Breednet Results

GOSFORD - Thursday, March 29

Race 1 - Kincrome Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:05.02 (35.48)
Prizemoney: $30,000
1
5/4F
T: Richard Litt
R: T Angland (57)
5/4F
Winning siblings: Badajoz, Mercury, Osborne Bulls, Zapateo,
This nick: 34 runners; 27 winners; 4 SW. Details
2
2.3
Taniko (6)
7/4
T: James Cummings
R: B Avdulla (55)
7/4
3
5.6
30/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (55)
30/1
3f denman (AUS) x sky girl (AUS) (nuclear freeze (USA))
4
7.6
Music (5)
15/2
T: Edward O'Rourke
R: A Hyeronimus (55)
15/2
3f delago deluxe (AUS) x hot show (AUS) (snitzel (AUS))
5
7.7
7/2
T: Ms G Englebrecht
R: Ms K O'Hara (55)
7/2
3f tickets (AUS) x rosiesingstheblues (AUS) (king of roses (AUS))
Race 2 - Milwaukee Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:40.60 (36.73)
Prizemoney: $30,000
1
8/11F
T: P and P Snowden
R: T Angland (56.5)
8/11F
3g encosta de lago (AUS) x raging inferno (AUS) (belong to me (USA))
Winning siblings: African Heat, Hot Spin,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/1
T: R A Freedman
R: C W Brown (55)
4/1
4g reset (AUS) x goujon (AUS) (snitzel (AUS))
3
2.5
2/1
T: D K Weir
R: B Avdulla (55)
2/1
4m fastnet rock (AUS) x cryptic miss (AUS) (snippets (AUS))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$450,000
Vendor: Coolmore Stud Jerry's Plains NSW
Buyer: McEvoy Mitchell Racing P/L
4
2.7
25/1
T: Ms J Bowen
R: Ms J Taylor (54)
25/1
5g street sense (USA) x elle (AUS) (general nediym (AUS))
Race 3 - Klingspor (Bm60) (1200m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(5) Time: 1:12.18 (35.83)
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: G K White
R: C W Brown (61.5)
7/4F
3g snitzel (AUS) x river thames (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Londinium, River Charge,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
16/1
T: J G Sargent
R: R Dolan (57.5)
16/1
3f alamosa (NZ) x tinkerbabu (AUS) (giant's causeway (USA))
3
0.9
7/4
T: Brett Thompson
R: Alena Skerritt (61.5)
7/4
4
1.4
7/1
T: B G Lawrence
R: A Adkins (57)
7/1
6m murphy's blu boy (AUS) x beneficial (AUS) (high yield (USA))
5
1.8
3/1
T: Ms G Englebrecht
R: A Hyeronimus (60.5)
3/1
3f hinchinbrook (AUS) x wreckage (AUS) (zeditave (AUS))
6
5
80/1
T: Sally Taylor
R: J Grisedale (54)
80/1
6g reset (AUS) x camellias (AUS) (commands (AUS))
Race 4 - Digga 3 Or Less Starts Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:12.91 (36.57)
Prizemoney: $30,000
1
2/1
T: Ms L Munce
R: A Gibbons (57)
2/1
3g benfica (AUS) x little emily (AUS) (sequalo (AUS))
Winning siblings: Little Moots,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2
T: R J Quinton
R: A Adkins (59)
5/2
4g zariz (AUS) x timeless spirit (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
0.7
7/4F
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (56.5)
7/4F
4
2
11/1
T: Sally Taylor
R: A Hyeronimus (57)
11/1
3g sepoy (AUS) x dorky (AUS) (grand lodge (USA))
5
10.2
20/1
T: Patrick Webster
R: Josh Adams (58)
20/1
3g star witness (AUS) x capto (AUS) (octagonal (NZ))
6
10.6
40/1
T: D Lane
R: Travis Wolfgram (55.5)
40/1
3f hard spun (USA) x impossibleprincess (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
19.5
40/1
T: J L Roberts
R: B McDougall (56.5)
40/1
3g moshe (AUS) x sleek'n'sassy (AUS) (danehill star (AUS))
Race 5 - Stramit 4 Or More Starts Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:12.32 (36.42)
Prizemoney: $30,000
1
9/10F
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (56.5)
9/10F
3f fastnet rock (AUS) x princess coup (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 91 runners; 64 winners; 2 SW. Details
2
1.5
Stone (5)
6/4
T: K J Lantry
R: B Avdulla (58.5)
6/4
3
5
Brooke (6)
8/1
T: R H Holloway
R: Josh Adams (57)
8/1
4m northern meteor (AUS) x bundleofjoy (AUS) (fantastic light (USA))
4
6
12/1
T: J L Roberts
R: B McDougall (59)
12/1
5g zabeel (NZ) x eloa (NZ) (volksraad (GB))
5
7.5
25/1
T: Irene Cowell
R: Ms M Weir (56)
25/1
6
10.7
80/1
T: V C Poke
R: G Buckley (57)
80/1
5m raheeb (AUS) x kaysean d'sunshine (AUS) (mister c. (USA))
7
11.3
40/1
T: Jay Hopkins
R: A Gibbons (56.5)
40/1
3f foreplay (AUS) x cabinda (AUS) (timber country (USA))
Race 6 - Coregas Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:41.34 (38.64)
Prizemoney: $30,000
1
9/4F
T: David Payne
R: J R Collett (55.5)
9/4F
3f so you think (NZ) x winning betsy (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Classic Wind, Hero Star, Public Fortune,
This nick: 34 runners; 24 winners; 3 SW. Details
2
0.8
16/1
T: P G Randall
R: Ms J Taylor (54.5)
16/1
4m murtajill (AUS) x dubai miss (AUS) (dubai destination (USA))
3
1.3
25/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (56.5)
25/1
3g sufficient (NZ) x kaapdiva (NZ) (kaapstad (NZ))
4
2.2
20/1
T: D Lane
R: B McDougall (54.5)
20/1
5m mosayter (USA) x star gold (AUS) (luskin star (AUS))
5
2.3
100/1
T: A D Smith
R: Travis Wolfgram (54.5)
100/1
3f excites (AUS) x tansgirl (AUS) (orientate (USA))
6
2.9
13/4
T: Brad Widdup
R: Tim Clark (58)
13/4
7
6.8
3/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (58)
3/1
3g lonhro (AUS) x applegate (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
6.9
15/4
T: J G Sargent
R: Ms W Costin (55.5)
15/4
3g smart missile (AUS) x rose darmore (AUS) (more than ready (USA))
9
7.4
60/1
T: G R Nickson
R: B El-Issa (54.5)
60/1
10
9.2
150/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (54.5)
150/1
3g onemorenomore (AUS) x dorothy's dream (AUS) (exceed and excel (AUS))
11
11
150/1
T: D Tearle
R: Ms L Day (51.5)
150/1
4m onemorenomore (AUS) x withoutme (NZ) (lonhro (AUS))
12
16.7
80/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (54.5)
80/1
3f hinchinbrook (AUS) x sequinella (AUS) (catbird (AUS))
Race 7 - Pro Ali Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:04.93 (35.54)
Prizemoney: $30,000
1
Resin (3)
13/8F
T: James Cummings
R: Tim Clark (58)
13/8F
Winning siblings: Bezel, Lesage,
This nick: 34 runners; 27 winners; 4 SW. Details
2
0.2
Safado (1)
13/8F
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (59)
13/8F
3g lonhro (AUS) x happy hussy (AUS) (hussonet (USA))
3
3.2
6/1
T: David Pfieffer
R: J R Collett (57)
6/1
4
5.2
50/1
T: G R Nickson
R: Rachel Hunt (51.5)
50/1
5m beneteau (AUS) x highland mary (AUS) (hussonet (USA))
5
5.3
150/1
T: J Fairleigh
R: Kellie Holding (52)
150/1
6
5.9
6/1
T: K A Lees
R: C W Brown (57.5)
6/1
3f lonhro (AUS) x valoura (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
7.4
8/1
T: J G Sargent
R: Ms W Costin (58.5)
8/1
3g smart missile (AUS) x mallard (NZ) (falkirk (NZ))
8
8.1
200/1
T: G A O'Brien
R: G Buckley (54)
200/1
4m snippetson (AUS) x exabaa (AUS) (anabaa (USA))
Race 8 - Insurance House (Bm69) (2100m)
Class: Benchmark 69 Track: Soft(5) Time: 2:12.83 (38.84)
Prizemoney: $30,000
1
6/1
T: Joseph Pride
R: J R Collett (60)
6/1
5g medaglia d'oro (USA) x a fairy's kiss (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
50/1
T: J A Steinmetz
R: Tim Clark (55)
50/1
6g road to rock (AUS) x rising high (NZ) (jetball (AUS))
3
2.3
8/1
T: J G Sargent
R: J Penza (57.5)
8/1
4g rip van winkle (IRE) x sitting on a hill (NZ) (city on a hill (USA))
4
2.7
Packen (9)
50/1
T: Gerard Jenkinson
R: J Innes Jnr (55)
50/1
9g untouchable (AUS) x regal sonata (AUS) (palace music (USA))
5
5.5
Petite (10)
4/5F
T: James Cummings
R: B Avdulla (55)
4/5F
3f reset (AUS) x laleta (IRE) (danehill (USA))
6
5.8
Stan (5)
25/1
T: Ms J Bowen
R: G Buckley (56.5)
25/1
4g mutawaajid (AUS) x issy rose (AUS) (magic albert (AUS))
7
11
11/2
T: M D Moroney
R: C W Brown (55)
11/2
5g tavistock (NZ) x starina (NZ) (sir tristram (IRE))
8
40.5
11/1
T: K J Miller
R: B Spriggs (56.5)
11/1
4m al maher (AUS) x blue ruby (AUS) (lonhro (AUS))
100
16/1
T: C E Conners
R: T Angland (57)
16/1
9h acclamation (GB) x trinity joy (GB) (vettori (IRE))
* Nick figures are for Australasia.