Breednet Results

GOULBURN - Tuesday, June 5

Race 1 - Argyle Fire Service Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:57.86 (34.54)
Prizemoney: $20,000
1
15/4
T: R and L Clarke
R: J Penza (57)
15/4
3f west quest (CAN) x diotra (AUS) (double income (AUS))
Winning siblings: Irish John,
This nick: 22 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1F
T: Luke Pepper
R: C Reith (57)
3/1F
3f magic albert (AUS) x outofafrika (AUS) (johannesburg (USA))
3
0.7
Music (9)
7/2
T: Edward O'Rourke
R: A Hyeronimus (57)
7/2
3f delago deluxe (AUS) x hot show (AUS) (snitzel (AUS))
2018 Inglis Australian Weanling Sale
$2,500
Vendor: Newhaven Park, Boorowa
Buyer: P McPhee
4
1.3
Denesc (7)
15/2
T: D A Williams
R: Nick Heywood (57)
15/2
3f denman (AUS) x escalotte (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
1.4
15/2
T: Tash Burleigh
R: Peter Wells (59)
15/2
6g ukok warrior (AUS) x bare elegance (AUS) (cossack warrior (AUS))
6
2.1
8/1
T: R and L Price
R: Ms W Costin (59)
8/1
3g sepoy (AUS) x leamington (USA) (pleasant tap (USA))
7
2.2
66/1
T: D J Rolfe
R: Billy Owen (59)
66/1
6g high chaparral (IRE) x tantra (AUS) (royal academy (USA))
8
3.5
Yashoda (12)
20/1
T: F J Walden
R: S Guymer (57)
20/1
4m pendragon (NZ) x white (AUS) (danasinga (AUS))
9
5.2
9/1
T: G D Hickman
R: Ms J Taylor (59)
9/1
3c nicconi (AUS) x dressed (NZ) (zabeel (NZ))
10
5.6
100/1
T: John L Morrison
R: Rachel Hunt (59)
100/1
3g congrats (USA) x not a tully (AUS) (danzero (AUS))
Race 2 - Njb Racing Hcp (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 0:56.75 (33.22)
Prizemoney: $20,000
1
5/4F
T: Ms G Englebrecht
R: A Hyeronimus (59.5)
5/4F
4g choisir (AUS) x surprise bid (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 15 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
2.8
4/1
T: Jamie Thomsen
R: Ms W Costin (57.5)
4/1
4m mutawaajid (AUS) x canzero (AUS) (danzero (AUS))
3
4.1
9/1
T: M C Conners
R: J R Collett (55)
9/1
4m olympus (AUS) x morosi (AUS) (grass wonder (USA))
4
5.1
5/1
T: Cheryl Lantry
R: Ms J Taylor (57)
5/1
5g natural destiny (AUS) x pimpala gift (AUS) (canadian silver (CAN))
5
7.2
Mandee (5)
12/1
T: Matthew Dale
R: A Kajiya (53.5)
12/1
6
11.2
7/2
T: Cameron Crockett
R: Ms R Freeman-Key (55.5)
7/2
4m gio ponti (USA) x rubirose (AUS) (rubiton (AUS))
Race 3 - Nova Employment (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:11.01 (35.20)
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: D A Williams
R: Nick Heywood (58)
3/1F
4m i am invincible (AUS) x fine cuban (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Leshrac, Three Phase,
This nick: 29 runners; 26 winners; 3 SW. Details
2
0.2
11/2
T: Ms M Hopkins
R: J Ford (55.5)
11/2
4g spartacus (IRE) x shamozzle (AUS) (shamardal (USA))
3
1.2
11/2
T: Mark De Montfort
R: Ms J Taylor (58)
11/2
7g oratorio (IRE) x ready made family (AUS) (more than ready (USA))
4
1.5
3/1F
T: D A Williams
R: J R Collett (59)
3/1F
5
1.7
30/1
T: Ms M Rae
R: B Spriggs (54.5)
30/1
6
3.6
12/1
T: Natalie Jarvis
R: Brock Ryan (56)
12/1
5g dubleo (USA) x supreme minstrel (AUS) (supremo (USA))
7
4.3
7/2
T: G A Ryan
R: Jean Van Overmeire (55.5)
7/2
4m so you think (NZ) x schiffer (AUS) (snitzel (AUS))
8
6.3
30/1
T: K Dryden and S Collings
R: M A Cahill (55.5)
30/1
4m helenus (AUS) x redaluca's gaze (AUS) (intergaze (AUS))
9
10.1
30/1
T: Glen Thompson
R: J Penza (59)
30/1
Race 4 - Twinstar Racing Hcp (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:17.72 (35.68)
Prizemoney: $20,000
1
11/4
T: Luke Pepper
R: Ms K Nisbet (54.5)
11/4
4m mastercraftsman (IRE) x miss krisdel (NZ) (spectatorial (AUS))
Winning siblings: Qiji Express, Spectacular Vision,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: M and D Kearney
R: Nick Heywood (57.5)
12/1
4g oamaru force (AUS) x frilly milly (AUS) (military plume (NZ))
3
1.9
10/1
T: G D Neale
R: A Layt (57.5)
10/1
4g fastnet rock (AUS) x lady firebird (NZ) (stravinsky (USA))
4
3.3
11/2
T: Cameron Crockett
R: Jean Van Overmeire (62)
11/2
4g snitzel (AUS) x lady of the desert (AUS) (desert prince (IRE))
5
6.6
Receipt (11)
25/1
T: Matthew Dale
R: M A Cahill (54)
25/1
5m high chaparral (IRE) x cashier (AUS) (danehill (USA))
6
8.5
Tarboy (8)
15/1
T: G Dimitropoulos
R: M Heagney (56)
15/1
5g killy (AUS) x kiahni miss (AUS) (quest for fame (GB))
7
10.4
9/4F
T: K A Lees
R: J Ford (56.5)
9/4F
8
10.6
9/2
T: Brad Widdup
R: C Reith (59)
9/2
4g so you think (NZ) x redoutebelle (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
18.3
100/1
T: T J Wilson
R: Ms K Adams (55)
100/1
5g choisir (AUS) x actress (AUS) (snippets (AUS))
Race 5 - Storage King Goulburn Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:18.73 (35.96)
Prizemoney: $20,000
1
Napoli (1)
4/9F
T: Tash Burleigh
R: J Ford (59)
4/9F
3g snitzel (AUS) x city of song (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Paris Lights,
This nick: 6 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
1.5
15/2
T: David Pfieffer
R: C Reith (58)
15/2
3
5.3
100/1
T: B W Fraser
R: G Buckley (55)
100/1
3f bullet train (GB) x pointed (AUS) (flying spur (AUS))
4
5.4
8/1
T: K J Parker
R: Ms W Costin (57)
8/1
3g denman (AUS) x dual spark (AUS) (spartacus (AUS))
5
5.5
6/1
T: A and E Cummings
R: J R Collett (56)
6/1
3f sepoy (AUS) x otravez (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
7.5
12/1
T: G D Hickman
R: Ms K Adams (58)
12/1
7
9
100/1
T: T J Wilson
R: S Guymer (54)
100/1
3f zizou (AUS) x mokaraba (NZ) (cape cross (IRE))
8
9.4
Sam (10)
25/1
T: Ms M Hopkins
R: Jason Devrimol (54)
25/1
3g congrats (USA) x gobbledegook (AUS) (distorted humor (USA))
Race 6 - Functions @ Goulburn Rc Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:37.03 (36.34)
Prizemoney: $20,000
1
13/8F
T: R A Freedman
R: A Hyeronimus (59)
13/8F
4g smart missile (AUS) x alalunga (USA) (machiavellian (USA))
Winning siblings: Almindoro, D'don, Lomachenko, No Doubt,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
7.5
8/1
T: Wayne Austin
R: K S Latham (57.5)
8/1
3g sebring (AUS) x tigress lily (AUS) (snitzel (AUS))
2019 Inglis Classic Yearling Sale
$120,000
Vendor: Widden Stud, Widden Valley
Buyer: Orbis Bloodstock Pty Ltd
3
7.7
15/4
T: T Gibson
R: R Bensley (55.5)
15/4
5g god's own (AUS) x fuji riva (AUS) (fuji kiseki (JPN))
4
10.2
3/1
T: E and L Longmire
R: C Lever (57)
3/1
3f bull ripper (AUS) x generous maid (NZ) (generous (IRE))
5
11
11/2
T: D A Williams
R: J Ford (55.5)
11/2
4m vice admiral (IRE) x flash bash (AUS) (vettori (IRE))
6
12.1
60/1
T: G G Kirkup
R: Carly Frater-Hill (55.5)
60/1
4g host (CHI) x le billet doux (AUS) (danzero (AUS))
7
13.4
30/1
T: Ms W Roche
R: M A Cahill (55.5)
30/1
4g mossman (AUS) x sontweni (IRE) (sadler's wells (USA))
8
15.2
25/1
T: E and L Longmire
R: J Penza (55.5)
25/1
9
43.3
100/1
T: Robert Leitner
R: Jason Devrimol (55.5)
100/1
Race 7 - Antony & Edwards R Estate-Bm63 (1600m)
Class: Benchmark 63 Track: Soft(5) Time: 1:36.44 (36.94)
Prizemoney: $20,000
1
11/8F
T: J G Sargent
R: J Ford (54)
11/8F
3f hard spun (USA) x sky trist (NZ) (sir tristram (IRE))
Winning siblings: Diadem Trist, Magnastar, Skyt, Sly Romance,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
15/2
T: Mark Newnham
R: R Dolan (57)
15/2
4g darci brahma (NZ) x battocchi (NZ) (success express (USA))
3
4.5
10/1
T: J H Manzelmann
R: C Reith (58.5)
10/1
5g high chaparral (IRE) x mithila (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
5.7
60/1
T: T and P Vigouroux
R: K S Latham (59.5)
60/1
7g zabeel (NZ) x sumehra (NZ) (stravinsky (USA))
5
5.8
15/2
T: Ms J Ryan
R: A Layt (57.5)
15/2
4g smart missile (AUS) x driven snow (USA) (storm cat (USA))
6
6
13/2
T: D A Williams
R: J Penza (55.5)
13/2
3f roadhog (AUS) x star tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
7
8.7
9/2
T: Matthew Smith
R: J R Collett (56)
9/2
4g myboycharlie (IRE) x solana beach (NZ) (canny lad (AUS))
8
23.6
8/1
T: K Dryden and S Collings
R: M A Cahill (56)
8/1
4m myboycharlie (IRE) x jadana (AUS) (jade hunter (USA))
9
32.8
150/1
T: G G Kirkup
R: Carly Frater-Hill (58)
150/1
* Nick figures are for Australasia.