Breednet Results

GAWLER - Wednesday, October 11

Race 1 - Gawler South Bakery Mdn Plate (2100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 2:15.57 (38.07)
Prizemoney: $13,000
1
4/11F
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (56)
4/11F
3g high chaparral (IRE) x teardrop rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Concave,
This nick: 12 runners; 10 winners; 3 SW. Details
2
1.8
35/10
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (56)
35/10
3
3.8
8/1
T: Ryan Balfour
R: Todd Pannell (58)
8/1
4g purrealist (AUS) x it's who deanie (AUS) (fuji kiseki (JPN))
4
9.2
30/1
T: G Dunn
R: Ms K Bishop (58)
30/1
7g strada (AUS) x midnight queen (NZ) (carnegie (IRE))
5
23.6
100/1
T: K M Knowles
R: Anna Jordsjo (56)
100/1
4g pluck (USA) x blow (AUS) (end sweep (USA))
6
64.4
60/1
T: D C Saxon
R: Victor Wong (56)
60/1
Race 2 - Adcock Real Estate Mdn Plate (1700m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:46.31 (37.91)
Prizemoney: $13,000
1
22/10
T: S P Gower
R: S Cahill (58)
22/10
4g fastnet rock (AUS) x silent heir (AUS) (sunday silence (USA))
Winning siblings: Temeyez,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/5F
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (56)
4/5F
3
12.3
12/1
T: K M Sweeney
R: Todd Pannell (58)
12/1
4
14.3
200/1
T: K M Sweeney
R: Victor Wong (58)
200/1
4g amadeus wolf (GB) x shez a gaze (AUS) (stargazer (NZ))
5
18.9
100/1
T: Ms S Kotz
R: Ms K Bishop (58)
100/1
4g good journey (USA) x soft (AUS) (sanction (AUS))
6
23.4
40/1
T: Grant Young
R: D Caboche (56.5)
40/1
4g good journey (USA) x exalted blaze (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
7
24.5
60/1
T: Mark Moosha
R: R J Hurdle (56)
60/1
8
25.3
65/10
T: R W Huxtable
R: D Tourneur (58)
65/10
4g helmet (AUS) x zerprisal (NZ) (zerpour (IRE))
9
28.2
100/1
T: K J Matson
R: J Holder (56)
100/1
10
32.3
100/1
T: L S Murray
R: L J Miller (58)
100/1
9g umatilla (NZ) x shania tea (AUS) (inflate (USA))
11
43.6
66/1
T: Ms S Ratsch
R: J Potter (56)
66/1
4m red element (AUS) x dane peggy (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 3 - Terrace Function Centre Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:08.12 (36.43)
Prizemoney: $13,000
1
55/10
T: D L Baylis
R: J Holder (56)
55/10
5m bianconi (USA) x qubrook (AUS) (curravilla (IRE))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/10F
T: P Stokes
R: D Tourneur (54)
9/10F
3f choisir (AUS) x antrim's legend (USA) (giant's causeway (USA))
3
1.6
20/1
T: J F Macmillan
R: Jamie Kah (54)
20/1
3f nicconi (AUS) x good decision (AUS) (good journey (USA))
4
3.9
30/1
T: Clint Binnie
R: Todd Pannell (56)
30/1
6m clangalang (AUS) x belikely (AUS) (blevic (AUS))
5
4
15/1
T: P Stokes
R: Ashley Doyle (53)
15/1
3f street boss (USA) x leg room (AUS) (good journey (USA))
6
4.1
15/1
T: D R Jolly
R: Kayla Crowther (53)
15/1
3g bullet train (GB) x maghro (AUS) (lonhro (AUS))
7
6
40/1
T: Alexander Justice
R: Ms K Bishop (58)
40/1
8
6.1
20/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (54)
20/1
3f rebel raider (AUS) x eagles destiny (AUS) (snippetson (AUS))
9
9.7
11/1
T: M S Minervini
R: R J Hurdle (54)
11/1
3f zoffany (IRE) x della leonessa (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
10
11
Pujols (2)
6/1
T: Mitchell Kearney
R: Ms C Lindop (58)
6/1
4g magic albert (AUS) x jewel vault (AUS) (secret savings (USA))
11
18
100/1
T: Ms S Ratsch
R: J Potter (56)
100/1
5m blevic (AUS) x preparetostop (AUS) (dangerous (AUS))
Race 4 - 2017 Gawler Cup Oct 29th-Bm56 (1700m)
Class: Benchmark 56 Track: Soft(6) Time: 1:48.39 (39.07)
Prizemoney: $15,000
1
11/1
T: D E Magro
R: Todd Pannell (57)
11/1
5g hard spun (USA) x wisteria island (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 8 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
0.8
35/10
T: Ryan Balfour
R: Jamie Kah (55.5)
35/10
3
3.6
20/1
T: Ms G Henderson
R: Anna Jordsjo (57.5)
20/1
4
3.9
15/2
T: J E Hickmott
R: Raquel Clark (57)
15/2
5
4.9
11/1
T: W A Bogarts
R: Victor Wong (58)
11/1
8g strada (AUS) x amenique (AUS) (amen brother (USA))
6
5.7
Sanzio (1)
10/1
T: D C Saxon
R: Kayla Crowther (58)
10/1
7g redoute's choice (AUS) x divine madonna (AUS) (hurricane sky (AUS))
7
6.3
25/1
T: Talia Harrison
R: D Tourneur (60)
25/1
8
7.4
28/10F
T: J R Croucher
R: S Price (59)
28/10F
5g oratorio (IRE) x always vain (AUS) (keltrice (AUS))
9
7.6
20/1
T: Michael Vassallo
R: J Bowditch (58)
20/1
8g mugharreb (USA) x lady scenita (AUS) (scenic (IRE))
10
9.2
6/1
T: B D Brook
R: D Caboche (57)
6/1
6m henrythenavigator (USA) x kusha (AUS) (king of kings (IRE))
11
9.6
50/1
T: Ryan Dawson
R: J Holder (57)
50/1
7g primus (AUS) x valenshikov (AUS) (baryshnikov (AUS))
12
13.2
30/1
T: Allan Sullivan
R: S Cahill (58)
30/1
4g hussonet (USA) x kapalua bay (AUS) (grosvenor (NZ))
Race 5 - Goldin Farms Hcp (C2) (1500m)
Class: Class 2 Track: Heavy(8) Time: 1:35.31 (37.50)
Prizemoney: $15,000
1
32/10
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (59)
32/10
This nick: 15 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
1.5
9/10F
T: R R Jolly
R: Jake Toeroek (59)
9/10F
4g street boss (USA) x dara seans (AUS) (giant's causeway (USA))
3
9.5
16/1
T: T H Jolly
R: Ashley Doyle (53)
16/1
5g duke of marmalade (IRE) x divine secret (AUS) (thunder gulch (USA))
4
9.7
20/1
T: Robert Atkinson
R: Raquel Clark (54)
20/1
5
10.4
5/1
T: Ryan Balfour
R: Jamie Kah (54)
5/1
5m not a single doubt (AUS) x freedom belle (AUS) (royal academy (USA))
6
10.5
60/1
T: Ms H Gower
R: Ms C Lindop (54)
60/1
8g high chaparral (IRE) x havitbak (NZ) (bakharoff (USA))
7
10.7
25/1
T: J E Hickmott
R: D Caboche (53.5)
25/1
4g wanted (AUS) x get set (AUS) (more than ready (USA))
8
11.9
60/1
T: K M Sweeney
R: D Tourneur (54)
60/1
5g tickets (AUS) x sutton smile (AUS) (beautiful crown (USA))
9
12.6
20/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (54)
20/1
5g dylan thomas (IRE) x classic dream (AUS) (regal classic (CAN))
10
14
20/1
T: J Dunn
R: Victor Wong (54)
20/1
5g thorn park (AUS) x national dream (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 6 - Holdfast Insurance Brokers-C2 (1200m)
Class: Class 2 Track: Heavy(8) Time: 1:14.95 (37.13)
Prizemoney: $15,000
1
5/1
T: Lloyd Kennewell
R: Jamie Kah (54.5)
5/1
4m foxwedge (AUS) x treadmill (USA) (e dubai (USA))
Winning siblings: Easy Miss,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1
T: D E Magro
R: J Holder (57)
2/1
5g equiano (FR) x mystic moment (AUS) (barely a moment (AUS))
3
0.2
16/10F
T: Grant Kluske
R: Justin Huxtable (57)
16/10F
5g stratum (AUS) x heigl (AUS) (bel esprit (AUS))
4
1.9
7/1
T: Paul Robbins
R: D Tourneur (54)
7/1
4m sebring (AUS) x madam redoute (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.1
11/1
T: Mark Moosha
R: Kayla Crowther (51)
11/1
5m nadeem (AUS) x fair cielo (AUS) (king of kings (IRE))
6
8.8
200/1
T: C J Cox
R: Ms K Bishop (54)
200/1
5m bernardini (USA) x patpong (AUS) (royal academy (USA))
7
9.1
12/1
T: R R Jolly
R: Jake Toeroek (57.5)
12/1
4g danerich (AUS) x shady grove (AUS) (legion (AUS))
8
25
150/1
T: Mark Moosha
R: D Caboche (53.5)
150/1
7m commands (AUS) x passionately (AUS) (masterclass (USA))
Race 7 - Coopers Premium Lager (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Heavy(8) Time: 1:14.71 (37.54)
Prizemoney: $15,000
1
35/10F
T: Travis Doudle
R: Justin Huxtable (57)
35/10F
4m hussonet (USA) x more than fair (AUS) (military plume (NZ))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.8
35/10
T: Ms M Smith
R: R J Hurdle (58.5)
35/10
4m krupt (AUS) x military training (AUS) (general nediym (AUS))
3
3.9
Zaazoe (12)
10/1
T: M S Minervini
R: J Potter (54)
10/1
6m zariz (AUS) x miss zorro (AUS) (blazing sword (AUS))
4
5.3
16/1
T: Ms K Huxtable
R: J Bowditch (58)
16/1
5m hussonet (USA) x miss alisidora (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
6
6/1
T: P Stokes
R: D Tourneur (58)
6/1
4m helmet (AUS) x pan's flute (AUS) (lonhro (AUS))
6
6.5
16/1
T: K M Sweeney
R: J Holder (55)
16/1
6m mint lane (USA) x chasing gold (AUS) (made of gold (USA))
7
6.6
35/10
T: D R Jolly
R: Jamie Kah (58)
35/10
4m jimmy choux (NZ) x sea island (NZ) (woodman (USA))
8
6.7
40/1
T: Ms S Kotz
R: Raquel Clark (58)
40/1
4m krupt (AUS) x blackstone rose (AUS) (black hawk (GB))
9
8.2
30/1
T: J E Hickmott
R: D Caboche (53.5)
30/1
5m magnus (AUS) x elusive burst (AUS) (elusive city (USA))
10
8.4
20/1
T: K M Sweeney
R: Anna Jordsjo (52)
20/1
6m mugharreb (USA) x very edgy (AUS) (mister malebo (AUS))
11
16.2
15/1
T: W P Bencic
R: Ashley Doyle (57)
15/1
5m haradasun (AUS) x hillrise (AUS) (danehill (USA))
Race 8 - Treasury Wine Estate (Bm60) (1100m)
Class: Benchmark 60 Track: Heavy(8) Time: 1:08.45 (37.55)
Prizemoney: $15,000
1
Bwuva (6)
18/10F
T: Ryan Balfour
R: S Price (58)
18/10F
4g mint lane (USA) x pitch (AUS) (at talaq (USA))
Winning siblings: Glamorous, Itchy Tiger, Pitch Dark, Prospect,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
2/1
T: M D Nyhan
R: Ms K Bishop (57.5)
2/1
5g bryannbo's gift (NZ) x lady's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3.3
5/1
T: Philip Cole
R: Todd Pannell (58.5)
5/1
4
3.8
45/10
T: Grant Young
R: S Cahill (61)
45/10
7g keep the faith (AUS) x ilgatto (AUS) (catbird (AUS))
5
6.3
React (10)
66/1
T: Ms H Gower
R: D McWhinney (54)
66/1
5m reaan (AUS) x hill sea (AUS) (mustin lake (USA))
6
7.5
15/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (58.5)
15/1
5g bernardini (USA) x seventeen sins (USA) (risen star (USA))
7
12.1
14/1
T: S Burford
R: Jake Toeroek (60)
14/1
6g keep the faith (AUS) x she rules (AUS) (rancho ruler (AUS))
* Nick figures are for Australasia.