Breednet Results

GOLD COAST - Friday, June 12

Race 1 - Tab Mdn Plate (2200m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 2:24.67 (38.44)
Prizemoney: $21,000
1
4/13F
T: T J Gollan
R: J Byrne (58)
4/13F
3g sacred falls (NZ) x port providence (GB) (red ransom (USA))
Winning siblings: Shamport,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.3
25/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (56.5)
25/1
4m raise the flag (GB) x ali rosa (NZ) (personal escort (USA))
3
5.6
10/1
T: K C Anderson
R: A Spinks (58)
10/1
4
6.6
16/1
T: B J Lockwood
R: Ms S Thornton (58.5)
16/1
5
10.4
13/2
T: Chris Anderson
R: James Orman (58)
13/2
3g glass harmonium (IRE) x baqaat (USA) (alhaarth (IRE))
6
12.2
15/1
T: K R Kemp
R: Alex Patis (54.5)
15/1
7
14.2
40/1
T: P & W Hulbert
R: Adin Thompson (56)
40/1
3f real saga (AUS) x love of liberty (AUS) (general nediym (AUS))
8
17.5
80/1
T: Matthew Dunn
R: Leslie Tilley (58.5)
80/1
4g poet's voice (GB) x multiplication (AUS) (bernardini (USA))
9
29.8
100/1
T: Ms A Willick
R: Matthew Palmer (58.5)
100/1
4g poet's voice (GB) x sheen (AUS) (cape cross (IRE))
10
64.6
60/1
T: P Duff
R: Dale Smith (58)
60/1
3g top echelon (AUS) x mock me not (AUS) (jet spur (AUS))
Race 2 - Olmedo @ Aquis In 2020 Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:28.19 (36.66)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: C J Waller
R: M Cahill (58)
7/2
2c savabeel (AUS) x chandelier (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Captain Morgan,
This nick: 157 runners; 114 winners; 19 SW. Details
2
1
16/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (58)
16/1
3
2.5
15/8F
T: Joe Gleeson
R: J Byrne (56)
15/8F
2f zebedee (GB) x violet haze (AUS) (export price (FR))
4
4.5
Marto (8)
15/4
T: Desleigh Forster
R: Taylor Marshall (56)
15/4
2f all too hard (AUS) x lucia (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
5.8
11/4
T: Desleigh Forster
R: A Mallyon (56)
11/4
2f foxwedge (AUS) x analie's daughter (AUS) (floral dynamite (AUS))
6
6.6
10/1
T: Matt Boland
R: Daniel Griffin (58)
10/1
2g akeed mofeed (GB) x elusive diva (AUS) (elusive quality (USA))
Race 3 - Dubious @ Aquis In 2020 Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:27.73 (36.98)
Prizemoney: $21,000
1
11/2
T: L D Kelly
R: M Cahill (59)
11/2
3g so you think (NZ) x up and up (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Unfair Dismissal,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
12/1
T: R G Howard
R: Brooke Ainsworth (55)
12/1
3
1.7
16/1
T: Matthew Dunn
R: Leslie Tilley (57)
16/1
3g jimmy creed (USA) x belolly (AUS) (bel esprit (AUS))
4
1.9
12/1
T: T D Cowan
R: A Spinks (55)
12/1
5
2.4
Cesca (8)
5/1
T: Desleigh Forster
R: Taylor Marshall (56)
5/1
3f uncle mo (USA) x fuwa (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.4
10/1
T: J C Smerdon
R: Carly Frater (55)
10/1
5m fully fledged (NZ) x vermillion (NZ) (danasinga (AUS))
7
3.6
11/2
T: Leanne Gore
R: M R Du Plessis (55)
11/2
4m star witness (AUS) x inspect (AUS) (integra (AUS))
8
5.1
20/1
T: Matthew Dunn
R: Adin Thompson (55)
20/1
5m sebring (AUS) x mosaic gold (AUS) (viscount (AUS))
9
5.3
30/1
T: L Richardson
R: Ms R Palmer (55.5)
30/1
3g olympic glory (IRE) x sporty spur (AUS) (flying spur (AUS))
10
6.6
Riverky (14)
30/1
T: S R Kurz
R: Anthony Allen (55)
30/1
4g domesday (AUS) x river lena (IRE) (spectrum (IRE))
11
7.9
Kid Mac (16)
4/1F
T: Jon Walk
R: Jackson Murphy (55)
4/1F
5g monde bleu (GB) x bisraami (AUS) (raami (GB))
12
10.9
13/2
T: Jeff Dunn
R: M Hellyer (55.5)
13/2
Race 4 - Pierata @ Aquis In 2020 (Bm65) (900m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 0:52.63 (34.29)
Prizemoney: $21,000
1
Tullio (3)
4/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (59)
4/1
4g more than ready (USA) x military rose (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/10F
T: L J Hatch
R: Minonette Kennedy (58.5)
9/10F
4g shaft (AUS) x babylonia (AUS) (chimes square (AUS))
3
0.4
20/1
T: Gregory Cornish
R: Jag Guthmann-Chester (55.5)
20/1
4
1.9
15/1
T: B S Baldwin
R: Taylor Marshall (55.5)
15/1
5
2.1
40/1
T: B J Dais
R: Sheriden Tomlinson (52)
40/1
6g pressday (AUS) x joust (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
2.5
9/1
T: Lauren Abbott
R: James Orman (57)
9/1
4g denman (AUS) x in my sights (AUS) (lion hunter (AUS))
7
3.3
15/4
T: P & W Hulbert
R: Matthew Palmer (57)
15/4
4m love conquers all (AUS) x secret donna (AUS) (secret savings (USA))
8
5.8
50/1
T: A Donnelly
R: Hannah Richardson (57)
50/1
7g sequalo (AUS) x exceptions (AUS) (shovhog (AUS))
9
6.8
25/1
T: M A Palmer
R: Brooke Ainsworth (55)
25/1
3g whittington (AUS) x slugsisterkate (AUS) (pure genius (USA))
Race 5 - Tab (Bm68) (1200m)
Class: Benchmark 68 Track: Heavy(10) Time: 1:12.86 (36.15)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: A J & T Edmonds
R: N Fazackerley (57.5)
4/1
4g jet spur (AUS) x jezzamine (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Bagus, Champagne Jet, Jetfire, Jetty,
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$30,000
Vendor: Raheen Stud Darling Downs Qld
Buyer: Allan Mason
2
0.1
5/2
T: Desleigh Forster
R: Taylor Marshall (55)
5/2
3f rubick (AUS) x annabels (AUS) (anabaa (USA))
3
1.9
13/8F
T: T J Gollan
R: J Byrne (58.5)
13/8F
4m rothesay (AUS) x trail of gold (AUS) (danewin (AUS))
4
2.5
12/1
T: Philip Kimmet
R: M Hellyer (56.5)
12/1
7m dr doute's (AUS) x round robin (AUS) (langfuhr (CAN))
5
7.3
15/1
T: Joe Gleeson
R: Alex Patis (56.5)
15/1
6
8.6
5/1
T: Ms K Purdy
R: Jag Guthmann-Chester (59.5)
5/1
5g testa rossa (AUS) x rothchild (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 6 - Olmedo @ Aquis In 2020 Hcp-C2 (1750m)
Class: Class 2 Track: Heavy(10) Time: 1:52.34 (36.83)
Prizemoney: $21,000
1
11/4F
T: L D Kelly
R: A Mallyon (57)
11/4F
Winning siblings: Siroccan Lad, Take Tea, Traumatised,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
6
15/4
T: J & C Meagher
R: James Orman (58)
15/4
4g high chaparral (IRE) x starry light (NZ) (danehill dancer (IRE))
3
6.5
20/1
T: M J Dunn
R: M Cahill (55.5)
20/1
4m zoustar (AUS) x fondle (NZ) (o'reilly (NZ))
4
6.7
13/2
T: K A Lees
R: Justin Huxtable (56.5)
13/2
4m roc de cambes (NZ) x lady phoenix (NZ) (bachelor duke (USA))
5
8.7
12/1
T: Ethan Ensby
R: M Hellyer (57)
12/1
5m mastercraftsman (IRE) x torch (NZ) (deputy governor (USA))
6
9.5
30/1
T: R L Heathcote
R: Ms S Thornton (55.5)
30/1
3g pluck (USA) x nova (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
12.3
15/4
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (56)
15/4
3g helmet (AUS) x lake mountain (AUS) (monashee mountain (USA))
8
14.6
Nymeria (12)
12/1
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (55)
12/1
9
16.9
8/1
T: M A Currie
R: Daniel Griffin (56.5)
8/1
10
26.4
25/1
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (55)
25/1
4g pierro (AUS) x mourasana (GB) (shirocco (GER))
Race 7 - Dubious @ Aquis In 2020 (C4) (1400m)
Class: Class 4 Track: Heavy(10) Time: 1:26.06 (37.39)
Prizemoney: $21,000
1
8/11F
T: J A Gilmore
R: G Colless (58)
8/11F
3g reset (AUS) x black sea lady (AUS) (desert king (IRE))
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Tatcee (9)
11/2
T: C J Waller
R: M Cahill (58)
11/2
4m foxwedge (AUS) x hides (AUS) (giant's causeway (USA))
3
1.8
16/1
T: L J Hatch
R: A Mallyon (60)
16/1
4
2.6
6/1
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (58.5)
6/1
4g rothesay (AUS) x cee eight lav (AUS) (show a heart (AUS))
5
2.8
Zoucara (13)
9/2
T: Chris Munce
R: J Byrne (56.5)
9/2
4m zoustar (AUS) x mercara (AUS) (commands (AUS))
6
4.3
80/1
T: P H Duncan
R: Ms S Lacy (58)
80/1
7m collate (AUS) x spurring (AUS) (flying spur (AUS))
7
6.3
Capeos (14)
40/1
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (60)
40/1
5g captain sonador (AUS) x the goddess (AUS) (antonius pius (USA))
8
8.1
66/1
T: Leanne Gore
R: Leslie Tilley (60)
66/1
5g hard spun (USA) x miss chard (AUS) (al samer (AUS))
9
14.1
40/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (58.5)
40/1
5g makfi (GB) x irlanda (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 8 - XXXX Dry Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Heavy(10) Time: 1:26.06 (37.41)
Prizemoney: $21,000
1
Reus (2)
9/4F
T: Michael Costa
R: R Fradd (59.5)
9/4F
3g star witness (AUS) x m'indigo (AUS) (fastnet rock (AUS))
This nick: 27 runners; 18 winners; 2 SW. Details
2
0.5
8/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (60.5)
8/1
4g lonhro (AUS) x pamina (NZ) (keeper (AUS))
3
3.5
Broncks (15)
20/1
T: B & D Guy
R: Daniel Griffin (56.5)
20/1
3g better than ready (AUS) x i am but a fool (AUS) (monashee mountain (USA))
4
3.8
Peppino (18)
15/2
T: J C Smerdon
R: M R Du Plessis (55)
15/2
5g pierro (AUS) x corton charlemagne (AUS) (king charlemagne (USA))
5
4.8
8/1
T: B & D Guy
R: Ryan Maloney (58.5)
8/1
6
5.6
12/1
T: Marcus Wilson
R: M Cahill (56)
12/1
3f rothesay (AUS) x tayrhiana (AUS) (carnegie (IRE))
7
6.6
25/1
T: A J & T Edmonds
R: Anthony Allen (55.5)
25/1
3f mossman (AUS) x yerbabuena (AUS) (king cugat (USA))
8
11.6
20/1
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (57)
20/1
3f sizzling (AUS) x power o'raylee (AUS) (o'reilly (NZ))
9
13.6
11/2
T: David Vandyke
R: M Hellyer (56)
11/2
10
15.4
50/1
T: G R Ryan
R: Adin Thompson (56.5)
50/1
4m zoffany (IRE) x silky gold (AUS) (general nediym (AUS))
11
15.9
6/1
T: S Andersen
R: A Chau (57.5)
6/1
3g bel esprit (AUS) x aries (AUS) (street cry (IRE))
12
17.4
66/1
T: L D Kelly
R: Sheriden Tomlinson (52.5)
66/1
4m ekraar (USA) x ghemashah (AUS) (danewin (AUS))
13
18.9
30/1
T: P Duff
R: Dale Smith (57)
30/1
3g rothesay (AUS) x traffic stopper (NZ) (volksraad (GB))
* Nick figures are for Australasia.