Breednet Results

GAWLER - Friday, October 26

Race 1 - Coopers Dry Hcp (C2) (1700m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:46.17 (35.72)
Prizemoney: $17,500
1
10/1
T: Ryan Balfour
R: Jamie Kah (54.5)
10/1
5m god's own (AUS) x sacagawea (AUS) (devaraja (NZ))
Winning siblings: Herenoa, Lehower, Lisette, Shekinaar,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1
T: Lloyd Kennewell
R: D Tourneur (55.5)
2/1
3f star witness (AUS) x cosmic rock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
1.4
80/1
T: M A Faust
R: Ms K Bishop (54.5)
80/1
9g dubai destination (USA) x cloudy skies (IRE) (sadler's wells (USA))
4
3
11/1
T: Grant Young
R: Sairyn Fawke (57)
11/1
5g time thief (AUS) x laudation (AUS) (barathea (IRE))
5
7
6/1
T: G D Searle
R: Ms E Finnegan (56.5)
6/1
6g snitzel (AUS) x sophia lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
100
0
9/10F
T: M S Minervini
R: J Holder (59)
9/10F
5g reset (AUS) x sandy's glow (AUS) (danehill (USA))
Race 2 - Terrace Function Centre Mdn (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:32.65 (38.10)
Prizemoney: $13,000
1
30/1
T: D W O'Leary
R: Raquel Clark (58)
30/1
5g gallo di ferro (USA) x antiquorum (NZ) (nicolotte (GB))
Winning siblings: Mystic Fox, Red Ranger,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
22/10F
T: Michael Hickmott
R: Jamie Kah (56)
22/10F
3
0.9
20/1
T: Ms P Trenwith
R: Jake Toeroek (56)
20/1
4
2.4
35/10
T: Lloyd Kennewell
R: J Holder (56)
35/10
4m hard spun (USA) x snow flight (NZ) (colombia (NZ))
5
3.3
100/1
T: K and H Frew
R: Ms K Bishop (58)
100/1
4g time thief (AUS) x pie eyed (AUS) (carry a smile (AUS))
6
3.4
35/10
T: T T Oxlade
R: J Potter (56)
35/10
4m clangalang (AUS) x setatrend (AUS) (tiger hill (IRE))
7
4.6
3/1
T: Peter Hardacre
R: Todd Pannell (58)
3/1
4g dalakhani (IRE) x real reda (AUS) (canny lad (AUS))
8
4.8
14/1
T: W F Francis and G Kent
R: Liam Riordan (54)
14/1
3f epaulette (AUS) x katima (AUS) (zeditave (AUS))
9
5.2
150/1
T: Steven Schrader
R: D Tourneur (56)
150/1
4m good journey (USA) x barabba star (AUS) (youthful legs (USA))
10
6
20/1
T: D J Halliday
R: D Caboche (58)
20/1
Race 3 - Adelaide Star Bus Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:06.42 (35.66)
Prizemoney: $13,000
1
12/10F
T: Will Clarken
R: Todd Pannell (58)
12/10F
4g more than ready (USA) x private nancy (AUS) (soldier's tale (USA))
Winning siblings: Another Slipper, Iscariot, Royal Bomb,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
32/10
T: Michael Hickmott
R: Jamie Kah (58)
32/10
4g so you think (NZ) x margobelle (AUS) (barathea (IRE))
3
2.5
6/1
T: D R Jolly
R: Liam Riordan (56)
6/1
5m husson (ARG) x zest a second (AUS) (barely a moment (AUS))
4
2.9
15/1
T: P L Seater
R: Ms K Bishop (58)
15/1
4g skilled (AUS) x miss debra (AUS) (grandera (IRE))
5
3.1
30/1
T: M S Minervini
R: D Tourneur (56)
30/1
4m zoffany (IRE) x della leonessa (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
6
6.6
12/1
T: J E Hickmott
R: Raquel Clark (58)
12/1
4g stryker (AUS) x jellylorum (AUS) (tale of the cat (USA))
7
6.9
100/1
T: T B Simounds
R: Wesley Cave (58)
100/1
8g golden lake (AUS) x street parlour (AUS) (dolphin street (FR))
8
7.6
14/1
T: D E Magro
R: Jake Toeroek (58)
14/1
4g toorak toff (AUS) x mystic moment (AUS) (barely a moment (AUS))
9
7.8
12/1
T: J R Croucher
R: Chris Caserta (58)
12/1
4g sebring (AUS) x forward love (AUS) (charge forward (AUS))
10
11.9
Tatties (10)
20/1
T: A B Beswick
R: R J Hurdle (56)
20/1
6m pendragon (NZ) x wester skeld (USA) (gone west (USA))
11
14.6
Patsy (9)
150/1
T: Ms J Virgin
R: D Tootell (56)
150/1
Race 4 - Goldin Farms-Akeed Mofeed-Bm60 (2100m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 2:13.27 (37.56)
Prizemoney: $17,500
1
40/1
T: Grant Young
R: S Cahill (64)
40/1
Winning siblings: M'lady's Lass, Vision And Prayer,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: G L Lesnikowski
R: J Holder (59)
8/1
3
0.4
11/1
T: D E Magro
R: Raquel Clark (56.5)
11/1
6g hard spun (USA) x wisteria island (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
0.9
55/10
T: G D Searle
R: Ms E Finnegan (57.5)
55/10
4m ambidexter (AUS) x belle paris (AUS) (umatilla (NZ))
5
1.9
2/1F
T: Stephen Theodore
R: Jamie Kah (59.5)
2/1F
5g fastnet rock (AUS) x avienus (AUS) (reset (AUS))
6
2.1
20/1
T: Scott Whittle
R: D Caboche (56.5)
20/1
7
2.2
Samstag (12)
12/1
T: Ms G Henderson
R: D Tourneur (56)
12/1
8
2.3
8/1
T: G V Richards
R: R J Hurdle (57.5)
8/1
9
7.8
35/10
T: Ms S Jaensch
R: Sairyn Fawke (58.5)
35/10
5g gonski (AUS) x nurney girl (AUS) (scenic (IRE))
10
9
30/1
T: Grant Young
R: Jake Toeroek (59.5)
30/1
7m road to rock (AUS) x verlei (NZ) (blues traveller (IRE))
11
13.5
20/1
T: G P Moody
R: J Potter (57)
20/1
7m bon hoffa (AUS) x on eagle wings (AUS) (danasinga (AUS))
12
74.6
100/1
T: Grant Young
R: A K Chan (56)
100/1
4m rebel raider (AUS) x lady empress (AUS) (king of kings (IRE))
Race 5 - Festival Hire (Bm60) (1500m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:31.08 (37.10)
Prizemoney: $17,500
1
35/10
T: Justin Pickering
R: Gary Lo (53)
35/10
5g myboycharlie (IRE) x amazing glow (NZ) (manntari (IRE))
Winning siblings: Miss Brilliance, Mossglow, Stratumotor,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
18/10F
T: K M McAnulty and C Binnie
R: D Tourneur (61.5)
18/10F
6g clangalang (AUS) x treasure time (AUS) (secret savings (USA))
3
1.5
6/1
T: D R Jolly
R: Jamie Kah (56.5)
6/1
4
1.7
Ballast (10)
8/1
T: D C Saxon
R: Anna Jordsjo (53.5)
8/1
6g hard spun (USA) x cincture (AUS) (canny lad (AUS))
5
3.8
35/10
T: G D Searle
R: Ms E Finnegan (55.5)
35/10
6g henrythenavigator (USA) x latin (AUS) (domesday (AUS))
6
10.5
20/1
T: W F Francis and G Kent
R: Liam Riordan (56)
20/1
5g skilled (AUS) x scottish tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
7
10.7
12/1
T: Michael McClean
R: Todd Pannell (57.5)
12/1
9g bellotto (USA) x wild streak (AUS) (wild harmony (USA))
8
10.8
150/1
T: Scott Whittle
R: D Caboche (54)
150/1
7g bianconi (USA) x susie mine (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
15.1
50/1
T: Ms N Bruggemann
R: Ms K Bishop (58.5)
50/1
8g benicio (AUS) x ali gee (AUS) (ali-royal (IRE))
10
46.7
66/1
T: Ms P Trenwith
R: Jake Toeroek (56.5)
66/1
Race 6 - Kingsford Hotel (Bm60) (1200m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:12.91 (35.27)
Prizemoney: $17,500
1
15/2
T: P F Blanch
R: Todd Pannell (56.5)
15/2
5m time thief (AUS) x delphine (AUS) (cenchire (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
18/10F
T: Ryan Balfour
R: J Holder (55.5)
18/10F
4m i am invincible (AUS) x cathead (AUS) (catbird (AUS))
3
2.2
20/1
T: P L Seater
R: Jake Toeroek (57)
20/1
5g snitzel (AUS) x great meadows (AUS) (singspiel (IRE))
4
2.3
7/1
T: G P Moody
R: Ms C Lions (57)
7/1
5m stratum (AUS) x recently (AUS) (red ransom (USA))
5
3.3
Iconic (1)
65/10
T: G D Searle
R: Ms E Finnegan (62)
65/10
8g bel esprit (AUS) x danavia (AUS) (danehill (USA))
6
3.4
12/1
T: J E Hickmott
R: Raquel Clark (58.5)
12/1
7
4.1
35/10
T: T R Montgomerie
R: A K Chan (58.5)
35/10
7g churchill downs (AUS) x cerebral (AUS) (lake coniston (IRE))
8
4.2
15/1
T: D R Jolly
R: Jamie Kah (55.5)
15/1
4m toorak toff (AUS) x love somebody (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
4.9
11/1
T: G L Lesnikowski
R: Ms K Bishop (57.5)
11/1
5m artie schiller (USA) x hyami (AUS) (al samer (AUS))
10
6
80/1
T: D C Saxon
R: Anna Jordsjo (56.5)
80/1
6g shamardal (USA) x antiquities (GB) (kaldounevees (FR))
11
11.6
50/1
T: W F Francis and G Kent
R: Liam Riordan (54.5)
50/1
Race 7 - Crabb Shellgrit Gawler (Bm80) (1200m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:11.46 (35.04)
Prizemoney: $25,000
1
5/1
T: B C Mueller
R: J Maund (54)
5/1
6g oamaru force (AUS) x wise as an owl (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: J E Hickmott
R: Raquel Clark (54)
12/1
5g red arrow (AUS) x bags of wheat (AUS) (mugharreb (USA))
3
1.4
5/1
T: Travis Doudle
R: Todd Pannell (56)
5/1
6g hussonet (USA) x princess delight (AUS) (agnes world (USA))
2016 Inglis Premier Yearling Sale Ses 2
$50,000
Vendor: Swettenham Stud, Nagambie
Buyer: Aquanita Racing
4
1.6
9/1
T: G D Searle
R: Ms E Finnegan (55.5)
9/1
5
2
8/1
T: G D Searle
R: D Tourneur (54)
8/1
5m hinchinbrook (AUS) x snow queen (AUS) (snowland (AUS))
6
3.1
66/1
T: K M McAnulty and C Binnie
R: Chris Caserta (54)
66/1
7
4.8
28/10F
T: W F Francis and G Kent
R: Liam Riordan (54)
28/10F
5g statue of liberty (USA) x dal dal (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.5
35/10
T: G D Searle
R: J Holder (54)
35/10
6m blevic (AUS) x kel's bel (AUS) (keltrice (AUS))
9
7.5
12/1
T: Ms S Jaensch
R: Sairyn Fawke (59)
12/1
Race 8 - Holdfast Ins. Gawler Cup (1500m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:30.19 (36.73)
Prizemoney: $50,000
1
28/10
T: G D Searle
R: Ms E Finnegan (55)
28/10
8m dane shadow (AUS) x tobiana (AUS) (st. covet (AUS))
Winning siblings: Cape Luck, Deo Juvante, Face Two,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
55/10
T: M S Minervini
R: J Holder (54)
55/10
5g snitzel (AUS) x hollow bullet (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
3
3.6
55/10
T: J F Macmillan
R: Jake Toeroek (55.5)
55/10
5g reaan (AUS) x cashel house (AUS) (grass wonder (USA))
4
4.5
20/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (54)
20/1
5
4.8
10/1
T: R and C Jolly
R: W Lau (51)
10/1
6m dubleo (USA) x graphique (AUS) (galileo (IRE))
6
6.6
18/10F
T: Trinity Bannon
R: Jamie Kah (54)
18/10F
7g magic albert (AUS) x zeta (AUS) (tobougg (IRE))
7
6.9
12/1
T: Chris Bieg
R: P Gatt (54)
12/1
8
7
100/1
T: B C Mueller
R: D Caboche (54)
100/1
11g akhadan (AUS) x double spirits (AUS) (blevic (AUS))
9
8
100/1
T: T T Oxlade
R: R J Hurdle (58)
100/1
9g ustinov (AUS) x furia (AUS) (thunder gulch (USA))
10
11.6
100/1
T: G D Searle
R: Chris Caserta (54)
100/1
11
13.9
30/1
T: P F Blanch
R: Todd Pannell (57)
30/1
12
16.8
100/1
T: Grant Young
R: Sairyn Fawke (54.5)
100/1
7g blevic (AUS) x exalted blaze (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
* Nick figures are for Australasia.