Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, November 14

Race 1 - Book Your Xmas Party (Bm65) (800m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 0:45.02 (31.68)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: Garry Smith
R: James Orman (55.5)
4/1
5m real saga (AUS) x material girl (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 15 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
1.5
11/4F
T: T J Sears
R: N Tomizawa (56)
11/4F
3f top echelon (AUS) x hennessy beau (AUS) (hennessy (USA))
3
2.3
11/4
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (55.5)
11/4
3c golden archer (AUS) x ski treasure (AUS) (portland pirate (AUS))
4
2.4
20/1
T: S L Smith
R: P Romeo (61)
20/1
5g written tycoon (AUS) x train of love (AUS) (universal prince (AUS))
5
2.7
6/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: Corey Bayliss (51)
6/1
4m rothesay (AUS) x khalija (AUS) (desert prince (IRE))
6
3.7
12/1
T: S B Laming
R: M Cahill (55.5)
12/1
5m stratum (AUS) x play just for me (USA) (stravinsky (USA))
7
5.7
20/1
T: P R Overell
R: Baylee Nothdurft (55)
20/1
8
5.9
6/1
T: G F Burns
R: M Hellyer (54.5)
6/1
3g poet's voice (GB) x jillilikes (AUS) (falvelon (AUS))
Race 2 - Carlton Mid Plate (C3) (1350m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:20.83 (33.69)
Prizemoney: $30,000
1
11/8F
T: Chris Anderson
R: J Byrne (57.5)
11/8F
4m sebring (AUS) x rosekay heart (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Epic Girl, Forty Nil Manly, Saluter,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/8
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (59)
11/8
4m snitzel (AUS) x acqua de parma (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.5
15/1
T: C J Waller
R: M J McNab (56)
15/1
4m al maher (AUS) x shimasani (AUS) (royal academy (USA))
4
3.5
20/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (59)
20/1
5m al maher (AUS) x chai (AUS) (viscount (AUS))
5
3.7
Akage (1)
16/1
T: B V Crowley
R: R Plumb (59)
16/1
5m haradasun (AUS) x impinge (NZ) (generous (IRE))
6
4.5
5/1
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (56)
5/1
4m snitzel (AUS) x miss judgement (AUS) (strategic (AUS))
Race 3 - Sirromet Mdn Hcp (1350m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:20.78 (35.30)
Prizemoney: $25,000
1
20/1
T: L J Mayfield-Smith
R: Taylor Marshall (58)
20/1
3f monaco consul (NZ) x susie jane (AUS) (king of kings (IRE))
Winning siblings: Black Mary, Consular, Van Welbilt,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/4
T: Ms K Geran
R: Ms S Lacy (53.5)
9/4
4m foreplay (AUS) x imtops (AUS) (high rolling (AUS))
3
3.1
80/1
T: Rochelle Smith
R: R Wiggins (56)
80/1
3f ad valorem (USA) x patti (AUS) (king of kings (IRE))
4
3.5
13/8F
T: T J Gollan
R: J Byrne (58.5)
13/8F
3f not a single doubt (AUS) x maritess (AUS) (magic albert (AUS))
5
4.3
Tiponi (3)
4/1
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (58.5)
4/1
3f sizzling (AUS) x yakama (AUS) (umatilla (NZ))
6
4.4
11/1
T: T J Gollan
R: Dale Smith (58)
11/1
4m husson (ARG) x fiery dee (AUS) (fraar (USA))
7
4.6
15/1
T: John Holcombe
R: J L Taylor (59)
15/1
4m husson (ARG) x even (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
6.6
8/1
T: G M Hay
R: Luke Tarrant (56)
8/1
4m red element (AUS) x swank (USA) (stephen got even (USA))
9
18.4
150/1
T: David A Jones
R: Adam Sewell (54)
150/1
4m star witness (AUS) x badabing badaboom (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Schweppes Mdn Hcp (1350m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:20.69 (35.72)
Prizemoney: $25,000
1
Naked (1)
13/8F
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (56)
13/8F
4g arlington (AUS) x lady godiva (AUS) (quest for fame (GB))
Winning siblings: Tipperary Jack, Zarziboy,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
9/4
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (56.5)
9/4
3g mossman (AUS) x endearment (AUS) (danehill (USA))
3
2.5
Forza (13)
20/1
T: M G Nolan
R: J Lloyd (54.5)
20/1
4
3.5
12/1
T: Gregory Cornish
R: Michael Murphy (53)
12/1
4g reliable man (GB) x wannabe queen (USA) (bernstein (USA))
5
4.3
100/1
T: R L Heathcote
R: R Wiggins (56)
100/1
3g love conquers all (AUS) x just great (AUS) (great dane (IRE))
6
5.1
4/1
T: L F Birchley
R: Ryan Maloney (56.5)
4/1
3g stratum (AUS) x recently (AUS) (red ransom (USA))
7
5.2
Stamen (4)
50/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: L V Cassidy (57)
50/1
4g zoffany (IRE) x flower bowl (AUS) (shedad (AUS))
8
6.5
60/1
T: S B Laming
R: M Cahill (56)
60/1
3g tavistock (NZ) x danness (NZ) (danske (NZ))
9
7.3
100/1
T: Darlene Duryea
R: L R Dittman (56.5)
100/1
3g skilled (AUS) x tuscan blaze (AUS) (testa rossa (AUS))
10
7.5
20/1
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (55)
20/1
3g snippetson (AUS) x high alt (AUS) (desert prince (IRE))
11
10.5
150/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: M Hellyer (56)
150/1
3c got it in vegas (AUS) x pashionately yours (AUS) (ombra della sera (AUS))
12
25
14/1
T: Natalie McCall
R: Luke Tarrant (57.5)
14/1
4g star witness (AUS) x battle maiden (ZIM) (goldkeeper (USA))
13
32
100/1
T: K M Schweida
R: Leslie Tilley (58)
100/1
4g rothesay (AUS) x montare (NZ) (montjeu (IRE))
Race 5 - Whittington @grandview Stud-C3 (1350m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:19.31 (35.14)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: T J Sears
R: Clayton Gallagher (56)
5/1
5g showcasing (GB) x silkwood (NZ) (grosvenor (NZ))
Winning siblings: Stella Noire, Volkswood, Woodsman,
This nick: 9 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1
9/10F
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (59)
9/10F
5g smart missile (AUS) x cadazzle (USA) (malibu moon (USA))
3
4.3
3/1
T: David Vandyke
R: J Lloyd (56)
3/1
5g gio ponti (USA) x gosetgo (AUS) (more than ready (USA))
4
6.1
30/1
T: B W Brown
R: Corey Bayliss (51.5)
30/1
3g longhorn (AUS) x amidala diva (AUS) (greenwood lake (USA))
5
6.2
14/1
T: Ms M Brosnan
R: B N Stewart (57.5)
14/1
5g sepoy (AUS) x princess narine (AUS) (red ransom (USA))
6
8.7
12/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (59)
12/1
7
8.9
20/1
T: M G Nolan
R: J Byrne (57.5)
20/1
4g easy rocking (AUS) x o'tonda (NZ) (o'reilly (NZ))
8
12.2
150/1
T: J W Perry
R: Ms H E Poland (57.5)
150/1
7g fusaichi ole (JPN) x foxie em (AUS) (foxhound (USA))
9
12.4
30/1
T: S J Morrisey
R: M Cahill (56)
30/1
4g savabeel (AUS) x fabaz (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 6 - Queensland Times (Bm75) (1666m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:40.27 (35.27)
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (56.5)
7/4F
5g pins (AUS) x misty (NZ) (howbaddouwantit (USA))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: L G Ross
R: J Byrne (55.5)
7/2
5m red element (AUS) x swank (USA) (stephen got even (USA))
3
2.8
5/2
T: T J Sears
R: Clayton Gallagher (56)
5/2
5h red dazzler (AUS) x more than sharp (AUS) (more than ready (USA))
4
3.8
16/1
T: Chris Anderson
R: R Wiggins (56.5)
16/1
7g pendragon (NZ) x it's all money (AUS) (magic of money (AUS))
5
5.8
30/1
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (56.5)
30/1
6g ad valorem (USA) x telegraph gal (AUS) (royal academy (USA))
6
6
20/1
T: D J Bougoure
R: M R Du Plessis (54)
20/1
7
7.8
25/1
T: Brenton Andrew
R: Hannah English (55)
25/1
8g statue of liberty (USA) x gaiety (AUS) (flying spur (AUS))
8
10.1
7/1
T: Diane Murphy
R: Ms S Lacy (55.5)
7/1
6g dylan thomas (IRE) x zara (NZ) (zabeel (NZ))
9
10.3
40/1
T: Glen Baker
R: Michael Murphy (56.5)
40/1
9g oratorio (IRE) x airlie bird (AUS) (zoffany (USA))
Race 7 - River 94.9fm Hcp (62) (1666m)
Class: Restricted 62 Track: Good(3) Time: 1:41.48 (35.64)
Prizemoney: $30,000
1
6/4F
T: T J Gollan
R: J Byrne (59)
6/4F
5g helmet (AUS) x nepal (AUS) (quest for fame (GB))
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2017 Inglis Classic Yearling Sale
$40,000
Vendor: Chatsworth Park, Scone
Buyer: Pride Racing Pty Ltd
2
2
25/1
T: K Hickmott
R: J Hodge (54.5)
25/1
4g rothesay (AUS) x kas nediym (AUS) (nediym (IRE))
3
2.3
Fondue (13)
30/1
T: Michael Waddington
R: Corey Bayliss (51)
30/1
8m power of destiny (AUS) x ballet slippers (AUS) (fantastic light (USA))
4
3.3
30/1
T: M Callaghan
R: Clayton Gallagher (56)
30/1
8g golden snake (USA) x swimmingly (AUS) (thunder gulch (USA))
5
3.5
10/1
T: Chris Jordan
R: B N Stewart (57)
10/1
7g dylan thomas (IRE) x zatano (AUS) (king's best (USA))
6
3.6
30/1
T: M J Lakey
R: James Orman (57.5)
30/1
6g freeze (AUS) x southern saint (IRE) (flying spur (AUS))
7
4.4
15/1
T: Chris Anderson
R: R Wiggins (56)
15/1
5m monashee mountain (USA) x dream gal (NZ) (dream well (FR))
8
4.6
12/1
T: Matthew Dunn
R: J Lloyd (58)
12/1
4g starcraft (NZ) x star of broadway (AUS) (quest for fame (GB))
9
4.7
4/1
T: H J Norman
R: Michael Murphy (56)
4/1
10
4.9
10/1
T: Marcus Wilson
R: R Plumb (59)
10/1
6g stratum (AUS) x fleuretta (AUS) (more than ready (USA))
11
8.7
80/1
T: P Duff
R: Dale Smith (54)
80/1
5m rothesay (AUS) x desdemona (AUS) (sequalo (AUS))
12
10
50/1
T: D J Hansen
R: M Hellyer (58)
50/1
4g golden archer (AUS) x toiling (AUS) (spinning world (USA))
13
10.8
9/1
T: K R Kemp
R: Baylee Nothdurft (53)
9/1
5m pluck (USA) x spinnawitch (AUS) (country reel (USA))
14
11.3
Pendigo (12)
66/1
T: R L Lyford
R: Luke Tarrant (54.5)
66/1
9g pendragon (NZ) x zazabelle (NZ) (zabeel (NZ))
Race 8 - Social @ipswichturfclub (Bm65) (1100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:03.17 (33.73)
Prizemoney: $30,000
1
5/4F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (59.5)
5/4F
4g star witness (AUS) x sister phenomenon (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
This nick: 10 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1.8
11/2
T: T J Sears
R: Corey Bayliss (57)
11/2
3
2.6
9/2
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (56.5)
9/2
4g real saga (AUS) x magnetic appeal (AUS) (commands (AUS))
4
3.6
Wirnpa (4)
11/4
T: P and W Hulbert
R: Clayton Gallagher (57)
11/4
5
4.6
20/1
T: Gregory Cornish
R: J Hodge (56)
20/1
6g teranaba (AUS) x tasty secret (AUS) (spicy fact (USA))
6
5.4
14/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (56)
14/1
4m rothesay (AUS) x always divine (AUS) (snippets (AUS))
7
5.9
20/1
T: C A Cousins
R: Taylor Marshall (56)
20/1
6g medaglia d'oro (USA) x leone chiara (AUS) (lion hunter (AUS))
* Nick figures are for Australasia.