Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, October 7

Race 1 - Carpet Court Ipswich Mdn Plate (1690m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:43.69 (37.02)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: Michael Costa
R: Jag Guthmann-Chester (57)
7/2
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: J Dann
R: B N Stewart (57)
7/2
3g mahisara (AUS) x goomah gal (AUS) (statue of liberty (USA))
3
0.2
11/1
T: G K Taylor
R: Ron Stewart (57)
11/1
4
1
3/1F
T: Kacy Fogden
R: Ms T Harrison (57)
3/1F
3g redwood (GB) x luz (AUS) (king cugat (USA))
5
2.5
Urus (7)
8/1
T: B & D Guy
R: Ben Thompson (57)
8/1
3g exosphere (AUS) x ma joie (AUS) (bel danoro (AUS))
6
7.5
60/1
T: L G Ross
R: R Fradd (55)
60/1
3f spill the beans (AUS) x phi gracely (AUS) (king cugat (USA))
7
10.8
16/1
T: J W Zielke
R: L R Dittman (57)
16/1
3g dream ahead (USA) x rosmerta (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
8
14.1
7/2
T: Chris Anderson
R: M Mc Gillivray (55)
7/2
3f rich enuff (AUS) x cubism (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 2 - Tab Live Sky Racing Vision-C2 (2170m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 2:17.67 (35.61)
Prizemoney: $35,000
1
5/2
T: J S Dixon
R: M Hellyer (55.5)
5/2
4m mahisara (AUS) x mrs macdanaher (AUS) (celestial dancer (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: K Hickmott
R: L V Cassidy (59)
7/2
3
1
150/1
T: Douglas Lane
R: N Tomizawa (54)
150/1
6g sebring (AUS) x always discreet (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
2.3
5/2F
T: K M Schweida
R: James Orman (57.5)
5/2F
5g hinchinbrook (AUS) x ultimate rock (AUS) (tale of the cat (USA))
5
2.4
3/1
T: B Lineburg
R: Ms T Harrison (57.5)
3/1
5m the factor (USA) x umagal (AUS) (galileo (IRE))
6
2.7
40/1
T: Malcolm Reynolds
R: N Thomas (54)
40/1
5m shinzig (AUS) x la caramba (AUS) (niello (AUS))
7
4
12/1
T: B J Dais
R: Sheriden Tomlinson (53)
12/1
8g teofilo (IRE) x blue sea (AUS) (sea road (AUS))
Race 3 - Get Racing@ipswichturfclub Mdn (1690m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:43.44 (36.59)
Prizemoney: $35,000
1
6/4F
T: C J Waller
R: L R Dittman (59)
6/4F
4g sacred falls (NZ) x suitely (AUS) (woodman (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/1
T: S W Kendrick
R: Jake Bayliss (58)
4/1
4g toronado (IRE) x namurian sunset (IRE) (thousand words (GB))
3
3
14/1
T: K Hickmott
R: Adin Thompson (52)
14/1
4m wanted (AUS) x influential miss (AUS) (carnegie (IRE))
4
4.8
12/1
T: T J Dougall
R: A Mallyon (59)
12/1
5
5.3
6/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (58.5)
6/1
4g poet's voice (GB) x yonderstar (AUS) (galileo (IRE))
6
5.4
15/4
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (58)
15/4
4g el roca (AUS) x melroy (AUS) (commands (AUS))
7
5.6
20/1
T: Matthew Dunn
R: M Hellyer (54)
20/1
4g uncle mo (USA) x attributes (AUS) (dubai destination (USA))
8
5.7
200/1
T: R W Connolly
R: Girish Goomany (54)
200/1
9
8
A'yun (10)
40/1
T: M G Nolan
R: Jackson Murphy (54)
40/1
3f glass harmonium (IRE) x baqaat (USA) (alhaarth (IRE))
10
10.5
200/1
T: M A Palmer
R: Brooke Ainsworth (58)
200/1
4g raheeb (AUS) x monorail (AUS) (success express (USA))
11
11.5
150/1
T: Kenneth Deacon
R: Travis Wolfgram (54)
150/1
5g al maher (AUS) x copalago (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
18.8
100/1
T: Matthew Dunn
R: Leslie Tilley (55.5)
100/1
5m camelot (GB) x calm customer (NZ) (pentire (GB))
13
58.8
100/1
T: Ms K Purdy
R: Ms G Cartwright (55.5)
100/1
4g skilled (AUS) x zarhali (NZ) (zabeel (NZ))
Race 4 - Whittington @grandview Stud-C4 (1350m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:19.74 (34.41)
Prizemoney: $35,000
1
9/2
T: Brenton Andrew
R: Justin Huxtable (59.5)
9/2
6g sepoy (AUS) x claystone (AUS) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Argillite, Dubawi Prince, Paris For Me,
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Seles (6)
5/1
T: C J Waller
R: Ron Stewart (54)
5/1
2018 Inglis Premier Yearling Sale
$300,000
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone, NSW
Buyer: Form Bloodstock
3
1
13/2
T: L J Gough
R: James Orman (58)
13/2
6g longhorn (AUS) x star council (AUS) (langfuhr (CAN))
4
1.1
Tesarc (2)
10/9F
T: M A Currie
R: M Mc Gillivray (58.5)
10/9F
6g testa rossa (AUS) x special deece (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
4.4
40/1
T: Steve Field
R: Travis Wolfgram (54)
40/1
5m love conquers all (AUS) x secret cache (AUS) (secret savings (USA))
6
4.9
16/1
T: Desleigh Forster
R: Taylor Marshall (55)
16/1
4g shamus award (AUS) x sassy gal (AUS) (valixir (IRE))
7
5.6
13/2
T: C J O'Reilly
R: R Fradd (54)
13/2
Race 5 - One Venue, Any Occasion (Bm68) (1200m)
Class: Benchmark 68 Track: Good(3) Time: 1:09.83 (34.33)
Prizemoney: $35,000
1
50/1
T: Jason Gregory
R: Ms T Harrison (59)
50/1
6g captain sonador (AUS) x coral trout (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Coral Seas, Fish Burger,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/11F
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (58.5)
8/11F
4g husson (ARG) x gold shears (AUS) (platinum scissors (AUS))
3
2.3
14/1
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (55)
14/1
4m zoffany (IRE) x red roses too (AUS) (not a single doubt (AUS))
4
2.4
11/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57)
11/2
4m husson (ARG) x mel's pocket (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.6
11/1
T: K A Lees
R: James Orman (56)
11/1
4m so you think (NZ) x sarasota (AUS) (danehill (USA))
6
2.7
7/2
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58.5)
7/2
5g i am invincible (AUS) x admirelle (AUS) (general nediym (AUS))
7
12.7
14/1
T: Kacy Fogden
R: A Mallyon (56.5)
14/1
4g exceed and excel (AUS) x doctrine (AUS) (artie schiller (USA))
Race 6 - Ieec.Com.Au Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:09.74 (34.53)
Prizemoney: $35,000
1
11/4
T: B J Lockwood
R: S Cormack (57.5)
11/4
4g hidden dragon (AUS) x palastrum (AUS) (stratum (AUS))
Winning siblings: Sequential Pearl,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
7/2
T: R L Heathcote
R: Ben Thompson (57.5)
7/2
4g sizzling (AUS) x spring collection (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
2.9
12/1
T: T J Gollan
R: R Fradd (55)
12/1
3g rich enuff (AUS) x red lighter (AUS) (red element (AUS))
4
3
12/1
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (55)
12/1
3g jet spur (AUS) x pinot girl (AUS) (iglesia (AUS))
5
3.2
16/1
T: T J Gollan
R: Taylor Marshall (55)
16/1
3g i am invincible (AUS) x tabliope (AUS) (commands (AUS))
6
3.7
150/1
T: K J Jones
R: Leslie Tilley (57.5)
150/1
5g written tycoon (AUS) x bolisimo miss (AUS) (bel esprit (AUS))
7
4
50/1
T: B J Dais
R: Sheriden Tomlinson (52.5)
50/1
8
4.2
80/1
T: M A Currie
R: Baylee Nothdurft (57.5)
80/1
4g sidestep (AUS) x shahnameh (AUS) (war pass (USA))
9
6.7
150/1
T: R L Heathcote
R: Adin Thompson (53)
150/1
3g fighting sun (AUS) x madoni (AUS) (lonhro (AUS))
10
7.5
7/4F
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (55)
7/4F
11
9.5
20/1
T: P A Nolan Jnr
R: M Hellyer (57.5)
20/1
4g smart missile (AUS) x passilente (AUS) (more than ready (USA))
12
15
200/1
T: R L Mackay
R: Ms T Harrison (55.5)
200/1
7m sir topaz (AUS) x double up charm (AUS) (charming cavalier (AUS))
Race 7 - Book Your Xmas Party (Bm75) (1690m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:42.47 (36.28)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: Michael Costa
R: James Orman (59)
7/2
5m pierro (AUS) x calchris (AUS) (commands (AUS))
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: M A Kropp
R: Alex Patis (54.5)
9/2
3
1.1
16/1
T: H R Richardson
R: Adin Thompson (54)
16/1
6g top echelon (AUS) x stealing kisses (AUS) (refuse to bend (IRE))
4
1.3
5/1
T: L J Gough
R: Justin Huxtable (56)
5/1
9g dane shadow (AUS) x reiby rose (AUS) (testa rossa (AUS))
5
1.5
11/4F
T: M J Lakey
R: B N Stewart (56.5)
11/4F
6g lonhro (AUS) x purple (AUS) (commands (AUS))
6
1.8
5/1
T: M J Fry
R: Ms G Cartwright (57.5)
5/1
7g onemorenomore (AUS) x ausvall (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.1
16/1
T: Chris Anderson
R: M Mc Gillivray (56.5)
16/1
8
11.9
30/1
T: Sabbir Alam
R: Sheriden Tomlinson (52)
30/1
6m stratum (AUS) x gypsy googol (AUS) (secret savings (USA))
Race 8 - Barn Family Restaurant Hcp-C1 (1350m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:20.35 (34.57)
Prizemoney: $35,000
1
11/4
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (59)
11/4
4g zoustar (AUS) x zarzuela (IRE) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Cape To Cairo, Green Reign, Zarpoya,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.5
Effort (2)
10/1
T: K M Schweida
R: James Orman (58.5)
10/1
4g i am invincible (AUS) x la amistad (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.6
15/4
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (56.5)
15/4
4m denman (AUS) x belcentra (AUS) (bel esprit (AUS))
4
2.9
60/1
T: E W Creighton
R: Shannon Doyle (57)
60/1
5
3.1
Niab (8)
25/1
T: B & D Guy
R: Ben Thompson (56)
25/1
3g pride of dubai (AUS) x de lago lass (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.3
5/4F
T: B J Lockwood
R: S Cormack (54.5)
5/4F
6g jimmy choux (NZ) x spinalign (NZ) (align (AUS))
7
4.1
20/1
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (58)
20/1
5m shamexpress (NZ) x angel dreamer (USA) (street cry (IRE))
8
6.4
100/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (58)
100/1
4g epaulette (AUS) x shatters (AUS) (lonhro (AUS))
9
7.2
50/1
T: R L Heathcote
R: Taylor Marshall (55)
50/1
4m rothesay (AUS) x red lighter (AUS) (red element (AUS))
10
8
20/1
T: M G Nolan
R: M R Du Plessis (56.5)
20/1
3c sizzling (AUS) x heart scent (AUS) (show a heart (AUS))
* Nick figures are for Australasia.