Breednet Results

KEMBLA GRANGE - Saturday, September 12

Race 1 - Berkeley Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:22.81 (34.70)
Prizemoney: $35,000
1
1/1F
T: G Waterhouse & A Bott
R: L Magorrian (55.5)
1/1F
4g deep field (AUS) x disclosure (AUS) (fastnet rock (AUS))
This nick: 26 runners; 20 winners; 2 SW. Details
2
1.5
11/1
T: M C Conners
R: Tyler Schiller (52)
11/1
5m zoffany (IRE) x queen esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
3
3.5
12/1
T: Daniel Robinson
R: R Hutchings (59)
12/1
4g choisir (AUS) x talapega (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
5.3
5/2
T: John Bateman
R: B Mc Dougall (58.5)
5/2
4g el roca (AUS) x flower bomb (NZ) (one cool cat (USA))
5
6.3
50/1
T: Brooke Somers
R: K S Latham (57)
50/1
4g swiss ace (AUS) x more assertive (AUS) (zeditave (AUS))
6
6.4
6/1
T: C J Waller
R: C Lever (59)
6/1
4g sacred falls (NZ) x dixie express (NZ) (thorn park (AUS))
7
6.6
15/1
T: G Ryan & S Alexiou
R: A Layt (57)
15/1
4g jimmy choux (NZ) x city chic (NZ) (elusive city (USA))
Race 2 - Brownsville Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:23.57 (33.43)
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: A J Cummings
R: A B Collett (58)
5/1
4m casino prince (AUS) x agnesar (AUS) (agnes world (USA))
Winning siblings: Platina, The Run,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/4F
T: R & M Freedman
R: K S Latham (55.5)
9/4F
3c fastnet rock (AUS) x belmont cat (NZ) (felix the cat (USA))
3
1.8
9/2
T: J A O'Shea
R: Mitchell Bell (56.5)
9/2
4m so you think (NZ) x shania dane (AUS) (danehill (USA))
4
1.9
11/1
T: P & P Snowden
R: A Layt (55)
11/1
4m olympic glory (IRE) x hussterics (AUS) (hussonet (USA))
5
2
11/1
T: Ms G Markwell
R: S Pollard (57.5)
11/1
4g animal kingdom (USA) x pele (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.4
15/2
T: J G Sargent
R: K Jennings (57.5)
15/2
4g iffraaj (GB) x catbird kitty (AUS) (catbird (AUS))
7
3.2
9/1
T: K J Parker
R: J Ford (55)
9/1
5g epaulette (AUS) x sneakerella (AUS) (canny lad (AUS))
8
3.4
5/1
T: Richard Litt
R: Cejay Graham (54.5)
5/1
5g pierro (AUS) x rosnaree (IRE) (danehill (USA))
Race 3 - Dombarton Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:56.35 (32.97)
Prizemoney: $35,000
1
7/4
T: Mark Newnham
R: Tyler Schiller (53)
7/4
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.4
6/1
T: G Portelli
R: C Reith (58.5)
6/1
3g better than ready (AUS) x blessed anna (AUS) (general nediym (AUS))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$42,500
Vendor: Yarramalong Park, Kalbar, Qld
Buyer: Robert Heathcote/Steve Morley Bloodstock
3
2.2
10/9F
T: J W Richards
R: J Ford (55.5)
10/9F
3f written tycoon (AUS) x gypsy chimes (USA) (snow ridge (USA))
4
3.5
15/1
T: R & L Price
R: B Mc Dougall (55)
15/1
4m shamexpress (NZ) x coventina (NZ) (high chaparral (IRE))
5
4.3
16/1
T: Bjorn Baker
R: Mitchell Bell (58)
16/1
5g bernardini (USA) x forarainyday (AUS) (secret savings (USA))
6
5.6
9/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (59.5)
9/1
6g lope de vega (IRE) x winter chalet (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
28.6
100/1
T: R & L Price
R: A B Collett (55)
100/1
Race 4 - Chris Joils Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:56.78 (33.29)
Prizemoney: $35,000
1
2/1
T: J G Sargent
R: L Magorrian (56.5)
2/1
3g bull point (AUS) x countess delago (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/2
T: P & P Snowden
R: K Jennings (56.5)
15/2
3g snitzel (AUS) x peron (AUS) (husson (ARG))
3
0.5
13/8F
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (55)
13/8F
4
2.3
12/1
T: Brad Widdup
R: Qin Yong (52)
12/1
3f real impact (JPN) x morton (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.5
20/1
T: M J Dunn
R: G Buckley (55)
20/1
3f sizzling (AUS) x chai (AUS) (viscount (AUS))
6
2.6
20/1
T: C J Waller
R: Cejay Graham (55)
20/1
7
2.7
30/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (55)
30/1
8
2.8
25/1
T: Mark Newnham
R: Tyler Schiller (53.5)
25/1
3c time for war (AUS) x hembrook (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
3.6
Lamelo (6)
15/1
T: B M Lazzarini
R: Ms W Costin (56.5)
15/1
3g headwater (AUS) x sicilian miss (AUS) (northern meteor (AUS))
10
4.9
60/1
T: R & L Price
R: B Mc Dougall (55)
60/1
3f deep field (AUS) x chatham house (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
15.4
100/1
T: Ms G Markwell
R: S Pollard (59)
100/1
4g zoustar (AUS) x etoile fille (NZ) (no excuse needed (GB))
Race 5 - Wongawilli Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:35.56 (35.00)
Prizemoney: $35,000
1
10/1
T: John Thompson
R: K S Latham (56.5)
10/1
3c headwater (AUS) x honesta (AUS) (monaco consul (NZ))
Winning siblings: Sweet Honesty,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/4F
T: James Cummings
R: Brodie Loy (56.5)
7/4F
3g epaulette (AUS) x calle flora (USA) (street sense (USA))
3
2.7
9/2
T: J G Sargent
R: K Jennings (56.5)
9/2
3g tavistock (NZ) x lady kipling (NZ) (savabeel (AUS))
4
4
60/1
T: John Thompson
R: B Mc Dougall (56.5)
60/1
5
4.1
12/1
T: R & M Freedman
R: Mitchell Bell (55)
12/1
3f sepoy (AUS) x radiator (AUS) (mossman (AUS))
6
4.5
15/4
T: J A O'Shea
R: C Lever (56.5)
15/4
3c tavistock (NZ) x tricia'o (NZ) (o'reilly (NZ))
7
5.5
9/1
T: J A Steinmetz
R: A B Collett (59)
9/1
4g choistar (AUS) x canley cares (AUS) (e dubai (USA))
8
6.5
100/1
T: Ms G Markwell
R: R Hutchings (57)
100/1
9
6.7
30/1
T: A J Cummings
R: Q Krogh (56.5)
30/1
3c fastnet rock (AUS) x cryptic miss (AUS) (snippets (AUS))
10
10.2
20/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (56.5)
20/1
3c savabeel (AUS) x zoria (NZ) (darci brahma (NZ))
11
11
200/1
T: Cheryl Roberts
R: S Pollard (59)
200/1
4g real saga (AUS) x chuchoter (NZ) (snitzel (AUS))
12
11.2
12/1
T: G Ryan & S Alexiou
R: A Layt (59)
12/1
4g rubick (AUS) x fine society (AUS) (marscay (AUS))
Race 6 - Horsley (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:35.04 (35.38)
Prizemoney: $35,000
1
11/8F
T: J A O'Shea
R: Mitchell Bell (56)
11/8F
3g contributer (IRE) x minnaleo (NZ) (black minnaloushe (USA))
Winning siblings: Minnamosa, Pipsqueak Rose,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.8
Aoraki (1)
9/4
T: M, W & J Hawkes
R: K Jennings (60.5)
9/4
5g fastnet rock (AUS) x chi (NZ) (zabeel (NZ))
3
2
Steely (2)
13/2
T: G Ryan & S Alexiou
R: C Reith (60.5)
13/2
4g all too hard (AUS) x quintessential (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
2019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
$25,000
Vendor: Bhima Thoroughbreds, Scone, NSW
Buyer: Lindsay Park Racing / Elite Bloodstock
4
2.1
12/1
T: J C Coyle
R: Cejay Graham (57)
12/1
7g trusting (AUS) x weekend in paris (AUS) (beautiful crown (USA))
5
2.3
30/1
T: R & L Price
R: Brodie Loy (58.5)
30/1
5g power (GB) x highflying (NZ) (entrepreneur (GB))
5
2.3
20/1
T: Stephen O'Halloran
R: B Spriggs (58)
20/1
4g fastnet rock (AUS) x galaya (IRE) (galileo (IRE))
7
5.5
50/1
T: Joseph Ible
R: P Scorse (56)
50/1
6m dane shadow (AUS) x lucrezia (NZ) (zabeel (NZ))
8
6.2
12/1
T: R & M Freedman
R: K S Latham (59)
12/1
3c vancouver (AUS) x haiku (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
11.3
15/1
T: R & M Freedman
R: L Magorrian (57)
15/1
4m el roca (AUS) x turn on sixpence (AUS) (elusive quality (USA))
10
16.1
100/1
T: R & L Price
R: B Mc Dougall (56.5)
100/1
6g tavistock (NZ) x zarzino (NZ) (zabeel (NZ))
Race 7 - Huntley Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:09.08 (33.15)
Prizemoney: $35,000
1
11/2
T: R & L Price
R: B Mc Dougall (57.5)
11/2
3g real impact (JPN) x timeless choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 19 runners; 14 winners; 2 SW. Details
2
0.4
2/1F
T: G Waterhouse & A Bott
R: J Innes Jnr (56.5)
2/1F
4g spirit of boom (AUS) x truly brave (AUS) (brave warrior (AUS))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$50,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Tom Button
3
0.6
16/1
T: J A O'Shea
R: Mitchell Bell (55.5)
16/1
3c nicconi (AUS) x talent (AUS) (hard spun (USA))
4
2.6
25/1
T: C J Waller
R: C Lever (55.5)
25/1
3c savabeel (AUS) x super power (NZ) (alamosa (NZ))
5
3.1
Oslo (1)
5/1
T: Bjorn Baker
R: R Hutchings (59)
5/1
4g pierro (AUS) x scandiva (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
4.4
15/1
T: James Cummings
R: G Buckley (55)
15/1
3g sebring (AUS) x diamond glow (AUS) (bel esprit (AUS))
7
4.6
8/1
T: James Cummings
R: Brodie Loy (56)
8/1
3f exceed and excel (AUS) x matilija (AUS) (medaglia d'oro (USA))
8
6.1
100/1
T: Mark De Montfort
R: S Pollard (55)
100/1
3f star witness (AUS) x star pass (AUS) (stratum (AUS))
9
7.4
16/1
T: P & P Snowden
R: A Layt (55.5)
16/1
3c star witness (AUS) x fantastic flo jo (AUS) (fantastic light (USA))
10
10.4
4/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (55)
4/1
3f zoustar (AUS) x profits rock (AUS) (zabeel (NZ))
Race 8 - Kanahooka (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:09.21 (33.96)
Prizemoney: $35,000
1
8/1
T: P & P Snowden
R: Cejay Graham (53.5)
8/1
3f dissident (AUS) x harlem shuffle (AUS) (oratorio (IRE))
Winning siblings: Harlem Groove,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/2F
T: K J Parker
R: B Griffiths (59.5)
11/2F
7g snippetson (AUS) x witches hat (AUS) (el moxie (USA))
3
0.9
6/1
T: Kurt Goldman
R: Brodie Loy (58)
6/1
7g bullbars (AUS) x starnet (AUS) (last tycoon (IRE))
4
1.4
25/1
T: N J Olive
R: P Scorse (59)
25/1
7g pendragon (NZ) x wuji (AUS) (northern state (USA))
5
2.2
8/1
T: G W Murray
R: Tyler Schiller (57)
8/1
8g oratorio (IRE) x magical misty (AUS) (magic albert (AUS))
6
2.4
7/1
T: Bjorn Baker
R: B Lerena (57)
7/1
7
2.6
Musume (8)
30/1
T: Ms L Dean
R: B Spriggs (58)
30/1
5m bullet train (GB) x elkaydee (AUS) (strategic (AUS))
8
2.7
12/1
T: J W Richards
R: J Ford (57)
12/1
4m lonhro (AUS) x wedding (AUS) (commands (AUS))
9
3
Saturn (20)
150/1
T: Matthew Smith
R: B Mc Dougall (55)
150/1
4m sizzling (AUS) x rocketing (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
3.5
11/2F
T: David Pfieffer
R: Mitchell Bell (60.5)
11/2F
4g deep field (AUS) x final agreement (AUS) (not a single doubt (AUS))
11
3.7
16/1
T: Mark Gee
R: Ellen Hennessy (57)
16/1
6g bon hoffa (AUS) x defacto (AUS) (viscount (AUS))
12
3.9
50/1
T: Ms A Turner
R: A B Collett (56)
50/1
13
4.2
40/1
T: Warren Ganderton
R: G Buckley (58.5)
40/1
6g all too hard (AUS) x mystically (USA) (forest wildcat (USA))
14
6.2
15/2
T: R & M Freedman
R: K S Latham (58)
15/2
4m deep field (AUS) x conjecture (AUS) (commands (AUS))
15
7.5
50/1
T: Richard Litt
R: L Magorrian (56.5)
50/1
4g dream ahead (USA) x diamantina dior (AUS) (oasis dream (GB))
* Nick figures are for Australasia.