Breednet Results

GOSFORD - Thursday, April 25

Race 1 - The Dart And Feather Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.89 (36.59)
Prizemoney: $35,000
1
9/1
T: Craig Carmody
R: G Buckley (57)
9/1
3g harbour watch (IRE) x beryl (AUS) (bite the bullet (USA))
Winning siblings: Beryl Babe, Mineral Deposit,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/4F
T: James Cummings
R: B Spriggs (55)
7/4F
3f lonhro (AUS) x palomares (AUS) (commands (AUS))
3
1.6
2/1
T: G A Ryan
R: K Jennings (57)
2/1
3g dreamscape (AUS) x play katey (AUS) (brief truce (USA))
4
2.3
13/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (57)
13/2
3g lope de vega (IRE) x zedi power (AUS) (zeditave (AUS))
5
3.4
13/4
T: G A Ryan
R: Mitchell Bell (55)
13/4
3f epaulette (AUS) x demanding (AUS) (octagonal (NZ))
6
3.6
150/1
T: Jamie Thomsen
R: B Griffiths (54)
150/1
3f eurozone (AUS) x zastabelle (AUS) (benicio (AUS))
7
6
25/1
T: G W Moore
R: L Magorrian (57)
25/1
3g denman (AUS) x quipster (AUS) (snippets (AUS))
8
11.6
150/1
T: J A Berry
R: Ms R Freeman-Key (55)
150/1
3f ready as (AUS) x hurricane run (AUS) (hurricane sky (AUS))
Race 2 - The Bon Pavilion Mdn Plate (1900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:00.21 (37.58)
Prizemoney: $35,000
1
5/4F
T: C J Waller
R: L Magorrian (57.5)
5/4F
3g dundeel (NZ) x lady of choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 32 runners; 19 winners; 1 SW. Details
2
1.5
5/1
T: John Thompson
R: A Gibbons (57)
5/1
4m so you think (NZ) x champagne dance (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.8
7/1
T: A J Cummings
R: A Layt (59)
7/1
4g road to rock (AUS) x dhariat (NZ) (faltaat (USA))
4
2.3
13/8
T: K A Lees
R: D McLellan (55.5)
13/8
5
4.1
40/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (55.5)
40/1
3g arlington (AUS) x anamanor (AUS) (anabaa (USA))
6
6.2
25/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (59)
25/1
7
13.9
100/1
T: G D Hickman
R: Ms K Adams (55.5)
100/1
3f pierro (AUS) x green roller (AUS) (flying spur (AUS))
Race 3 - Kentan Machinery (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:04.32 (35.45)
Prizemoney: $35,000
1
9/1
T: Matthew Smith
R: G Buckley (57)
9/1
3c not a single doubt (AUS) x recoinage (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Coin Collector, Sovereign Gold,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
10/9F
T: David Pfieffer
R: C Lever (59)
10/9F
3g smart missile (AUS) x extremely (AUS) (hussonet (USA))
2
0.5
9/2
T: Grant Allard
R: Mitchell Bell (58)
9/2
3g your song (AUS) x nayana (AUS) (iglesia (AUS))
4
2.9
11/1
T: A J Denham
R: R Thompson (57)
11/1
4g i am invincible (AUS) x knights eagle (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.1
3/1
T: G Portelli
R: A Gibbons (59)
3/1
3g zoustar (AUS) x runs deep (AUS) (strategic (AUS))
6
4.2
30/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (56.5)
30/1
7
4.5
30/1
T: Tanya Randell
R: Ms L Day (55.5)
30/1
7g dane shadow (AUS) x wifi (AUS) (reenact (AUS))
8
5.3
100/1
T: D Lane
R: Jake Hull (59)
100/1
9
6
30/1
T: A Stapleford
R: B Looker (54)
30/1
3g poet's voice (GB) x hewayaat (AUS) (red ransom (USA))
Race 4 - Central Coast Floormaster-Bm64 (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:38.02 (35.82)
Prizemoney: $35,000
1
6/1
T: M R Stitt
R: Ms M Weir (55.5)
6/1
4g street cry (IRE) x harpers (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Tutelage,
This nick: 14 runners; 11 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/4F
T: J C Deamer
R: D McLellan (59)
11/4F
3g time thief (AUS) x summer raid (AUS) (marauding (NZ))
3
1.5
13/4
T: Grant Allard
R: B Looker (60.5)
13/4
4g zoffany (IRE) x snake dancer (AUS) (okawango (USA))
4
4
15/2
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (58.5)
15/2
4g manhattan rain (AUS) x fabulous cat (JPN) (sunday silence (USA))
5
4.1
5/1
T: James Cummings
R: B Spriggs (57)
5/1
3f savabeel (AUS) x sitting pretty (NZ) (o'reilly (NZ))
6
4.3
Titus (8)
15/2
T: P M Perry
R: Jenny Duggan (55)
15/2
4g excites (AUS) x indrani (AUS) (commands (AUS))
7
5.6
Taj (4)
8/1
T: C J Waller
R: Y Ichikawa (58.5)
8/1
3g so you think (NZ) x little surfer girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
9.6
40/1
T: Mike Cattell
R: L Magorrian (57.5)
40/1
3g foxwedge (AUS) x permission to land (AUS) (fantastic light (USA))
Race 5 - Telstra Store Woy Woy Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.73 (35.27)
Prizemoney: $35,000
1
5/2
T: Brad Widdup
R: Mitchell Bell (57)
5/2
4m star witness (AUS) x cashew (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/4F
T: Luke Hilton
R: B Spriggs (54)
5/4F
2f unencumbered (AUS) x anabring (AUS) (sebring (AUS))
3
0.6
20/1
T: Peter D Green
R: G Buckley (56.5)
20/1
3f all too hard (AUS) x glasgow (AUS) (testa rossa (AUS))
4
2.1
15/4
T: K A Lees
R: A Gibbons (58.5)
15/4
3g more than ready (USA) x gamble me (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
4.4
12/1
T: Grant Allard
R: B Looker (58.5)
12/1
6
5.4
150/1
T: L J Tilley
R: Ms M Weir (57)
150/1
4g pluck (USA) x marshow (AUS) (marscay (AUS))
7
5.5
Fonce (5)
80/1
T: Ms D Lumsden
R: Ms L Day (55.5)
80/1
3g domesday (AUS) x fictitious (AUS) (blevic (AUS))
8
5.8
40/1
T: B G Lawrence
R: D McLellan (57)
40/1
4m pluck (USA) x baby belle (AUS) (filante (NZ))
9
7.7
16/1
T: R and L Price
R: Y Ichikawa (59)
16/1
5g pendragon (NZ) x popcorn charley (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
8.8
40/1
T: L J Tilley
R: R Thompson (59)
40/1
4g anacheeva (AUS) x arrivez meme (AUS) (get square (AUS))
Race 6 - Outdoor Elegance (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:04.91 (34.71)
Prizemoney: $35,000
1
13/8F
T: R J Quinton
R: Mitchell Bell (59.5)
13/8F
3f zoustar (AUS) x barangaroo (AUS) (fastnet rock (AUS))
This nick: 17 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
1.5
Ariege (2)
4/1
T: James Cummings
R: G Buckley (59.5)
4/1
3f exceed and excel (AUS) x montsegur (AUS) (new approach (IRE))
3
1.6
6/1
T: James Cummings
R: B Spriggs (58.5)
6/1
3f bernardini (USA) x calle flora (USA) (street sense (USA))
4
1.7
4/1
T: G A Ryan
R: K Jennings (59)
4/1
3f snitzel (AUS) x monte rosa (AUS) (fraar (USA))
5
3.1
30/1
T: R and L Price
R: Y Ichikawa (56.5)
30/1
5m commands (AUS) x leamington (USA) (pleasant tap (USA))
6
3.5
4/1
T: M and D Kearney
R: C G O'Brien (58.5)
4/1
7
5.3
25/1
T: S Farley
R: A Gibbons (59)
25/1
4m i am invincible (AUS) x ay dee bee (AUS) (catcher in the rye (IRE))
Race 7 - Freddy's Fishing & Outdoor-C2 (1900m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 2:00.38 (35.71)
Prizemoney: $35,000
1
5/4F
T: Bjorn Baker
R: C Lever (56)
5/4F
3g mawingo (GER) x lurking lilli (AUS) (charge forward (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: John Thompson
R: Mitchell Bell (55)
7/2
3
0.2
13/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (59)
13/2
4h camelot (GB) x miss mariduff (USA) (hussonet (USA))
4
0.7
4/1
T: P and P Snowden
R: D McLellan (56.5)
4/1
3g pierro (AUS) x sarasota (AUS) (danehill (USA))
5
1
12/1
T: T R Martin
R: L Magorrian (56.5)
12/1
5g street sense (USA) x teralani (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
4.8
66/1
T: Jamie Thomsen
R: B Griffiths (54)
66/1
6m danewin (AUS) x elegy (USA) (diesis (GB))
7
5.2
150/1
T: I B Finn
R: Y Ichikawa (54)
150/1
5g roc de cambes (NZ) x degree (NZ) (bachelor duke (USA))
8
5.3
Kliftee (10)
30/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (52)
30/1
4g youthful legs (USA) x canadian bullet (AUS) (canadian silver (CAN))
9
5.4
11/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (54)
11/1
5m jukebox jury (IRE) x vive la reine (GER) (big shuffle (USA))
* Nick figures are for Australasia.