Breednet Results

GAWLER - Wednesday, January 4

Race 1 - Coates Hire Nuriootpa Mdn (1503m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:32.80 (36.93)
Prizemoney: $12,000
1
25/10
T: J F Macmillan
R: Jamie Kah (57.5)
25/10
3g o'lonhro (AUS) x ernie's molly (NZ) (cullen (AUS))
Winning siblings: Lohn Ranger,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: P Stokes
R: Justin Huxtable (54.5)
8/1
3g redoute's choice (AUS) x fashion (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.2
6/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (55.5)
6/1
3f barely a moment (AUS) x prima donna (AUS) (christmas tree (AUS))
4
0.3
Autmed (1)
2/1F
T: Mark C Webb
R: Jake Toeroek (57.5)
2/1F
3g authorized (IRE) x meddling (AUS) (hussonet (USA))
5
1
6/1
T: Tony McEvoy
R: J Holder (57.5)
6/1
3g hinchinbrook (AUS) x charybdis (AUS) (royal academy (USA))
6
6.1
50/1
T: W A Bogarts
R: Zac Spain (55.5)
50/1
3f reaan (AUS) x tapenade (AUS) (barely a moment (AUS))
7
6.2
40/1
T: Ryan Balfour
R: Josh Cartwright (57.5)
40/1
3g purrealist (AUS) x it's who deanie (AUS) (fuji kiseki (JPN))
8
10.1
9/1
T: W A Bogarts
R: D Tourneur (57.5)
9/1
3g good journey (USA) x aurabelle (AUS) (bel esprit (AUS))
Race 2 - Treasury Wine Estates Mdn (1703m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:47.16 (36.64)
Prizemoney: $12,000
1
25/10
T: Todd Balfour
R: Jamie Kah (58)
25/10
5g gonski (AUS) x sure paint (AUS) (suresh (NZ))
Winning siblings: Vallabar,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/1
T: J E Hickmott
R: J Bowditch (58)
6/1
4g reset (AUS) x keepthedreamalive (AUS) (indian danehill (IRE))
3
0.6
5/1
T: S Burford
R: Jake Toeroek (56)
5/1
4m bernardini (USA) x patpong (AUS) (royal academy (USA))
4
1.2
40/1
T: R E Hannigan
R: Eran Boyd (56)
40/1
5
1.6
2/1F
T: Travis Doudle
R: Justin Huxtable (53)
2/1F
4m starcraft (NZ) x miss mutola (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
4.2
12/1
T: D B Bonetti
R: S Price (58)
12/1
7
6.1
50/1
T: G D Fryer
R: O Ridge (58)
50/1
4g super kid (NZ) x special kate (AUS) (dolphin street (FR))
8
8.8
11/1
T: R H Wilkinson
R: R J Hurdle (58)
11/1
4g barely a moment (AUS) x exalted blaze (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
9
15.4
150/1
T: J A Glatz
R: M F Poon (54.5)
150/1
10
15.7
150/1
T: Ms S Ratsch
R: D Caboche (54)
150/1
4m dr doute's (AUS) x seadrift (AUS) (integra (AUS))
Race 3 - Betta Electrical Gawler-Bm56 (1703m)
Class: Benchmark 56 Track: Good(4) Time: 1:46.92 (37.21)
Prizemoney: $15,000
1
45/10
T: A D Day
R: Ms E Finnegan (57)
45/10
6m king of roses (AUS) x presidential suite (AUS) (kingston rule (USA))
Winning siblings: Blue Dress, Cloncurry, Weidman,
This nick: 12 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Moosem (3)
45/10
T: David Tootell
R: Jake Toeroek (59)
45/10
6g street cry (IRE) x jumlah (NZ) (catbird (AUS))
3
4
10/1
T: Paul Holtham
R: Anna Jordsjo (54.5)
10/1
8g greenwood lake (USA) x la pic (AUS) (piccolo (GB))
4
5.2
55/10
T: Nick Smart
R: S Cahill (59.5)
55/10
4m congrats (USA) x double bay (USA) (war chant (USA))
5
5.9
7/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (58)
7/1
4g nicconi (AUS) x gone wild (AUS) (viscount (AUS))
6
6.2
35/10
T: Ms P Trenwith
R: D Tourneur (54.5)
35/10
5m king cugat (USA) x heartbreak alley (AUS) (show a heart (AUS))
7
6.7
3/1F
T: Jonathon Maddigan
R: R J Hurdle (59.5)
3/1F
7g blevic (AUS) x nature's belle (AUS) (naturalism (NZ))
Race 4 - Crabb Shellgrit Hcp (C1) (1103m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:06.33 (35.15)
Prizemoney: $15,000
1
3/1
T: K M McAnulty and C Binnie
R: D Tourneur (60)
3/1
4g clangalang (AUS) x treasure time (AUS) (secret savings (USA))
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/10F
T: D R Jolly
R: Jamie Kah (57)
15/10F
4m foreplay (AUS) x aunty betty (AUS) (encounter (AUS))
3
0.2
9/1
T: Jon O'Connor
R: J Holder (55)
9/1
5m dubleo (USA) x sabre lady (AUS) (west point (AUS))
4
4.6
35/10
T: T T Oxlade
R: J Potter (57)
35/10
4g nicconi (AUS) x mcflurry (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
6.7
20/1
T: T B Simounds
R: Justin Huxtable (51)
20/1
6m gallo di ferro (USA) x why hurry (AUS) (ideal planet (AUS))
6
7.4
5/1
T: W F Francis and G Kent
R: D McWhinney (55.5)
5/1
4m nadeem (AUS) x fair cielo (AUS) (king of kings (IRE))
Race 5 - Gawler South Bakery Mdn Plate (1103m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.43 (34.89)
Prizemoney: $12,000
1
35/10F
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (56)
35/10F
4m snippetson (AUS) x gossips (AUS) (stratum (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
7/1
T: J F Macmillan
R: Jamie Kah (56.5)
7/1
3
3.8
8/1
T: Ms L Lefoe
R: S Cahill (58)
8/1
4g bel esprit (AUS) x maiya nova (AUS) (commands (AUS))
4
4.1
25/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Eran Boyd (54.5)
25/1
5
4.3
12/1
T: N W Bracken
R: R J Hurdle (58)
12/1
4g mint lane (USA) x clever cat (AUS) (lion hunter (AUS))
6
4.7
16/1
T: W F Francis and G Kent
R: Anna Jordsjo (52.5)
16/1
3f star witness (AUS) x blessed sue (AUS) (statoblest (IRE))
7
6.2
Helmara (11)
35/10
T: John Hyam
R: Ms E Finnegan (54.5)
35/10
3f helmet (AUS) x ara star (AUS) (hussonet (USA))
8
6.8
35/10F
T: P Stokes
R: D Tourneur (54.5)
35/10F
3f smart missile (AUS) x bay trixie (AUS) (general nediym (AUS))
9
7.4
66/1
T: G P Moody
R: Justin Huxtable (53)
66/1
5m marmottan (AUS) x kiseki angel (AUS) (fuji kiseki (JPN))
10
8
25/1
T: John Hyam
R: P Gatt (56)
25/1
4m hussonet (USA) x ask no questions (AUS) (regal classic (CAN))
11
8.5
66/1
T: J D Smith
R: S Price (58)
66/1
4g foreplay (AUS) x lavish latina (AUS) (peintre celebre (USA))
12
9.4
9/1
T: W F Francis and G Kent
R: Josh Cartwright (56.5)
9/1
3g star witness (AUS) x armanjena (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 6 - Coopers (Bm64) (1203m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:12.26 (35.08)
Prizemoney: $15,000
1
22/10F
T: Ryan Balfour
R: D Caboche (56)
22/10F
5m blevic (AUS) x soul queen (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: Great Music, She's Got Soul,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
3/1
T: Ms P Trenwith
R: Justin Huxtable (54.5)
3/1
5m grey swallow (IRE) x giant mystique (AUS) (giant's causeway (USA))
3
1.6
35/10
T: W F Francis and G Kent
R: P Gatt (57)
35/10
4
3.1
Zaazoe (7)
35/10
T: N O'Shea and A Downing
R: D Tourneur (54)
35/10
5m zariz (AUS) x miss zorro (AUS) (blazing sword (AUS))
5
6.5
15/1
T: Darren Egan
R: J Bowditch (55)
15/1
5m duporth (AUS) x calchris (AUS) (commands (AUS))
6
7.5
50/1
T: G D Fryer
R: O Ridge (54)
50/1
7
9.4
6/1
T: Grant Young
R: Anna Jordsjo (57)
6/1
6m darci brahma (NZ) x kings princess (NZ) (king of kings (IRE))
Race 7 - Goldin Farms (Bm56) (1203m)
Class: Benchmark 56 Track: Good(3) Time: 1:12.24 (36.13)
Prizemoney: $15,000
1
4/1
T: Gordon Carter
R: Jake Toeroek (60)
4/1
5g gonski (AUS) x symmetrical star (AUS) (zeditave (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
14/1
T: G D Searle
R: P Denton (59)
14/1
6g astronomer royal (USA) x charlotte larousse (AUS) (king charlemagne (USA))
3
1.1
Onward (9)
7/1
T: J E Hickmott
R: D Tourneur (54)
7/1
6g danerich (AUS) x flag of pride (AUS) (personal flag (USA))
4
1.5
3/1F
T: Ms K Byrnes
R: Jamie Kah (57)
3/1F
5
3.6
5/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (58.5)
5/1
4g dylan thomas (IRE) x classic dream (AUS) (regal classic (CAN))
6
7.2
16/1
T: Paul Beshara
R: S Price (59)
16/1
4g bernardini (USA) x pixels (AUS) (zabeel (NZ))
7
8.3
4/1
T: D E Magro
R: Anna Jordsjo (56.5)
4/1
8
9.2
8/1
T: Ms N Bruggemann
R: Zac Spain (56.5)
8/1
9
11.5
16/1
T: A B Beswick
R: Ms E Finnegan (54)
16/1
6m mugharreb (USA) x pitch (AUS) (at talaq (USA))
10
16.5
100/1
T: C J Graves
R: B Griffiths (53.5)
100/1
8g reset (AUS) x kasey ann (AUS) (monongahela (USA))
Race 8 - Vin's Buses And Coaches-Bm60 (1503m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 1:31.98 (36.40)
Prizemoney: $15,000
1
Sanzio (2)
16/1
T: D C Saxon
R: M F Poon (58)
16/1
6g redoute's choice (AUS) x divine madonna (AUS) (hurricane sky (AUS))
Winning siblings: Deity, Eleusa, La Pieta, Maternal,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2.5
100/1
T: J A Glatz
R: B Griffiths (53.5)
100/1
7g god's own (AUS) x acapulco princess (AUS) (swamp king (USA))
3
2.6
8/1
T: Gordon Carter
R: Jake Toeroek (59.5)
8/1
4
2.7
3/1F
T: G P Moody
R: Josh Cartwright (58)
3/1F
6g husson (ARG) x royal snip (AUS) (royal academy (USA))
5
3.7
5/1
T: J E Hickmott
R: J Holder (57.5)
5/1
7g danerich (AUS) x watange trice (AUS) (keltrice (AUS))
6
5.1
55/10
T: Will Clarken
R: S Cahill (56)
55/10
4m congrats (USA) x go lizzy (AUS) (statue of liberty (USA))
7
5.3
5/1
T: K and H Frew
R: Jamie Kah (58.5)
5/1
4g super saver (USA) x charming (AUS) (sir tristram (IRE))
8
6.2
35/10
T: W A Bogarts
R: D Tourneur (58)
35/10
7g strada (AUS) x amenique (AUS) (amen brother (USA))
9
8.8
40/1
T: Grant Young
R: Anna Jordsjo (54.5)
40/1
7g yamanin vital (NZ) x nancy wake (NZ) (personal escort (USA))
10
11.7
100/1
T: T R Montgomerie
R: Justin Huxtable (51)
100/1
5g big brown (USA) x macedon princess (AUS) (royal academy (USA))
11
12
80/1
T: W A Bogarts
R: Zac Spain (55)
80/1
4m reaan (AUS) x vermilion (AUS) (general nediym (AUS))
12
12.1
66/1
T: L S Murray
R: Ms E Finnegan (54)
66/1
13
15.8
80/1
T: Ms S Ratsch
R: D Caboche (53.5)
80/1
* Nick figures are for Australasia.