Breednet Results

MOE - Tuesday, September 11

Race 1 - Lv Electrical Mdn Hwt (1628m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:44.82 (37.08)
Prizemoney: $23,000
1
Kaapow (4)
5/2
T: Ms J Branford
R: Clayton Douglas (68.5)
5/2
4g pierro (AUS) x promptness (USA) (eddington (USA))
Winning siblings: Quick Reflects,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
4/1
T: Andrew Campbell
R: Thomas Sadler (68.5)
4/1
3
3.2
5/2F
T: Matthew Leek
R: Lee Horner (68.5)
5/2F
5g dash for cash (AUS) x sail rock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
3.9
10/1
T: Tim Hughes
R: J Lynch (66.5)
10/1
4m show a heart (AUS) x speedy emma (AUS) (johannesburg (USA))
5
4.1
5/1
T: Ms L Shand
R: J Mott (68.5)
5/1
6g drumbeats (AUS) x agape (AUS) (victory note (USA))
6
6.1
50/1
T: T Kilgower
R: Nathan Newton (68.5)
50/1
5g bushranger (IRE) x akadiva (AUS) (hemingway (IRE))
7
6.3
20/1
T: R D Griffiths
R: P Hamblin (68.5)
20/1
5g stormhill (AUS) x pattie royale (AUS) (personal flag (USA))
8
8.3
25/1
T: R G Huddart
R: K Kawakami (68.5)
25/1
5g exceed and excel (AUS) x amazoom (AUS) (last tycoon (IRE))
9
9.1
11/1
T: Sharna Valli
R: R Cully (66.5)
11/1
6m lago delight (AUS) x chancelot (AUS) (umatilla (NZ))
10
11.8
100/1
T: Anthony Cosgriff
R: Adam Roustoby (66.5)
100/1
4m bullet train (GB) x coogee beach (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 2 - Moe Cup Oct 18 (Bm58) Hwt (2447m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 2:40.66 (38.16)
Prizemoney: $20,000
1
3/1
T: K and G Mayberry
R: D Horner Jnr (70)
3/1
6g arena (AUS) x spun out (AUS) (spinning world (USA))
Winning siblings: Born Wild,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/4F
T: Kelvin Southey
R: J Mott (68)
11/4F
5m anacheeva (AUS) x princess of oz (AUS) (starmaker (AUS))
3
1.8
16/1
T: D K Weir
R: R Cully (69.5)
16/1
4g anacheeva (AUS) x julinsky (AUS) (kempinsky (AUS))
4
3.7
Rubme (1)
11/4F
T: S C Bottomley
R: P Hamblin (72)
11/4F
6g hemingway (IRE) x rubadub red (AUS) (redding (NZ))
5
3.8
20/1
T: Ms S Gotts
R: Clayton Douglas (67.5)
20/1
6m beaufort scale (USA) x de arts (AUS) (ice point (ARG))
6
6.6
15/2
T: Sharna Valli
R: J Lynch (66.5)
15/2
7m desert king (IRE) x chancelot (AUS) (umatilla (NZ))
7
7.8
25/1
T: J F Moloney
R: Nathan Newton (69)
25/1
4g americain (USA) x lady rum dum (AUS) (god's own (AUS))
8
9.8
10/1
T: Tetyana Furdetska
R: Lee Horner (70)
10/1
5g zariz (AUS) x rubirest (AUS) (rubiton (AUS))
9
34.8
150/1
T: B I Stanaway
R: Adam Roustoby (64.5)
150/1
11g manner hill (AUS) x knucklemania (AUS) (mister c. (USA))
Race 3 - 3gg Mdn Plate (1217m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:15.39 (36.96)
Prizemoney: $23,000
1
6/4F
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (58)
6/4F
3g lope de vega (IRE) x secret thyme (USA) (storm cat (USA))
Winning siblings: Chowne, Mitali Assa Vedo,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/1
T: Nick Ryan
R: J Winks (58)
10/1
3
1.3
40/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58)
40/1
3c so you think (NZ) x ashenti (AUS) (ashkalani (IRE))
4
1.4
7/1
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (56)
7/1
3f bernardini (USA) x crillon (NZ) (zabeel (NZ))
5
1.6
8/1
T: Michelle Payne
R: Ms Michelle Payne (58)
8/1
3g statue of liberty (USA) x spring burst (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
2.4
11/2
T: P and P Snowden
R: Chris Parnham (56)
11/2
3f speed 'n' power (NZ) x loren's reef (AUS) (north reef (IRE))
7
2.6
7/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (58)
7/2
3g exceed and excel (AUS) x joyeuse (AUS) (king's best (USA))
8
4.1
100/1
T: S C Bottomley
R: B Higgins (58)
100/1
3c azevedo (AUS) x chosen flyer (AUS) (umatilla (NZ))
9
9.1
16/1
T: Peter Gelagotis
R: B Melham (58)
16/1
3g snitzel (AUS) x montana downs (AUS) (bluebird (USA))
Race 4 - Hydro Australia Mdn Plate (1217m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:15.85 (36.40)
Prizemoney: $23,000
1
4/1
T: L Xuereb
R: Liam Riordan (58)
4/1
4m squamosa (AUS) x memphis dawn (AUS) (elvstroem (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/1
T: Ms N Shelton
R: A B Robertson (58)
9/1
5m bushranger (IRE) x lottacosta (NZ) (encosta de lago (AUS))
3
1.4
12/1
T: Ms C Alderson
R: B Park (58)
12/1
4m equiano (FR) x the gorgon (AUS) (street cry (IRE))
4
3.3
7/1
T: Michelle Payne
R: Ms Michelle Payne (55.5)
7/1
3f turffontein (AUS) x aerate's joy (AUS) (bel esprit (AUS))
5
3.5
13/2
T: Peter Gelagotis
R: B Melham (58)
13/2
6
4
11/4F
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Damien Thornton (58)
11/4F
7
6.5
12/1
T: Ms A Johnston
R: Jye McNeil (58)
12/1
8
8
66/1
T: B J McCarthy
R: B Higgins (58)
66/1
4m squamosa (AUS) x esprit of eve (AUS) (bel esprit (AUS))
9
8.3
20/1
T: T J Hughes Jnr
R: Patrick Moloney (58)
20/1
10
9.8
20/1
T: S J Richards
R: M Aitken (58)
20/1
4m al maher (AUS) x scented (AUS) (brief truce (USA))
11
12.6
9/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (58)
9/1
4m reliable man (GB) x scene queen (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 5 - Rmbl Invest. Rising Stars-Bm58 (1217m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:15.19 (37.08)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: R T Cleaver
R: Melissa Julius (56.5)
11/2
7m magnus (AUS) x reel lover (AUS) (celtic swing (GB))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/2
T: Ms P Hickey
R: Rose Pearson (58)
9/2
6m dane shadow (AUS) x table mesa (USA) (comic strip (USA))
3
2.3
6/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Zac Spain (60)
6/1
4g denman (AUS) x heavenly insight (AUS) (galileo (IRE))
4
3
15/1
T: John R Allen
R: Nathan Punch (55.5)
15/1
9m estambul (ARG) x tilly tumba (AUS) (archway (IRE))
5
3.3
Simcha (1)
7/2F
T: G R Mallinson
R: Jessie Philpot (58.5)
7/2F
5g strategic (AUS) x happy henrietta (AUS) (mr. henrysee (USA))
6
3.4
9/2
T: L Xuereb
R: Liam Riordan (60)
9/2
7g volitant (AUS) x frontiers (AUS) (jade hunter (USA))
7
4.4
16/1
T: J R Dore
R: Michael Poy (58)
16/1
6m golden snake (USA) x emily may (AUS) (torrential (USA))
8
4.9
9/1
T: M E Templeton
R: Ms S Thornton (61)
9/1
9
6.9
15/2
T: P A Preusker
R: Ms G Cartwright (59.5)
15/2
5g oamaru force (AUS) x lady way (AUS) (hemingway (IRE))
Race 6 - Sns Hire (Bm58) (1017m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:01.91 (36.68)
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: R E Laing
R: Ben Thompson (61)
6/1
5g so you think (NZ) x staten island (NZ) (more than ready (USA))
Winning siblings: Capodanno, Liberty Rock, Offshore Sham,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1
15/1
T: Ms S Trolove
R: Harry Grace (57)
15/1
5m pluck (USA) x faveaux (AUS) (good journey (USA))
3
1.4
25/1
T: R Gillahan
R: Nathan Punch (57.5)
25/1
6m kaphero (AUS) x northeast note (NZ) (stravinsky (USA))
4
3.1
9/4
T: Shane Stockdale
R: J Mott (62)
9/4
4g toorak toff (AUS) x play loud (AUS) (canny lad (AUS))
5
3.2
7/4F
T: Luke Oliver
R: B Melham (59.5)
7/4F
6
4
20/1
T: D J Walkley
R: Emily Azzopardi (58)
20/1
7g lago delight (AUS) x annie's courage (AUS) (rory's power (AUS))
7
4.1
5/1
T: Ms W Kelly
R: C A Robertson (58)
5/1
8
4.8
25/1
T: R J Besanko
R: B Higgins (58.5)
25/1
9
6.6
30/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Clayton Douglas (58)
30/1
5m reaan (AUS) x my duchess (AUS) (royal academy (USA))
Race 7 - Harvey Norman Moe (Bm64) (1117m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:08.69 (35.86)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: D R Brideoake
R: Rose Pearson (55)
7/2
4m al maher (AUS) x pantenny (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 23 runners; 17 winners; 3 SW. Details
2
0.2
7/4F
T: Linda Meech
R: Teodore Nugent (58.5)
7/4F
4g elzaam (AUS) x genaba (AUS) (general nediym (AUS))
3
2.7
40/1
T: B J McCarthy
R: Ms G Cartwright (58.5)
40/1
4
2.9
13/4
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58)
13/4
4m bel esprit (AUS) x astra (AUS) (niello (AUS))
5
4.6
16/1
T: M G Price
R: Zac Spain (56.5)
16/1
4m star witness (AUS) x bella moxie (AUS) (el moxie (USA))
6
4.7
11/1
T: M G Price
R: Chris Parnham (54.5)
11/1
3f not a single doubt (AUS) x paramount (AUS) (monashee mountain (USA))
7
5.5
7/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (58)
7/1
4h street cry (IRE) x evilweb (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.2
16/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (59.5)
16/1
5g widden valley (AUS) x classy miss (AUS) (snippets (AUS))
Race 8 - Admiral Towing (Bm58) (1628m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:42.51 (38.22)
Prizemoney: $20,000
1
11/1
T: R D Griffiths
R: R McLeod (61.5)
11/1
5g savabeel (AUS) x curbyourenthusiasm (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: O'socoole, Shezenthusiastic, Thedepot,
This nick: 42 runners; 28 winners; 1 SW. Details
2
0.1
15/4
T: N A Blackiston
R: Damien Thornton (58)
15/4
4m shocking (AUS) x arniston (NZ) (volksraad (GB))
3
2.1
12/1
T: Luke Oliver
R: B Melham (60)
12/1
4m tavistock (NZ) x keep smiling (NZ) (stravinsky (USA))
2018 NZB Karaka - Book 2
$22,500
Vendor: Cambridge Stud
Buyer: Mr AJ Purcell
4
2.2
20/1
T: Ms C Martindale
R: Trent Germaine (58)
20/1
5g captain gerrard (IRE) x magic benbara (AUS) (king of kings (IRE))
5
2.9
Triage (6)
9/2
T: D R Brideoake
R: D Dunn (60.5)
9/2
5g octagonal (NZ) x revives (AUS) (commands (AUS))
6
3.1
80/1
T: Tabitha Cunningham
R: Ms J Da Rose (59.5)
80/1
7g el hermano (NZ) x penash (NZ) (pentire (GB))
7
3.6
15/2
T: R Cluning
R: Teodore Nugent (58.5)
15/2
8
4.1
20/1
T: Sally Wynne
R: Ms S Wynne (59.5)
20/1
5g danerich (AUS) x umaetel (AUS) (umatilla (NZ))
9
4.2
30/1
T: Garry Lefoe
R: B Park (60.5)
30/1
4g dane shadow (AUS) x backwhereibelong (AUS) (belong to me (USA))
10
4.4
10/1
T: Patrick Keane
R: Jye McNeil (58)
10/1
4m choisir (AUS) x haiku (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
8.2
5/2F
T: J F Moloney
R: L Nolen (60)
5/2F
5g artie schiller (USA) x truth on toe (AUS) (flying spur (AUS))
12
11.9
Zlatan (10)
40/1
T: L M Childs
R: M Aitken (60)
40/1
11g dash for cash (AUS) x rimmel (AUS) (big tram (NZ))
* Nick figures are for Australasia.