Breednet Results

GAWLER - Wednesday, March 18

Race 1 - Specsavers Gawler Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.05 (36.12)
Prizemoney: $17,500
1
5/1
T: W F Francis & G Kent
R: J Potter (57.5)
5/1
4m helmet (AUS) x golden penny (AUS) (blevic (AUS))
Winning siblings: Argenteus, Zounique,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
20/1
T: B D Brook
R: Ms E Finnegan (56.5)
20/1
3f zoffany (IRE) x up and over (AUS) (oratorio (IRE))
3
1.8
4/13F
T: D W O'Leary
R: D Tourneur (57.5)
4/13F
4
3.9
15/2
T: Robert Atkinson
R: Teagan Voorham (56)
15/2
5
5.7
60/1
T: Candy Michaelis
R: P Gatt (57.5)
60/1
4m fiorente (IRE) x role reversal (GB) (shamardal (USA))
6
12.6
14/1
T: J D Smith
R: Sairyn Fawke (57.5)
14/1
4m unencumbered (AUS) x two sugars (AUS) (dash for cash (AUS))
Race 2 - Gbjc Life Members Cup Plate-C1 (2100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:14.28 (37.23)
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: L Macdonald & A Gluyas
R: Kayla Crowther (56)
7/1
3f so you think (NZ) x glory guru (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
45/10
T: Grant Young
R: Todd Pannell (59)
45/10
3
1.4
25/10
T: T & C McEvoy
R: J Holder (57)
25/10
4m dundeel (NZ) x evidentia (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.5
10/1
T: D W O'Leary
R: D Tourneur (57)
10/1
7g gallo di ferro (USA) x arinna (AUS) (lake coniston (IRE))
5
3.7
Elcano (1)
14/10F
T: Bob Richard
R: Jerry Chau (57.5)
14/10F
4g high chaparral (IRE) x spottswoode (NZ) (centaine (AUS))
6
8.4
50/1
T: Ms N Bruggemann
R: J Maund (59)
50/1
4g fighting sun (AUS) x bedelia (AUS) (peintre celebre (USA))
7
12
20/1
T: D E Magro
R: Teagan Voorham (55.5)
20/1
4m akeed mofeed (GB) x chinkara dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
14.1
200/1
T: R E Hannigan
R: Ms K Bishop (59)
200/1
Race 3 - Holdfast Insurance Brokers Mdn (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:32.83 (35.78)
Prizemoney: $17,500
1
18/10F
T: Byron Cozamanis
R: Todd Pannell (56)
18/10F
4m ambidexter (AUS) x sacagawea (AUS) (devaraja (NZ))
Winning siblings: Herenoa, Hidatsa, Lehower, Shekinaar,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
25/10
T: T & C McEvoy
R: J Holder (55)
25/10
3f toronado (IRE) x riverina red (AUS) (testa rossa (AUS))
3
3.7
11/1
T: P F Blanch
R: P Gatt (57)
11/1
3g dedline (AUS) x testa azzurra (AUS) (testa rossa (AUS))
2019 MM Adelaide Yearling Sale Session 2
$5,000
Vendor: Rosden Park Wellington SA
Buyer: Kyola Holdings
3
3.7
60/1
T: K M Sweeney
R: Sairyn Fawke (55)
60/1
3f krupt (AUS) x eight mile (AUS) (octagonal (NZ))
5
4.8
60/1
T: W P Bencic
R: Jerry Chau (53.5)
60/1
3f the factor (USA) x swanky showoff (AUS) (show a heart (AUS))
6
4.9
8/1
T: Grant Young
R: Ms C Jones (57)
8/1
7
5.1
35/10
T: P Stokes
R: Kayla Crowther (57)
35/10
3g unencumbered (AUS) x selena (AUS) (arena (AUS))
8
6
8/1
T: M J Seyers
R: Lachlan Neindorf (53)
8/1
3f foxwedge (AUS) x downstream (AUS) (rakti (GB))
9
8
80/1
T: J R Croucher
R: A Tomita (55.5)
80/1
3g fighting sun (AUS) x chunky chocolate (AUS) (hold that tiger (USA))
Race 4 - Terrace Function Centre Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.90 (35.06)
Prizemoney: $17,500
1
45/10
T: L Macdonald & A Gluyas
R: Jerry Chau (54)
45/10
Winning siblings: Waging War,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
25/10F
T: Will Clarken
R: Todd Pannell (56.5)
25/10F
3g jimmy creed (USA) x dashitude (AUS) (dash for cash (AUS))
3
2.6
9/1
T: P A Jones
R: J Holder (55)
9/1
4
2.7
7/1
T: R & C Jolly
R: Jake Toeroek (56.5)
7/1
5
4
25/10F
T: D E Magro
R: Sairyn Fawke (55.5)
25/10F
7
6.2
50/1
T: G L Lesnikowski
R: Ms K Bishop (54)
50/1
4m hussonet (USA) x mountcat (USA) (mountain cat (USA))
8
6.3
100/1
T: W F Francis & G Kent
R: Ms E Finnegan (54.5)
100/1
3f eurozone (AUS) x civelb (AUS) (blevic (AUS))
9
8
40/1
T: Nikki Pollock
R: A Tomita (53.5)
40/1
4g o'reilly (NZ) x lady lincoln (NZ) (hawkeye (IRE))
Race 5 - Coopers Hcp (58) (1500m)
Class: Restricted 58 Track: Good(4) Time: 1:31.98 (36.15)
Prizemoney: $20,000
1
3/1
T: Ms S Nolan
R: R J Hurdle (59)
3/1
5g floral pegasus (AUS) x safety first (AUS) (well protected (AUS))
Winning siblings: First Stimulus, Safety Peg,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
4/1
T: Ms N Bruggemann
R: J Potter (60)
4/1
6g bel esprit (AUS) x louis leggs (USA) (louis quatorze (USA))
3
2.2
8/1
T: Darryl Ryan
R: K H Zechner (58.5)
8/1
5g von costa de hero (AUS) x rainbow arch (GB) (rainbow quest (USA))
4
2.3
14/10F
T: L Macdonald & A Gluyas
R: J Holder (58)
14/10F
5
3.2
8/1
T: Ms J Virgin
R: D Tourneur (54)
8/1
7g trotamondo (CHI) x zakynthos olives (AUS) (honour and glory (USA))
6
4.5
15/1
T: Grant Young
R: Sophie Logan (57)
15/1
7g host (CHI) x soorena (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
6.6
50/1
T: Kirsten Mooney
R: Teagan Voorham (54.5)
50/1
5m ustinov (AUS) x mouhra (AUS) (al maher (AUS))
8
10.8
30/1
T: T R Montgomerie
R: Ms C Lions (54.5)
30/1
7g o'reilly (NZ) x flutter (NZ) (savabeel (AUS))
Race 6 - Barossa Cup-Easter Monday (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:12.25 (35.34)
Prizemoney: $20,000
1
Hills (2)
2/1F
T: T & C McEvoy
R: Jake Toeroek (59)
2/1F
3f not a single doubt (AUS) x hoist (AUS) (zeditave (AUS))
Winning siblings: Nuke, Winch, Zoist,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
14/1
T: D Clarken & O Macgillivray
R: Anna Jordsjo (58)
14/1
4m magnus (AUS) x tohaveandtohold (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.6
28/10
T: R A Campbell
R: Todd Pannell (56.5)
28/10
3f akeed mofeed (GB) x antrim's legend (USA) (giant's causeway (USA))
4
3.5
25/1
T: D J Halliday
R: Kayla Crowther (54)
25/1
5
3.6
16/1
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (57)
16/1
3f ilovethiscity (AUS) x sector (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.4
25/10
T: K M Knowles
R: D Tourneur (56.5)
25/10
4m barbados (AUS) x alpine storm (AUS) (damascus storm (USA))
7
6.4
8/1
T: P F Blanch
R: P Gatt (58)
8/1
4m ambidexter (AUS) x romandrama (AUS) (bellotto (USA))
8
7.7
20/1
T: J E Hickmott
R: Jerry Chau (57)
20/1
Race 7 - Cornerstone Stud (Bm56) (1100m)
Class: Benchmark 56 Track: Good(4) Time: 1:06.00 (35.43)
Prizemoney: $20,000
1
25/10F
T: T T Oxlade
R: J Potter (58.5)
25/10F
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1.8
3/1
T: P F Blanch
R: P Gatt (59.5)
3/1
5g scaredee cat (NZ) x gaiety (AUS) (flying spur (AUS))
3
2
25/1
T: Aimee Bush
R: Sairyn Fawke (58)
25/1
6m face value (AUS) x arctic cash (AUS) (dash for cash (AUS))
4
2.3
12/1
T: Grant Young
R: Sophie Logan (57)
12/1
5
2.6
7/1
T: K M Sweeney
R: D Tourneur (59)
7/1
6g mint lane (USA) x recollection (AUS) (snippets (AUS))
6
3.4
10/1
T: R A Campbell
R: Jerry Chau (57.5)
10/1
5m barbados (AUS) x quench (AUS) (dehere (USA))
7
3.7
Issara (9)
20/1
T: Jon O'Connor
R: K H Zechner (57.5)
20/1
4m unencumbered (AUS) x charzoo (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
3.9
12/1
T: D M Koch
R: Margaret Collett (56)
12/1
5g snippetson (AUS) x queen rosso (AUS) (red ransom (USA))
9
4.5
200/1
T: A Muhlethaler
R: Anna Jordsjo (54)
200/1
10
5.1
45/10
T: David Tootell
R: Lachlan Neindorf (60)
45/10
6g equiano (FR) x miss valley road (AUS) (elusive quality (USA))
* Nick figures are for Australasia.