Breednet Results

KEMBLA GRANGE - Tuesday, May 14

Race 1 - Illawarra T.C. Prov & Ctry Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:09.85 (33.29)
Prizemoney: $35,000
1
2/1
T: Brad Widdup
R: C Reith (59)
2/1
3g snitzel (AUS) x headway (AUS) (charge forward (AUS))
Winning siblings: Narvaez, Progression, Snitway,
This nick: 14 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.3
9/10F
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (59)
9/10F
5m foxwedge (AUS) x occurrence (AUS) (choisir (AUS))
3
4.6
Pauper (5)
11/2
T: Natalie Jarvis
R: Brock Ryan (54.5)
11/2
3g exceed and excel (AUS) x caline (AUS) (elusive quality (USA))
4
4.9
30/1
T: Jamie Thomsen
R: B Griffiths (54)
30/1
3f swiss ace (AUS) x kokkei (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
5.4
66/1
T: Brooke Somers
R: J Ford (55)
66/1
2f olympic glory (IRE) x class success (AUS) (success express (USA))
6
7.7
9/1
T: Matthew Vella
R: S Clipperton (56.5)
9/1
5m myboycharlie (IRE) x ultimate trick (AUS) (favorite trick (USA))
7
10.7
16/1
T: Ms T Bateup
R: R Dolan (57)
16/1
3g instinction (AUS) x visona gold (AUS) (reenact (AUS))
Race 2 - Mullet Creek Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.37 (33.77)
Prizemoney: $35,000
1
6/4F
T: Joseph Pride
R: J Ford (57)
6/4F
3f i am invincible (AUS) x equiano (AUS) (al maher (AUS))
This nick: 11 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.8
8/1
T: A J Cummings
R: C Reith (59)
8/1
4g so you think (NZ) x so sydney (AUS) (dehere (USA))
3
2
6/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (57)
6/1
3f bullet train (GB) x aradina (AUS) (monde bleu (GB))
2019 Inglis Melbourne Gold Yearling Sale
$5,500
Vendor: Bowness Stud, Young, NSW
Buyer: Beasy Racing
4
2.2
12/1
T: John Thompson
R: Rachel King (59)
12/1
5
4
11/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (59)
11/4
3g pierro (AUS) x call me pretty (USA) (peaks and valleys (USA))
6
4.3
20/1
T: J M Austin
R: Jean Van Overmeire (57)
20/1
3f camelot (GB) x spiral starway (AUS) (giant's causeway (USA))
7
4.7
15/2
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (59)
15/2
8
5.5
Astree (6)
100/1
T: Ms G Englebrecht
R: S Clipperton (57)
100/1
3f hinchinbrook (AUS) x melana (AUS) (red ransom (USA))
9
5.7
Deliya (7)
25/1
T: J G Sargent
R: R Dolan (55.5)
25/1
3f eurozone (AUS) x delisha (FR) (highest honor (FR))
Race 3 - Duck Creek Dash Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 0:56.14 (32.73)
Prizemoney: $35,000
1
11/4
T: Brad Widdup
R: S Clipperton (56.5)
11/4
3f hinchinbrook (AUS) x liamena (AUS) (not a single doubt (AUS))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
Ariege (2)
4/5F
T: James Cummings
R: J Parr (59)
4/5F
3f exceed and excel (AUS) x montsegur (AUS) (new approach (IRE))
3
3.3
Starry (4)
11/2
T: P and P Snowden
R: C W Brown (57.5)
11/2
4
4.1
40/1
T: T J Robinson
R: Brock Ryan (52)
40/1
4m denman (AUS) x she's number one (AUS) (commands (AUS))
5
4.9
10/1
T: James Cummings
R: Rachel King (56.5)
10/1
3f exceed and excel (AUS) x dextrous (AUS) (quest for fame (GB))
6
6.4
20/1
T: J M Austin
R: B Spriggs (56)
20/1
4m star witness (AUS) x scarlet spur (AUS) (flying spur (AUS))
7
6.7
16/1
T: J and G Lee
R: G Schofield (57)
16/1
4m tickets (AUS) x crimson joy (AUS) (red ransom (USA))
8
8
100/1
T: P J Korn
R: Ms W Costin (54)
100/1
9g byblos (CHI) x sonatina (AUS) (salieri (USA))
Race 4 - Tatama Pty Ld Conditional-Bm70 (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:22.44 (35.37)
Prizemoney: $35,000
1
13/2
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (57.5)
13/2
7g pendragon (NZ) x budderoo miss (AUS) (forest glow (USA))
Winning siblings: Budderoo Dragon, Budderoo Prince,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.5
7/2
T: M P Tubman
R: Billy Owen (55.5)
7/2
6g dubleo (USA) x ashley kate (AUS) (brocco (USA))
3
2.6
11/2
T: S B Hill
R: Brock Ryan (57.5)
11/2
6g high chaparral (IRE) x tahni girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
4.4
9/2
T: C Karakatsanis
R: Jean Van Overmeire (56.5)
9/2
5
5.2
10/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (59.5)
10/1
6
5.7
5/2F
T: P J Korn
R: Ms W Costin (59)
5/2F
7
16.7
15/2
T: Steven Cummins
R: C W Brown (54.5)
15/2
4m magic albert (AUS) x search the stars (AUS) (tale of the cat (USA))
Race 5 - Peakfoam Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:36.37 (36.57)
Prizemoney: $35,000
1
15/8
T: R and M Freedman
R: C Reith (59)
15/8
3g excelebration (IRE) x laurinel argie (AUS) (palace music (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
Dhiaga (10)
7/4F
T: G Portelli
R: S Guymer (56.5)
7/4F
2g more than ready (USA) x madam devine (AUS) (flying spur (AUS))
3
3.3
40/1
T: K J Parker
R: A Layt (59)
40/1
4g burgundy (NZ) x hypernova (NZ) (high chaparral (IRE))
4
3.5
Elcano (3)
6/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Clipperton (59)
6/1
3g high chaparral (IRE) x spottswoode (NZ) (centaine (AUS))
5
6.8
15/1
T: A J Cummings
R: C W Brown (59)
15/1
3g medaglia d'oro (USA) x la fluorescent (NZ) (general nediym (AUS))
6
8.1
40/1
T: John Thompson
R: Jean Van Overmeire (59)
40/1
3c roman emperor (NZ) x speedonice (AUS) (bradbury's luck (AUS))
7
19.1
8/1
T: B J Ratcliff
R: G Schofield (59)
8/1
3g dare to dream (IRE) x kim heaven (AUS) (shamardal (USA))
8
27.6
Kooza (6)
7/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (59)
7/1
Race 6 - Nimaka Pty Ltd (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:37.45 (34.80)
Prizemoney: $35,000
1
11/2
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
11/2
3g pierro (AUS) x we betcha (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 17 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: Bjorn Baker
R: C Lever (59)
4/1
4g wanted (AUS) x donna carina (AUS) (desert sun (GB))
3
0.7
11/2
T: R and M Freedman
R: K S Latham (60)
11/2
3g dalghar (FR) x ustinova (NZ) (ustinov (AUS))
2019 NZB Karaka Book 3
$11,000
Vendor: Brighthill Farm
Buyer: Mr SD & Mrs KJ Alexander
4
1.2
15/2
T: Matthew Dale
R: Billy Owen (58.5)
15/2
5m smart missile (AUS) x rap tale (USA) (tale of the cat (USA))
5
1.4
5/1
T: J C Coyle
R: Chris C Williams (56.5)
5/1
5m nicconi (AUS) x lightning cross (AUS) (cape cross (IRE))
6
1.6
12/1
T: Natalie Jarvis
R: S Guymer (58)
12/1
4g denman (AUS) x valentine rose (NZ) (black minnaloushe (USA))
7
1.8
20/1
T: C J Waller
R: J Ford (57.5)
20/1
4m jimmy choux (NZ) x shaheen (NZ) (zabeel (NZ))
8
2.3
30/1
T: W A Mathie
R: Jean Van Overmeire (54)
30/1
8m zariz (AUS) x summertown girl (AUS) (keepers (AUS))
9
3.1
3/1F
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (60.5)
3/1F
4g sebring (AUS) x cute emily (AUS) (choisir (AUS))
Race 7 - Kembla Grange (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:09.12 (34.90)
Prizemoney: $35,000
1
4/1
T: James Cummings
R: J Parr (57)
4/1
3f bernardini (USA) x calle flora (USA) (street sense (USA))
Winning siblings: Florid, Lavande,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/4
T: K J Parker
R: Chris C Williams (58)
9/4
5g snippetson (AUS) x witches hat (AUS) (el moxie (USA))
3
2.1
20/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (62)
20/1
4g alert (ARG) x seesaw (AUS) (sea swell (AUS))
4
2.6
2/1F
T: Bjorn Baker
R: J Ford (59.5)
2/1F
3g zoustar (AUS) x cautious (AUS) (lonhro (AUS))
5
4.1
25/1
T: C J Waller
R: R Dolan (59.5)
25/1
3g sizzling (AUS) x matineeidol (AUS) (clang (AUS))
6
4.3
60/1
T: J C Coyle
R: Rachel King (54.5)
60/1
5m time thief (AUS) x siraiki (AUS) (singspiel (IRE))
7
4.6
30/1
T: Ms S Murray-Leslie
R: Billy Owen (60)
30/1
4g alert (ARG) x yorked (AUS) (foreplay (AUS))
8
6.1
12/1
T: Ms S McCormack
R: C W Brown (58.5)
12/1
6m tickets (AUS) x crimson joy (AUS) (red ransom (USA))
9
6.3
40/1
T: R and L Price
R: Ms W Costin (55)
40/1
6m ad valorem (USA) x vo vixen (AUS) (carnegie (IRE))
10
6.4
20/1
T: Ms G Englebrecht
R: Ms K O'Hara (57)
20/1
5m tickets (AUS) x rosiesingstheblues (AUS) (king of roses (AUS))
11
7.4
Bolord (8)
150/1
T: Ms G Markwell
R: C Lever (58.5)
150/1
7g god's own (AUS) x vintrack (AUS) (blackfriars (AUS))
12
7.8
11/1
T: R L Pearse
R: G Schofield (57)
11/1
* Nick figures are for Australasia.