Breednet Results

GLEN INNES - Saturday, January 14

Race 1 - Lockyer Family Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:58.82
Prizemoney: $10,000
1
7/1
T: P J Cunningham
R: T Treichel (57.5)
7/1
3g more than great (AUS) x acquits (AUS) (mr. innocent (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
8/1
T: W A Perrett
R: N Perrett (59)
8/1
5g ad valorem (USA) x silicate (AUS) (falbrav (IRE))
3
1.2
5/1
T: B Robinson
R: Ms B Hodder (55.5)
5/1
4
2
5/2F
T: Theresa Stair
R: Mollie Partridge (57.5)
5/2F
4g where's that tiger (USA) x veneneuse (GB) (machiavellian (USA))
5
3.6
9/1
T: R P Hartley
R: R Spokes (57)
9/1
6m benicio (AUS) x pelennor fields (AUS) (vain karioi (AUS))
6
4.3
15/1
T: Ms S Grills
R: Ms S Young (55.5)
15/1
3f arlington (AUS) x lunalana (AUS) (dexter (GB))
7
4.5
9/2
T: Ms N Stewart
R: Olivia Pickering (54)
9/2
5m shaft (AUS) x tiger magic (AUS) (strategic (AUS))
8
5.4
30/1
T: Douglas Fernando
R: A Chau (57)
30/1
5m raheeb (AUS) x brilliant catch (AUS) (johann quatz (FR))
9
6.2
20/1
T: Ms S Bigg
R: Ms M Brown (57)
20/1
4m husson (ARG) x the super gee (AUS) (estambul (ARG))
10
7.7
Redraw (14)
50/1
T: P J Cunningham
R: Jackson Murphy (53)
50/1
2g tickets (AUS) x trickspiel (AUS) (singspiel (IRE))
11
9.1
150/1
T: Diane Murphy
R: Ms A Badger (57)
150/1
4m clang (AUS) x my eagle (NZ) (danehill (USA))
12
11.8
100/1
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (55.5)
100/1
13
14.4
100/1
T: A D McHardie
R: Vad Bolozhinskyi (57.5)
100/1
3g strada (AUS) x eily more (AUS) (fasliyev (USA))
14
15.6
66/1
T: A Parramore
R: M Paget (55.5)
66/1
3f swift alliance (AUS) x out of reach (AUS) (untouchable (AUS))
Race 2 - Professionals Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.99
Prizemoney: $10,000
1
Arlis (3)
16/1
T: W A Perrett
R: M Paget (54)
16/1
5g myboycharlie (IRE) x mrs beerman (USA) (squadron leader (USA))
Winning siblings: Our Little Ripper,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
9/1
T: Philip Duffy
R: Vad Bolozhinskyi (54)
9/1
3f hussonet (USA) x giuditta (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
2.8
11/8F
T: P J Cunningham
R: T Treichel (58.5)
11/8F
4
2.9
4/1
T: Ms S McCormack
R: Jackson Murphy (52)
4/1
5
3
12/1
T: I P Cook
R: G Snowden (54)
12/1
6
3.1
16/1
T: A D McHardie
R: D A Jones (54)
16/1
3g zariz (AUS) x desired gurl (AUS) (covetous (AUS))
7
4
15/2
T: Morgan Butler
R: R Spokes (55)
15/2
3g medaglia d'oro (USA) x ghezlaan (AUS) (hussonet (USA))
8
4.1
30/1
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (54)
30/1
9
5
3/1
T: G C Kilner
R: Ms B Hodder (54)
3/1
10
5.2
150/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (54)
150/1
5m mutawaajid (AUS) x oakfield queen (AUS) (naturalism (NZ))
11
8.7
100/1
T: Luke Berger
R: Carla Dougherty (51)
100/1
12
10
100/1
T: B Robinson
R: Olivia Pickering (51)
100/1
3f drumbeats (AUS) x stockbaa (AUS) (anabaa (USA))
Race 3 - Attenborough Fertilizers-Bm70 (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 0:57.63
Prizemoney: $10,000
1
9/4F
T: P J Cunningham
R: T Treichel (54)
9/4F
5g duporth (AUS) x chilli trick (AUS) (favorite trick (USA))
Winning siblings: Grand Sai Wan, Poet's Trick,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/4
T: Luke Berger
R: R Spokes (55.5)
11/4
7g starcraft (NZ) x quicken (AUS) (elusive quality (USA))
2015 MM Adelaide Yearling Sale Book 2
$6,500
Vendor: Turnagain Horses Springton SA
Buyer: Alex Turner
2014 MM National Weanling Sale Select Session
$2,000
Vendor: Arrowfield Stud, Scone, NSW
Buyer: Jill Dearman
3
2.5
13/2
T: G L Woodward
R: Ms B Hodder (63)
13/2
7g murphy's blu boy (AUS) x opera weekend (NZ) (paris opera (AUS))
4
2.6
5/1
T: Colt Prosser
R: Mollie Partridge (61)
5/1
7g hidden dragon (AUS) x mountain of love (AUS) (monashee mountain (USA))
5
4.2
8/1
T: Ms S Grills
R: M Paget (54)
8/1
4m dubleo (USA) x annjolino (AUS) (dexter (GB))
6
5.7
12/1
T: L C Morgan
R: D A Jones (54)
12/1
5g show a heart (AUS) x thunderunder (AUS) (thunder gulch (USA))
7
8.1
13/2
T: Keith King
R: G Snowden (56)
13/2
8
12.9
66/1
T: B Robinson
R: Ms J Worley (54)
66/1
6m botswana (AUS) x belle des bois (AUS) (puissance (GB))
Race 4 - Glen Innes Services Club-Bm55 (1200m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 1:11.62
Prizemoney: $10,000
1
11/1
T: Theresa Lennon
R: Vad Bolozhinskyi (57.5)
11/1
7g aussie rules (USA) x mrs. ledden (AUS) (ignatius (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/1
T: G Prosser
R: Jackson Murphy (55)
6/1
3
0.3
3/1F
T: Ms S Grills
R: Melanie Bolwell (55)
3/1F
4g dubleo (USA) x lunalana (AUS) (dexter (GB))
4
0.4
9/1
T: C K Martin
R: A Chau (56)
9/1
7g bel danoro (AUS) x my julie ann (AUS) (barathea (IRE))
5
1.2
4/1
T: T G Payne
R: Gemma Steele (63.5)
4/1
6g botswana (AUS) x french valour (AUS) (honour and glory (USA))
6
2.1
6/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (57)
6/1
5m changeintheweather (USA) x dunromin (AUS) (brave regent (CAN))
7
3
12/1
T: Alan Martin
R: Ms M Brown (54)
12/1
7m shaft (AUS) x lavender road (AUS) (spectrum (IRE))
8
3.1
10/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (55)
10/1
9g untouchable (AUS) x french valour (AUS) (honour and glory (USA))
9
3.5
30/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (54)
30/1
7g danehill dancer (IRE) x subterfuge (GB) (machiavellian (USA))
10
3.8
12/1
T: Theresa Stair
R: R Spokes (56.5)
12/1
11
3.9
12/1
T: B Robinson
R: T Treichel (54)
12/1
8m reset (AUS) x orange free state (GB) (danzig (USA))
12
5.6
40/1
T: Bryan Dixon
R: Ms J Worley (54)
40/1
Race 5 - Glen Innes Services Club-Bm55 (1200m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 1:10.93
Prizemoney: $10,000
1
15/8F
T: Peter G Sinclair
R: D A Jones (57.5)
15/8F
7g danbird (AUS) x our option (AUS) (final card (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
6/1
T: P J Cunningham
R: Melanie Bolwell (60.5)
6/1
8g green perfume (USA) x rowella (AUS) (snippets (AUS))
3
3.3
9/2
T: Keith King
R: G Snowden (54)
9/2
7g lion heart (USA) x rose of malmaison (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
4.2
11/2
T: Ms L Selby
R: Vad Bolozhinskyi (57)
11/2
5
4.3
10/1
T: Bryan Dixon
R: Jackson Murphy (52)
10/1
6g hidden dragon (AUS) x yallah be good (AUS) (yallah prince (AUS))
6
5.4
16/1
T: Michelle Fleming
R: N Perrett (58)
16/1
9g denon (USA) x slippery sal (AUS) (waajib (IRE))
7
6.2
16/1
T: C R Clegg
R: Ms S Young (55.5)
16/1
6m sequalo (AUS) x cielo gold (AUS) (catbird (AUS))
8
6.4
9/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (57)
9/1
5m salt lake city (USA) x aquacade (AUS) (radjhasi (USA))
9
6.5
15/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (54)
15/1
7g testa rossa (AUS) x lost weekend (AUS) (canny lad (AUS))
10
8.2
15/1
T: Mark Hatch
R: R Spokes (56)
15/1
7g falvelon (AUS) x caterina (AUS) (danehill (USA))
11
12.5
50/1
T: F J Tanner
R: Ms B Hodder (54)
50/1
6g alamosa (NZ) x impulsive rhythm (AUS) (rubiton (AUS))
Race 6 - Hec's Motor Glenn Innes Cup (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:23.11
Prizemoney: $16,000
1
8/1
T: P J Cunningham
R: M Paget (55.5)
8/1
5m dane shadow (AUS) x hooplahula (AUS) (strategic (AUS))
Winning siblings: Dances With Time,
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/1
T: P J Cunningham
R: A Chau (58.5)
5/1
6g carry the flag (GB) x gee gee (AUS) (king's theatre (IRE))
3
1.3
6/1
T: P J Cunningham
R: T Treichel (54)
6/1
7m our maizcay (AUS) x minaan (AUS) (bataan (AUS))
4
1.9
20/1
T: J D Shelton
R: Melanie Bolwell (58)
20/1
8g rock of gibraltar (IRE) x barbut delcia (NZ) (brilliant invader (AUS))
5
2.1
5/1
T: Leon Davies
R: Ms B Hodder (58.5)
5/1
5g shaft (AUS) x mintage (AUS) (varick (USA))
6
2.2
16/1
T: P H Blanch
R: Vad Bolozhinskyi (54)
16/1
6g bernardini (USA) x talons shown (AUS) (flying spur (AUS))
7
2.7
13/2
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (59)
13/2
5g ad valorem (USA) x mercia (AUS) (flying spur (AUS))
8
3.5
14/1
T: G Prosser
R: Jackson Murphy (54)
14/1
8g magic albert (AUS) x beffy (AUS) (danehill (USA))
9
3.8
100/1
T: G L Woodward
R: G Snowden (54)
100/1
8g elusive city (USA) x lenova (NZ) (grand lodge (USA))
10
7
12/1
T: B Robinson
R: Olivia Pickering (58)
12/1
11
7.1
4/1F
T: Ms N Stewart
R: Carla Dougherty (53)
4/1F
6m floral pegasus (AUS) x safety first (AUS) (well protected (AUS))
12
8.4
Arawak (3)
8/1
T: Peter G Sinclair
R: D A Jones (59.5)
8/1
8g reset (AUS) x hispaniola (USA) (danzig (USA))
13
11.6
100/1
T: Stewart Boyd
R: Ms A Badger (54)
100/1
8m bel esprit (AUS) x sunbeam sally (AUS) (el moxie (USA))
Race 7 - McDonalds Glen Innes Town-C2 (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:22.81
Prizemoney: $10,000
1
11/8F
T: L C Morgan
R: D A Jones (57)
11/8F
Winning siblings: Chicquita, Splash Out,
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (55)
4/1
4m murtajill (AUS) x blonde'n'dangerous (AUS) (show a heart (AUS))
3
3
9/1
T: Ricky Rohde
R: T Treichel (59)
9/1
5g nadeem (AUS) x oh eight hundred (AUS) (diatribe (AUS))
4
4.6
40/1
T: K T Dixon
R: Jackson Murphy (55)
40/1
6m alert (ARG) x emma's magic (AUS) (magic albert (AUS))
5
5.7
12/1
T: Ms L Selby
R: Vad Bolozhinskyi (59)
12/1
7g excites (AUS) x venus rising (AUS) (zeditave (AUS))
6
5.8
25/1
T: Theresa Lennon
R: Ms J Worley (57)
25/1
7m casino prince (AUS) x smart rhythm (AUS) (canny lad (AUS))
7
7.1
50/1
T: Morgan Butler
R: R Spokes (59)
50/1
5g excellent art (GB) x starstruck (AUS) (haulpak (AUS))
8
8.8
9/2
T: Ms S Grills
R: Ms S Young (57)
9/2
4m al maher (AUS) x mahira (AUS) (canny lad (AUS))
9
10
9/1
T: Ms S Grills
R: Melanie Bolwell (56)
9/1
5g dubleo (USA) x comedy festival (AUS) (flying spur (AUS))
10
12.3
Defrost (11)
66/1
T: Julie Hodder
R: Ms B Hodder (55)
66/1
7m nuclear freeze (USA) x quick kate (AUS) (appleby fair (AUS))
11
17.1
Marvin (3)
66/1
T: Barry S Smith
R: A Chau (59)
66/1
12
18.6
Taajir (9)
60/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (57)
60/1
7g al maher (AUS) x shoal creek (AUS) (star way (GB))
* Nick figures are for Australasia.