin (58.5)
60/1
3g tickets (AUS) x red rhythm (AUS) (red ransom (USA))
11
27.8
100/1
T: N J Dyer
R: Matthew Hart (57)
100/1
4m equiano (FR) x class prevails (AUS) (delago brom (AUS))
Race 7 - Tab Roant Gold Cup (1300m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:15.14 (34.74)
Prizemoney: $25,000
1
5/1
T: Ms T Halter
R: R Vigar (55.5)
5/1
6g congrats (USA) x satyric (AUS) (danehill (USA))
This nick: 13 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
2.5
Embley (5)
14/1
T: Ms K Petrick
R: P Denton (55.5)
14/1
2015 Inglis Premier Yearling Sale
$60,000
Vendor: Grange Thoroughbreds, Arcadia
Buyer: Heritage Bloodstock
3
2.7
11/2
T: Michael Hickmott
R: N Day (55.5)
11/2
5g sufficient (NZ) x brindillemousse (AUS) (last tycoon (IRE))
4
6.5
13/2
T: N J Dyer
R: B Huppatz (58)
13/2
5g stratum (AUS) x el ashb (IRE) (fasliyev (USA))
5
7.2
15/4
T: Angela Forster
R: J R Todd (56)
15/4
6g sebring (AUS) x scenes (AUS) (scenic (IRE))
6
8.2
5/1
T: Michael Hickmott
R: Matthew Hart (55)
5/1
7g dane shadow (AUS) x reiby rose (AUS) (testa rossa (AUS))
7
9
16/1
T: N J Dyer
R: T Treichel (56.5)
16/1
8g bel esprit (AUS) x nassidarra (NZ) (nassipour (USA))
8
10.5
11/4F
T: G Clarke
R: Brendon Davis (62.5)
11/4F
7g speed 'n' power (NZ) x zedoble (AUS) (zeditave (AUS))
9
17.2
60/1
T: D Leech
R: W R Davis (55)
60/1
9g bernardini (USA) x cinnadream (AUS) (king of kings (IRE))
* Nick figures are for Australasia.