Breednet Results

GRAFTON - Tuesday, April 11

Race 1 - Song Time (Bm64) (2215m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:20.41 (34.00)
Prizemoney: $20,000
1
13/8F
T: S W Edmonds
R: L Cumberland (55)
13/8F
4g authorized (IRE) x trading (AUS) (springsteen (AUS))
Winning siblings: Mishani Trader,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
3/1
T: G J Howells
R: C P Franklin (57)
3/1
5m pentire (GB) x whatagem (AUS) (kaapstad (NZ))
3
3.8
5/1
T: P A Youngberry
R: M Paget (54)
5/1
4
4.2
6/1
T: S J Bennett
R: Jackson Murphy (52.5)
6/1
5
6.4
9/1
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (61)
9/1
8g benicio (AUS) x suspended time (AUS) (gilded time (USA))
6
13.2
9/1
T: D J Graham
R: Jesse Graham (53.5)
9/1
6g god's own (AUS) x woodwina (AUS) (woodman (USA))
Race 2 - De Rigueur 2yo Hcp (1115m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:04.80 (34.31)
Prizemoney: $20,000
1
4/7F
T: R N Godbolt
R: L R Dittman (61)
4/7F
2g harbour watch (IRE) x carnova (AUS) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Al Nova, Artova,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
10/1
T: Stirling Osland
R: B Looker (56)
10/1
2c related (AUS) x lovely lonny (AUS) (lonhro (AUS))
3
5.5
6/1
T: Ms J Graham
R: P Graham (54)
6/1
2f poet's voice (GB) x hewayaat (AUS) (red ransom (USA))
4
6.2
14/1
T: Ms J Clement
R: L Cumberland (54.5)
14/1
2f shrapnel (AUS) x ellehro (AUS) (lonhro (AUS))
5
8.3
66/1
T: D D Schmidt
R: C P Franklin (54.5)
66/1
2f husson (ARG) x moon glitter (AUS) (arena (AUS))
6
8.4
60/1
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (55.5)
60/1
2g snippetson (AUS) x bel geddes (AUS) (show a heart (AUS))
7
8.7
30/1
T: G L Woodward
R: Jackson Murphy (54.5)
30/1
2c shrapnel (AUS) x swift gift (AUS) (flying spur (AUS))
8
8.9
11/2
T: J D Shelton
R: Ms K Stanley (54.5)
11/2
2f i am invincible (AUS) x miss chaos (NZ) (van nistelrooy (USA))
9
11.7
40/1
T: P Cheers
R: Ms B Hodder (54)
40/1
2f al maher (AUS) x daguetta (AUS) (fuji kiseki (JPN))
10
13.1
16/1
T: Scott Henley
R: S Galloway (54)
16/1
11
13.2
30/1
T: Scott Henley
R: S Thurlow (54.5)
30/1
2f excelebration (IRE) x flavin (USA) (dynaformer (USA))
Race 3 - Laogan Mdn Hcp (1015m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.73 (34.34)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: G D Yorke
R: Ms B Hodder (57)
4/1
4m clang (AUS) x secret stash (AUS) (secret savings (USA))
Winning siblings: Innervoice, Luma, Natural Cash,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/2
T: B D Bellamy
R: R Spokes (56)
9/2
3f exceed and excel (AUS) x laurelling (USA) (highest honor (FR))
3
1.2
14/1
T: J D Shelton
R: M Paget (56.5)
14/1
3f ready's image (USA) x topsinga (NZ) (danasinga (AUS))
4
1.3
4/1
T: B D Bellamy
R: Corey Bayliss (57.5)
4/1
3g hidden dragon (AUS) x lotsahula (AUS) (sequalo (AUS))
5
1.9
60/1
T: S B Lee
R: Daniel Griffin (58)
60/1
3g husson (ARG) x trick ski (AUS) (rory's jester (AUS))
6
4.4
5/2F
T: B J Dais
R: B N Stewart (57.5)
5/2F
3f lope de vega (IRE) x to be surprised (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.3
12/1
T: S B Lee
R: L R Dittman (58)
12/1
4g teranaba (AUS) x our royal star (AUS) (irish royal (IRE))
8
5.9
20/1
T: P J Cunningham
R: Jackson Murphy (53.5)
20/1
3f statue of liberty (USA) x passing by (AUS) (charge forward (AUS))
9
7.5
14/1
T: R N Godbolt
R: B Looker (57)
14/1
4m casino prince (AUS) x provokes (AUS) (octagonal (NZ))
10
7.6
66/1
T: Ms J Clement
R: L Cumberland (56)
66/1
4m lope de vega (IRE) x tennessee moonlite (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
9.2
25/1
T: Scott Henley
R: M McGuren (59)
25/1
4h conatus (AUS) x sweetpick (AUS) (piccolo (GB))
12
13.6
50/1
T: Morgan Butler
R: C P Franklin (58.5)
50/1
3g snippetson (AUS) x sweet magic (AUS) (magic albert (AUS))
Race 4 - Lockmar Mdn Plate (1215m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.58 (34.96)
Prizemoney: $20,000
1
9/10F
T: M J Dunn
R: M McGuren (59)
9/10F
5g tale of the cat (USA) x kabuki doll (AUS) (desert king (IRE))
Winning siblings: Hiroko, Kabuki Kiss,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
5
9/1
T: Daniel Bowen
R: Kirk Matheson (57)
9/1
3
5.4
5/1
T: W J Gavenlock
R: R Spokes (57)
5/1
4m intergaze (AUS) x cyclone babe (AUS) (hurricane sky (AUS))
4
6.4
66/1
T: Ethan Ensby
R: C P Franklin (59)
66/1
5
6.9
8/1
T: S B Lee
R: Daniel Griffin (56.5)
8/1
3f rothesay (AUS) x regal county (AUS) (lake coniston (IRE))
7
7.2
8/1
T: Sharlee Hoffman
R: Jackson Murphy (57)
8/1
4g rothesay (AUS) x kiss and covert (AUS) (st. covet (AUS))
8
7.4
14/1
T: J D Shelton
R: S Traecey (58.5)
14/1
3g real saga (AUS) x manuka honey (AUS) (royal academy (USA))
9
8.1
30/1
T: Paul Matts
R: M Paget (59)
30/1
5g magic albert (AUS) x frisco's lass (AUS) (frisco view (USA))
10
9.1
7/1
T: D D Schmidt
R: Ms C Schmidt (59)
7/1
11
10
40/1
T: Ms J Pratten
R: S Galloway (56.5)
40/1
3f star witness (AUS) x imanactress (AUS) (royal academy (USA))
12
18.7
66/1
T: Mick O'Neill
R: M Bennett (57)
66/1
5m frisco view (USA) x probation (AUS) (rubiton (AUS))
Race 5 - Kanter Brau Mdn Plate (1215m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.97 (35.66)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: D D Schmidt
R: Jackson Murphy (55)
5/1
4m dylan thomas (IRE) x arisen (AUS) (king of kings (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/2
T: J I Herriot
R: Ms K Stanley (57)
9/2
4m artie schiller (USA) x armilla (AUS) (thunder gulch (USA))
3
2.2
5/1
T: Jason Reilly
R: M McGuren (56.5)
5/1
4
2.7
Zarco (6)
16/1
T: Paul Matts
R: M Paget (59)
16/1
6g za-im (GB) x frisco's lass (AUS) (frisco view (USA))
5
3.3
16/1
T: B D Bellamy
R: W D'Avila (57)
16/1
5m sequalo (AUS) x magic hula (AUS) (hula chief (NZ))
6
3.8
25/1
T: T Fletcher
R: S Galloway (57)
25/1
5m onemorenomore (AUS) x gladwell (AUS) (anabaa (USA))
7
4.8
12/1
T: Sharlee Hoffman
R: Jesse Graham (57)
12/1
4g bushranger (IRE) x danazira (NZ) (danasinga (AUS))
8
5.1
50/1
T: Ms J Hardy
R: P Graham (59)
50/1
4g court command (AUS) x western cent (AUS) (best western (AUS))
9
6.1
30/1
T: A Parramore
R: Ms C Schmidt (59)
30/1
4g lope de vega (IRE) x sarvon (AUS) (zabeel (NZ))
10
6.4
60/1
T: P Cheers
R: Ms B Hodder (59)
60/1
4g dane shadow (AUS) x delyara (AUS) (belong to me (USA))
11
9.6
5/4F
T: B J Dodson
R: M Bennett (56.5)
5/4F
3f snippetson (AUS) x fictional (AUS) (danehill (USA))
12
10.2
20/1
T: T W McCarthy
R: C P Franklin (59)
20/1
Race 6 - Carry Me Bluey Plate (C1) (1715m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:43.66
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: T V Green
R: Jackson Murphy (57)
6/1
4g strategic (AUS) x red light fantasy (AUS) (fantastic light (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/1
T: A Parramore
R: Corey Bayliss (57.5)
5/1
4g excellent art (GB) x ellen may (AUS) (danzero (AUS))
3
1.8
11/4F
T: M J Dunn
R: M McGuren (57)
11/4F
4m encosta de lago (AUS) x dark delilah (NZ) (more than ready (USA))
4
2.3
6/1
T: Ethan Ensby
R: C P Franklin (56.5)
6/1
4
2.3
8/1
T: W J Gavenlock
R: R Spokes (57)
8/1
4m zariz (AUS) x princess chloe (AUS) (king cugat (USA))
6
3.8
10/1
T: P A Youngberry
R: S Galloway (57)
10/1
5m choisir (AUS) x larenco (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4.2
8/1
T: Chris Anderson
R: J P Morris (57)
8/1
4m husson (ARG) x katisam (AUS) (lonhro (AUS))
8
4.5
12/1
T: Daniel Bowen
R: Kirk Matheson (59)
12/1
4g casino prince (AUS) x beachland (AUS) (falvelon (AUS))
9
5.3
15/1
T: Shane Everson
R: M Paget (59)
15/1
4g al maher (AUS) x brecon rose (NZ) (honor grades (USA))
10
7.8
16/1
T: B J Dais
R: L P Rolls (54.5)
16/1
11
9
Do Dar (2)
10/1
T: D D Schmidt
R: Ms C Schmidt (59)
10/1
4g shellscrape (AUS) x ta ta for now (AUS) (hold that tiger (USA))
12
9.6
50/1
T: Ethan Ensby
R: P Graham (54.5)
50/1
4m road to rock (AUS) x all in riddles (NZ) (postponed (USA))
13
12.7
Moogem (13)
30/1
T: L J Clapham
R: Ms J Worley (55.5)
30/1
14
16.7
66/1
T: Julie Hodder
R: Ms B Hodder (57)
66/1
6m ad valorem (USA) x in orbit (AUS) (sackford (USA))
Race 7 - Gazza Guru (Bm60) (1415m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:23.42 (35.55)
Prizemoney: $20,000
1
9/4F
T: Stirling Osland
R: B Looker (56.5)
9/4F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/1
T: Daniel Bowen
R: Kirk Matheson (58.5)
7/1
4m bernardini (USA) x polar (AUS) (elusive quality (USA))
3
1.4
9/2
T: Shane Everson
R: Ms C Schmidt (59)
9/2
5g encosta de lago (AUS) x romantic ballerina (USA) (giant's causeway (USA))
4
3.2
9/2
T: M J Dunn
R: M McGuren (55.5)
9/2
3f zoffany (IRE) x dressed to impress (AUS) (turtle island (IRE))
5
3.8
10/1
T: S B Lee
R: Daniel Griffin (55)
10/1
4m jet spur (AUS) x jillilikes (AUS) (falvelon (AUS))
6
3.9
16/1
T: A Parramore
R: Corey Bayliss (61)
16/1
7
4.9
16/1
T: G J Howells
R: Jesse Graham (56.5)
16/1
5m dusty moon (AUS) x too dark (AUS) (telesto (NZ))
8
8.6
10/1
T: S J Bennett
R: Jackson Murphy (59.5)
10/1
9
8.8
10/1
T: T W McCarthy
R: M Bennett (58)
10/1
4g raheeb (AUS) x moment to reign (AUS) (barely a moment (AUS))
10
10.5
Kyspeil (12)
50/1
T: G C Kilner
R: R Spokes (54)
50/1
11
12.9
20/1
T: N R Stewart
R: Olivia Pickering (51)
20/1
8g southern image (USA) x allora (NZ) (pompeii court (USA))
12
13.3
12/1
T: M D Trihey
R: M Paget (60)
12/1
7g pembroke (USA) x our shout (AUS) (kenny's best pal (AUS))
Race 8 - Myamira (Bm60) (1415m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:23.75 (36.07)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: M J Robinson
R: B Looker (61)
7/2
5m mutawaajid (AUS) x dubai ruby (AUS) (secret savings (USA))
Winning siblings: At All Costs, Capatas, Elite Of The Year,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Strombo (13)
50/1
T: L Richardson
R: Brooke Ainsworth (54)
50/1
9g stromberg carlson (AUS) x outback opus (AUS) (western symphony (USA))
3
1.9
6/1
T: W J Gavenlock
R: M Bennett (59.5)
6/1
6g lion heart (USA) x talulla (NZ) (o'reilly (NZ))
4
2.1
20/1
T: H Kilner
R: Corey Bayliss (53.5)
20/1
5
2.3
5/2F
T: N R Stewart
R: L R Dittman (58.5)
5/2F
4m reset (AUS) x special grange (AUS) (dehere (USA))
6
2.4
25/1
T: T V Green
R: L Cumberland (54)
25/1
6g exceed and excel (AUS) x on type (AUS) (zeditave (AUS))
7
2.8
20/1
T: B D Bellamy
R: S Traecey (55.5)
20/1
7m host (CHI) x pure sugar (AUS) (arena (AUS))
8
3
12/1
T: T Pratt
R: Olivia Pickering (59)
12/1
5g henrythenavigator (USA) x three stars (AUS) (flying spur (AUS))
9
3.1
7/1
T: T Fletcher
R: S Galloway (57.5)
7/1
10
3.2
9/1
T: Daniel Want
R: Kirk Matheson (58.5)
9/1
3g dubleo (USA) x pagan county (AUS) (marechal (AUS))
11
3.3
20/1
T: F J Tanner
R: Mollie Partridge (62)
20/1
12
3.8
9/2
T: S B Lee
R: Daniel Griffin (56.5)
9/2
4m exceed and excel (AUS) x mofajah (GB) (sadler's wells (USA))
13
9.7
30/1
T: M A Palmer
R: M McGuren (58)
30/1
7g caught courting (NZ) x elsie alma (AUS) (covetous (AUS))
Race 9 - Kurtley Hcp (C2) (1115m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:03.77 (34.36)
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: Paul Grills
R: M Paget (56.5)
8/1
Winning siblings: Maximoo,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/2
T: G D Yorke
R: L R Dittman (58)
7/2
4g natural destiny (AUS) x pimpala gift (AUS) (canadian silver (CAN))
3
2.6
4/5F
T: M J Dunn
R: M McGuren (58.5)
4/5F
4m nicconi (AUS) x ro's purring (AUS) (lonhro (AUS))
4
3
20/1
T: L J Clapham
R: R Spokes (54)
20/1
5m commands (AUS) x crackle dash (AUS) (hennessy (USA))
5
3.4
Defrost (13)
80/1
T: Julie Hodder
R: Ms B Hodder (54)
80/1
7m nuclear freeze (USA) x quick kate (AUS) (appleby fair (AUS))
6
4.3
16/1
T: L E Smerdon
R: Jackson Murphy (53)
16/1
7
4.9
14/1
T: G J Howells
R: Ms K Stanley (54)
14/1
6m danerich (AUS) x go bendigo (AUS) (vettori (IRE))
8
5.1
80/1
T: Shane Everson
R: Olivia Pickering (51)
80/1
5m tanabota (AUS) x mandy's charm (AUS) (some charm (AUS))
9
6.1
Corder (6)
20/1
T: Daniel Bowen
R: B Looker (54.5)
20/1
5g zizou (AUS) x pinoshea (NZ) (pins (AUS))
10
6.3
9/1
T: Ms D Trembath
R: C P Franklin (56)
9/1
3g all american (AUS) x bit of a gal (AUS) (desert king (IRE))
11
12.4
80/1
T: D Chujo
R: S Thurlow (54)
80/1
7m monashee mountain (USA) x callaina (NZ) (howbaddouwantit (USA))
Race 10 - Gold Horizon Hcp (C2) (1115m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:04.17 (34.45)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: B J Dais
R: B N Stewart (57)
7/2
3g nicconi (AUS) x chenar (AUS) (just awesome (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
16/1
T: L J Clapham
R: Olivia Pickering (58)
16/1
4g savabeel (AUS) x pins on ice (NZ) (pins (AUS))
2018 NZB Karaka - Book 1
$350,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: De Burgh Equine / Shadwell
3
1
Ensign (14)
50/1
T: Jason Reilly
R: Ms K Stanley (54)
50/1
5g wicked style (USA) x jerash (AUS) (mukaddamah (USA))
4
1.4
Anzio (2)
9/1
T: T W McCarthy
R: M Bennett (58)
9/1
4g commands (AUS) x hosannah (AUS) (octagonal (NZ))
5
1.5
4/1
T: S B Lee
R: Daniel Griffin (56)
4/1
5g magic albert (AUS) x cloudcatcher (AUS) (catcher in the rye (IRE))
6
3.3
13/8F
T: M J Robinson
R: B Looker (54)
13/8F
7
3.5
14/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (54)
14/1
4g exceedingly good (AUS) x hieroglyph (AUS) (celestial dancer (IRE))
8
4.3
14/1
T: L E Smerdon
R: W D'Avila (55)
14/1
5g mossman (AUS) x danzavite (AUS) (danzero (AUS))
9
4.4
9/2
T: M J Dunn
R: Jesse Graham (53.5)
9/2
4m commands (AUS) x bullion bay (AUS) (hussonet (USA))
10
4.5
30/1
T: Daniel Bowen
R: S Galloway (55)
30/1
5g bachelor duke (USA) x asshewaqua (AUS) (black hawk (GB))
11
4.9
20/1
T: Ricky Rohde
R: S Traecey (54)
20/1
4m onemorenomore (AUS) x pavlova (AUS) (singspiel (IRE))
12
6.1
80/1
T: Amy Usher
R: Ms J Worley (54)
80/1
5m strategic (AUS) x soft sell (AUS) (rubiton (AUS))
13
6.2
Mansqui (13)
40/1
T: Ms J Clement
R: L Cumberland (54)
40/1
5m manhattan rain (AUS) x sequi (AUS) (danehill (USA))
* Nick figures are for Australasia.