Breednet Results

GEELONG - Thursday, November 1

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (2200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:20.00
Prizemoney: $26,000
1
5/1
T: Anthony Freedman
R: Clayton Douglas (57)
5/1
3g fiorente (IRE) x fly higher (AUS) (lonhro (AUS))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
4.5
6/1
T: D K Weir
R: D Yendall (55)
6/1
3f americain (USA) x four kisses (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
4.6
5/2
T: Matthew Cumani
R: J Mott (57)
5/2
3c dawn approach (IRE) x titian silk (AUS) (testa rossa (AUS))
4
6.6
150/1
T: Ms B Simpson
R: Ms J Da Rose (58.5)
150/1
6g lookin at lucky (USA) x embraceable you (NZ) (rodrigo de triano (USA))
5
7.3
6/4F
T: N A Blackiston
R: J Bowditch (56.5)
6/4F
4m encosta de lago (AUS) x concluding (AUS) (kenny's best pal (AUS))
6
7.4
30/1
T: E V Musgrove
R: Damien Thornton (58.5)
30/1
7g darci brahma (NZ) x marceline (NZ) (montjeu (IRE))
7
10.9
20/1
T: B I Stanaway
R: C J Parish (58.5)
20/1
8
15.9
25/1
T: Ms M Lawson
R: Lucinda Doodt (56.5)
25/1
9
35.9
14/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (58.5)
14/1
4g highly recommended (AUS) x sefidi (NZ) (bigstone (IRE))
Race 2 - Audi Centre Geelong Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:06.99
Prizemoney: $26,000
1
5/2
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (55)
5/2
3f snitzel (AUS) x manhattan mam (AUS) (dehere (USA))
Winning siblings: Manhattan Sting,
This nick: 24 runners; 16 winners; 1 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: D T O'Brien
R: J Winks (55)
5/2F
3f star witness (AUS) x hilton head (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
0.9
9/1
T: Kylie Vella
R: D Yendall (57)
9/1
3c host (CHI) x melodic miss (AUS) (undoubtedly (AUS))
4
2.3
12/1
T: Jerome Hunter
R: Ms S Thornton (57)
12/1
3g bianconi (USA) x dubai magic (AUS) (dubai destination (USA))
5
2.4
Cobra (3)
6/1
T: M G Price
R: M J Dee (57)
6/1
3g poet's voice (GB) x save a penny (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
2.6
Dench (9)
4/1
T: C Maher and D Eustace
R: N Callow (55)
4/1
3f denman (AUS) x princess wiltons (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
3.4
100/1
T: Ms B Simpson
R: Damien Thornton (55)
100/1
3f arlington (AUS) x duchess van deurs (NZ) (bachelor duke (USA))
8
8.4
66/1
T: Kate Goodrich
R: Jarrod Fry (58.5)
66/1
8g primus (AUS) x dee dee creek (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
8.5
12/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (57)
12/1
3g moshe (AUS) x cherilyn (AUS) (bianconi (USA))
Race 3 - McGrath Estate Agents Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.01
Prizemoney: $26,000
1
4/7F
T: D R Brideoake
R: L Nolen (57)
4/7F
Winning siblings: Tango Gold,
This nick: 48 runners; 35 winners; 7 SW. Details
2
6
15/1
T: G M Begg
R: Clayton Douglas (57)
15/1
3f all too hard (AUS) x exceedingly happy (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
8.3
9/2
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (57)
9/2
3f zoustar (AUS) x mandawara (FR) (daylami (IRE))
4
10
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (57)
20/1
3f pierro (AUS) x ofcourseican (AUS) (mossman (AUS))
5
10.5
10/1
T: J D Sadler
R: Michael Poy (55.5)
10/1
3f bel esprit (AUS) x louis leggs (USA) (louis quatorze (USA))
6
12
8/1
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (57)
8/1
3f artie schiller (USA) x inthenameofliberty (AUS) (statue of liberty (USA))
7
13
60/1
T: Dean Larsson
R: M J Dee (57)
60/1
8
17
40/1
T: L and T Corstens
R: N Callow (57)
40/1
3f pierro (AUS) x casquets (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
21
25/1
T: Dan O'Sullivan
R: J Mott (57)
25/1
3f helmet (AUS) x hughes my daddy (AUS) (henny hughes (USA))
Race 4 - Connect Tel Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:25.17
Prizemoney: $25,000
1
11/4
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
11/4
3g shamus award (AUS) x special favour (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Recognise,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.2
Supre (4)
5/4F
T: Lee and Shannon Hope
R: Jye McNeil (58)
5/4F
3
0.6
9/4
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (59.5)
9/4
4g magnus (AUS) x soft sell (AUS) (rubiton (AUS))
4
5.1
12/1
T: M and L Cerchi
R: Patrick Moloney (57.5)
12/1
5g artie schiller (USA) x gilgandra (AUS) (hidden dragon (AUS))
5
7.6
12/1
T: J E and C Ledger
R: M J Dee (59.5)
12/1
Race 5 - Hyland Race Colours Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.86
Prizemoney: $26,000
1
11/4
T: J D Sadler
R: Michael Poy (56.5)
11/4
This nick: 63 runners; 50 winners; 6 SW. Details
2
1.5
6/1
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (58)
6/1
3
3.8
2/1F
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (56.5)
2/1F
3f so you think (NZ) x vivacious spirit (AUS) (bel esprit (AUS))
4
4
10/1
T: Jerome Hunter
R: Ms S Thornton (56.5)
10/1
3f epaulette (AUS) x melted (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.1
40/1
T: T J Hughes Jnr
R: Patrick Moloney (58)
40/1
6
7.6
9/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (56.5)
9/1
3f high chaparral (IRE) x bow and arrow (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
15.6
100/1
T: Bryan Marsden
R: N Callow (58)
100/1
5m sebring (AUS) x ma famille (USA) (maria's mon (USA))
8
21.6
5/1
T: S V Brown
R: M J Dee (58)
5/1
4m annenkov (IRE) x heart to heart (AUS) (tale of the cat (USA))
9
24.4
10/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (58)
10/1
4m dr doute's (AUS) x desert finch (AUS) (desert prince (IRE))
Race 6 - Westfield Geelong (Bm58) (1500m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:32.75
Prizemoney: $20,000
1
5/4F
T: D T O'Brien
R: J Winks (60)
5/4F
4m savabeel (AUS) x lego (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 145 runners; 105 winners; 18 SW. Details145 runners; 105 winners; 18 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 1
$310,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Ibis Syndicate
2
0.4
9/4
T: M C Kent
R: Ethan Brown (62)
9/4
5g star witness (AUS) x twitter (AUS) (kendor (FR))
3
1.2
9/1
T: M and L Cerchi
R: Damien Thornton (61)
9/1
5g haradasun (AUS) x presidential suite (AUS) (kingston rule (USA))
4
1.3
3/1
T: Ms C Knight
R: Alana Kelly (55.5)
3/1
8g econsul (NZ) x rate the choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.5
20/1
T: Aaron Purcell
R: K Usui (60)
20/1
6
10.5
60/1
T: R D Daniel
R: Michael Poy (52.5)
60/1
7m strada (AUS) x zakynthos olives (AUS) (honour and glory (USA))
Race 7 - Viatek (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:12.18
Prizemoney: $20,000
1
9/2
T: Paul Rocke
R: N Callow (61)
9/2
Winning siblings: Honourable Fred, Razor Beer,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
13/2
T: Dan O'Sullivan
R: L Nolen (58)
13/2
4m nicconi (AUS) x specialisor (NZ) (don eduardo (NZ))
3
3.3
20/1
T: M J Enright
R: Jack Martin (60)
20/1
6g red giant (USA) x artesia (NZ) (no excuse needed (GB))
4
3.4
Zuers (6)
7/2F
T: Archie Alexander
R: Ben Allen (59.5)
7/2F
4m stratum (AUS) x denia (AUS) (thunder gulch (USA))
5
3.6
7/1
T: D K Weir
R: D Yendall (57)
7/1
6
5.1
20/1
T: S Cooper
R: Ms G Cartwright (58.5)
20/1
7g starcraft (NZ) x enchanteress (NZ) (danehill (USA))
7
5.2
12/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (60)
12/1
8
6.5
4/1
T: Ms A Johnston
R: Alana Kelly (57)
4/1
7g commands (AUS) x an chlais (AUS) (viscount (AUS))
9
9.2
9/2
T: M G Price
R: M J Dee (59)
9/2
4m star witness (AUS) x bella moxie (AUS) (el moxie (USA))
Race 8 - Bet365 (Bm64) (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:19.53
Prizemoney: $25,000
1
9/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58.5)
9/1
4m exceed and excel (AUS) x de lago mist (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 56 runners; 40 winners; 7 SW. Details
2
1.3
Aasira (9)
7/2
T: D K Weir
R: D Yendall (57.5)
7/2
3f al maher (AUS) x anabarbie (AUS) (anabaa (USA))
3
3.8
7/2
T: Ms Allison Sheehan
R: L Nolen (59.5)
7/2
5m lago delight (AUS) x el rayo (AUS) (racer's edge (AUS))
4
3.9
3/1
T: M W Young
R: S Vella (60)
3/1
4m barbados (AUS) x umaline (AUS) (umatilla (NZ))
5
4.1
11/1
T: Archie Alexander
R: Lewis German (58.5)
11/1
4m snitzel (AUS) x game serena (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.5
5/2F
T: D T O'Brien
R: J Winks (60.5)
5/2F
4m o'reilly (NZ) x de'colletage (NZ) (ekraar (USA))
7
7.3
60/1
T: J E and C Ledger
R: M J Dee (59)
60/1
5m snitzel (AUS) x truly kissed (AUS) (carnegie (IRE))
* Nick figures are for Australasia.