Breednet Results

GEELONG SYNTHETIC - Friday, August 12

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (1900m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 2:01.25
Prizemoney: $23,000
1
20/1
T: Archie Alexander
R: D Moor (58.5)
20/1
6g alamosa (NZ) x shakila (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: Sunday Adieu, Waterberg,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/5F
T: D R Brideoake
R: D Oliver (58.5)
4/5F
3
0.7
15/1
T: R Pecora
R: M J Walker (56.5)
15/1
5m purrealist (AUS) x sminker (AUS) (giant's causeway (USA))
4
3.2
20/1
T: J W Bridgman
R: M J Dee (58.5)
20/1
4g street sense (USA) x marheta (AUS) (al maher (AUS))
6
10.2
13/4
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (56.5)
13/4
4m big brown (USA) x blow (AUS) (end sweep (USA))
7
10.4
100/1
T: E L Marsden
R: Ms R Mangan (56.5)
100/1
6m niello (AUS) x stylish tempo (AUS) (voodoo rhythm (USA))
8
20.4
80/1
T: T J Hughes Jnr
R: Ben Thompson (56.5)
80/1
5m rakti (GB) x borage (AUS) (archway (IRE))
Race 2 - Shojun Concrete Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:13.42
Prizemoney: $23,000
1
13/8F
T: M G Price
R: C Newitt (56)
13/8F
3c exceed and excel (AUS) x canyonville (NZ) (black minnaloushe (USA))
Winning siblings: Oregon, Realise Potential,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (56.5)
11/1
4m henrythenavigator (USA) x watches (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.4
40/1
T: Ms K Durden
R: D Yendall (56.5)
40/1
4
1.6
100/1
T: Ms A Macpherson
R: C J Parish (58.5)
100/1
4g bushranger (IRE) x danazira (NZ) (danasinga (AUS))
5
1.7
20/1
T: Adam Bodey
R: Ben Allen (58.5)
20/1
6
4
8/1
T: Shilleagh Meyervale
R: B Vale (58.5)
8/1
5g time thief (AUS) x holly (AUS) (acecay (AUS))
7
6.2
6/1
T: Michael Roebuck
R: J Duffy (56)
6/1
3g oamaru force (AUS) x lady way (AUS) (hemingway (IRE))
8
14.2
7/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Dylan Dunn (56.5)
7/1
4m more than ready (USA) x presenting (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
20.2
11/4
T: K M Keys
R: Ben Thompson (58.5)
11/4
4g snitzel (AUS) x firenza (AUS) (kenny's best pal (AUS))
Race 3 - J.T Dixon Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:19.90
Prizemoney: $23,000
1
8/1
T: Ms W Kelly
R: C Newitt (58)
8/1
4m stryker (AUS) x keep it dark (AUS) (agnes world (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
25/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (58)
25/1
4m henrythenavigator (USA) x kusha (AUS) (king of kings (IRE))
3
1.2
9/2
T: A G Sawden
R: M J Walker (58)
9/2
4
1.4
5/1
T: Pat Cannon
R: Tahlia Hope (55)
5/1
5m husson (ARG) x shine bridge (ARG) (westbridge (USA))
5
2.4
30/1
T: G Eurell
R: Chris Symons (58)
30/1
4m host (CHI) x a right royal miss (AUS) (royal academy (USA))
6
2.6
9/2
T: Lee and Anthony Freedman
R: D W Stackhouse (56)
9/2
3f fastnet rock (AUS) x special harmony (AUS) (spinning world (USA))
7
4.4
Cupid (4)
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Dylan Dunn (58)
11/1
4m fastnet rock (AUS) x happy heart (FR) (exit to nowhere (USA))
8
4.8
Vonnida (11)
20/1
T: R W Harrison
R: Alan Creighton (58)
20/1
5m von costa de hero (AUS) x gur (AUS) (lake coniston (IRE))
9
6
20/1
T: Chris Calthorpe
R: Jye McNeil (58)
20/1
4m ruwi (GB) x mighty assunta (AUS) (crafty c. t. (USA))
10
8.3
16/1
T: M Beer and M Hinton
R: Ryan Maloney (58)
16/1
4m gonski (AUS) x elyraq (AUS) (lacryma cristi (IRE))
11
8.5
3/1F
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
3/1F
4m magnus (AUS) x gladden (AUS) (covetous (AUS))
12
12
20/1
T: Symon Wilde
R: M J Dee (58)
20/1
4m red element (AUS) x vermont eagle (AUS) (octagonal (NZ))
Race 4 - Buxton Real Estate Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 0:59.53
Prizemoney: $23,000
1
11/4
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56)
11/4
Winning siblings: Ocean's Fifteen, Salty,
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Wazamba (12)
13/8F
T: J A O'Shea
R: M J Dee (54)
13/8F
3f exceed and excel (AUS) x percussive (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.2
7/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (56)
7/1
4
1.7
13/2
T: Symon Wilde
R: J Mott (58.5)
13/2
4g floral pegasus (AUS) x insomniac (AUS) (danehill (USA))
5
3.4
Kaoru (14)
12/1
T: M M Laurie
R: Chris Symons (58.5)
12/1
4g kaphero (AUS) x rose cologne (AUS) (green perfume (USA))
6
3.5
60/1
T: S P Nichols
R: Alan Creighton (56.5)
60/1
4m denman (AUS) x general's dynasty (AUS) (general nediym (AUS))
7
4
Essaka (10)
20/1
T: C Maher
R: Chris Parnham (54)
20/1
3f equiano (FR) x blonde bombshell (NZ) (towkay (AUS))
8
4.5
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (54)
20/1
3f casino prince (AUS) x legislature (AUS) (more than ready (USA))
9
4.6
30/1
T: Archie Alexander
R: D Yendall (56.5)
30/1
4m dylan thomas (IRE) x arisen (AUS) (king of kings (IRE))
10
6.9
60/1
T: C F Hyland
R: Ethan Brown (54.5)
60/1
4m oamaru force (AUS) x frilly milly (AUS) (military plume (NZ))
11
7
30/1
T: Charles Quick
R: I Gundogdu (58.5)
30/1
4g bel esprit (AUS) x midnight sun (AUS) (western symphony (USA))
Race 5 - Rex Gorell Family Group (Bm70) (2200m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 2:19.47
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: Jamie Edwards
R: D Moor (54.5)
3/1
Winning siblings: Miletus,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.8
8/1
T: Ms J Baker
R: S Jackson (60.5)
8/1
6g street cry (IRE) x itemise (USA) (kris s. (USA))
3
3.3
5/1
T: G Withers
R: Tahlia Hope (52)
5/1
6g lonhro (AUS) x optimist (AUS) (red ransom (USA))
4
4.2
10/1
T: Ms J Baker
R: Ms G Cartwright (56)
10/1
6g alamosa (NZ) x elusive quarry (NZ) (zabeel (NZ))
5
7.2
2/1F
T: K M Keys
R: C A Robertson (55)
2/1F
6g hemingway (IRE) x brava brava (AUS) (encores (NZ))
6
12.2
7/1
T: Heath Conners
R: C Newitt (58.5)
7/1
5m bushranger (IRE) x hop (AUS) (snippets (AUS))
7
24.2
9/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
9/1
6g lawman (FR) x diamilina (FR) (linamix (FR))
Race 6 - J.B.Scott (Bm64) (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:18.33
Prizemoney: $23,000
1
4/7F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Nicholas Hall (60)
4/7F
4g written tycoon (AUS) x regal reward (AUS) (regal shot (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
3
3.1
25/1
T: A H Parker
R: D W Stackhouse (59)
25/1
6g niello (AUS) x beach bell (AUS) (bellotto (USA))
4
3.2
15/1
T: Aaron Purcell
R: D Oliver (60.5)
15/1
5g duke of marmalade (IRE) x capitalism (AUS) (royal academy (USA))
5
3.3
20/1
T: Tony Romeo
R: Ms G Cartwright (53)
20/1
6g reaan (AUS) x balsamico (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
4.9
25/1
T: Symon Wilde
R: J Mott (59.5)
25/1
4g floral pegasus (AUS) x forbidden (AUS) (general nediym (AUS))
7
5.9
40/1
T: Shay Keating
R: Tahlia Hope (51)
40/1
9g racer's edge (AUS) x our nickers (AUS) (ali-royal (IRE))
8
6
100/1
T: Gary Cluning
R: Ben Allen (54)
100/1
9
8.8
12/1
T: Henry Dwyer
R: M Aitken (57.5)
12/1
5g elusive city (USA) x pretty wicked (NZ) (sir tristram (IRE))
10
9.8
9/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (60)
9/1
4g street boss (USA) x no peace (AUS) (rokosz (USA))
Race 7 - Connect Tel (Bm78) (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Synthetic Time: 1:12.05
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: G B Andrews
R: B Higgins (58.5)
7/2
6g bel esprit (AUS) x my fair lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 41 runners; 30 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/1
T: Ms A Macpherson
R: C J Parish (54)
11/1
7m excellent art (GB) x danazira (NZ) (danasinga (AUS))
3
1.2
15/1
T: Mark C Webb
R: Ethan Brown (53)
15/1
5m golden snake (USA) x olivia's dream (AUS) (kenny's best pal (AUS))
4
1.9
8/1
T: J A McLean
R: M Pegus (56)
8/1
7g shaft (AUS) x american hope (AUS) (personal hope (USA))
5
2.2
80/1
T: Shilleagh Meyervale
R: B Vale (54)
80/1
6
3
11/2
T: Ms N Burke
R: M J Walker (56)
11/2
6m supreme class (AUS) x welsh karioi (AUS) (spectacular spy (USA))
7
4
5/4F
T: M G Price
R: C Newitt (54)
5/4F
4m more than ready (USA) x wager (AUS) (flying spur (AUS))
8
12
20/1
T: Heath Conners
R: M J Dee (54)
20/1
7m bel esprit (AUS) x absorb (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 8 - Bennettsbestbets.Com (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 0:58.14
Prizemoney: $23,000
1
4/1F
T: Ms Allison Sheehan
R: B Higgins (60)
4/1F
6g churchill downs (AUS) x firhill (AUS) (marauding (NZ))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.3
4/1F
T: Dan O'Sullivan
R: L Currie (60.5)
4/1F
5g kaphero (AUS) x ellexcell (AUS) (octagonal (NZ))
3
2.4
20/1
T: D C Harrison
R: I Gundogdu (60)
20/1
5g statue of liberty (USA) x hiramasa (AUS) (king of kings (IRE))
4
3.6
5/1
T: Dan O'Sullivan
R: S W Arnold (58.5)
5/1
5
4.1
7/1
T: R D Griffiths
R: A Mallyon (57.5)
7/1
5g starcraft (NZ) x night and day (AUS) (catbird (AUS))
6
4.2
10/1
T: Nick Ryan
R: R McLeod (60)
10/1
5g foreplay (AUS) x paris sweep (AUS) (end sweep (USA))
7
4.6
6/1
T: S R McKinnon
R: Jack Martin (57)
6/1
8
5.8
5/1
T: D T O'Brien
R: C Newitt (58.5)
5/1
4g lonhro (AUS) x nun faster (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
6.6
10/1
T: Ms L Shand
R: D Oliver (59)
10/1
5g floral pegasus (AUS) x testa azzurra (AUS) (testa rossa (AUS))
10
7.8
7/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (58.5)
7/1
4h commands (AUS) x mantelpiece (AUS) (elusive quality (USA))
* Nick figures are for Australasia.