Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, March 23

Race 1 - Social Eating House Hcp (900m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:51.02 (32.99)
Prizemoney: $21,000
1
9/2
T: R G Lipp
R: G Colless (56)
9/2
2f rothesay (AUS) x star of kristle (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Rotindy, Seq The Star, Supersonic Boom,
This nick: 12 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
3
8/1
T: Natalie McCall
R: Luke Tarrant (56)
8/1
2c charge forward (AUS) x glade (NZ) (iffraaj (GB))
3
4.3
11/4
T: B Witt
R: Carly Frater-Hill (55)
11/4
2f whittington (AUS) x feelin' fiesty (AUS) (chosen light (AUS))
4
6.1
9/10F
T: Glenn Richardson
R: R Plumb (58)
9/10F
2c better than ready (AUS) x miss bam (AUS) (red dazzler (AUS))
5
8.4
Esse (4)
25/1
T: Jan Pritchard
R: J L Taylor (56)
25/1
2g bel esprit (AUS) x rain alert (AUS) (octagonal (NZ))
6
8.9
16/1
T: Desleigh Forster
R: C Whiteley (54)
16/1
2f golden archer (AUS) x vital (AUS) (lonhro (AUS))
Race 2 - Qt Hotel Gold Coast Plate (C3) (900m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 0:50.60 (32.38)
Prizemoney: $21,000
1
13/2
T: R G Lipp
R: N Day (54.5)
13/2
3f so you think (NZ) x dual chamber (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Befana, Never Second,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/2
T: Desleigh Forster
R: C Whiteley (54.5)
5/2
3
2.4
4/1
T: Ms H Page
R: M Hellyer (56)
4/1
3f spirit of boom (AUS) x military bride (AUS) (general nediym (AUS))
4
2.8
5/2F
T: L D Kelly
R: Luke Tarrant (59)
5/2F
5
3
14/1
T: Ms M Brosnan
R: T Treichel (57.5)
14/1
Race 3 - Kingscliff Beach Bowls Club-C2 (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:23.69 (34.86)
Prizemoney: $21,000
1
4/1
T: Natalie McCall
R: Luke Tarrant (57)
4/1
3g denman (AUS) x forty winks (AUS) (iglesia (AUS))
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.5
6/4F
T: A J Edmonds
R: M Hellyer (54.5)
6/4F
4m fastnet rock (AUS) x most striking (USA) (giant's causeway (USA))
3
1.9
7/2
T: T D Cowan
R: J L Taylor (58)
7/2
4g red arrow (AUS) x lady piermont (AUS) (latarmiss (IRE))
4
3.2
16/1
T: Marcus Wilson
R: T Treichel (54.5)
16/1
4m denman (AUS) x bise (AUS) (commands (AUS))
5
3.3
Armet (4)
9/1
T: Ms A Willick
R: P Hammersley (56.5)
9/1
5g helmet (AUS) x sunflower street (AUS) (fantastic light (USA))
6
4.3
11/1
T: Ms H Page
R: Carly Frater-Hill (52.5)
11/1
4g real saga (AUS) x crown princess (AUS) (beautiful crown (USA))
7
7.1
13/2
T: M A Currie
R: G Colless (57)
13/2
4g real saga (AUS) x ends meet (NZ) (anabaa (USA))
Race 4 - Ruby Resort Gold Coast Hcp-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:10.82 (34.56)
Prizemoney: $21,000
1
8/1
T: David Fletcher
R: G Colless (56.5)
8/1
3f drumbeats (AUS) x zaheerina (AUS) (desert king (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2F
T: Paul Butterworth
R: M Hellyer (58)
7/2F
4m hidden dragon (AUS) x rainbow express (AUS) (success express (USA))
3
1
20/1
T: Josh Sweeney
R: Carly Frater-Hill (52)
20/1
6m solo flyer (AUS) x palace fire (AUS) (palace music (USA))
4
2
7/2
T: Angela Plumb
R: R Plumb (58.5)
7/2
4m al maher (AUS) x shimasani (AUS) (royal academy (USA))
5
2.4
5/1
T: Stewart Barr
R: C Whiteley (54.5)
5/1
5m duporth (AUS) x pegasus tears (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
2.6
30/1
T: Chris Munce
R: Luke Tarrant (55)
30/1
4m charge forward (AUS) x zelsnitz (AUS) (snitzel (AUS))
7
2.7
13/2
T: Ms T Cotsiopoulos
R: T Treichel (56)
13/2
4m raheeb (AUS) x certain blaze (AUS) (blazing saddles (AUS))
8
5
40/1
T: Ben Ahrens
R: J L Taylor (55.5)
40/1
5m sebring (AUS) x annigoni (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 5 - The Durack Tavern Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:03.91 (34.14)
Prizemoney: $21,000
1
13/8F
T: A J Edmonds
R: P Hammersley (55.5)
13/8F
4m savabeel (AUS) x quest for quality (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Denman Quality, Quality Prevails,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.8
6/1
T: A J Edmonds
R: M Hellyer (55.5)
6/1
4m show a heart (AUS) x purfectress (AUS) (jet spur (AUS))
3
2
14/1
T: Ms G Heinrich
R: Luke Tarrant (54.5)
14/1
3f charge forward (AUS) x tang (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.2
15/1
T: L G Ross
R: T Treichel (55.5)
15/1
4m court command (AUS) x astrobabe (AUS) (easy rocking (AUS))
5
2.7
8/1
T: J H Manzelmann
R: N Day (57.5)
8/1
4g instinction (AUS) x neptunes lass (AUS) (celestial bounty (IRE))
6
4
5/2
T: S J Morrisey
R: G Colless (56.5)
5/2
3g jimmy choux (NZ) x musigny (AUS) (reset (AUS))
7
4.2
30/1
T: J J Hubbard
R: Matthew Palmer (56.5)
30/1
3g master of design (AUS) x tangerine (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.3
50/1
T: G P Hineman
R: J L Taylor (55.5)
50/1
5m keltrice (AUS) x argyle lass (AUS) (bataan (AUS))
9
4.6
8/1
T: S P Ryan
R: Anthony Allen (54.5)
8/1
3f sepoy (AUS) x cariad (AUS) (sequalo (AUS))
Race 6 - Kurrawa Surf Club (Bm65) (1800m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:51.34 (35.71)
Prizemoney: $21,000
1
9/2
T: B and D Guy
R: P Hammersley (55.5)
9/2
5g sidereus (AUS) x jacqui em (AUS) (piccolo (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Gwapo (12)
10/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (54)
10/1
4g rothesay (AUS) x pertinence (AUS) (admiralty (USA))
3
0.8
16/1
T: Stewart Barr
R: C Whiteley (54)
16/1
4g bradbury's luck (AUS) x o'hare (AUS) (naturalism (NZ))
4
0.9
11/4
T: David Vandyke
R: M Hellyer (57)
11/4
4m congrats (USA) x gold shears (AUS) (platinum scissors (AUS))
5
1.9
12/1
T: M J Lakey
R: Justin P Stanley (60.5)
12/1
7g telesto (NZ) x saucy broc (AUS) (brocco (USA))
6
2.7
30/1
T: Carolyn Halliday
R: J L Taylor (59.5)
30/1
7
2.9
20/1
T: K M Schweida
R: T Treichel (54)
20/1
3f bernardini (USA) x just destiny (AUS) (conatus (AUS))
8
4.4
100/1
T: Kevin Martin
R: N Day (54)
100/1
9
5.4
13/2
T: T D Cowan
R: Jordan Grob (55)
13/2
8g latarmiss (IRE) x ruakiwi glow (AUS) (forest glow (USA))
10
5.6
20/1
T: B J Dais
R: Luke Tarrant (57)
20/1
6g teofilo (IRE) x blue sea (AUS) (sea road (AUS))
11
7.4
9/4F
T: Ms K Doughty
R: R Plumb (58)
9/4F
4g husson (ARG) x schipper (AUS) (elusive quality (USA))
Race 7 - Commercial Kitchen Company-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:09.46 (34.61)
Prizemoney: $21,000
1
1/1F
T: Chris Munce
R: M Hellyer (59)
1/1F
3g show a heart (AUS) x kidnapper (AUS) (red ransom (USA))
This nick: 9 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
4.5
9/4
T: Ms G Heinrich
R: Daniel Griffin (58.5)
9/4
3c snitzel (AUS) x lieserl (AUS) (magic albert (AUS))
3
5.5
20/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Jordan Grob (55)
20/1
3g falvelon (AUS) x frizetto (USA) (tiznow (USA))
4
6
12/1
T: A J Edmonds
R: P Hammersley (57.5)
12/1
4g real saga (AUS) x classic covet (AUS) (st. covet (AUS))
5
7.5
15/1
T: L D Kelly
R: Justin P Stanley (58)
15/1
4g animal kingdom (USA) x synaesthesia (USA) (quiet american (USA))
6
10.5
7/1
T: B Witt
R: R Plumb (59)
7/1
4g denman (AUS) x special test (AUS) (octagonal (NZ))
7
11.5
50/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (56.5)
50/1
4g hillman (AUS) x prom queen (AUS) (testa rossa (AUS))
8
12
25/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (57.5)
25/1
3g star witness (AUS) x my mum ines (NZ) (don eduardo (NZ))
9
13.8
Miocic (2)
30/1
T: B and D Guy
R: G Colless (59)
30/1
3g fighting sun (AUS) x lajourn (AUS) (good journey (USA))
Race 8 - Tab Goldmarket (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:08.86 (34.98)
Prizemoney: $125,000
1
Tyzone (1)
15/2
T: A J Edmonds
R: R Plumb (59)
15/2
5g written tycoon (AUS) x rezonet (AUS) (hussonet (USA))
Winning siblings: Five Stars, Grandzone Rocket,
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.2
6/1
T: Desleigh Forster
R: B N Stewart (54)
6/1
3
0.4
11/1
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (54)
11/1
4g foxwedge (AUS) x tamieka (AUS) (viscount (AUS))
2018 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Middlebrook Valley Lodge, Scone
Buyer: Withdrawn
4
0.7
Manaya (7)
5/2
T: Michael Costa
R: Anthony Allen (54)
5/2
5
1.7
7/4F
T: K R Kemp
R: Dale Smith (56)
7/4F
5g love conquers all (AUS) x marbled (AUS) (red ransom (USA))
6
1.9
20/1
T: J and C Meagher
R: Ms T Harrison (54)
20/1
7
2.4
20/1
T: Desleigh Forster
R: P Hammersley (57.5)
20/1
6g canny lad (AUS) x juicy (AUS) (more than ready (USA))
8
3.4
30/1
T: Chris Munce
R: M Hellyer (54)
30/1
4m bradbury's luck (AUS) x paris blu (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
9
4.7
80/1
T: R G Lipp
R: G Colless (55.5)
80/1
6g rothesay (AUS) x in her shoes (AUS) (sequalo (AUS))
10
7.2
100/1
T: B J Smith
R: S Galloway (54)
100/1
8g hard spun (USA) x lasers (AUS) (peintre celebre (USA))
11
7.6
12/1
T: A Newing
R: S Lisnyy (54)
12/1
5g charge forward (AUS) x bambolear (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
10.1
100/1
T: M G Nolan
R: N Day (56.5)
100/1
7g tycoon ruler (AUS) x proud (AUS) (buck's pride (AUS))
* Nick figures are for Australasia.