Breednet Results

MOONEE VALLEY - Friday, September 30

Race 1 - Msc Signs (Bm90) (1500m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(4) Time: 1:31.39 (35.24)
Prizemoney: $80,000
1
9/10F
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (53)
9/10F
Winning siblings: Catopus, Fast And Sexy, Silent Voice,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
13/2
T: Michael Trotter
R: M J Walker (55)
13/2
3
3.3
4/1
T: Mitchell Freedman
R: Damian Lane (55.5)
4/1
6g o'reilly (NZ) x pernod (NZ) (centaine (AUS))
4
3.7
20/1
T: M M Laurie
R: B Melham (57)
20/1
5g dubleo (USA) x curlew queen (AUS) (kingston rule (USA))
5
5.2
80/1
T: P A Healey
R: Jye McNeil (53.5)
80/1
7g darci brahma (NZ) x tempestra (NZ) (o'reilly (NZ))
6
5.3
15/1
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (55.5)
15/1
5g speed 'n' power (NZ) x zedoble (AUS) (zeditave (AUS))
7
6.3
60/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (58.5)
60/1
8g cape cross (IRE) x lunda (IRE) (soviet star (USA))
8
6.4
Sadaqa (4)
12/1
T: M J Cerchi
R: D Dunn (57)
12/1
7g face value (AUS) x jiddah (AUS) (euclase (AUS))
9
8.7
60/1
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (57.5)
60/1
6g teofilo (IRE) x parfaits (AUS) (strategic (AUS))
10
8.9
15/1
T: G B Andrews
R: B Higgins (55)
15/1
6g bel esprit (AUS) x my fair lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - Quest Moonee Valley Plate (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:11.78 (36.04)
Prizemoney: $100,000
1
Benz (3)
13/2
T: G V Richards
R: Damian Lane (55)
13/2
3g bushranger (IRE) x mycedes (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: D K Weir
R: D Yendall (56.5)
2/1F
3c dream ahead (USA) x la bella rose (AUS) (shamardal (USA))
3
1.1
13/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Currie (55)
13/4
4
1.2
16/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: K McEvoy (55)
16/1
3c snitzel (AUS) x orbiting belle (AUS) (spinning world (USA))
5
2.2
13/2
T: D R Brideoake
R: L Nolen (55)
13/2
3c o'reilly (NZ) x iguazu's girl (NZ) (redoute's choice (AUS))
6
4.4
25/1
T: D K Weir
R: M Zahra (56.5)
25/1
7
6.9
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (55)
15/2
3g written tycoon (AUS) x blue music (AUS) (bluebird (USA))
8
8.7
100/1
T: B F Cavanough
R: S Baster (55)
100/1
3g stryker (AUS) x barabba star (AUS) (youthful legs (USA))
9
10.4
12/1
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (55)
12/1
3c new approach (IRE) x dorky (AUS) (grand lodge (USA))
10
11.2
80/1
T: M Sell
R: Ben Thompson (55)
80/1
3g moshe (AUS) x hi way babe (AUS) (archway (IRE))
Race 3 - The Sporting Globe Jra Cup (2040m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:05.76 (36.92)
Prizemoney: $200,000
1
5/2F
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
5/2F
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
3
11/1
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (57)
11/1
6g medicean (GB) x shastye (IRE) (danehill (USA))
3
5.8
Tarquin (11)
20/1
T: J A O'Shea
R: M J Dee (54)
20/1
4
6
25/1
T: Grant Kluske
R: D Yendall (54)
25/1
5
6.8
3/1
T: Robert Hickmott
R: D Oliver (55)
3/1
6g galileo (IRE) x party (IRE) (cadeaux genereux (GB))
6
6.9
7/2
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Dunn (55)
7/2
6g dylan thomas (IRE) x roshanak (IRE) (spinning world (USA))
7
9.9
16/1
T: J A O'Shea
R: B Melham (56)
16/1
6g dalakhani (IRE) x victoire celebre (USA) (stravinsky (USA))
8
13.4
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (54.5)
20/1
7g new approach (IRE) x daring aim (GB) (daylami (IRE))
9
14.6
16/1
T: T and K O'Sullivan
R: L Currie (57)
16/1
7g magnus (AUS) x luxapal (AUS) (kenny's best pal (AUS))
10
15.4
Taiyoo (4)
20/1
T: D K Weir
R: M Zahra (56.5)
20/1
7g haradasun (AUS) x ambers halo (AUS) (don't say halo (USA))
Race 4 - Inglis 55 Second Chall Ht-Bm90 (955m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(4) Time: 0:56.65 (34.99)
Prizemoney: $55,000
1
7/4F
T: D K Weir
R: Ben Allen (55)
7/4F
Winning siblings: All Pluck, So Unforgettable, Spurtastic,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
4/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Moor (55)
4/1
5m lonhro (AUS) x estee (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.4
16/1
T: J D Sadler
R: Craig Williams (56.5)
16/1
4
1.5
10/1
T: R D Griffiths
R: Ben Thompson (59.5)
10/1
8g written tycoon (AUS) x winning team (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
1.6
5/2
T: B J McCarthy
R: Chris Symons (55)
5/2
6
2.9
25/1
T: B F Cavanough
R: L Currie (55)
25/1
7g shamardal (USA) x isle royale (AUS) (scenic (IRE))
7
3.1
80/1
T: R E Laing
R: Dylan Dunn (57)
80/1
8
3.3
15/1
T: P G Carey
R: R McLeod (56.5)
15/1
7g general nediym (AUS) x cutting (AUS) (snippets (AUS))
9
3.4
30/1
T: B F Cavanough
R: S Baster (55)
30/1
6g danerich (AUS) x formline (AUS) (keltrice (AUS))
Race 5 - Strathmore Comm. Bank Stutt (1600m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.41 (36.66)
Prizemoney: $200,000
1
3/1F
T: Tony McEvoy
R: L Currie (57)
3/1F
3g duporth (AUS) x heyington honey (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Heather Honey,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.5
30/1
T: M G Price
R: C Newitt (57)
30/1
3c stratum (AUS) x dancing (GB) (spectrum (IRE))
3
3
13/2
T: C Maher
R: Nicholas Hall (57)
13/2
3c so you think (NZ) x sun song (AUS) (desert sun (GB))
4
3.5
9/2
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (57)
9/2
3c so you think (NZ) x pontiana (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.6
7/2
T: P and P Snowden
R: B Shinn (57)
7/2
3c snitzel (AUS) x covertly (AUS) (metal storm (FR))
6
4.8
12/1
T: M M Laurie
R: B Melham (57)
12/1
3g casino prince (AUS) x jeter (AUS) (mossman (AUS))
7
4.9
6/1
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (57)
6/1
3c medaglia d'oro (USA) x chatoyant (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.7
80/1
T: J A O'Shea
R: M J Dee (57)
80/1
9
7.4
150/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Dylan Dunn (57)
150/1
10
8.9
100/1
T: S J Webb
R: M Zahra (57)
100/1
11
10.4
11/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57)
11/1
3c manhattan rain (AUS) x charming estelle (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 6 - Zoustar Stocks Stakes (1600m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:38.74 (36.00)
Prizemoney: $200,000
1
5/2F
T: Tony McEvoy
R: D Dunn (56.5)
5/2F
4m not a single doubt (AUS) x coconut mamma (AUS) (fantastic light (USA))
Winning siblings: Risen From Doubt,
This nick: 4 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
0.4
20/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
20/1
6m canny lad (AUS) x st anna (AUS) (umatilla (NZ))
3
1.2
4/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (57)
4/1
4
2.4
5/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (57)
5/2F
6m ekraar (USA) x post romance (NZ) (postponed (USA))
4
2.4
14/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: L Nolen (56.5)
14/1
4m bernardini (USA) x valkyrie diva (AUS) (jade robbery (USA))
6
2.5
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Chris Symons (57)
11/1
7
6.2
15/1
T: R W Smerdon
R: Chris Parnham (57)
15/1
8
10.5
60/1
T: P Morgan and C Widdison
R: H Coffey (57)
60/1
5m any given saturday (USA) x new sensation (AUS) (dolphin street (FR))
9
12.2
9/1
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (57)
9/1
5m redoute's choice (AUS) x eskimo queen (NZ) (shinko king (IRE))
Race 7 - Charter Keck Cramer Moir Stks (1000m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:58.74 (35.16)
Prizemoney: $500,000
1
4/1
T: M G Price
R: C Newitt (52)
4/1
This nick: 25 runners; 13 winners; 3 SW. Details
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$600,000
Vendor: Yulong, Nagambie, Vic
Buyer: Godolphin
2
1.3
15/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56.5)
15/1
4m lonhro (AUS) x dancing heather (AUS) (danzero (AUS))
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$1,400,000
Vendor: Newhaven Park, Boorowa
Buyer: Sheikh Mohammed Bin Khalifa Al Maktoum
3
1.4
25/1
T: M A Kavanagh
R: S Baster (56.5)
25/1
5m manhattan rain (AUS) x north flower (AUS) (rory's jester (AUS))
4
3.1
9/10F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58.5)
9/10F
6g encosta de lago (AUS) x lovely jubly (AUS) (lion hunter (AUS))
5
3.2
7/1
T: R L Heathcote
R: D J Browne (58.5)
7/1
9g mossman (AUS) x action annie (AUS) (anabaa (USA))
6
3.4
20/1
T: Joseph Pride
R: K McEvoy (58.5)
20/1
6g dubawi (IRE) x parfore (NZ) (gold brose (AUS))
7
3.6
11/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
11/1
7g husson (ARG) x talaq dancer (AUS) (black hawk (GB))
8
3.7
Redzel (5)
30/1
T: P and P Snowden
R: M Zahra (58.5)
30/1
4g snitzel (AUS) x millrich (AUS) (rubiton (AUS))
9
5.7
40/1
T: C Maher
R: D Oliver (56.5)
40/1
Race 8 - William Hill (Bm90) (1200m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(4) Time: 1:12.02 (35.94)
Prizemoney: $80,000
1
11/1
T: Ms W Kelly
R: D Oliver (57)
11/1
Winning siblings: Cinq Dames, Shahqa,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.8
25/1
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (59)
25/1
7g danerich (AUS) x pachouli (AUS) (royal academy (USA))
3
1
9/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (57.5)
9/2
4h sebring (AUS) x soleil royale (AUS) (french deputy (USA))
4
1.7
15/1
T: J A McLean
R: H Coffey (57.5)
15/1
5
2.4
9/4F
T: C J Waller
R: Craig Williams (58)
9/4F
4g sebring (AUS) x bacchanal woman (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.2
16/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (55.5)
16/1
7g magnus (AUS) x vain hill (AUS) (danehill (USA))
7
3.4
100/1
T: Patrick Payne
R: M J Dee (55)
100/1
7g savoire vivre (GB) x butter street (AUS) (secret savings (USA))
8
4.9
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Dylan Dunn (56.5)
4/1
5g bachelor duke (USA) x galejade (AUS) (rory's jester (AUS))
9
5.9
16/1
T: R W Smerdon
R: Chris Parnham (56.5)
16/1
6g testa rossa (AUS) x pure beauty (AUS) (elusive quality (USA))
10
6.6
12/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: M J Walker (56.5)
12/1
5g magic albert (AUS) x saucy tales (NZ) (tale of the cat (USA))
11
8.6
20/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: C Newitt (57)
20/1
5h nicconi (AUS) x citiscene (AUS) (snippets (AUS))
12
18.6
Mandla (13)
25/1
T: M G Price
R: Beau Mertens (53.5)
25/1
7g bel esprit (AUS) x queen kahuna (AUS) (rustic amber (IRE))
* Nick figures are for Australasia.