Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, August 24

Race 1 - J Morrisey Hall Of Fame (Bm85) (2200m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 2:21.92 (35.53)
Prizemoney: $75,000
1
13/2
T: K M Schweida
R: Corey Bayliss (56.5)
13/2
8g choisir (AUS) x saigon moonlight (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Lynyrd Skynyrd, Monsieur Gustave,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
8/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Nicholas Keal (55.5)
8/1
5m sebring (AUS) x rosekay heart (AUS) (show a heart (AUS))
3
1.3
7/2
T: C J Waller
R: M R Du Plessis (54)
7/2
6g mount nelson (GB) x flower market (GB) (cadeaux genereux (GB))
4
2.3
15/4
T: C J Waller
R: R Fradd (54)
15/4
5m pierro (AUS) x courting destiny (IRE) (noverre (USA))
5
3.8
6/1
T: J A Gilmore
R: R Plumb (59)
6/1
6g pluck (USA) x dirty (AUS) (hussonet (USA))
6
4.8
16/1
T: C J Waller
R: Ron Stewart (54)
16/1
7
8.3
66/1
T: T R Martin
R: M Mc Gillivray (54)
66/1
6g street sense (USA) x teralani (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
10.1
2/1F
T: C J Waller
R: M Cahill (54)
2/1F
7g makfi (GB) x priorities (NZ) (zabeel (NZ))
Race 2 - Cyril Small Hall Of Fame Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.50 (36.43)
Prizemoney: $75,000
1
2/5F
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (58.5)
2/5F
3c deep field (AUS) x johan's toy (AUS) (johan cruyff (GB))
Winning siblings: Craft Show, Toy Kingdom, Toydini,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2018 MM National Weanling Sale
$70,000
Vendor: Newgate Farm Scone NSW
Buyer: Gaire Pty Ltd
2
1
6/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (59)
6/1
3g trusting (AUS) x critical angel (NZ) (o'reilly (NZ))
3
5.5
14/1
T: Louise White
R: Dale Smith (54)
14/1
4
8.8
40/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: James Orman (55.5)
40/1
3f rothesay (AUS) x dukemore (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
9.8
13/2
T: Michael Costa
R: R Fradd (57.5)
13/2
3g the factor (USA) x baba yaga (AUS) (flying spur (AUS))
6
10.6
14/1
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (54.5)
14/1
3f show a heart (AUS) x splendorous (AUS) (honours list (IRE))
8
11.8
200/1
T: Marcus Wilson
R: M Cahill (54)
200/1
3f zebedee (GB) x empress zakynthos (AUS) (holy roman emperor (IRE))
Race 3 - Remembrance Of W&E Morgan Hcp (1800m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:50.58 (36.60)
Prizemoney: $75,000
1
11/2
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (57.5)
11/2
7g aqlaam (GB) x sharedah (IRE) (pivotal (GB))
Winning siblings: Shadal,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/4F
T: C J Waller
R: M R Du Plessis (58)
9/4F
6g al maher (AUS) x power of love (NZ) (bahhare (USA))
3
1.1
9/2
T: D J Graham
R: M Cahill (58)
9/2
7g onemorenomore (AUS) x haughty (AUS) (viscount (AUS))
4
1.4
12/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: J Byrne (57)
12/1
8g medaglia d'oro (USA) x makarova (AUS) (thunder gulch (USA))
5
2.2
5/2
T: S J Morrisey
R: R Wiggins (55.5)
5/2
7g northern meteor (AUS) x piquette (AUS) (grand lodge (USA))
6
2.3
30/1
T: L J Hatch
R: M Mc Gillivray (54)
30/1
7g monaco consul (NZ) x allinfrontofher (AUS) (street cry (IRE))
7
5.1
11/2
T: S W Edmonds
R: A Spinks (55)
11/2
8g nothin' leica dane (AUS) x polychrome (AUS) (masterclass (USA))
Race 4 - Jaymac Racing Supports Qbi-C6 (900m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 0:52.05 (34.20)
Prizemoney: $75,000
1
3/1F
T: L D Kelly
R: M Cahill (59)
3/1F
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.5
11/2
T: B J Dais
R: M R Du Plessis (54)
11/2
6g snippetson (AUS) x time alone (AUS) (danehill (USA))
3
1.6
100/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (54)
100/1
6m kaphero (AUS) x fiskori (AUS) (stratum (AUS))
4
1.8
11/2
T: K A Lees
R: R Wiggins (54)
11/2
5m commands (AUS) x sevillano (AUS) (octagonal (NZ))
5
2.2
25/1
T: G R Duncan
R: Dale Smith (54)
25/1
7g kaphero (AUS) x choose wisely (AUS) (falvelon (AUS))
6
2.4
20/1
T: B J Smith
R: S Galloway (54)
20/1
4m tycoon ruler (AUS) x moonan kathleen (AUS) (afleetaffair (CAN))
7
2.5
7/2
T: Nathaniel Scott
R: Ryan Maloney (56.5)
7/2
6g i am invincible (AUS) x chelsea lass (AUS) (bureaucracy (NZ))
8
3.5
30/1
T: Marcus Wilson
R: Baylee Nothdurft (54)
30/1
9
3.6
Wirnpa (10)
3/1F
T: P & W Hulbert
R: R Fradd (54)
3/1F
10
5.4
60/1
T: P B Moncrieff
R: Corey Bayliss (52)
60/1
4m golden archer (AUS) x heart'n soul (AUS) (show a heart (AUS))
11
8.4
60/1
T: Maddy Sears
R: Ms T Harrison (54)
60/1
Race 5 - Lucky Star Tavern (Rs0mw) (1100m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(4) Time: 1:04.73 (35.40)
Prizemoney: $75,000
1
9/1
T: Gary Doughty
R: M Mc Gillivray (57.5)
9/1
5g snitzel (AUS) x zedatier (AUS) (zeditave (AUS))
Winning siblings: Flambe, Flamboyer,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/2
T: Donald Baker
R: Nicholas Keal (56)
7/2
5g snippetson (AUS) x star chamber (AUS) (zeditave (AUS))
3
1.1
13/2
T: G K Taylor
R: R Wiggins (59)
13/2
5g testa rossa (AUS) x morning glow (AUS) (mister c. (USA))
4
2.1
9/2
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (57)
9/2
7g snitzel (AUS) x amen ruby (AUS) (rubiton (AUS))
5
3.1
30/1
T: S L Smith
R: Chelsea Hall (53.5)
30/1
6g written tycoon (AUS) x train of love (AUS) (universal prince (AUS))
6
4.6
8/1
T: S W Kendrick
R: J Byrne (54)
8/1
3g straight (AUS) x ishi naughty (NZ) (ishiguru (USA))
7
4.8
Alaska (11)
50/1
T: Ms W Bannerot
R: Ron Stewart (55)
50/1
8
5.2
14/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55.5)
14/1
6g pluck (USA) x brief embrace (AUS) (irgun (USA))
9
8.2
60/1
T: G R Duncan
R: R Fradd (54)
60/1
7g showcasing (GB) x zafonique (NZ) (bigstone (IRE))
10
12.7
20/1
T: M G Nolan
R: Dale Smith (54)
20/1
4h spirit of boom (AUS) x proud (AUS) (buck's pride (AUS))
99
0
5/2F
T: A J & T Edmonds
R: Jackson Murphy (54.5)
5/2F
6g dream ahead (USA) x excellent lady (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 6 - Cooper Reeves Plate (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:10.84 (35.75)
Prizemoney: $50,000
1
11/2
T: Steven O'Dea
R: M Cahill (59)
11/2
7g lonhro (AUS) x stolen beauty (AUS) (mossman (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4
9/1
T: T J Sears
R: Corey Bayliss (57)
9/1
3
4.1
6/4F
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (57.5)
6/4F
4
4.2
25/1
T: M J Dunn
R: Baylee Nothdurft (57)
25/1
5g snitzel (AUS) x rockin babe (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
4.4
Veranes (16)
10/1
T: C J Waller
R: R Fradd (54)
10/1
6
4.6
20/1
T: Michael Costa
R: R Plumb (57)
20/1
5m sebring (AUS) x elegant jewel (AUS) (mister c. (USA))
7
5.6
20/1
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (55.5)
20/1
5m redoute's choice (AUS) x pure beauty (AUS) (elusive quality (USA))
8
5.7
11/4
T: T J Gollan
R: J Byrne (55.5)
11/4
4m your song (AUS) x sheeznodoubt (AUS) (not a single doubt (AUS))
9
6.1
100/1
T: R G Lipp
R: James Orman (57)
100/1
5m sebring (AUS) x intuit (AUS) (commands (AUS))
10
6.9
14/1
T: Aleacia Bennett
R: Nicholas Keal (56)
14/1
11
11.2
200/1
T: Ron Jackson
R: Ms T Harrison (55.5)
200/1
5m stratum (AUS) x gypsy googol (AUS) (secret savings (USA))
Race 7 - Business Insurance Group-Bm70 (1800m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:50.02 (37.43)
Prizemoney: $50,000
1
14/1
T: S B Lee
R: Daniel Griffin (57)
14/1
6g street cry (IRE) x disputes (AUS) (manton (AUS))
Winning siblings: Asiago, Sedgemoor,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4F
T: C J Waller
R: R Fradd (55)
13/4F
5m reliable man (GB) x black cat (NZ) (black minnaloushe (USA))
2017 NZB Select Yearling Sale
$55,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Feek Racing
3
2
60/1
T: S J Morrisey
R: A Chau (54.5)
60/1
5g ocean park (NZ) x zigalong (NZ) (danzighill (AUS))
4
2.1
Akage (2)
9/1
T: B V Crowley
R: M Cahill (58.5)
9/1
6m haradasun (AUS) x impinge (NZ) (generous (IRE))
5
3.1
9/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (52)
9/1
4m fruehling (IRE) x tafeer (AUS) (shamardal (USA))
6
3.9
7/2
T: T J Gollan
R: Nicholas Keal (59)
7/2
5g snitzel (AUS) x gopana (AUS) (galileo (IRE))
7
4.4
20/1
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (56)
20/1
6m pressday (AUS) x now's better (NZ) (masterclass (USA))
8
4.8
60/1
T: K M Schweida
R: Chelsea Hall (51.5)
60/1
5m mail train (AUS) x pass the red (AUS) (jet spur (AUS))
9
5.8
50/1
T: M T Eggleston
R: Ms S Thornton (55.5)
50/1
10
5.9
11/2
T: D J Hansen
R: J Byrne (56)
11/2
4m dream ahead (USA) x tempest bay (AUS) (savoire vivre (GB))
11
6.7
25/1
T: S J Morrisey
R: A Spinks (54)
25/1
7g savabeel (AUS) x tonic (NZ) (blues traveller (IRE))
12
11
Galway (8)
11/2
T: B J Dodson
R: M Hellyer (56.5)
11/2
4g pierro (AUS) x bombay (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
12
20/1
T: G R Duncan
R: S Cormack (56.5)
20/1
9g rock hard ten (USA) x to the brim (CAN) (ascot knight (CAN))
14
14.8
50/1
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (58.5)
50/1
7m ekraar (USA) x repetition (NZ) (kingdom bay (NZ))
Race 8 - Coolphase Community (Rs0mw) (1400m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(4) Time: 1:23.53 (36.74)
Prizemoney: $75,000
1
12/1
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (54)
12/1
Winning siblings: Gongfu Lad, Xiaoli's Ying,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: J C Smerdon
R: R Fradd (54.5)
5/2F
3
0.9
30/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (54)
30/1
5m all too hard (AUS) x vietnam (AUS) (admiralty (USA))
4
1.4
15/4
T: K A Lees
R: M Mc Gillivray (56.5)
15/4
4g magic albert (AUS) x cathead (AUS) (catbird (AUS))
5
1.9
150/1
T: S J Morrisey
R: M R Du Plessis (54)
150/1
4g poet's voice (GB) x perri lou (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
2.2
50/1
T: Mick Attard
R: M Hellyer (54)
50/1
7g rothesay (AUS) x falcrest (NZ) (faltaat (USA))
7
3.7
Tardis (4)
4/1
T: A J & T Edmonds
R: Ms S Thornton (54.5)
4/1
5m nicconi (AUS) x vicwood fashion (NZ) (bahhare (USA))
8
4.2
9/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (53.5)
9/2
9
4.3
40/1
T: G B Boyd
R: James Orman (55.5)
40/1
7g iffraaj (GB) x true star (NZ) (ishiguru (USA))
10
5.1
25/1
T: S W Kendrick
R: Daniel Griffin (56.5)
25/1
7g nom du jeu (NZ) x tibouchina (AUS) (exceed and excel (AUS))
11
6.4
Aileach (13)
100/1
T: R G Lipp
R: Ms T Harrison (54)
100/1
4m red dazzler (AUS) x suiligh (AUS) (piccolo (GB))
12
6.9
13/2
T: Gary Doughty
R: Corey Bayliss (52)
13/2
5m jet spur (AUS) x eminence grise (AUS) (sea road (AUS))
13
7.1
30/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
30/1
5m captain sonador (AUS) x everybodys talking (AUS) (unbridled's song (USA))
Race 9 - Qbi Ross Maclean Fellowship (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:11.10 (35.95)
Prizemoney: $105,000
1
14/1
T: L G Ross
R: M Mc Gillivray (56)
14/1
6m hidden dragon (AUS) x royal yangtze (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2016 MM National Yearling Sale
Vendor: Lyndhurst Stud Farm Warwick Qld
Buyer: Psd $18000 Res $20000
2
0.2
10/9F
T: L D Kelly
R: Baylee Nothdurft (53.5)
10/9F
5g foxwedge (AUS) x tamieka (AUS) (viscount (AUS))
3
1
7/1
T: J & C Meagher
R: B N Stewart (58)
7/1
7g shamardal (USA) x insoumise (IRE) (galileo (IRE))
4
1.5
16/1
T: M A Currie
R: J Byrne (54.5)
16/1
7g medaglia d'oro (USA) x joyeuse (AUS) (king's best (USA))
5
1.7
10/1
T: K A Lees
R: Ryan Maloney (56.5)
10/1
6g northern meteor (AUS) x victory cry (AUS) (general nediym (AUS))
6
2.7
100/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (54)
100/1
5g seidnazar (AUS) x showellen (AUS) (show a heart (AUS))
7
2.9
15/1
T: M A Currie
R: M Cahill (54)
15/1
6g publishing (AUS) x power'n'water (AUS) (waterford road (AUS))
8
3.1
30/1
T: R G Lipp
R: Ms T Harrison (54)
30/1
7g rothesay (AUS) x in her shoes (AUS) (sequalo (AUS))
9
3.2
11/1
T: K R Kemp
R: Corey Bayliss (52)
11/1
5g raheeb (AUS) x clear run (AUS) (scenic (IRE))
10
3.5
60/1
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (55)
60/1
9g reset (AUS) x sabkha (USA) (green desert (USA))
11
5.3
25/1
T: M J Dunn
R: L R Dittman (60.5)
25/1
12
5.5
7/1
T: Bjorn Baker
R: R Fradd (54)
7/1
6g street cry (IRE) x rheinfels (AUS) (lonhro (AUS))
13
8.3
25/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: M R Du Plessis (54)
25/1
6g starcraft (NZ) x fashion police (AUS) (elusive quality (USA))
* Nick figures are for Australasia.