Breednet Results

IPSWICH - Monday, April 13

Race 1 - Queensland Times Mdn (800m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:46.16 (32.44)
Prizemoney: $21,000
1
3/1F
T: L J Hatch
R: N Fazackerley (55)
3/1F
2f nicconi (AUS) x crystal jewel (AUS) (stratum (AUS))
Winning siblings: Cassy's Sister, Lord Tony, Miss Casier,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/1
T: L J Hatch
R: M Mc Gillivray (56)
9/1
2f spirit of boom (AUS) x otimo (AUS) (lonhro (AUS))
3
3.1
66/1
T: John Thomas
R: Ms R Palmer (56)
66/1
4
3.4
16/1
T: J P Wallace
R: Chris Taylor (56)
16/1
2f smart missile (AUS) x fouette (AUS) (viscount (AUS))
5
4.2
Strut (3)
9/2
T: R G Lipp
R: M Cahill (58)
9/2
6
4.3
5/1
T: L D Kelly
R: N Tomizawa (56)
5/1
2f warhead (AUS) x entirly noble (NZ) (pentire (GB))
7
4.4
30/1
T: K R Kemp
R: K Yoshida (58)
30/1
8
4.6
8/1
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (58)
8/1
9
5.6
60/1
T: Daryll Leggatt
R: J L Taylor (56)
60/1
2f sizzling (AUS) x my tinkerbel (AUS) (bel esprit (AUS))
10
6.4
100/1
T: K R Kemp
R: Ms S Bogenhuber (56)
100/1
2f nicconi (AUS) x red opal (IRE) (flying spur (AUS))
Race 2 - Sirromet Mdn (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:30.76 (36.10)
Prizemoney: $21,000
1
Picton (8)
5/1
T: S J Morrisey
R: A Chau (58)
5/1
3g domesday (AUS) x beyond rare (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 23 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
1.3
4/7F
T: C J Waller
R: G Colless (58)
4/7F
3g reliable man (GB) x sinnfonia (IRE) (sinndar (IRE))
3
3.3
40/1
T: P M Kalinowski
R: R M Goldsbury (58)
40/1
3c warhead (AUS) x say nothin (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
4
3.5
6/1
T: N J Doyle
R: M Shimodaira (56)
6/1
3g choisir (AUS) x my lucky escape (AUS) (henrythenavigator (USA))
5
5.5
6/1
T: L D Kelly
R: M Cahill (58)
6/1
3g bel esprit (AUS) x forest image (USA) (forestry (USA))
6
8.3
80/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (56)
80/1
7
10.8
Bellice (11)
150/1
T: Nicole Luke
R: N Fazackerley (54.5)
150/1
8
11.6
20/1
T: P M Kalinowski
R: S Galloway (58)
20/1
3g mahisara (AUS) x chinese wall (AUS) (private agenda (AUS))
9
13.4
100/1
T: J M Judge
R: N Tomizawa (58)
100/1
10
17.2
150/1
T: J W Zielke
R: Ms S Bogenhuber (56)
150/1
3f sidereus (AUS) x dazzling beauty (AUS) (red dazzler (AUS))
11
22.7
150/1
T: Ms T Timbery
R: Matthew Palmer (58)
150/1
3g dreamscape (AUS) x fierce rival (AUS) (tiger hill (IRE))
Race 3 - Carlton Mid Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.36 (35.71)
Prizemoney: $21,000
1
13/2
T: Michael Frappell
R: M Shimodaira (58)
13/2
4g tycoon ruler (AUS) x akordat (NZ) (danasinga (AUS))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Skald (19)
9/1
T: L Richardson
R: Ms R Palmer (55)
9/1
4g poet's voice (GB) x inanna (AUS) (intergaze (AUS))
3
0.6
13/2
T: Melissa Leitch
R: L R Dittman (58)
13/2
4
1
5/4F
T: A J & T Edmonds
R: M Cahill (57.5)
5/4F
3f all too hard (AUS) x laynlow (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.3
25/1
T: Ms H Page
R: Brooke Ainsworth (59)
25/1
3g jet spur (AUS) x power de coops (AUS) (canadian silver (CAN))
6
3.8
30/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (56)
30/1
4m salade (AUS) x lovely lonny (AUS) (lonhro (AUS))
7
4.3
Verve (18)
66/1
T: Jason Gregory
R: Ms S Bogenhuber (56)
66/1
8
4.4
Shahi (14)
8/1
T: Kacy Fogden
R: Jag Guthmann-Chester (55)
8/1
2f zoustar (AUS) x pleats (FR) (green desert (USA))
9
4.5
200/1
T: Robert G Smith
R: Joshua Oliver (58.5)
200/1
4g instinction (AUS) x gemini woman (AUS) (fusaichi ole (JPN))
10
5.8
30/1
T: Ms M Brosnan
R: A Mallyon (58.5)
30/1
3g top echelon (AUS) x social pass (AUS) (king's best (USA))
11
5.9
80/1
T: Bruce Hill
R: N Fazackerley (54.5)
80/1
5g husson (ARG) x catlyp (AUS) (catbird (AUS))
12
8.7
66/1
T: Kenneth Deacon
R: Alex Patis (55)
66/1
3f mahisara (AUS) x isavenger (AUS) (get square (AUS))
13
9.2
11/1
T: S P Tregea
R: N Tomizawa (57)
11/1
14
13
10/1
T: Jan Pritchard
R: R Plumb (59.5)
10/1
3g zoffany (IRE) x corsa rosa (AUS) (dubawi (IRE))
Race 4 - Schweppes Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.11 (35.62)
Prizemoney: $21,000
1
7/1
T: B & D Guy
R: Jag Guthmann-Chester (56)
7/1
3f the factor (USA) x leelinchin (AUS) (end sweep (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
2/1
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (59.5)
2/1
3c i am invincible (AUS) x interfere (AUS) (royal academy (USA))
3
0.6
11/8F
T: Kacy Fogden
R: Ryan Maloney (59)
11/8F
2c starcraft (NZ) x pure reality (AUS) (purrealist (AUS))
4
1.9
7/2
T: K A Lees
R: A Mallyon (58.5)
7/2
3f fastnet rock (AUS) x more valour (AUS) (more than ready (USA))
5
3.2
30/1
T: R G Lipp
R: S Galloway (56)
30/1
4m rock 'n' pop (AUS) x glitz 'n' glam (AUS) (air express (IRE))
6
3.7
100/1
T: Jason Gregory
R: Ms S Bogenhuber (59)
100/1
3g dusty moon (AUS) x crystal doll (AUS) (falvelon (AUS))
7
4.2
60/1
T: Diane Murphy
R: Chris Taylor (57.5)
60/1
4g eurozone (AUS) x crystal event (USA) (event of the year (USA))
8
4.4
100/1
T: Kerry Baumann
R: N Fazackerley (57)
100/1
4g shamus award (AUS) x angels (AUS) (quest for fame (GB))
9
4.5
Shizuru (13)
60/1
T: C J Waller
R: G Colless (56.5)
60/1
3f sizzling (AUS) x wintour (AUS) (commands (AUS))
10
5.8
100/1
T: K R Kemp
R: N Tomizawa (56)
100/1
3g sizzling (AUS) x mystifying (NZ) (last tycoon (IRE))
11
11.6
Veena (15)
200/1
T: M F Hemmings
R: M Shimodaira (54.5)
200/1
6m sequalo (AUS) x russami (AUS) (brief truce (USA))
12
14.1
150/1
T: Brett Sturgess
R: J L Taylor (58.5)
150/1
3g el nino (USA) x commanding lass (AUS) (commands (AUS))
Race 5 - Ipswich Carpet Court (Bm68) (800m)
Class: Benchmark 68 Track: Good(4) Time: 0:45.50 (31.64)
Prizemoney: $21,000
1
7/4F
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (55)
7/4F
Winning siblings: Beating Drum, Lady Blackwood,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2019 MM National Yearling Sale Book 2
$6,000
Vendor: Lyndhurst Stud Farm Warwick Qld
Buyer: Selwyn Marshall
2
0.1
Iced (8)
3/1
T: Ms J Crompton
R: Ryan Maloney (57)
3/1
3g better than ready (AUS) x on ice now (AUS) (red dazzler (AUS))
3
2.1
3/1
T: Stephen Kirkwood
R: M Mc Gillivray (57)
3/1
3f deep field (AUS) x fast folk (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
2.9
Evamac (7)
20/1
T: E Ropiha
R: Emma Ljung (57)
20/1
5m longhorn (AUS) x mayamac (AUS) (sequalo (AUS))
5
3.1
12/1
T: Bradley Smith
R: Alex Patis (57)
12/1
6m real saga (AUS) x material girl (AUS) (flying spur (AUS))
6
3.3
9/1
T: M Callaghan
R: Jag Guthmann-Chester (56)
9/1
6g publishing (AUS) x come on irene (AUS) (knowledge (AUS))
7
3.7
40/1
T: K T Webb
R: N Evans (57.5)
40/1
5g smart missile (AUS) x accepted (AUS) (more than ready (USA))
8
4.7
25/1
T: Ben Hull
R: J Woodhouse (59.5)
25/1
5g commands (AUS) x top of the rock (AUS) (easy rocking (AUS))
9
5.1
80/1
T: Kerry Baumann
R: N Fazackerley (62)
80/1
10
5.9
100/1
T: R L Lyford
R: Ms R Palmer (55)
100/1
3f dream ahead (USA) x fastnet academy (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
7.2
30/1
T: Bruce Hill
R: Matthew Palmer (58.5)
30/1
12
9.7
200/1
T: Scott Barker
R: Ms L G Cheshire (55)
200/1
7m equiano (FR) x quick verdict (AUS) (zeditave (AUS))
Race 6 - Tab (Bm68) (1500m)
Class: Benchmark 68 Track: Good(4) Time: 1:30.65 (36.12)
Prizemoney: $21,000
1
12/1
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (55)
12/1
4m star witness (AUS) x casuarina (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Donald Baker
R: N Fazackerley (60)
8/1
6g tickets (AUS) x happen (AUS) (zeditave (AUS))
3
0.3
3/1F
T: K A Lees
R: A Mallyon (58)
3/1F
4m o'reilly (NZ) x aspinal (NZ) (pins (AUS))
4
1.1
4/1
T: L D Kelly
R: M Shimodaira (58.5)
4/1
5g so you think (NZ) x morning light (AUS) (danehill (USA))
5
1.3
15/1
T: Rodney Hurley
R: S Galloway (59)
15/1
5g harbour watch (IRE) x jade tempest (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
2.1
15/1
T: Matt Boland
R: J L Taylor (56.5)
15/1
5g star witness (AUS) x battle maiden (ZIM) (goldkeeper (USA))
7
3.6
30/1
T: David Fletcher
R: G Colless (58)
30/1
8
3.7
20/1
T: L M Clarke
R: Jag Guthmann-Chester (55.5)
20/1
9
3.8
15/1
T: Jason Gregory
R: Ms S Bogenhuber (58.5)
15/1
5g the hammer (AUS) x updrafts (AUS) (dangerous (AUS))
10
4.3
40/1
T: Ms K Purdy
R: L R Dittman (57.5)
40/1
5g monaco consul (NZ) x bawling (AUS) (danzero (AUS))
11
4.4
12/1
T: S J Morrisey
R: A Chau (57)
12/1
6g authorized (IRE) x babington (NZ) (stravinsky (USA))
12
5.4
Forza (6)
7/2
T: A J & T Edmonds
R: M Cahill (58)
7/2
Race 7 - Grandview Stud Hcp (C1) (1350m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:22.04 (34.93)
Prizemoney: $21,000
1
7/4F
T: C J Waller
R: G Colless (60)
7/4F
3f charm spirit (IRE) x burlesque (NZ) (thorn park (AUS))
Winning siblings: Risque Business, Shamwow, Soubrettes, Zuma,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (58)
5/1
4m savabeel (AUS) x shandream (NZ) (pins (AUS))
2018 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$320,000
Vendor: Little Avondale Stud, Masterton, NZ
Buyer: Lindsay Park Racing
3
1.6
25/1
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (56)
25/1
3f dissident (AUS) x secret status (AUS) (king cugat (USA))
4
2.1
10/1
T: Gary Doughty
R: Jag Guthmann-Chester (59)
10/1
4m zoustar (AUS) x go again (AUS) (husson (ARG))
5
2.3
9/2
T: B & D Guy
R: M Cahill (58)
9/2
3f smart missile (AUS) x eyelean (AUS) (galileo (IRE))
6
3.1
100/1
T: L Richardson
R: Brooke Ainsworth (55)
100/1
4m krupt (AUS) x kulula (AUS) (king of happiness (USA))
7
3.2
20/1
T: B C Baker
R: Ms S Bogenhuber (55)
20/1
5m arlington (AUS) x razzani (AUS) (bianconi (USA))
8
3.4
150/1
T: J M Judge
R: R M Goldsbury (55)
150/1
5m bullet train (GB) x donna amore (AUS) (danewin (AUS))
9
3.6
11/4
T: R G Lipp
R: L R Dittman (59)
11/4
10
3.7
100/1
T: Kerry Baumann
R: N Tomizawa (55)
100/1
3f the factor (USA) x freshness (AUS) (galileo (IRE))
11
6.7
60/1
T: M A Kropp
R: J L Taylor (55)
60/1
3f unusual suspect (USA) x te akau bel (AUS) (bel esprit (AUS))
12
11.7
60/1
T: Ms H Page
R: A Chau (57)
60/1
4m spirit of boom (AUS) x red kate (AUS) (red dazzler (AUS))
Race 8 - Sky Racing Hcp (C1) (1350m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:21.32 (35.60)
Prizemoney: $21,000
1
Montez (10)
9/2
T: Ms M Brosnan
R: A Mallyon (57)
9/2
Winning siblings: Gunnison, Steamboat Sally,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
3
2.3
8/1
T: B & D Guy
R: M Cahill (58)
8/1
3g epaulette (AUS) x greimota (AUS) (greig (NZ))
4
2.6
11/2
T: Florence Braybrook
R: A Chau (60)
11/2
5g purrealist (AUS) x szewinska (AUS) (nadeem (AUS))
5
3.9
80/1
T: Gary Doughty
R: Jag Guthmann-Chester (57.5)
80/1
3g danroad (AUS) x beckinsale (NZ) (align (AUS))
6
4.2
12/1
T: S J Morrisey
R: S Galloway (56.5)
12/1
4g tavistock (NZ) x monkey magic (NZ) (golan (IRE))
7
4.3
7/2F
T: C J Waller
R: G Colless (60)
7/2F
8
4.4
5/1
T: Peter G Sinclair
R: Ryan Maloney (58.5)
5/1
3g charge forward (AUS) x wald (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
4.8
100/1
T: Diane Murphy
R: K Yoshida (57.5)
100/1
4g medaglia d'oro (USA) x meidung (AUS) (bernardini (USA))
10
5.6
11/2
T: K R Kemp
R: M Mc Gillivray (57)
11/2
3g red dazzler (AUS) x araluen star (AUS) (spinning world (USA))
11
6.1
30/1
T: J M Judge
R: R M Goldsbury (55)
30/1
5r players choice (AUS) x immovable site (AUS) (immovable option (IRE))
12
7.1
200/1
T: Ben Ahrens
R: J Woodhouse (56)
200/1
13
10.6
150/1
T: S Essery
R: J L Taylor (55)
150/1
5g bradbury's luck (AUS) x e'minor (AUS) (e dubai (USA))
14
10.8
80/1
T: Gregory Cornish
R: Brooke Ainsworth (55.5)
80/1
5g rothesay (AUS) x pleasure seeker (AUS) (nine carat (USA))
Race 9 - Ray White Ipswich (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:10.52 (35.38)
Prizemoney: $30,000
1
8/1
T: Jason Gregory
R: Ms S Bogenhuber (60.5)
8/1
5g captain sonador (AUS) x coral trout (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Coral Seas, Fish Burger,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Brocky (13)
6/4F
T: A J & T Edmonds
R: A Mallyon (58)
6/4F
3g stratum (AUS) x mountain legacy (USA) (mt. livermore (USA))
3
1.9
11/2
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (58)
11/2
4m the factor (USA) x fledgling (AUS) (more than ready (USA))
4
2.4
8/1
T: B C Baker
R: Joshua Oliver (58.5)
8/1
4g testa rossa (AUS) x dreamerino (NZ) (st. petersburg (AUS))
5
3.4
4/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (59.5)
4/1
4g denman (AUS) x starfish (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
4.9
16/1
T: J W Zielke
R: Alex Patis (55)
16/1
3g mossman (AUS) x redtruth (AUS) (testa rossa (AUS))
7
7.4
10/1
T: Michael Costa
R: N Tomizawa (60)
10/1
5g darci brahma (NZ) x queen of lions (NZ) (king of kings (IRE))
8
8.4
30/1
T: Ms G Heinrich
R: A Chau (58)
30/1
5m hinchinbrook (AUS) x move to the groove (NZ) (one cool cat (USA))
9
9.2
30/1
T: B Robinson
R: M Shimodaira (56)
30/1
4g written tycoon (AUS) x hot spa (AUS) (spartacus (AUS))
10
9.7
80/1
T: Gary Doughty
R: Jag Guthmann-Chester (58.5)
80/1
4m starmaker (AUS) x double dutch (AUS) (snippets (AUS))
* Nick figures are for Australasia.