Breednet Results

KEMBLA GRANGE - Wednesday, January 31

Race 1 - Kanahooka Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 0:57.16 (33.42)
Prizemoney: $30,000
1
11/2
T: M C Conners
R: Ms W Costin (57)
11/2
4m olympus (AUS) x morosi (AUS) (grass wonder (USA))
Winning siblings: Mr Costigan,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
6/1
T: G D Hickman
R: Ms J Taylor (56.5)
6/1
3f pluck (USA) x faking (AUS) (snitzel (AUS))
3
4.5
12/1
T: Donna Grisedale
R: J Grisedale (56.5)
12/1
4
6.8
15/2
T: Mark Schmetzer
R: S Guymer (56.5)
15/2
4m hinchinbrook (AUS) x quipster (AUS) (snippets (AUS))
100
8/15F
T: G Portelli
R: Mitchell Bell (58)
8/15F
4m manhattan rain (AUS) x lynstel (AUS) (elusive quality (USA))
Race 2 - Berkeley Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.53 (32.25)
Prizemoney: $30,000
1
9/10F
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (57.5)
9/10F
3g pierro (AUS) x scattered (AUS) (tale of the cat (USA))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/2
T: Mark Newnham
R: G Schofield (55.5)
15/2
3
1.5
Usurp (4)
8/1
T: James Cummings
R: T Angland (57.5)
8/1
3g lonhro (AUS) x pretends (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
3.8
5/1
T: John Thompson
R: B McDougall (56)
5/1
3g your song (AUS) x find the cash (AUS) (secret savings (USA))
100
3/1
T: Ms G Markwell
R: C W Brown (59)
3/1
4g lope de vega (IRE) x carolyn's star (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 3 - Unanderra Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:11.27 (32.82)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: Donna Grisedale
R: J Grisedale (55)
3/1
6g street cry (IRE) x original choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 34 runners; 31 winners; 5 SW. Details
2016 Inglis Premier Yearling Sale
$375,000
Vendor: Blue Gum Farm, Euroa
Buyer: Aquanita Racing
2
1
4/9F
T: P and P Snowden
R: R Hutchings (60)
4/9F
5g myboycharlie (IRE) x elvish (AUS) (elusive quality (USA))
3
1.8
8/1
T: Carl Poidevin
R: C W Brown (55)
8/1
4
3.1
30/1
T: Donna Grisedale
R: Brock Ryan (52)
30/1
6g eavesdropper (USA) x zuhoor (AUS) (lonhro (AUS))
5
7.1
16/1
T: G R Nickson
R: J Penza (54)
16/1
4g beneteau (AUS) x retract (NZ) (flying spur (AUS))
Race 4 - Blg Business Advisers Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.85 (33.93)
Prizemoney: $30,000
1
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (56)
10/1
3g savabeel (AUS) x baby shacks (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Baby Face, Master Designer,
This nick: 145 runners; 105 winners; 18 SW. Details145 runners; 105 winners; 18 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 1
$300,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Bruce Perry Bloodstock (BAFNZ)
2
0.4
9/10F
T: C J Waller
R: T Angland (57.5)
9/10F
3g high chaparral (IRE) x zarock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
1.7
Tiomo (6)
14/1
T: Donna Grisedale
R: C W Brown (54.5)
14/1
3g uncle mo (USA) x sunday's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.5
2/1
T: J G Sargent
R: K S Latham (59)
2/1
4g rip van winkle (IRE) x sitting on a hill (NZ) (city on a hill (USA))
5
2.6
7/1
T: David Payne
R: Ms K O'Hara (54.5)
7/1
3g animal kingdom (USA) x frenchs forest (AUS) (french deputy (USA))
Race 5 - Dominic Bradley Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:26.16 (33.35)
Prizemoney: $30,000
1
Wedgie (5)
11/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: C W Brown (57.5)
11/4
3f foxwedge (AUS) x undercover (AUS) (covetous (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
8/1
T: C J Waller
R: G Schofield (57.5)
8/1
3f street cry (IRE) x kittens (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.2
8/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (57.5)
8/1
3f snitzel (AUS) x st. katherine (AUS) (barathea (IRE))
4
2.2
7/2
T: C J Waller
R: T Angland (56)
7/2
5
3.2
13/8F
T: R J Quinton
R: A Adkins (59)
13/8F
4m casino prince (AUS) x angel's breath (AUS) (tale of the cat (USA))
6
3.4
25/1
T: John Thompson
R: J Penza (57.5)
25/1
3f fastnet rock (AUS) x sarah vee (AUS) (end sweep (USA))
7
9.4
60/1
T: Ms B Mackie
R: Chelsea Ings (54)
60/1
Race 6 - Jack Primmer & Co P/L (Bm60) (1400m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 1:24.65 (33.68)
Prizemoney: $30,000
1
11/2
T: J G Sargent
R: Ms W Costin (54)
11/2
3f foxwedge (AUS) x our miss donovan (AUS) (hussonet (USA))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Bolord (3)
11/1
T: Ms G Markwell
R: C Lever (59.5)
11/1
6g god's own (AUS) x vintrack (AUS) (blackfriars (AUS))
3
0.4
7/4
T: Edward O'Rourke
R: C W Brown (55.5)
7/4
3f sebring (AUS) x catch a thief (NZ) (one cool cat (USA))
4
1.2
6/4F
T: B P Garvey
R: T Angland (61)
6/4F
4g exceed and excel (AUS) x jawahir (AUS) (general nediym (AUS))
5
4
12/1
T: Jamie Thomsen
R: Mitchell Bell (57.5)
12/1
4g duporth (AUS) x mediator (AUS) (danewin (AUS))
6
4.2
8/1
T: Martin McInerney
R: R Brewer (60.5)
8/1
5g excites (AUS) x unflappable (AUS) (hawk wing (USA))
Race 7 - Rts Thoroughbreds Pty Ltd-Bm74 (1600m)
Class: Benchmark 74 Track: Good(3) Time: 1:38.07 (33.49)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: T J Bartley
R: J Parr (58)
3/1
4g congrats (USA) x barefootdancer (AUS) (footstepsinthesand (GB))
Winning siblings: Done Right,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
15/4
T: Brad Widdup
R: C Reith (59.5)
15/4
5g commands (AUS) x boca chita (AUS) (elusive quality (USA))
3
2.8
Elatus (3)
7/1
T: G A Ryan
R: J Ford (58.5)
7/1
4
3.3
7/4F
T: Ms T Bateup
R: Rachel King (57)
7/4F
4m stryker (AUS) x hudoo (GB) (halling (USA))
5
3.4
8/1
T: J C Coyle
R: C Lever (59.5)
8/1
5g onemorenomore (AUS) x legislature (AUS) (more than ready (USA))
6
4.4
16/1
T: K J Parker
R: J Penza (55.5)
16/1
7
5.2
16/1
T: D Lane
R: B McDougall (54)
16/1
9g niello (AUS) x clever desi (AUS) (roi danzig (USA))
Race 8 - Dapto Mdn Plate (2000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:06.88 (34.41)
Prizemoney: $30,000
1
6/1
T: Ms G Markwell
R: C W Brown (57)
6/1
5m snippetson (AUS) x elegant beauty (NZ) (sir tristram (IRE))
Winning siblings: Happy Seventy, Turf Speedie, Violacea,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/1
T: W T Prain
R: J Penza (54.5)
7/1
3f arena (AUS) x soft angel (AUS) (valixir (IRE))
3
0.5
13/8F
T: P and P Snowden
R: T Angland (57)
13/8F
4
2.3
40/1
T: Brooke Somers
R: B McDougall (55.5)
40/1
4m cape blanco (IRE) x opus four (NZ) (stravinsky (USA))
5
2.5
10/1
T: Kevin Moses
R: G Buckley (59)
10/1
4g congrats (USA) x mulan princess (NZ) (kaapstad (NZ))
6
2.6
30/1
T: W T Prain
R: B Spriggs (59)
30/1
7
6.4
5/1
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (59)
5/1
5g teofilo (IRE) x grand juror (AUS) (zeditave (AUS))
8
8.9
30/1
T: P O'Grady
R: Ms R Freeman-Key (59)
30/1
4g mastercraftsman (IRE) x otarama (NZ) (gold brose (AUS))
9
9
60/1
T: Richard Butler
R: Alena Skerritt (56)
60/1
10
10.8
Temolie (10)
11/2
T: J G Sargent
R: Ms W Costin (54.5)
11/2
3f star witness (AUS) x abscond (AUS) (galileo (IRE))
* Nick figures are for Australasia.