Breednet Results

KEMBLA GRANGE - Saturday, April 18

Race 1 - Tom Thumbs Lagoon Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.79 (34.38)
Prizemoney: $31,500
1
4/1
T: G A Ryan
R: A Layt (58)
4/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: C Maher & D Eustace
R: C Lever (58)
9/2
2c savabeel (AUS) x simply you (NZ) (o'reilly (NZ))
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Waikato Stud, Matamata, NZ
Buyer: Withdrawn
2020 NZB Karaka Book 1
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Withdrawn
2020 Inglis Ready 2 Race Sale
$330,000
Vendor: Ohukia Lodge, Cambridge, NZ
Buyer: Busuttin Racing
3
2
100/1
T: Jean Dubois
R: Travis Wolfgram (56)
100/1
2f tapit (USA) x dixie smile (USA) (dixie union (USA))
4
2.2
7/1
T: R & L Price
R: Brock Ryan (55)
7/1
2g salade (AUS) x our greta (AUS) (rory's jester (AUS))
5
2.7
60/1
T: Jean Dubois
R: Ms J Taylor (56)
60/1
2f no nay never (USA) x reeltop (USA) (quality road (USA))
6
2.8
3/1
T: James Cummings
R: B Mc Dougall (56)
3/1
2f teofilo (IRE) x status quo (AUS) (lonhro (AUS))
7
3.8
30/1
T: Clare Cunningham
R: S Guymer (55.5)
30/1
8
4
25/1
T: J G Sargent
R: Ms W Costin (58)
25/1
2c tavistock (NZ) x lady kipling (NZ) (savabeel (AUS))
9
5.5
2/1F
T: C Maher & D Eustace
R: Brodie Loy (58)
2/1F
2c deep impact (JPN) x miss ivanovic (IRE) (captain rio (GB))
Race 2 - Perkins Beach Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.23 (34.24)
Prizemoney: $31,500
1
Kateru (1)
7/4F
T: James Cummings
R: B Mc Dougall (58.5)
7/4F
3g sepoy (AUS) x rio osa (AUS) (canny lad (AUS))
Winning siblings: Crimson God, Vallegrande,
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.5
8/1
T: M J Dunn
R: C Lever (58)
8/1
3g redoute's choice (AUS) x gold fortune (AUS) (made of gold (USA))
3
2.5
20/1
T: Joseph Pride
R: Brodie Loy (56)
20/1
4g rip van winkle (IRE) x parfore (NZ) (gold brose (AUS))
4
2.6
7/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (55)
7/1
3f smart missile (AUS) x honor net (NZ) (hussonet (USA))
5
3
30/1
T: R J Quinton
R: B Griffiths (54)
30/1
3f hallowed crown (AUS) x wildesong (AUS) (unbridled's song (USA))
6
3.8
25/1
T: G Portelli
R: S Guymer (57)
25/1
3g verrazano (USA) x doubtfilly (AUS) (not a single doubt (AUS))
8
5.9
4/1
T: P & P Snowden
R: Travis Wolfgram (57)
4/1
3g more than ready (USA) x lovely jubly (AUS) (lion hunter (AUS))
9
8.9
30/1
T: K J Parker
R: Brock Ryan (53.5)
30/1
3f choisir (AUS) x miss conception (AUS) (danzero (AUS))
10
11.9
100/1
T: B M Lazzarini
R: Ms W Costin (55.5)
100/1
3f uncle mo (USA) x kissable (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 3 - William Beach Mdn Plate (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:31.95 (34.02)
Prizemoney: $31,500
1
5/1
T: C J Waller
R: C Lever (57)
5/1
4m smart missile (AUS) x peace academy (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: And So It Goes, Military Academy,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
13/2
T: Ms G Markwell
R: S Pollard (59)
13/2
4g manhattan rain (AUS) x miss amsterdam (AUS) (good journey (USA))
3
1.2
7/1
T: A J Cummings
R: Travis Wolfgram (57)
7/1
4m fastnet rock (AUS) x global dance (IRE) (sadler's wells (USA))
4
2
3/1F
T: R J Quinton
R: B Griffiths (54.5)
3/1F
3f adelaide (IRE) x star meteor (AUS) (northern meteor (AUS))
5
3.3
7/2
T: James Cummings
R: B Mc Dougall (56.5)
7/2
3f medaglia d'oro (USA) x piano show (USA) (kingmambo (USA))
6
3.8
5/1
T: Matthew Smith
R: Brock Ryan (55)
5/1
3f verrazano (USA) x velocity gal (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.2
9/1
T: C J Waller
R: A Layt (56.5)
9/1
3f stryker (AUS) x hoybell (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.2
80/1
T: Jason & Lucy Attard
R: R Brewer (58.5)
80/1
3g dane shadow (AUS) x reiby rose (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 4 - Lake Cataract Hcp (C1) (1500m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:30.92 (34.26)
Prizemoney: $31,500
1
11/1
T: K J Parker
R: A Layt (56.5)
11/1
3g pendragon (NZ) x hayaat (AUS) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Heartlet, Heartlings, Rising Light,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
50/1
T: N Mayfield-Smith
R: C Lever (56)
50/1
4g redoute's choice (AUS) x beauty belle (AUS) (ideal planet (AUS))
3
1.3
11/4
T: J A O'Shea
R: S Guymer (60)
11/4
3c dissident (AUS) x society lady (NZ) (o'reilly (NZ))
4
1.4
10/1
T: R & L Price
R: B Mc Dougall (55.5)
10/1
4g americain (USA) x halleys (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
1.6
7/4F
T: Bjorn Baker
R: Brodie Loy (58.5)
7/4F
3g sebring (AUS) x fastongrass (USA) (forest wildcat (USA))
6
1.8
7/2
T: Ms G Markwell
R: Brock Ryan (55)
7/2
3f olympic glory (IRE) x easy to read (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
3.1
14/1
T: P & P Snowden
R: Ms K Nisbet (56)
14/1
3f olympic glory (IRE) x hussterics (AUS) (hussonet (USA))
8
3.6
60/1
T: R J Quinton
R: B Griffiths (55)
60/1
4m your song (AUS) x heart ofthe matter (GB) (rainbow quest (USA))
9
5.1
20/1
T: C J Waller
R: S Pollard (56.5)
20/1
4m dundeel (NZ) x wind bender (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
6.6
25/1
T: Mark Newnham
R: Travis Wolfgram (58.5)
25/1
3c lonhro (AUS) x cymbal (AUS) (commands (AUS))
Race 5 - Lake Cordeaux (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:22.83 (35.80)
Prizemoney: $31,500
1
15/2
T: R & L Price
R: Brock Ryan (56)
15/2
8g pendragon (NZ) x budderoo miss (AUS) (forest glow (USA))
Winning siblings: Budderoo Dragon, Budderoo Prince,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.3
15/2
T: B M Lazzarini
R: Ms W Costin (55.5)
15/2
5m husson (ARG) x mick's chick (AUS) (snitzel (AUS))
3
5.6
Mercury (10)
12/1
T: Richard Litt
R: B Griffiths (54)
12/1
3g brazen beau (AUS) x jerezana (AUS) (lonhro (AUS))
4
5.8
10/1
T: Matthew Dale
R: B Mc Dougall (55.5)
10/1
5m manhattan rain (AUS) x de la rouge (AUS) (high yield (USA))
5
6.2
40/1
T: Ms G Markwell
R: Madison Waters (53)
40/1
6
6.7
5/1
T: Ms G Markwell
R: C Lever (58)
5/1
5m snippetson (AUS) x somethin' leicajem (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
7
7.2
150/1
T: G G Hall
R: S Guymer (55)
150/1
10g husson (ARG) x dream machine (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
8
7.4
25/1
T: R L Pearse
R: A Layt (55)
25/1
7g reset (AUS) x commands a smile (AUS) (commands (AUS))
9
7.5
20/1
T: Kurt Goldman
R: Ms K Nisbet (58)
20/1
5g trusting (AUS) x dark queen (AUS) (bletchley park (IRE))
10
7.7
20/1
T: Todd Smart
R: Ellen Hennessy (52)
20/1
5m redwood (GB) x ballyalla (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
13
80/1
T: Richard Litt
R: Ms J Taylor (55)
80/1
3g dream ahead (USA) x diamantina dior (AUS) (oasis dream (GB))
12
15.5
Musume (6)
9/4F
T: Ms L Dean
R: Brodie Loy (56)
9/4F
4m bullet train (GB) x elkaydee (AUS) (strategic (AUS))
13
17
5/1
T: Matthew Smith
R: Travis Wolfgram (58)
5/1
3c wandjina (AUS) x ilithyia (AUS) (spartacus (AUS))
Race 6 - Lake Avon (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:09.58 (34.68)
Prizemoney: $31,500
1
20/1
T: Ms G Markwell
R: Madison Waters (57)
20/1
6m foxwedge (AUS) x occurrence (AUS) (choisir (AUS))
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: James Cummings
R: B Mc Dougall (58.5)
4/1
3f epaulette (AUS) x shouts (AUS) (strategic (AUS))
3
2.5
5/1
T: Clare Cunningham
R: Ms J Taylor (58.5)
5/1
3f manhattan rain (AUS) x countless moments (AUS) (success express (USA))
4
3
16/1
T: T & P Vigouroux
R: Ms W Costin (59.5)
16/1
5m foreplay (AUS) x red letter daze (AUS) (fuji kiseki (JPN))
5
3.2
Islands (13)
11/1
T: Brad Widdup
R: A Layt (56.5)
11/1
6
3.5
15/2
T: B Joseph & P & M Jones
R: Ellen Hennessy (54)
15/2
4m shamus award (AUS) x puerto vallarta (AUS) (flying spur (AUS))
7
3.8
5/2F
T: Bjorn Baker
R: Brodie Loy (60)
5/2F
8
4.2
8/1
T: G Portelli
R: S Guymer (59)
8/1
3f stratum (AUS) x infinito (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
4.7
11/1
T: Ms G Markwell
R: C Lever (61.5)
11/1
4m excelebration (IRE) x piccadilly place (AUS) (general nediym (AUS))
10
5.5
20/1
T: G Portelli
R: Brock Ryan (59)
20/1
5m sebring (AUS) x miss exxi (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 7 - Lake Illawarra (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:09.71 (34.36)
Prizemoney: $31,500
1
15/2
T: C J Waller
R: Brock Ryan (59)
15/2
3g dissident (AUS) x siwa lady (AUS) (gonski (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: Ms G Markwell
R: C Lever (60)
5/2F
5g lope de vega (IRE) x winter chalet (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.6
Golwen (7)
10/1
T: James Cummings
R: B Mc Dougall (59.5)
10/1
3g lonhro (AUS) x sindarin (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.8
12/1
T: Richard Litt
R: B Griffiths (58)
12/1
4g denman (AUS) x christmas lily (AUS) (more than ready (USA))
5
2.8
Sedona (10)
9/2
T: P & P Snowden
R: Travis Wolfgram (58.5)
9/2
3g bel esprit (AUS) x sacred point (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
3.1
15/1
T: Ms A Turner
R: R Brewer (59)
15/1
7g excellent art (GB) x le sillage (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
3.3
150/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (56.5)
150/1
8
4.1
20/1
T: Bjorn Baker
R: Ms W Costin (56)
20/1
3g akeed mofeed (GB) x twilighting (AUS) (desert sun (GB))
9
4.5
6/1
T: P & P Snowden
R: A Layt (60.5)
6/1
3c written tycoon (AUS) x my only hope (NZ) (redoute's choice (AUS))
10
5
16/1
T: Ms G Markwell
R: Ellen Hennessy (55)
16/1
5g alert (ARG) x seesaw (AUS) (sea swell (AUS))
11
5.1
25/1
T: Ms G Markwell
R: S Pollard (58)
25/1
7g i am invincible (AUS) x superline (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
9.1
10/1
T: Joseph Ible
R: Brodie Loy (60)
10/1
7g pendragon (NZ) x envy (AUS) (hussonet (USA))
* Nick figures are for Australasia.