Breednet Results

IPSWICH - Saturday, June 15

Race 1 - Carlton Mid Ipswich Mile-Bm80 (1666m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:41.81 (35.27)
Prizemoney: $75,000
1
7/2
T: Daniel Bowen
R: M McGuren (57.5)
7/2
5m nicconi (AUS) x chloe rose (AUS) (starcraft (NZ))
Winning siblings: Podium Bound, Rose Bouquet, Sunset Bay,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
13/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (60.5)
13/2
3
1
9/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58)
9/1
5m pins (AUS) x sussex dancer (IRE) (danehill dancer (IRE))
4
1.5
3/1F
T: S P Tregea
R: L V Cassidy (54.5)
3/1F
4m zizou (AUS) x dane princess (AUS) (snippetson (AUS))
5
1.6
5/1
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (59.5)
5/1
4g instinction (AUS) x remembering (NZ) (don eduardo (NZ))
6
3.6
13/2
T: L G Ross
R: Leslie Tilley (54)
13/2
4m red element (AUS) x priscilla (AUS) (thunder gulch (USA))
7
3.9
20/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (55)
20/1
5g turffontein (AUS) x courageous spirit (AUS) (french deputy (USA))
8
5.9
14/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (55)
14/1
6g lonhro (AUS) x talus (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
6.4
50/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: M R Du Plessis (56)
50/1
5g lonhro (AUS) x bernicia (AUS) (elusive quality (USA))
10
6.6
14/1
T: T J Gollan
R: M McGillivray (54.5)
14/1
6g zabeel (NZ) x the general's lady (AUS) (general nediym (AUS))
11
8.1
80/1
T: Bruce Hill
R: S Cormack (56)
80/1
8g hidden dragon (AUS) x fantastic flo jo (AUS) (fantastic light (USA))
Race 2 - Sirromet Bundamba Plate (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.61 (34.60)
Prizemoney: $75,000
1
13/2
T: Steven O'Dea
R: M McGillivray (55)
13/2
2f all too hard (AUS) x bianca jewel (AUS) (lion heart (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (55.5)
13/2
3
0.7
Karaja (11)
11/8F
T: M J Dunn
R: R Fradd (55)
11/8F
2f zoffany (IRE) x cascada (AUS) (lonhro (AUS))
4
5.5
15/2
T: T J Gollan
R: B Shinn (57)
15/2
2c spirit of boom (AUS) x imanoremiss (AUS) (made of gold (USA))
5
6.3
9/1
T: T J Sears
R: G Boss (56)
9/1
2g top echelon (AUS) x siren song (AUS) (magic albert (AUS))
6
6.8
4/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58.5)
4/1
2g better than ready (AUS) x pilgrim (AUS) (danehill (USA))
7
7.6
Stampe (7)
50/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (57)
50/1
2g whittington (AUS) x envelope (AUS) (monashee mountain (USA))
8
7.7
Flick (13)
200/1
T: S J Morrisey
R: Taylor Marshall (54)
200/1
2f sizzling (AUS) x pointe dancer (AUS) (noverre (USA))
9
14.2
20/1
T: L F Birchley
R: Baylee Nothdurft (56)
20/1
2c super easy (NZ) x hestolemyroses (AUS) (elusive quality (USA))
Race 3 - Sky Racing Hcp (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:10.28 (34.60)
Prizemoney: $75,000
1
7/2
T: Chris Munce
R: S Cormack (54)
7/2
4m smart missile (AUS) x star of pyrmont (AUS) (luskin star (AUS))
Winning siblings: Deckfast, Jonny Ge, Nailed, Rosie's Reward,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/4F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57)
13/4F
3g spirit of boom (AUS) x limealicious (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
1.3
4/1
T: Ms K Buchanan
R: Jackson Murphy (52)
4/1
4
2.3
8/1
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (54.5)
8/1
5g home on the grange (AUS) x crownalot (AUS) (beautiful crown (USA))
5
2.5
9/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (53.5)
9/1
5g sequalo (AUS) x mountain of love (AUS) (monashee mountain (USA))
6
2.6
25/1
T: Bruce Hill
R: M R Du Plessis (56.5)
25/1
6g haradasun (AUS) x dutchy's lass (AUS) (dutch harry (AUS))
7
3
Oink (2)
15/2
T: K M Schweida
R: James Orman (58.5)
15/2
5g sebring (AUS) x coogee coozifa (AUS) (danzero (AUS))
8
9
100/1
T: K R Kemp
R: Luke Tarrant (54)
100/1
9
9.4
30/1
T: L G Ross
R: Taylor Marshall (54)
30/1
4m ad valorem (USA) x mishani ladyhawke (AUS) (show a heart (AUS))
10
10.2
6/1
T: John McArdle
R: G Boss (55)
6/1
4m bullet train (GB) x montaza (AUS) (choisir (AUS))
Race 4 - Ray White Ipswich (Bm75) (1350m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:20.67 (35.39)
Prizemoney: $75,000
1
6/1
T: M A Kropp
R: M McGillivray (56)
6/1
6m top echelon (AUS) x monaleah (AUS) (monashee mountain (USA))
Winning siblings: Bobbie Jo, Lolly Dolly,
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1
25/1
T: G B Boyd
R: Luke Tarrant (58.5)
25/1
6g iffraaj (GB) x true star (NZ) (ishiguru (USA))
3
1.8
12/1
T: T N Miller
R: J Byrne (56.5)
12/1
5g nadeem (AUS) x queen's colours (GB) (rainbow quest (USA))
4
2
Akage (10)
11/2
T: B V Crowley
R: M Cahill (56)
11/2
5m haradasun (AUS) x impinge (NZ) (generous (IRE))
5
2.3
10/1
T: M J Lakey
R: Jag Guthmann-Chester (57.5)
10/1
5m strategic (AUS) x zero colour (AUS) (danzero (AUS))
6
2.5
40/1
T: Rochelle Smith
R: Baylee Nothdurft (56.5)
40/1
7
4.5
12/1
T: L F Birchley
R: M R Du Plessis (60.5)
12/1
5g o'lonhro (AUS) x aprisa (AUS) (viscount (AUS))
8
5
2/1F
T: K R Kemp
R: Corey Bayliss (58.5)
2/1F
4g raheeb (AUS) x clear run (AUS) (scenic (IRE))
9
5.5
11/4
T: Chris Munce
R: G Boss (58.5)
11/4
10
7
30/1
T: A J Foran
R: R Fradd (54)
30/1
Race 5 - Queensland Times (Bm78) (2500m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 2:36.19 (36.67)
Prizemoney: $125,000
1
9/2
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (54)
9/2
This nick: 13 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1
5/2F
T: P P Jenkins
R: Tiffani Brooker (56.5)
5/2F
5m tavistock (NZ) x je suis (NZ) (stravinsky (USA))
3
1.8
80/1
T: Tony Haydon
R: M R Du Plessis (55.5)
80/1
8h monsun (GER) x tenderly (IRE) (danehill (USA))
4
2.6
7/1
T: J A Gilmore
R: M Cahill (59)
7/1
5g pluck (USA) x dirty (AUS) (hussonet (USA))
5
5.6
15/1
T: M J Lakey
R: Justin P Stanley (54)
15/1
7g telesto (NZ) x saucy broc (AUS) (brocco (USA))
6
7.1
12/1
T: Ethan Ensby
R: M McGillivray (54)
12/1
3g tavistock (NZ) x harmony (NZ) (zabeel (NZ))
7
7.6
Corsini (16)
100/1
T: Matthew Dunn
R: Jackson Murphy (54)
100/1
4m street cry (IRE) x isabelino (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
8
11/1
T: T J Gollan
R: L V Cassidy (54)
11/1
6g lope de vega (IRE) x senorita de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
9.8
14/1
T: P Kings
R: Luke Tarrant (56)
14/1
7g benicio (AUS) x miss spot (AUS) (dodge (AUS))
10
10.2
6/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (54.5)
6/1
11
10.6
9/1
T: D R Ward
R: Dale Smith (54)
9/1
12
11.6
50/1
T: Marcus Wilson
R: R Fradd (54)
50/1
13
14.6
100/1
T: B J Dais
R: Corey Bayliss (54)
100/1
6g teofilo (IRE) x blue sea (AUS) (sea road (AUS))
14
14.7
100/1
T: Ethan Ensby
R: Noriyuki Masuda (54)
100/1
5g cape blanco (IRE) x klarissa (AUS) (anabaa (USA))
15
15
20/1
T: Ms J Pratten
R: R Spokes (56)
20/1
7m teranaba (AUS) x sarab miss (AUS) (dubai destination (USA))
Race 6 - Schweppes Tl Cooney Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.41 (34.91)
Prizemoney: $75,000
1
13/4F
T: M A Kropp
R: M McGillivray (57)
13/4F
3f spirit of boom (AUS) x deb's choice (AUS) (snippetson (AUS))
Winning siblings: Gee Twenty, Marcassin,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: M R Du Plessis (54)
6/1
3f spirit of boom (AUS) x boomalicious (AUS) (red dazzler (AUS))
3
0.6
20/1
T: Desleigh Forster
R: Leslie Tilley (54)
20/1
4
1
4/1
T: T J Sears
R: Corey Bayliss (54)
4/1
3g easy rocking (AUS) x command lady (AUS) (court command (AUS))
5
1.5
30/1
T: P Duff
R: Jackson Murphy (52)
30/1
6
2.3
30/1
T: David Murphy
R: Michael Murphy (52.5)
30/1
3f golden archer (AUS) x shamsie (AUS) (danzero (AUS))
7
2.4
12/1
T: T Button
R: S Cormack (54)
12/1
3f toorak toff (AUS) x aadelaidee (AUS) (keltrice (AUS))
8
2.6
11/2
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (54)
11/2
3f i am invincible (AUS) x liatris (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
3.1
Pizonie (13)
12/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
12/1
3g eurozone (AUS) x pilgrim (AUS) (danehill (USA))
10
3.2
40/1
T: P P Jenkins
R: Dale Smith (54)
40/1
11
3.6
8/1
T: K M Schweida
R: L V Cassidy (54)
8/1
3g sepoy (AUS) x watabout (AUS) (more than ready (USA))
12
7.1
20/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (54)
20/1
3f lonhro (AUS) x chalonne (AUS) (rubiton (AUS))
13
7.2
30/1
T: T J Gollan
R: G Boss (54)
30/1
3f bel esprit (AUS) x kahala dreams (AUS) (more than ready (USA))
Race 7 - Channel Seven Ipswich Cup (2150m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:13.55 (35.53)
Prizemoney: $175,000
1
9/2
T: S P Tregea
R: Michael Murphy (57.5)
9/2
5g drumbeats (AUS) x miss argyle (AUS) (iglesia (AUS))
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.3
30/1
T: H W Mathews
R: M R Du Plessis (58)
30/1
3
2.3
7/2
T: K R Kemp
R: Luke Tarrant (54)
7/2
4g teofilo (IRE) x real allure (AUS) (lure (USA))
4
2.4
14/1
T: Tony Haydon
R: G Boss (54)
14/1
7g shirocco (GER) x missy dancer (GB) (shareef dancer (USA))
5
4.7
13/8F
T: K A Lees
R: L V Cassidy (54)
13/8F
7g lord jim (ARG) x kerzaz (AUS) (arena (AUS))
6
4.9
15/2
T: A W Pike
R: J Byrne (54)
15/2
4m pierro (AUS) x galshaan (AUS) (galileo (IRE))
7
5
16/1
T: Chris Munce
R: M McGillivray (56)
16/1
7g husson (ARG) x loving new (BRZ) (choctaw ridge (USA))
8
5.2
Mymming (11)
60/1
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (54)
60/1
4m stratum (AUS) x watch my lips (AUS) (royal academy (USA))
9
7.7
30/1
T: D J Graham
R: M Cahill (55)
30/1
6g onemorenomore (AUS) x haughty (AUS) (viscount (AUS))
10
8.1
50/1
T: P H Duncan
R: S Cormack (54)
50/1
5m tavistock (NZ) x zanetta (NZ) (centaine (AUS))
11
8.2
20/1
T: M G Nolan
R: Dale Smith (54)
20/1
5m gallant guru (AUS) x on the make (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 8 - City Of Ipswich Eye Liner Stks (1350m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:19.24 (35.44)
Prizemoney: $175,000
1
13/4F
T: D L Morton
R: B Shinn (59)
13/4F
6g discorsi (AUS) x morine (AUS) (danetime (IRE))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.3
Astoria (17)
40/1
T: T Button
R: Justin P Stanley (54)
40/1
4g medaglia d'oro (USA) x segue (AUS) (ad valorem (USA))
3
1.3
6/1
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (54)
6/1
4g rothesay (AUS) x mcfly (AUS) (perugino (USA))
4
1.7
Snitch (15)
10/1
T: T J Gollan
R: G Boss (54)
10/1
4g lope de vega (IRE) x quaffle (AUS) (hurricane sky (AUS))
5
1.9
80/1
T: J W Zielke
R: S Cormack (54)
80/1
5g dream ahead (USA) x tipsy moment (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.1
66/1
T: S P Tregea
R: R Wiggins (54.5)
66/1
5g rothesay (AUS) x kimash (AUS) (jeune (GB))
7
3.4
Gaulois (11)
5/1
T: James Cummings
R: M Cahill (54)
5/1
4g street cry (IRE) x celts (AUS) (lonhro (AUS))
8
4.4
12/1
T: K R Kemp
R: Baylee Nothdurft (54.5)
12/1
5g love conquers all (AUS) x marbled (AUS) (red ransom (USA))
9
4.9
10/1
T: Brent Stanley
R: M McGillivray (58.5)
10/1
5g sebring (AUS) x shantha's girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
5.1
8/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (54)
8/1
11
5.6
40/1
T: T J Gollan
R: Ryan Maloney (58)
40/1
7g gold away (IRE) x vraona (GB) (fantastic light (USA))
12
5.7
15/2
T: T J Gollan
R: L V Cassidy (58.5)
15/2
5g love conquers all (AUS) x derippa (AUS) (seidnazar (AUS))
13
6
40/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (54)
40/1
7g fastnet rock (AUS) x romantic river (USA) (irish river (FR))
14
6.4
100/1
T: David Murphy
R: Dale Smith (54)
100/1
6g bel esprit (AUS) x rose of dana (NZ) (volksraad (GB))
15
6.6
14/1
T: Desleigh Forster
R: R Fradd (54)
14/1
16
8.4
150/1
T: D J Hansen
R: Leslie Tilley (54)
150/1
Race 9 - Tab Gai Waterhouse Classic (1350m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:19.94 (35.58)
Prizemoney: $125,000
1
5/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: M Cahill (54)
5/1
3f smart missile (AUS) x ready to live (USA) (more than ready (USA))
This nick: 15 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
0.8
9/4
T: James Cummings
R: L V Cassidy (54)
9/4
4m street cry (IRE) x mousseline (AUS) (strategic (AUS))
3
0.9
30/1
T: Chris Munce
R: Baylee Nothdurft (54)
30/1
4m bradbury's luck (AUS) x paris blu (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
4
3.2
25/1
T: K A Lees
R: Luke Tarrant (54)
25/1
4m so you think (NZ) x vecchia roma (AUS) (testa rossa (AUS))
5
3.7
Pecans (1)
11/1
T: K A Lees
R: B Shinn (59)
11/1
5m skilled (AUS) x walnut (AUS) (procol harum (NZ))
6
4.1
40/1
T: D J Hansen
R: M McGillivray (54)
40/1
7
5.4
80/1
T: T J Gollan
R: G Boss (54)
80/1
5m sequalo (AUS) x piccolo music (AUS) (piccolo (GB))
8
5.6
Manaya (4)
13/8F
T: Michael Costa
R: Jag Guthmann-Chester (54.5)
13/8F
9
5.7
66/1
T: David Vandyke
R: R Wiggins (54)
66/1
5m foxwedge (AUS) x household (USA) (chester house (USA))
10
6.2
40/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (54)
40/1
11
7.2
40/1
T: M Price and M Kent Jnr
R: Dale Smith (57.5)
40/1
5m mossman (AUS) x hansom cab (USA) (awesome again (CAN))
12
8.7
50/1
T: Kacy Fogden
R: R Fradd (54)
50/1
4m showcasing (GB) x sokool (NZ) (bin ajwaad (IRE))
13
10.5
60/1
T: A W Pike
R: James Orman (55.5)
60/1
5m per incanto (USA) x yeah nah (NZ) (kinjite (NZ))
14
12
200/1
T: Henry Dwyer
R: Corey Bayliss (54)
200/1
15
12.8
25/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
25/1
4m foxwedge (AUS) x miffy (AUS) (flying spur (AUS))
16
17.6
200/1
T: N W Tiley
R: M R Du Plessis (54)
200/1
7m shaft (AUS) x fraise (NZ) (stravinsky (USA))
* Nick figures are for Australasia.