Breednet Results

KYNETON - Saturday, February 3

Race 1 - L&G Sheppard & Sons Mdn (1450m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:29.36 (35.54)
Prizemoney: $22,000
1
Pamela (8)
4/6F
T: M G Price
R: J Noonan (57.5)
4/6F
3f reset (AUS) x paulini (AUS) (singspiel (IRE))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
16/1
T: M G Price
R: J Benbow (57.5)
16/1
3f sebring (AUS) x princess gisella (AUS) (king charlemagne (USA))
3
1.8
11/2
T: Shea Eden
R: Patrick Moloney (57.5)
11/2
3f clangalang (AUS) x delago pearl (AUS) (delago brom (AUS))
4
2.1
7/2
T: Luke Oliver
R: B Rawiller (58)
7/2
5
2.6
50/1
T: Ted Grogan
R: D Moor (58)
50/1
5m bradbury's luck (AUS) x she's double gold (USA) (golden missile (USA))
6
3.6
12/1
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (58)
12/1
4m northern meteor (AUS) x okaylah (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.4
66/1
T: Jamie Edwards
R: Jarrod Fry (57.5)
66/1
8
6.6
30/1
T: Logan McGill
R: Clayton Douglas (57.5)
30/1
3f pour moi (IRE) x so royal (NZ) (shinko king (IRE))
9
15.6
100/1
T: Bianca Tootell
R: Ms G Cartwright (56.5)
100/1
6m sharkbite (AUS) x stunner blue (AUS) (star pyramul (AUS))
Race 2 - Agco Finance Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.87 (35.72)
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
7/2
3g wanted (AUS) x sirius miss (AUS) (galileo (IRE))
This nick: 4 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
1.3
13/8F
T: S J Richards
R: D Moor (58)
13/8F
3c helmet (AUS) x seeking sunshine (USA) (seeking the gold (USA))
3
1.8
7/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Liam Riordan (54.5)
7/2
3f sebring (AUS) x betterthanblushing (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.7
16/1
T: Shea Eden
R: C A Robertson (58)
16/1
3g foxwedge (AUS) x dance to my tune (CAN) (stravinsky (USA))
5
4
20/1
T: James Cummings
R: A Mallyon (58)
20/1
3g lonhro (AUS) x applegate (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
5.7
150/1
T: Logan McGill
R: Jessica Eaton (54)
150/1
3f pluck (USA) x lazula (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
5.9
30/1
T: M, W and J Hawkes
R: Patrick Moloney (58)
30/1
3g all too hard (AUS) x yolane (AUS) (zizou (AUS))
8
6.1
60/1
T: Andrew Noblet
R: Jacob Rule (58)
60/1
3g hussonet (USA) x rockabee miss (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
6.6
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: J Noonan (56)
20/1
3f toorak toff (AUS) x scottattitude (AUS) (grand royale (USA))
10
7.9
60/1
T: Archie Alexander
R: Neil Farley (58)
60/1
11
8.1
20/1
T: Luke Oliver
R: D W Stackhouse (58)
20/1
3g sebring (AUS) x lady rah rah (AUS) (choisir (AUS))
12
8.3
60/1
T: Luke Oliver
R: Lachlan King (56.5)
60/1
3g ilovethiscity (AUS) x zero ice (AUS) (danzero (AUS))
13
10.3
14/1
T: D K Weir
R: Jack Hill (58)
14/1
Race 3 - Joseph Sturrock Cup Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.22 (35.75)
Prizemoney: $22,000
1
Goethe (15)
7/4
T: M C Kent
R: D W Stackhouse (58.5)
7/4
4g bel esprit (AUS) x solarco (AUS) (desert sun (GB))
This nick: 17 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
2.8
7/4F
T: V L Malady
R: B Rawiller (58.5)
7/4F
3
4.3
40/1
T: Ms J Duncan
R: C A Robertson (56.5)
40/1
4
4.7
20/1
T: R A Hockley
R: Ms S Rawiller (58.5)
20/1
5g strategic maneuver (AUS) x aanadel star (AUS) (king of prussia (AUS))
5
5.2
Dunphy (4)
16/1
T: M and L Cerchi
R: J Baldock (58.5)
16/1
6
5.3
20/1
T: B A Gentle
R: Jessica Eaton (56.5)
20/1
4g torch relay (AUS) x gold stream (AUS) (elvstroem (AUS))
7
6.3
20/1
T: N J Dyer
R: Lachlan King (55)
20/1
4m master of design (AUS) x repress (AUS) (secret savings (USA))
8
6.4
30/1
T: Ms S Naylor
R: Jarrod Fry (58.5)
30/1
5g marmottan (AUS) x barada (AUS) (barton gate (AUS))
9
9.7
30/1
T: B and A McKnight
R: Chelsea Hall (58.5)
30/1
4g moshe (AUS) x gemabaa (AUS) (anabaa (USA))
10
9.9
So I Am (11)
80/1
T: A Fitzgerald
R: Jacob Rule (58.5)
80/1
11
11.4
60/1
T: Nicole Dickson
R: Thomas Stockdale (54.5)
60/1
12
13.4
Bruin (16)
5/1
T: Ms P Reeve
R: B Park (58.5)
5/1
4g hard spun (USA) x heavenly ransom (AUS) (red ransom (USA))
Race 4 - Bet365 Hcp (58) (1100m)
Class: Restricted 58 Track: Good(3) Time: 1:05.14 (35.47)
Prizemoney: $18,000
1
8/1
T: Ms J Duncan
R: D W Stackhouse (56.5)
8/1
6m denman (AUS) x effortless (AUS) (al maher (AUS))
Winning siblings: No Effort Needed, Pantheress,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.5
13/4
T: Jamie Edwards
R: Patrick Moloney (59.5)
13/4
5g bushranger (IRE) x roseen (NZ) (kaapstad (NZ))
3
1.8
5/1
T: D E Coombes
R: C A Robertson (59)
5/1
5g hong kong stopover (AUS) x bar sector (AUS) (dolphin street (FR))
4
1.9
14/1
T: Bryan Maher
R: Ms G Cartwright (54)
14/1
5m purrealist (AUS) x ekberg (AUS) (untouchable (AUS))
5
2.1
8/1
T: P A Banks
R: Lachlan King (53.5)
8/1
6g good journey (USA) x cashkalani (AUS) (ashkalani (IRE))
6
2.3
66/1
T: N G Eades
R: Chelsea Hall (55)
66/1
7g elvstroem (AUS) x wee causeway (AUS) (giant's causeway (USA))
7
2.7
100/1
T: D L Boal
R: Jacques Luxe (54)
100/1
8
3
20/1
T: A Fitzgerald
R: Thomas Stockdale (53)
20/1
5m clang (AUS) x sweet jess (AUS) (jet spur (AUS))
9
3.1
30/1
T: Kate Goodrich
R: Jessica Eaton (52.5)
30/1
10g street cry (IRE) x signoritta (AUS) (snaadee (USA))
10
5.6
15/2
T: V L Malady
R: Jarrod Fry (58)
15/2
5m bramshaw (AUS) x tamisra (AUS) (choisir (AUS))
11
11.6
3/1F
T: M Sell
R: D Moor (55)
3/1F
6g bushranger (IRE) x just for profit (AUS) (king of kings (IRE))
Race 5 - Kfnc 150th Anniv. Year Hcp-58 (1450m)
Class: Restricted 58 Track: Good(3) Time: 1:26.76 (36.63)
Prizemoney: $18,000
1
6/1
T: Ms A Johnston
R: B Rawiller (60)
6/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
13/8F
T: R J Coombes
R: A Mallyon (60)
13/8F
5g churchill downs (AUS) x dolphin serenade (AUS) (dolphin street (FR))
3
4.1
12/1
T: M C Watts
R: Jarrod Fry (60)
12/1
7g bel esprit (AUS) x sera cielo (AUS) (el moxie (USA))
4
4.2
16/1
T: John McArdle
R: Clayton Douglas (60)
16/1
4g anacheeva (AUS) x vonnie (AUS) (galileo (IRE))
5
4.7
6/1
T: M and L Cerchi
R: Lachlan King (56)
6/1
7m econsul (NZ) x coffee delight (AUS) (marauding (NZ))
6
5.2
16/1
T: E J Bourke
R: J Keating (58)
16/1
7g kempinsky (AUS) x otama (AUS) (dolphin street (FR))
7
7.9
9/2
T: B A Gentle
R: Patrick Moloney (59)
9/2
4g reward for effort (AUS) x palace de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
10.2
25/1
T: N J Dyer
R: J P Fahy (56.5)
25/1
5g sharkbite (AUS) x takook (AUS) (keltrice (AUS))
9
11.7
11/1
T: A W Keenan
R: Jack Hill (57)
11/1
6g henny hughes (USA) x devotee (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
12.7
100/1
T: S Spackman
R: D Moor (59)
100/1
6g bernardini (USA) x nakedindaspa (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 6 - Woodend Cup (Bm70) (1850m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:53.83 (36.57)
Prizemoney: $27,000
1
7/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (60)
7/2
Winning siblings: Last Cigar,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: B C Hearps
R: D Moor (56)
4/1
4g reset (AUS) x blushow (AUS) (show a heart (AUS))
3
1.7
12/1
T: Luke Oliver
R: Lachlan King (56.5)
12/1
5g bernardini (USA) x shuaily (PER) (shuailaan (USA))
4
3.4
25/1
T: Deanne Taylor
R: Lewis German (51)
25/1
7g real saga (AUS) x trois etoiles (IRE) (grand lodge (USA))
5
3.6
11/1
T: D K Weir
R: Jack Hill (57.5)
11/1
5g high chaparral (IRE) x cassandara shadow (NZ) (johannesburg (USA))
6
3.8
8/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (56)
8/1
4m northern meteor (AUS) x riptide (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
4.8
7/4F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Liam Riordan (58)
7/4F
4g shocking (AUS) x tiz kate (NZ) (black minnaloushe (USA))
8
5.6
30/1
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (54.5)
30/1
5g fastnet rock (AUS) x rosetta stone (GB) (sadler's wells (USA))
9
5.8
16/1
T: Luke Oliver
R: Patrick Moloney (57)
16/1
5m rothesay (AUS) x paris return (USA) (cozzene (USA))
10
12.8
50/1
T: D K Weir
R: D W Stackhouse (59)
50/1
9g zabeel (NZ) x princess quillo (AUS) (zoffany (USA))
Race 7 - Organs Coaches Hcp (58) (1850m)
Class: Restricted 58 Track: Good(3) Time: 1:55.38 (36.49)
Prizemoney: $18,000
1
15/4
T: Jarrod Robinson
R: C A Robertson (57)
15/4
5m monaco consul (NZ) x blessed mary (AUS) (god's own (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: Robert Kingston
R: Jessica Eaton (55.5)
2/1F
4m sepoy (AUS) x red rioja (IRE) (king's theatre (IRE))
3
2.4
5/2
T: N J Dyer
R: J P Fahy (57.5)
5/2
4
5.1
12/1
T: Gavin Bedggood
R: D Moor (55)
12/1
8g duelled (AUS) x mylor (NZ) (kashani (USA))
5
5.3
12/1
T: B I Stanaway
R: Harry Grace (51)
12/1
7g teofilo (IRE) x madam's way (NZ) (star way (GB))
6
6.5
16/1
T: B I Stanaway
R: Thomas Stockdale (53)
16/1
5h good journey (USA) x cuplet (AUS) (will dancer (FR))
7
6.6
50/1
T: A W Keenan
R: Liam Riordan (57.5)
50/1
6g dangerous (AUS) x tycoon pet (AUS) (last tycoon (IRE))
8
6.8
50/1
T: B I Stanaway
R: Chelsea Hall (54.5)
50/1
10g manner hill (AUS) x knucklemania (AUS) (mister c. (USA))
9
6.9
20/1
T: K and G Mayberry
R: Clayton Douglas (59.5)
20/1
7g postponed (USA) x lady mulroy (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
7
25/1
T: Jamie Edwards
R: Patrick Moloney (59.5)
25/1
11
9
60/1
T: M A Bell
R: Ms G Cartwright (52.5)
60/1
6m benicio (AUS) x maitrise (AUS) (commands (AUS))
12
9.1
Bayfury (16)
60/1
T: R A Hockley
R: Lewis German (51)
60/1
7g sunday knight (AUS) x furia (AUS) (thunder gulch (USA))
* Nick figures are for Australasia.