Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, September 4

Race 1 - Sirromet Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:22.26 (34.86)
Prizemoney: $27,500
1
7/4
T: T J Sears
R: M Cahill (55)
7/4
3f red dazzler (AUS) x rose queen (AUS) (holy roman emperor (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$10,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Mark Downes
2
0.1
13/4
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57)
13/4
3g pierro (AUS) x apprise (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.2
Reus (1)
13/8F
T: Michael Costa
R: R Plumb (57)
13/8F
3g star witness (AUS) x m'indigo (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
2.4
7/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (55)
7/1
3f al maher (AUS) x jood (AUS) (red ransom (USA))
5
3.7
25/1
T: Chris Munce
R: J Byrne (55)
25/1
3f snitzel (AUS) x how discreet (AUS) (dubai destination (USA))
6
4.7
50/1
T: Desleigh Forster
R: Anthony Allen (57)
50/1
3g mahisara (AUS) x fillydelphia (AUS) (bianconi (USA))
7
13.2
150/1
T: Stephen Cole
R: T K Allan (55)
150/1
3f love conquers all (AUS) x albertina (AUS) (magic albert (AUS))
Race 2 - Carlton Mid Mdn Hcp (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:21.78 (34.41)
Prizemoney: $27,500
1
13/2
T: Louise White
R: J Byrne (56)
13/2
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
3
7/2
T: Glen Petersen
R: M Cahill (54)
7/2
4m delago deluxe (AUS) x apart (AUS) (rahy (USA))
2018 Inglis Classic Yearling Sale
$40,000
Vendor: Newhaven Park, Boorowa
Buyer: Bridle Bloodstock
3
3.2
5/2F
T: B S Baldwin
R: Nicholas Keal (56)
5/2F
5m jimmy choux (NZ) x fudge (NZ) (o'reilly (NZ))
4
5.4
4/1
T: Ms V Chalmers
R: J L Taylor (55.5)
4/1
6m dane shadow (AUS) x lady frisco (AUS) (frisco view (USA))
5
5.5
4/1
T: A J Cowell
R: Jake Bayliss (57)
4/1
4m sizzling (AUS) x inanoff (NZ) (ustinov (AUS))
6
6
9/1
T: B Robinson
R: Alannah Fancourt (54)
9/1
6m mosayter (USA) x little indian girl (AUS) (indian danehill (IRE))
7
7.5
66/1
T: R L Mackay
R: Ms R Palmer (55)
66/1
6m sir topaz (AUS) x double up charm (AUS) (charming cavalier (AUS))
8
9.3
20/1
T: Jon Walk
R: Jackson Murphy (53.5)
20/1
6m murtajill (AUS) x encosterette (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 3 - Follow @ipswichturfclub Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:21.30 (35.75)
Prizemoney: $27,500
1
8/15F
T: L F Birchley
R: Nicholas Keal (56)
8/15F
4g easy rocking (AUS) x urbane (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Zaiteki,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
3/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (57.5)
3/1
4g sebring (AUS) x foible (AUS) (octagonal (NZ))
3
3.3
15/1
T: S W Kendrick
R: Daniel Griffin (58.5)
15/1
4g eurozone (AUS) x surefirerose (AUS) (galileo (IRE))
4
3.4
9/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Jake Bayliss (56)
9/1
4g rip van winkle (IRE) x cerberus (NZ) (o'reilly (NZ))
5
5.8
30/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58.5)
30/1
6
6.8
25/1
T: Scott Henley
R: Anthony Allen (57)
25/1
4g eurozone (AUS) x dark brown sugar (AUS) (pendragon (NZ))
7
7
40/1
T: Selina Leef
R: N Thomas (54)
40/1
8g casino prince (AUS) x catalina (AUS) (zeditave (AUS))
8
7.1
40/1
T: Diane Murphy
R: Alannah Fancourt (58.5)
40/1
4g instinction (AUS) x gilded diamond (AUS) (gilded time (USA))
9
7.6
100/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (55)
100/1
5g road to rock (AUS) x elleraad (NZ) (king's chapel (AUS))
10
10.1
66/1
T: R K Mahon
R: Ms R Palmer (56.5)
66/1
4g top echelon (AUS) x marzee star (AUS) (picnicker (AUS))
Race 4 - Schweppes Hcp (70) (1700m)
Class: Restricted 70 Track: Good(3) Time: 1:43.03 (36.03)
Prizemoney: $35,000
1
15/1
T: P Kings
R: J Byrne (58)
15/1
8g benicio (AUS) x miss spot (AUS) (dodge (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
10/1
T: David Fletcher
R: M Cahill (57.5)
10/1
3
1.1
9/4
T: Paul Butterworth
R: Jake Bayliss (56.5)
9/4
4m spirit of boom (AUS) x capewind (AUS) (dust in the wind (NZ))
4
3.3
13/2
T: Jason Edwards
R: R Fradd (54)
13/2
4m mahisara (AUS) x pentagonal (AUS) (zeditave (AUS))
5
5.8
25/1
T: Diane Murphy
R: Carly Frater-Hill (56)
25/1
7g dylan thomas (IRE) x zara (NZ) (zabeel (NZ))
6
6.6
100/1
T: B Robinson
R: Alannah Fancourt (54)
100/1
7m bushranger (IRE) x mrs commands (AUS) (commands (AUS))
7
8.6
50/1
T: Kenneth Deacon
R: Ms S Thornton (57)
50/1
8
9.3
9/10F
T: K A Lees
R: Nicholas Keal (55.5)
9/10F
4g lope de vega (IRE) x mosse diva (AUS) (danzero (AUS))
Race 5 - Tab Plate (C5) (1350m)
Class: Class 5 Track: Good(3) Time: 1:20.92 (34.30)
Prizemoney: $35,000
1
12/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (57.5)
12/1
6g street cry (IRE) x lajoie (AUS) (spinning world (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/1
T: Gary Doughty
R: Daniel Griffin (57)
5/1
5m jet spur (AUS) x eminence grise (AUS) (sea road (AUS))
3
0.9
9/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (57.5)
9/2
5g not a single doubt (AUS) x toorak show (AUS) (show a heart (AUS))
4
2.4
Tatcee (9)
9/4
T: C J Waller
R: R Fradd (54)
9/4
4m foxwedge (AUS) x hides (AUS) (giant's causeway (USA))
5
5.7
11/8F
T: T J Gollan
R: Nicholas Keal (56)
11/8F
5g lucas cranach (GER) x fast impulse (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
6.2
66/1
T: Gregory Cornish
R: M Hellyer (55.5)
66/1
7m outback prince (AUS) x moongambler (AUS) (victory note (USA))
7
7
25/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (55.5)
25/1
5m magic albert (AUS) x tariks (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 6 - Bendigo Bank Booval Branch-C3 (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:11.10 (33.88)
Prizemoney: $35,000
1
2/1F
T: S W Kendrick
R: Daniel Griffin (56)
2/1F
4g unencumbered (AUS) x tangerine dream (FR) (sadler's wells (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2018 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
Vendor: Kenmore Lodge Wyreema Qld
Buyer: Psd $40000 Res $50000
2017 Inglis Great Southern Weanling Sale
$40,000
Vendor: Three Bridges Thoroughbreds, Eddington
Buyer: Embrook Thoroughbreds
2018 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
Vendor: Kenmore Lodge Wyreema Qld
Buyer: Psd $57500 Res $60000
2
0.5
7/2
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (55.5)
7/2
5g falvelon (AUS) x saint fran (AUS) (langfuhr (CAN))
3
1.3
25/1
T: D J Roberts
R: J L Taylor (57.5)
25/1
6g lonhro (AUS) x unswerving (AUS) (commands (AUS))
4
1.8
11/2
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (57)
11/2
5g all american (AUS) x gibraltar moon (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
1.9
12/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (58.5)
12/1
6g lonhro (AUS) x tivoli dancer (NZ) (pins (AUS))
6
2.9
12/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (57)
12/1
6g helmet (AUS) x nepal (AUS) (quest for fame (GB))
7
6.7
10/1
T: Ms D Newham
R: M Cahill (56)
10/1
7g reset (AUS) x did you call (AUS) (falvelon (AUS))
8
9
15/4
T: A Parramore
R: M Hellyer (56.5)
15/4
4g bradbury's luck (AUS) x stop and stare (AUS) (royal academy (USA))
Race 7 - Seven Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:11.22 (34.82)
Prizemoney: $35,000
1
11/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (56.5)
11/2
4m rothesay (AUS) x trail of gold (AUS) (danewin (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/1
T: B J Smith
R: S Galloway (56)
11/1
7m zizou (AUS) x mata mia (AUS) (lion hunter (AUS))
3
1.4
9/1
T: K M Schweida
R: M Cahill (55.5)
9/1
6m bradbury's luck (AUS) x orient success (AUS) (success express (USA))
4
1.6
10/1
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (55)
10/1
4m the factor (USA) x fledgling (AUS) (more than ready (USA))
5
1.7
20/1
T: K R Kemp
R: Emma Ljung (54)
20/1
6m exceedingly good (AUS) x thumb (AUS) (octagonal (NZ))
6
2.7
1/1F
T: L F Birchley
R: Ron Stewart (56.5)
1/1F
4m rothesay (AUS) x missus boss (AUS) (al maher (AUS))
7
3.2
8/1
T: M J Dunn
R: Ms S Thornton (56)
8/1
5m your song (AUS) x secret status (AUS) (king cugat (USA))
8
6.5
15/2
T: B K Wakefield
R: S Cormack (56.5)
15/2
5m real saga (AUS) x ramani (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 8 - Whittington @ Grandview Hcp-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:10.11 (34.47)
Prizemoney: $35,000
1
4/6F
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (56.5)
4/6F
3c redoute's choice (AUS) x sucker punch (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Horn, Thrasher,
This nick: 62 runners; 50 winners; 8 SW. Details
2
0.8
6/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (59)
6/1
4g stratum (AUS) x quality appeal (AUS) (elusive quality (USA))
3
1.8
Brocky (10)
20/1
T: L F Birchley
R: S Cormack (55.5)
20/1
3g stratum (AUS) x mountain legacy (USA) (mt. livermore (USA))
4
2.1
14/1
T: L H Wheeler
R: M Cahill (58.5)
14/1
4g golden archer (AUS) x testajoy (AUS) (testa rossa (AUS))
5
2.6
50/1
T: B J Puckeridge
R: Ms S Lacy (55.5)
50/1
4g poet's voice (GB) x vision splendid (AUS) (street sense (USA))
6
2.7
11/2
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (58)
11/2
4g denman (AUS) x starfish (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
2.9
30/1
T: L J Gough
R: Jake Bayliss (58)
30/1
5g pluck (USA) x belle salieri (AUS) (salieri (USA))
8
4.4
20/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (58.5)
20/1
4g camelot (GB) x nena candida (AUS) (canny lad (AUS))
9
5.2
Tiz (16)
150/1
T: Kim Mothershaw
R: Carly Frater-Hill (51.5)
150/1
6m stratum (AUS) x in a tiz (NZ) (volksraad (GB))
10
5.7
Twerk (12)
30/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (54)
30/1
3f bel esprit (AUS) x dolphin dance (AUS) (dolphin street (FR))
11
6.2
Aiolos (6)
30/1
T: D J Roberts
R: S Galloway (57)
30/1
5g charge forward (AUS) x le sillage (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
8.5
150/1
T: Selina Leef
R: J L Taylor (54)
150/1
7m mosayter (USA) x longroadhome (AUS) (lonhro (AUS))
* Nick figures are for Australasia.