Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, March 2

Race 1 - Very Special Kids Plate (1000m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.64 (33.87)
Prizemoney: $140,000
1
15/1
T: John McArdle
R: Ms L J Meech (54)
15/1
2f verrazano (USA) x madoni (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Fighting Mad,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
7/2F
T: Tony McEvoy
R: L Currie (56)
7/2F
2c helmet (AUS) x miss piggy bank (AUS) (secret savings (USA))
3
0.2
9/2
T: P and P Snowden
R: M J Walker (54)
9/2
2f snitzel (AUS) x gold chant (AUS) (el moxie (USA))
4
0.7
7/1
T: James Cummings
R: D Dunn (56)
7/1
2g denman (AUS) x chinchilla (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
0.9
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jamie Kah (54)
16/1
6
1
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (54)
11/2
2f rubick (AUS) x liza (AUS) (strategic (AUS))
7
1.1
5/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (56)
5/1
8
2.1
30/1
T: S P Nichols
R: Zac Spain (54)
30/1
2f choisir (AUS) x jedrzejczak (AUS) (falbrav (IRE))
9
3.4
50/1
T: D T O'Brien
R: D Yendall (54)
50/1
2f oneworld (AUS) x queen camilla (AUS) (johan cruyff (GB))
10
3.7
20/1
T: C Maher and D Eustace
R: Jye McNeil (54)
20/1
11
5.5
25/1
T: Joseph Waldron
R: Damian Lane (56)
25/1
2c brazen beau (AUS) x wings of success (AUS) (flying spur (AUS))
12
8
16/1
T: M Price and M Kent Jnr
R: D Oliver (54)
16/1
2f shamexpress (NZ) x miss ottey (AUS) (flying spur (AUS))
Race 2 - 3aw Roy Higgins Qlty (2600m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:46.13 (34.24)
Prizemoney: $140,000
1
1/2F
T: Robert Hickmott
R: Craig Williams (54)
1/2F
4h pastorius (GER) x staying alive (GER) (royal dragon (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
3.8
15/4
T: C J Waller
R: M J Walker (58)
15/4
5g born to sea (IRE) x three days in may (GB) (cadeaux genereux (GB))
3
4.6
6/1
T: M D Moroney
R: M J Dee (54)
6/1
5g savabeel (AUS) x spiriting (NZ) (montjeu (IRE))
4
7.9
30/1
T: E V Musgrove
R: Ben Allen (57)
30/1
7g galileo (IRE) x dietrich (USA) (storm cat (USA))
5
10.2
30/1
T: Aaron Purcell
R: J Bowditch (54)
30/1
8g azamour (IRE) x damask rose (IRE) (dr. devious (IRE))
6
10.3
20/1
T: Matthew Cumani
R: D Dunn (54)
20/1
6g new approach (IRE) x boracay (AUS) (red ransom (USA))
7
11.3
50/1
T: Allan Peterson
R: Jye McNeil (54)
50/1
8m casino prince (AUS) x douraya (FR) (sendawar (IRE))
Race 3 - Ata/Bob Hoysted Hcp (1000m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.50 (32.36)
Prizemoney: $140,000
1
5/4F
T: M G Price
R: D Oliver (54)
5/4F
4m i am invincible (AUS) x high achiever (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Bangs,
This nick: 17 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
1
14/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (57.5)
14/1
3
1.8
13/4
T: P A Preusker
R: Fred W Kersley (54)
13/4
4
2.8
5/1
T: C Maher and D Eustace
R: M Zahra (58)
5/1
4h kinshasa no kiseki (AUS) x love dylan (JPN) (dylan thomas (IRE))
5
4.1
14/1
T: Chris Gangemi
R: Jarrad Noske (60)
14/1
7g stratum (AUS) x fromm (NZ) (o'reilly (NZ))
6
4.2
20/1
T: C Maher and D Eustace
R: John Allen (58)
20/1
6g star witness (AUS) x what an impact (AUS) (more than ready (USA))
7
4.3
11/1
T: M M Laurie
R: L Currie (54)
11/1
5m ilovethiscity (AUS) x moondreamer (IRE) (danehill (USA))
8
4.8
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (57)
20/1
5g snitzel (AUS) x shock pak (AUS) (blackfriars (AUS))
Race 4 - Mittys (Bm84) (1100m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(4) Time: 1:03.45 (33.33)
Prizemoney: $125,000
1
30/1
T: P G Carey
R: Damian Lane (59)
30/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: Jason Warren
R: J Noonan (57.5)
11/2
4m toorak toff (AUS) x rosemont flyer (AUS) (bel esprit (AUS))
3
0.6
20/1
T: Ms R Kelly
R: Beau Mertens (60)
20/1
5m bel esprit (AUS) x queen trice (AUS) (keltrice (AUS))
4
0.9
7/2
T: C J Waller
R: B Melham (57.5)
7/2
4m sebring (AUS) x fools gold (AUS) (commands (AUS))
5
2.2
15/2
T: G M Begg
R: Jordan Childs (59)
15/2
4m written tycoon (AUS) x pontington (AUS) (delago brom (AUS))
6
2.3
Beauty (8)
3/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (57)
3/1
7
3.3
9/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (57.5)
9/4F
3f epaulette (AUS) x taameer (NZ) (general nediym (AUS))
8
7.1
40/1
T: K Hann
R: H Coffey (60)
40/1
6m nicconi (AUS) x valaana (AUS) (woodman (USA))
Race 5 - Seppelt Wines Plate (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.33 (34.05)
Prizemoney: $135,000
1
12/1
T: P Stokes
R: Ben Allen (57)
12/1
3g shamus award (AUS) x special favour (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Recognise,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/4F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (54)
9/4F
3g he's remarkable (NZ) x onyx (NZ) (kaapstad (NZ))
3
0.2
11/4
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (54)
11/4
3g redoute's choice (AUS) x siwa (GB) (green desert (USA))
4
3.2
12/1
T: Archie Alexander
R: M J Dee (54)
12/1
5
3.3
12/1
T: Ms R Waymouth
R: Ms N Beriman (54)
12/1
6
4.3
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (58)
20/1
7
4.5
Helmaz (13)
40/1
T: M A Kavanagh
R: Craig Williams (54)
40/1
3g helmet (AUS) x littlemiss sandown (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.6
6/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (54)
6/1
3g dawn approach (IRE) x lady frere (AUS) (johannesburg (USA))
9
5.1
11/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (54)
11/1
3g lope de vega (IRE) x secret thyme (USA) (storm cat (USA))
10
5.4
80/1
T: K M Keys
R: Jye McNeil (54)
80/1
3g denman (AUS) x all about the coin (AUS) (starcraft (NZ))
11
5.8
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (57)
20/1
3g sebring (AUS) x hanky panky (AUS) (anabaa (USA))
Race 6 - Shaftesbury Avenue Hcp (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:22.84 (34.21)
Prizemoney: $160,000
1
8/1
T: Brent Stanley
R: M J Walker (54)
8/1
5g sebring (AUS) x shantha's girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Fill Me Up, Zoology,
This nick: 57 runners; 30 winners; 5 SW. Details
2
0.4
15/4
T: S P Nichols
R: Zac Spain (54)
15/4
4g magnus (AUS) x kamuniak (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
1.2
15/1
T: Aaron Purcell
R: L Currie (54)
15/1
7g all american (AUS) x saint's review (IRE) (saint ballado (CAN))
4
2.2
100/1
T: M and L Cerchi
R: D Dunn (54)
100/1
8g kendel star (AUS) x danessa (AUS) (west point (AUS))
5
2.5
5/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jye McNeil (54.5)
5/2F
4g camelot (GB) x acquainted (GB) (shamardal (USA))
6
2.9
15/4
T: M G Price
R: D Oliver (61.5)
15/4
4h o'reilly (NZ) x ruqqaya (NZ) (van nistelrooy (USA))
7
5.2
14/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Jamie Kah (55.5)
14/1
8g rock of gibraltar (IRE) x goldberg (AUS) (geiger counter (USA))
8
6.5
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (54)
12/1
5g poet's voice (GB) x zain al boldan (GB) (poliglote (GB))
9
7.8
30/1
T: Dean Krongold
R: Damien Thornton (54)
30/1
6g lope de vega (IRE) x mandalina (AUS) (fasliyev (USA))
10
10.8
8/1
T: J D Sadler
R: S Baster (55.5)
8/1
4g nicconi (AUS) x on credit (NZ) (viking ruler (AUS))
Race 7 - Blamey Stakes (1600m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.81 (34.50)
Prizemoney: $200,000
1
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ben Allen (57)
8/1
4h sea the stars (IRE) x swizzle stick (IRE) (sadler's wells (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
25/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (55.5)
25/1
5g so you think (NZ) x black minx (NZ) (lonhro (AUS))
3
1.9
30/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Jamie Kah (55)
30/1
6g high chaparral (IRE) x cherishing (USA) (johannesburg (USA))
4
2.3
7/2
T: Liam Howley
R: B Melham (55)
7/2
6h galileo (IRE) x inca princess (IRE) (holy roman emperor (IRE))
5
3.1
100/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (58)
100/1
6h tamayuz (GB) x katerini (FR) (cacique (IRE))
6
3.2
20/1
T: M Price and M Kent Jnr
R: D Oliver (55)
20/1
4h not a single doubt (AUS) x bullion mansion (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
3.7
Holbien (14)
25/1
T: S J Richards
R: Dean Holland (55)
25/1
4g pierro (AUS) x carribean sunset (IRE) (danehill dancer (IRE))
8
4
Manuel (4)
10/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58)
10/1
5g commands (AUS) x girl hussler (AUS) (hussonet (USA))
9
4.3
15/1
T: C J Waller
R: M J Walker (55)
15/1
8g dylan thomas (IRE) x roshanak (IRE) (spinning world (USA))
10
4.4
150/1
T: T Busuttin and N Young
R: D Dunn (55)
150/1
6g tavistock (NZ) x sara ann (NZ) (stravinsky (USA))
11
4.5
20/1
T: Tony McEvoy
R: B Vorster (53)
20/1
4m high chaparral (IRE) x freckled face (AUS) (polish patriot (USA))
12
4.9
3/1F
T: P G Carey
R: Lucy Warwick (58)
3/1F
7g vital equine (IRE) x del lirio (AUS) (hussonet (USA))
13
5.3
40/1
T: T Busuttin and N Young
R: Craig Williams (55)
40/1
4g reliable man (GB) x kiri (NZ) (prized (USA))
14
7.1
4/1
T: C J Waller
R: Damian Lane (55)
4/1
Race 8 - Australian Guineas (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.79 (34.26)
Prizemoney: $1,000,000
1
3/1F
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (54.5)
3/1F
3f needs further (AUS) x white gold (NZ) (colombia (NZ))
Winning siblings: Emerald Crown, Gold Phoenix, Leodoro,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.3
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (56.5)
6/1
3g fiorente (IRE) x rosa perlato (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.7
13/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (54.5)
13/4
3f sebring (AUS) x ocean dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.8
13/2
T: C J Waller
R: John Allen (56.5)
13/2
3c sebring (AUS) x maybe i (AUS) (red ransom (USA))
5
2.9
25/1
T: C J Waller
R: M J Dee (56.5)
25/1
3c dundeel (NZ) x sport chic (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
5.7
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jamie Kah (56.5)
20/1
3c fastnet rock (AUS) x frustrating (AUS) (stravinsky (USA))
7
6.1
25/1
T: Anthony Freedman
R: Damian Lane (56.5)
25/1
3g declaration of war (USA) x cardiac (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
7.4
10/1
T: Scott Brunton
R: Sigrid Carr (56.5)
10/1
3g dundeel (NZ) x gift bouquet (AUS) (king's high (AUS))
9
8.7
30/1
T: R E Laing
R: B Melham (56.5)
30/1
3c fiorente (IRE) x signoret (AUS) (anabaa (USA))
10
8.8
O'Tauto (12)
40/1
T: G Eurell
R: D Dunn (56.5)
40/1
3g o'lonhro (AUS) x taut (AUS) (strategic (AUS))
11
8.9
200/1
T: C J Waller
R: S Baster (56.5)
200/1
3c exceed and excel (AUS) x gavroche (AUS) (snippets (AUS))
12
9.1
Ranier (5)
40/1
T: James Cummings
R: C Newitt (56.5)
40/1
3g lonhro (AUS) x kanzan (AUS) (commands (AUS))
13
9.2
15/1
T: C Maher and D Eustace
R: M J Walker (56.5)
15/1
3c domesday (AUS) x dom perion (AUS) (redoute's choice (AUS))
14
10.5
Adana (13)
40/1
T: C J Waller
R: L Nolen (56.5)
40/1
3g snitzel (AUS) x sabanci (AUS) (encosta de lago (AUS))
15
16.5
100/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (56.5)
100/1
3g rothesay (AUS) x ten eighty (NZ) (volksraad (GB))
16
16.7
30/1
T: M D Moroney
R: D Oliver (56.5)
30/1
3g bullet train (GB) x diamantina dior (AUS) (oasis dream (GB))
Race 9 - Frances Tressady Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.96 (33.36)
Prizemoney: $160,000
1
13/2
T: C Maher and D Eustace
R: D Oliver (57)
13/2
5m domesday (AUS) x oregon seal (NZ) (oregon (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
5/4F
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (54)
5/4F
4m canford cliffs (IRE) x no vanity (AUS) (keep the faith (AUS))
3
1.3
12/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (57.5)
12/1
3f lonhro (AUS) x nakaaya (AUS) (tiger hill (IRE))
4
1.8
16/1
T: Jason Warren
R: Beau Mertens (54)
16/1
4m street cry (IRE) x tellora (AUS) (elusive quality (USA))
5
2
8/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (54)
8/1
6
4.3
100/1
T: John McArdle
R: D Dunn (54)
100/1
5m so you think (NZ) x satirical lady (AUS) (giant's causeway (USA))
7
4.6
25/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jamie Kah (54)
25/1
5m savabeel (AUS) x sambar (AUS) (more than ready (USA))
8
4.9
12/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (54)
12/1
5m hussonet (USA) x fruit o' the vine (AUS) (testa rossa (AUS))
9
5.2
50/1
T: C Maher and D Eustace
R: John Allen (57)
50/1
10
6.5
150/1
T: P G Carey
R: Fred W Kersley (54)
150/1
4m pierro (AUS) x moonlight music (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
6.6
20/1
T: D N Kolpin
R: Ms C Puls (54)
20/1
6m sharkbite (AUS) x delightful dale (AUS) (armidale (AUS))
12
7
15/2
T: Tony McEvoy
R: Craig Williams (54)
15/2
4m bel esprit (AUS) x sadiya (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
9.3
Shoko (4)
16/1
T: J D Sadler
R: Ms L J Meech (57)
16/1
5m sebring (AUS) x god love it (AUS) (st. covet (AUS))
* Nick figures are for Australasia.